Skocz do zawartości
ScovY

Stara skała z glonem do nowego akwarium ?

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc.

Dotychczas miałem kostke ktora kupiłem rzekomo 4 letnia, u mnie zaczela przechodzic wszystkie plagi. Powoli wychodziło wszystko na prosta, ale sie trafilo i kupiłem akwarium 200l z woda i skala (ktore sie krecilo 4 miesiące). U mnie jest od stycznia.

Korale i ryby przeniosłem do nowego akwarium, ale pytanie mam o "stara" skałe, na ktorej jest jeszcze troche glonu zielonego. Czy taka skałe moge przeniesc do mojego nowego akwairum (w ktorym poza okrzemkami nic mnie jeszcze nie nawiedzilo). Czy lepiej nie ryzykowac ?

zdjęcie skały ze starej kostki

28276714_1633495643363340_4397387882585283986_n.thumb.jpg.c282fb47240183dc4224bcae210ac385.jpg

 


Pozdrawiam

ScovY

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli o dino cjano ci chodzi to to i tak będzie jesli ma być 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej chodzi mi o glon "zielony" czy przejdzie na powiedzmy to czysta skałe w nowym akwarium, czy jesli warunki w akwa mam dobre to zniknie i tak i tak ? W starej kostce mialem problem z wysokim po4 i  no3 (brak skali na colombo) dlatego tez glon mial wymarzone dla siebie warunk ;p . Teraz w nowym akwarium no3-0, po4-0,03 (oba testy colombo)


Pozdrawiam

ScovY

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób lepsze zdjęcie, samego glona co to, wyższy, z daleka wygląda na bropsis czyli jeszcze gorzej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, boo12 napisał:

Zrób lepsze zdjęcie, samego glona co to, wyższy, z daleka wygląda na bropsis czyli jeszcze gorzej

Ok, ale to dopiero jutro.


Pozdrawiam

ScovY

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każda skała wapienna, żywa skała też wciągnie ci Po4 i będzie swoistym bankiem na Po4 - robi się fosforan wapnia, później się uwalnia do wody - dla tego nie poleca się żywej skały z niewiadomego źródła bo może wywalać Po4 do wody, jeśli akwarium jest duże to bym się tym nie przejmował bo po prostu przy wydajnej filtracji Po4 zostanie zużyte przez bakterie/korale. Dla tego glony nitkowate lubią rosnąć na skale mimo że parametry wzorowe - czerpią Po4 ze skały, i mogą tak długo dopóki się nie skończą zapasy w skale albo ktoś je zje.

To samo tyczy się piachu z niewiadomego źródła. Możesz dokładać stopniowo po kawałku i obserwować parametry.

 

Edit : tadam - po4 uwalnia się do wody z fosforanu wapnia tylko kiedy pH spadnie i rozpuści skałę *buforowanie pH* glony nitkowate potrafią rozpuszczać skałę swoimi chwytnikami czy jak to tam się zwie co mocuje je tak dobrze do skałki i dzięki temu czerpią  Po4 u źródła - doją skałkę, dobra skała żywa nie powinna się osypać nitkowatymi glonami i nie powinna podbijać Po4 ( oczywiście trochę podbija przez to że gniją zwierzaki które padły w transporcie skały ) 

 

Edytowane przez Ura (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i dzięki za konkretną odpowiedź. W takim razie odpuszczę sobie, dużo jej nie ma, a za te nie wiem hmm 3kg nie warto ryzykować ;)


Pozdrawiam

ScovY

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz w tym 200l jakiegoś sumpa albo panel? Można by ją oskrobać z glona pokruszyć i użyć jako media filtracyjne.Ja tak wlaśnie robię,żywą skałą wypełnie komore w sumpie.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam panel 30l


Pozdrawiam

ScovY

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi mówili w sklepie że skała jest najlepszym medium filtracyjnym najbardziej porowatym.

Weź szczoteczke wyczyść skały młotkiem rozwal na mniejsze kawałki i wrzuć w panel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 1.03.2018 o 08:26, ScovY napisał:

No i dzięki za konkretną odpowiedź. W takim razie odpuszczę sobie, dużo jej nie ma, a za te nie wiem hmm 3kg nie warto ryzykować ;)

zerknij sobie na temat z moim akwarium, kupiłem już działające z zaglonioną skałą, która wyglądała jak holenderskie :/

dzisiaj po glonach nie ma nawet małego śladu a w sumie nic specjalnego nie robiłem, po prostu akwarium musiało dojrzeć

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że ja miałem duże glony, ale u Ciebie to dopiero jazda była hehe


Pozdrawiam

ScovY

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.