Skocz do zawartości
kubaluka

Czy to aiptasia?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Wszędzie szukam czegoś podobnego ale nie mogę znaleźć. Czy to pożyteczne stworzenia? Czy to aiptasia? Mam trochę tego pasożyta i jutro będę miał krewetke wurdemanni mam nadzieję  ze poradzi sobie chodz trochę. Pozdrawiam. 

20180225_104335-1200x1600.jpg

Edytowane przez kubaluka (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W twojej sytuacji kiedy widzisz ją całą to możesz właśnie ją zeskrobać lub potraktować kwaskiem cytrynowym.

Dodatkowo na twoim miejscu zrobiłbym dokładny przegląd skały czy nie chowa się gdzieś jeszcze kolejna.;)

Edytowane przez CzaQ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszelkie mechaniczne metody usuwania aiptazji prowadzą do rozsiewania tych ukwiałków. Metody typu kwasek i inne specyfiki również, ale może w trochę mniejszym stopniu. Jeśli chcesz trzymać aiptazje w ryzach to musisz wpuścić do akwarium coś co je zjada. Tą na szybie usuń jak sobie chcesz, nie ma to większego znaczenia bo na pewno są już gdzieś w skałach.

Czasem warto poczekać aż trochę urośnie, wtedy łatwiej ją zabić przy pomocy np. Joe's Juice, trzeba trafić w "gębę". Jak dobrze trafisz to masz szansę ją zabić na dobre, jeśli nie trafisz to na pewno po czasie odrośnie i w między czasie wypuści masę zarodników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 100 litrów akwarium i żywą skalę.  Akwarium ma 2 miesiące. Mam około 10 małych takich jak na szybie ale nie usuwam ich chemicznie bo boję się że wpłynie to na ph przy takim małym zbiorniku. A dwie krewetki pomogą coś? Chyba trochę na zla skalę trafiłem.  Chyba że kupię 4 krewetki a nie dwie wurdemani. Co mi radzicie w takiej sytuacji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się tymi aiptazjami bo i tak byś je prędzej czy później podłapał. Krewetki, ślimaki berghia, brzydal, jakiś chetodon, wszystko to lepsze niż nic i lepsze niż skrobanie i trucie. Przy chetodonach i czasem brzydalach pamiętaj, że prędzej czy później wezmą się za korale.

Większe okazy aiptazji i te z dobrym dostępem można próbować truć, ja polecam Joe Juice i jeśli będziesz truł po kilka sztuk na raz to na pewno nie będzie miało wpływu na parametry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda zamówienie takich krewetek w sklepie internetowym? Warto??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamawiałem przez internet od Jadwigi Morskiej lysmata kuekenthali. Krewetka przyjechała cała i zdrowa, była warta zakupu bo wytępiła aiptasie do zera. Na jesieni kupiłem nowe szczepki korali i aiptasie pojawiły się od nowa po ponad dwuletniej nieobecności. Tydzień temu kupiłem w sklepie stacjonarnym krewetkę pod nazwą lysmata wurdemanni i jakoś na razie słabo jej idzie ze zjadaniem aiptasi. Dzień, może dwa po wpuszczeniu zauważyłem, że znikła jedna, a reszta jak na razie ma się dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak z temperaturą wody podczas przesyłki?? Jest to w ogóle w zimie możliwe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są sklepy gdzie wysyłkę masz w ogrzewanym boxie, mega fajna sprawa, kilkanaście zamówień, wszystkie perfekcyjne, więc nie masz co się martwić, śmiało zamawiać można.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sklep Jadwiga Morska i Seafrag wysyłają w ogrzewanych beczkach. Masz jeszcze możliwość zamówić przesyłką konduktorską jak masz bezpośrednie połączenie PKP lub PKS. To są najlepsze, najpewniejsze wysyłki o tej porze roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Jadwiga Morska nie ma tych krewetek. Mówisz że te są lepsze od tych wurdemani. Poszukam jeszcze na erybka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Aiptasie jedzą wszystkie krewetki z grupy "peppermint shrimp" nazywane potocznie w handlu "wurdemanni".

źródło:

https://research.nhm.org/pdfs/27306/27306.pdf

https://link.springer.com/article/10.1007/s10152-004-0210-6

 Krewetki Lysmata wurdemmani są bardzo rzadko spotykane w handlu. Ja osobiście nie widziałem żadnej, którą można kupić od ok 2 lat.  Jeśli gdzieś się pojawi ten gatunek to chętnie kupię po to żeby je rozmnożyć... 

To są zwierzęta stadne. Nie jedzą tylko aiptasi i nie zabijają bez sensu jak ludzie. Jedzą wtedy kiedy są głodne. Aiptasie znikają ale nie są masowo masakrowane. Powoli ich ubywa. Najszybciej znikają małe ukwiały. Większe trochę wolniej. W zbiorniku do 100 litrów powinny być przynajmniej 3 sztuki.  Jedna krewetka to o wiele za mało.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, kubaluka napisał:

Na Jadwiga Morska nie ma tych krewetek. Mówisz że te są lepsze od tych wurdemani. Poszukam jeszcze na erybka

Od czasu do czasu pojawiają się w tym sklepie lysmata kuekenthali, ale masz aktualnie inne https://jadwigamorska.pl/lysmata-seticaudata-rozmiar-2-3-cm-na-aiptazje.html .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci bardzo. Już zamawiam. Do 100 litrów chyba że trzy wystarczą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Lysmata seticaudata   (Risso, 1816)  Monaco cleaner shrimp

http://www.sealifebase.org/summary/Lysmata-seticaudata.html

 

Lysmata seticaudata wyglada tak:

Lyset_u1.jpg

Lysmata20seticaudata_m.jpg

Lysmata-seticaudata-na-Aiptasia-e1508968

 

Róznice ubarwienia między Lysmata boggessi, Lysmata seticaudata, Lysmata wurdemanni:

152ykh4.jpg

źródło:

http://www.recifal-france.fr/comment-identifier-une-lysmata-wurdemanni-t20509.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja krewetka, którą kupiłem pod nazwą lysmata wurdemanni w porównaniu ze zdjęciami wygląda mi na lysmata boggessi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, kubaluka napisał:

Mam 100 litrów akwarium i żywą skalę.  Akwarium ma 2 miesiące. Mam około 10 małych takich jak na szybie ale nie usuwam ich chemicznie bo boję się że wpłynie to na ph przy takim małym zbiorniku. A dwie krewetki pomogą coś? Chyba trochę na zla skalę trafiłem.  Chyba że kupię 4 krewetki a nie dwie wurdemani. Co mi radzicie w takiej sytuacji?

Jak będą chciały jeść to dwie Ci wystarczą (jedna też ale piszą że lepiej trzymać 2-3 ). Im więcej krewetek tym mniej drobnego życia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety z krewetką może być różnie. Ja mam i w ogóle nie jest zainteresowana aiptasią...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, piotrp1973 napisał:

Niestety z krewetką może być różnie. Ja mam i w ogóle nie jest zainteresowana aiptasią...

Jak z prawie każdym zwierzakiem, którego kupimy na pozbycie się plag. Moja poprzednia krewetka była skuteczna, a obecna jakoś słabo się sprawdza. Jedne jedzą, a inne nie chcą jeść. Kupi brzydala i też może nie jeść aiptasi. Kupiłem chrysiptera springeri na pozbycie się wirków, który na zagranicznych forach był bardzo często opisywany, że je zjada. Niestety, nic z tego. Przynajmniej nie zauważyłem, żeby zjadał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na wirki najpewniejsza hexa, chrysus, chloropterus, a na aiptasie ślimak berghia ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.