Skocz do zawartości
Smialek

Jakosc wody

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Wode posiadam ze studni i ma takie parametry (badane przez laboratorium) 

Jon amonowy - 0,79 mg/l

mangan - 415 ug/l

zelazo ogolne - 80 ug/l

twardosc - 316 mg/l

Po zalozeniu filtra domowego mam takie wartosci:

Jon amonowy - ponizej 0,07 mg/l

mangan - ponizej 30 ug/l

zelazo ogolne - ponizej 60 ug/l

twardosc - ponizej 20 mg/l

azotany - 16 mg/l

azotyny - 0,07 mg/l

aluminium - ponizej 50 ug/l

chlorki -61 mg/l

chlor wolny - ponizej 0,05 mg/l

Moje pytanie dotyczy tego czy woda ktora mam w kranie po filtrze nadaje sie do wlania do akwarium czy trzeba stosować filtr RO?

I jesli sie nie nadaje (pewnie nie) czy moge filtr RO podlaczyc do kranu z ktorego leci woda bezposrednio ze studni (pierwsze pomiary). Planuje akwarium 300l i dobrze bylo by miec wode za darmo, boje sie tylko czy taki poziom manganu nie zniszczy filtra RO.

Drugie pytanie czy woda deminaralizowana (kupiona w baniakach) nadaje sie do akwarium? Moze bardziej oplaca sie kupowac taka wode niz ja filtrowac samodzielnie skoro tylko 1:5 wody przefiltorwanej sie nadaje a reszta to scieki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej proponowałbym podłączenie filtrów RO/DI po filtrze domowym (wyniki drugie).Taka zawartość Mg jak w wynikach drugich spokojnie powinna być zniwelowana przez filtr RO/DI i go nie zniszczy.Co do drugiego pytania to co poniektórzy jadą na wodzie z supermarketu.Natomiast czy Ci się opłaca?Raczej nie.Wodę masz za darmo ze studni,i choć do ścieku trafia 4/5 wody to i tak za nią nie płacisz.Co tygodniowa podmianka 10% to u ciebie będzie ok.30l wody DO/RI,nie wiem ile kosztuje baniak wody demin.w sklepie ale zapewne więcej niż 0 zł :).A po drugie woda RO/DI jest lepsza niż ta z supermarketu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyników nie będę komentował bo się nie znam, ale filtr RO (plus żywica) to raczej konieczność, zakup kompletu to około 200-250zł więc to nie majątek. Sprawdź tylko ciśnienie wody w sieci czy masz wystarczające z tym co deklarują że musi być przy filtrze RO.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I taka jeszcze aluzja co do Twojej wody.Badałeś sobie ją pod względem bakteriologicznym,czy jest zdatna do picia?Masz przekroczenie amoniaku i Mg a to możne świadczyć o tym że do wody dostaje Ci się ściek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakteriologicznosc tez badalem, brak bakterii.

Tej wody i tak nie pije, jedynie co to gotuje na niej ziemniaki.

Wlasnie woda jako taka jest za darmo, ale za odprowadzenie sciekow juz place, wiec tyle wody ile pobiore ze studni to za tyle place scieki. Ciesnienie mam jakies 4 bary wiec chyba starczy. Ceny za wode ze sklepu to kolo 3zł za 5l. wiec wychodzi 20zł tygodniowo.

Filtr RO bardziej sie oplaca, wiadomo, chcialem sie tylko upewnic czy dało by rade jakosc obejsc te scieki, bo jakbym podpiat do kranu ogrodowego juz za scieki bym nie placil, no ale woda brudna.

Swoja droga może ktos tutaj jeszcze sie zna czy wode ktora mam nadaje sie do stosowania w kuchni? Gotowanie ziemniakow, zupy. Pomijam picie surowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie leje odciek za okno prosto do rynny, jeśli płacisz za ściek to zakładam, że masz również kranik bez licznika do podlewania kwiatków czy coś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak mam kran oddzielny na wode do ogrodu ale ona jest bezposrednio ze studni (pierwsze warotsci) i ta bym z checia zastosowal do RO ale boje sie ze takie wartosci Mg szybko go zniszczą. woda ktora przechodzi przez filtr domowy juz ma licznik i za to place scieki. Nawet jakbym wlewal wode go garnka i wylewal przez okno to i tak scieki mi naliczaja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Smialek napisał:

Wlasnie woda jako taka jest za darmo, ale za odprowadzenie sciekow juz place, wiec tyle wody ile pobiore ze studni to za tyle place scieki. Ciesnienie mam jakies 4 bary wiec chyba starczy. Ceny za wode ze sklepu to kolo 3zł za 5l. wiec wychodzi 20zł tygodniowo.

Filtr RO bardziej sie oplaca, wiadomo, chcialem sie tylko upewnic czy dało by rade jakosc obejsc te scieki, bo jakbym podpiat do kranu ogrodowego juz za scieki bym nie placil, no ale woda brudna.

Bez obrazy kolego,ale hobby akwarystyki morskiej do tanich nie należy,i szukanie oszczędności kilku złotych na tydzień jest raczej śmieszne.Nie wiem ile u Ciebie się płaci za kubik ścieków (1000l),ale u mnie jest to około 6 zł.Ty do wyprodukowania 30l wody do ścieku odprowadzasz ok.120l,raz na tydzień.To sobie oblicz jak śmieszne są to pieniądze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlatego napisalem ze filtr RO sie bardziej opłaca. Moze i akwarystyka morska do tanich nie nalezy ale jak sie dysponuje czym sie dysponuje to warto szukac oszczednosci jesli jest taka mozliwosc. to tak jak bys mial na koncie 100 tys, szedl ulica i na chodniku by lezało 20zł. Podniesiesz czy zostawisz myslac ze przeciez masz i nie potrzebujesz.. Dlatego zapytalem czy woda nieczysczona nada sie do filtra RO, dostałem odpowiedz ze lepiej dac ja juz po filtrze domowym i ok. Nie bede z tym walczyl bo w tym przypadku nie warto na sile oszczedzac bo moge stracic podwojnie. O wode ze sklepu pytalem bardziej w kontekscie pierwszego zalania baniaka bo czekac az 300l sie zrobi RO to troche zejdzie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
20 minut temu, Smialek napisał:

 O wode ze sklepu pytalem bardziej w kontekscie pierwszego zalania baniaka bo czekac az 300l sie zrobi RO to troche zejdzie.

mało to morszczaków w Wa-wie ? robią podmianki i solankę leją w kanał ... dogadaj i masz wodę na start :)

a filtr RO można kupić za ... 140zł - parę di temu był temat z przykładami

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1,co to jest" filtr domowy" ? mam też przekroczony poziom manganu . Oferowane filtry i ich obsługa były b.drogie stąd moje pytanie.

2,też gotuję na niej ziemniaki -wychodząc z założenia ze w ten sposób nie przekraczam dawki dobowej manganu,ale ty po "domowym"mieścisz się w normie

3 filtr RO działa  bez problemu  

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co to dokladnie za filtr jest. Bede w domu to sprobuje sprawdzic. Koszt montazu to był chyba 3 tys okolo a obsluga wychodzi jakies 15 zł za miesiac, bo trzeba tylko kostki soli wrzucac raz na 2 miesiace worek. Wyglada jak duza butla do nurkowania ktora stoii w garazu okolo 1,5 m wysokosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, indra napisał:

też gotuję na niej ziemniaki -wychodząc z założenia ze w ten sposób nie przekraczam dawki dobowej manganu,ale ty po "domowym"mieścisz się w normie

Taka wiadomość dla was,nie wiem czy wiecie ale mangan w organizmie ludzkim odpowiada za sprawność seksualną.Więc ja się pytam jest sens schodzenia z nim do zera? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Grzegorz 77 -do zera to nie -poniżej 50 mg na litr 

tak właśnie jakoś pamiętam ok 4 tyś.

Jak chcesz pić wodę ze spokojem daj filtr RO i dodaj mineralizator

Edytowane przez indra (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniżej 50 mikrograma na litr.Co do wody pitnej to żadne RO czy mineralizatory.Węglan wapnia i magnezu są niezbędne dla właściwego funkcjonowania organizmu ludzkiego,czyli woda której twardość jest poniżej 60 mg/l węglanu wapnia jest niedopuszczalna przez Ministra Zdrowia.Tak na marginesie nie popatrzyłem dobrze ale kolega po filtrach ma 20 tak więc za mało.Te wszystkie super uzdatniacze wody to często tylko wyciąganie kasy od ludzi,na początku usuwają z wody niezbędne składniki a później te same składniki dodają za pomocą mineralizatorów.To tak jak byś z jabłka usuną witaminy,a potem ich niedobór uzupełniał witaminami w pastylkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Prawda- mikrograma

Masz sporo racji ,ale jeśli nie masz w kranie dobrej wody, musisz jakoś rozwiązać problem.To tylko  jedno z rozwiązań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, twardosc mam za niska ale ja tej wody nie pije. Wode poje butelkowana. Ta uzywam do gotowania. Wiec te wszystkie mineraly dostarczam inna droga. Chyba ze jest tak ze jak twardosc jest za niska to wtedy jakies szkody sama robi.

ja filtr musialem zalozyc manganu bylo tyle ze jak sie zostawilo wode do odstania to na powierzchni robila sie tafla osadu kotry mozna bylo lamac. A jak ogrod podlewam to trawa wyglada jak o poranku kiedy szron sie robi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja zapytam inaczej..... Czy patrzeliście może podczas korzystania z filtra RO czy kręci Wam licznik? :-)


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
A ja zapytam inaczej..... Czy patrzeliście może podczas korzystania z filtra RO czy kręci Wam licznik? :-)
Na starych licznikach kiedyś nie kręciło ;) np teraz mam jakieś elektronicznie z nadajnikami do odczytu i każdy ml odmierza. Wcześniej ciepłą wodę do mycia naczyń można było naciurkać a stan był cały czas ten sam hehe

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.