Skocz do zawartości
kass

Nowe morskie opowieści 72l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich:)

Mam na imię Katarzyna. Po pewnym czasie czytania forum i ja postanowiłam założyć akwarium morskie. Pomysł pojawił się spontanicznie, z żadną formą akwarystyki nie miałam nic wspólnego. Traktuję to jako niemałe wyzwanie, ponieważ konsekwencja i systematyczność nigdy nie były moją mocną stroną ale do pewnych rzeczy człowiek musi dojrzeć ;) Ale do rzeczy.

Akwarium Full Opti 60x30x40

Grzałka Aquael 75W

Kaskada HBL-701 w tym Siporax, wata i wkłady węglowe

Oświetlenie ledowe Maxspect 

Cyrkulacja 1szt JVP-110

Start 10-02-2018 na 12kg żywej skały, 4kg żywego piachu oraz woda z działającego zbiornika

Stan po zalaniu na fotce. 

 

20180212_193950-2064x1161.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna z lepszych konstrukcji jakie widziałem, gratuluje 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dajesz jakieś bakterie? czy bazujesz na żywej skale?. Wpuść jakąś rybkę. Powodzonka


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, owler napisał:

Dajesz jakieś bakterie? czy bazujesz na żywej skale?. Wpuść jakąś rybkę. Powodzonka

dlaczego uważasz, że ma wpuścić jakąś rybkę, skoro jak napisała "stan po zalaniu" to świeży zbiornik dojrzewanie przed nią

0 wkładania rąk

mało światła 

bakterie zgodnie z zaleceniami producenta

noga na nogę, kawka ;) 

Edytowane przez CNA (wyświetl historię edycji)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dlaczego uważasz, że ma wpuścić jakąś rybkę, skoro jak napisała "stan po zalaniu" to świeży zbiornik dojrzewanie przed nią
0 wkładania rąk
mało światła 
bakterie zgodnie z zaleceniami producenta
noga na nogę, kawka [emoji6] 


CNA - Katarzyna to raczej kobieta ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, lapsiak84 napisał:

 


CNA - Katarzyna to raczej kobieta ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

poprawiłem się, a edytowałeś już ze zmianą ;)

ale i tak przepraszam za to niedopatrzenie 


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko. Nie chciałem być złośliwy. Ja czasem sam mam problem z rozszyfrowaniem nicka :)

Faktycznie zacytowało już po zmianie :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykonanie i dobór kawałków skały zawdzięczam właścicielce sklepu w którym zaopatruję się w życie. Mój wkład to tylko wyszperanie fotek w sieci z tym co mi się podoba:)

Z rybami to ja się jeszcze wstrzymam;), większość sprzętu i stworzeń widzę pierwszy raz na oczy. Atrakcją przez pierwszy tydzień były rurówki, które pokazały się na skale. Na dzień dzisiejszy jest trochę glonów i 2 ślimaki.

Bakterii żadnych nie lałam, przymierzam się do pierwszej podmianki, parametry jeszcze wysokie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała fajna , choć osobiście bryłę z prawej ,z góry przełożył bym w prawy róg akwarium . Na jej szczycie i tak nie ma miejsca na korale bo do tafli wody blisko .
Powodzenia i cierpliwości  :)


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podmieniaj jeszcze wody, tylko dolewaj słodkiej RODI żeby utrzymać zasolenie i daj jakieś bakterie.

Edytowane przez andzior70 (wyświetl historię edycji)

577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Startowałem też na żywej skale i żywym piasku, na starcie bakterii nie dawałem i dojrzewanie było dość szybkie i bez większych problemów, plag. Podmian wody bym nie robił na ten moment, niech akwarium dojrzewa. Lampa to Maxspect Glaive?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, maciej01 napisał:

Startowałem też na żywej skale i żywym piasku, na starcie bakterii nie dawałem i dojrzewanie było dość szybkie i bez większych problemów, plag. Podmian wody bym nie robił na ten moment, niech akwarium dojrzewa. Lampa to Maxspect Glaive?

Tak Glaive

Po tygodniu od startu zaczął się pojawiać się brązowy nalot na skale w najbardziej oświetlonych miejscach. Następnie na piasku i na szybach, po 12 dniach wyglądało to tak :

20180222_161613-2064x1161.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, CNA napisał:

dlaczego uważasz, że ma wpuścić jakąś rybkę, skoro jak napisała "stan po zalaniu" to świeży zbiornik dojrzewanie przed nią

Pytam tylko, jeżeli żywa skała to zakładam że ma trochę bakterii oczywiście jeżeli była dobrze przechowywana i przetransportowana. Rybkę jakąś "łatwą" bym jednak zapodał akwa ma około 3 tygodni powinna dać radę, jeżeli bakterie są to chyba muszą się czymś odżywiać i rozmnażać a rybkowe odchody dadzą jej papu. Chyba że jest coś podawane dla bakterii.

Edytowane przez owler (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam tą lampę w wersji 55W i dawała za mało światła nad akwarium 80x35x40. Konfiguracja kanałów w lampie jest nie do końca optymalna, zielony i ciepły  biały trzeba mocno skręcac i zostaje niebieski i aktynika czyli połowa dostępnej mocy. Dołożyłem do swojej lampy dwa radiatory z 12 diodami Royal Blue 3W i jest efekt, korale rosną i barwę światła można sobie ustawiać dowolnie regulując natężenie kanałów w lampie. Lampa ogolnie fajnie się sprawdza ale konieczny był jej tuning. Po zamontowaniu dodatkowych diod grzeje się mocniej ale nie na tyle żeby trzeba było dokładać wentylator. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spoko, fajny układ skałki... baniaczek dojrzewa - nic, tylko czekać na odpowiednią chwilę do wpuszczenia "domowników" :-)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Rafael31 napisał:

Też mam tą lampę w wersji 55W i dawała za mało światła nad akwarium 80x35x40. Konfiguracja kanałów w lampie jest nie do końca optymalna, zielony i ciepły  biały trzeba mocno skręcac i zostaje niebieski i aktynika czyli połowa dostępnej mocy. Dołożyłem do swojej lampy dwa radiatory z 12 diodami Royal Blue 3W i jest efekt, korale rosną i barwę światła można sobie ustawiać dowolnie regulując natężenie kanałów w lampie. Lampa ogolnie fajnie się sprawdza ale konieczny był jej tuning. Po zamontowaniu dodatkowych diod grzeje się mocniej ale nie na tyle żeby trzeba było dokładać wentylator. 

Właśnie szukając opinii nt tej lampy (a jest ich niewiele) natknęłam się na Twój wątek i była to dla mnie dobra wiadomość, że można coś z nią pokombinować DIY:) Zdecydowałam się na nią ponieważ korale będą dość wysoko i bałam się troszkę silniejszych ledów. Od czegoś trzeba zacząć, pobawię się trochę barwami i będę o tyle do przodu jak przyjdzie wybrać coś porządniejszego (lub dodatkowego), jeśli zajawka na akwa przetrwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała ułożona bardzo ładnie. Widać rękę kobiety:). Dobrze, że masz czarne tło. Dojrzewanie w pełni. Na razie żadnych podmian.  Proponowałbym wpuścić ślimaki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, pawellb napisał:

Skała ułożona bardzo ładnie. Widać rękę kobiety:). Dobrze, że masz czarne tło. Dojrzewanie w pełni. Na razie żadnych podmian.  Proponowałbym wpuścić ślimaki.

Są od piątku narazie dwa, Tectus i Nassarius :)

Stan aktualny na dziś czyli 22 dni po zalaniu, brązowego coraz mniej, jeden dorodny zielony glon na górze także jestem już na bieżąco.

Kiedy pierwsze podmiany najlepiej?

20180304_114223-2064x1161.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Termometr jest? Czy go tak dobrze ukryłaś. Jeśli go nie ma to ja bym do końca nie zawierzał grzałce z termostatem. Stała kontrola temperatury to podstawa. Z podmianą wstrzymaj się jeszcze. Jakie masz parametry. Jak ok to wpuść wiecej życia. Kraba, krewetkę, rybki:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmianę wody to i  ze 2 miesiące nie ma co robić bo ..nie ma komu :whistle:, mnie coś ta żywa skała to wygląda raczej na ożywioną. 

Przymiarkuj czy ostatni najwyższy człon skały nie będzie przeszkadzać w ewent stawianiu na nim koralowców. Ze zdjęcia odczytuję niewielką przestrzeń nad nią.

Są takie łatwe koralowce co przeżywają wiele błędów: pachyclavularia, briarerum, wielu akwarystów oddaje je nieodpłatnie. Niech sobie taki powachluje polipkami kolejny miesiąc i cieszy oko zanim dopadnie Cię nieodparta chęć zakupów :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, pawellb napisał:

Termometr jest? Czy go tak dobrze ukryłaś. Jeśli go nie ma to ja bym do końca nie zawierzał grzałce z termostatem. Stała kontrola temperatury to podstawa. Z podmianą wstrzymaj się jeszcze. Jakie masz parametry. Jak ok to wpuść wiecej życia. Kraba, krewetkę, rybki:).

Termometr mi spadał więc narazie odłożyłam bo mnie denerwował :) mam pod ręką dziecięcy bezdotykowy do temp cieczy, stale pokazuje 26-26.5 Szklany pokazuje 26

Parametry dziś:

NO2 - 0

NO3 - 100

PO4 - 0.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arturro napisał:

Podmianę wody to i  ze 2 miesiące nie ma co robić bo ..nie ma komu :whistle:, mnie coś ta żywa skała to wygląda raczej na ożywioną. 

Przymiarkuj czy ostatni najwyższy człon skały nie będzie przeszkadzać w ewent stawianiu na nim koralowców. Ze zdjęcia odczytuję niewielką przestrzeń nad nią.

Są takie łatwe koralowce co przeżywają wiele błędów: pachyclavularia, briarerum, wielu akwarystów oddaje je nieodpłatnie. Niech sobie taki powachluje polipkami kolejny miesiąc i cieszy oko zanim dopadnie Cię nieodparta chęć zakupów :D

Najwyższy kawałek jest 6 cm od tafli wody, do 8 cm w niektórych zagłębieniach  to może coś płaskiego się tam nada? Ricordea, zoa np?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za duże NO3 100 trzeba czekać proces dojrzewania się dopiero zaczął.Szkoda zwierząt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz taki artykuł https://reefbuilders.com/2018/03/03/corals-quickly-fill-your-aquarium/ jak wybrać szybko rosnące koralowce, żeby zapełnić szybko akwarium. Ale to jeszcze trochę jak no3 i po4 jeszcze trochę spadną w dół. Ja zacząłem robić podmianki jak zacząłem dokładać korale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok w takim razie czekam i wracam dalej do czytania i zgłębiania wiedzy. Poniżej jeszcze Tectus, który zrobił sobie piknik na skale- póki co cała dla niego :)

20180304_190815-1161x2064.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.