Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Z racji zakładania większego akwarium z sumpem wymyśliłem aby wykonać go z takeigo czegoś:
 85172

Pojemnik wykonany jest w 100% z polipropylenu, czy jest jakieś niebezpieczeństwo uwalniania substancji chemicznych z pojemnika do wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nic nie powinno się uwalniac do wody ale czy to ma sens? Ze zrobieniem ścianek będziesz miał większy problem bo jak widzę pojemnik jest do Skosa. Po drugie może Ci się przetrzeć lub przedziurawic. Nie wiem jak grube jest te tworzywo ale jednak to tworzywo. Może być cięższe do ewentualnego czyszczenia. A używane akwarium do zrobienia sumpa kupisz za grosze. Moim zdaniem nie warto się bawić w takie coś. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie też nie ma to sensu. jeden zły ruch i wcale nie trudno o pęknięcie. Po czasie podejrzewam, że zesztywnieje jak wszystkie podobne materiały w słonej wodzie, i zamiast uginać się pod naciskiem prędzej pęknie i będzie powódź. Jeśli już chcesz się bawić w coś innego niż szkło, to pomyśl bardziej o czymś tego typu:

te446924eu_grey_1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, ZiomEkk_ napisał:

Cześć. Z racji zakładania większego akwarium z sumpem wymyśliłem aby wykonać go z takeigo czegoś:
 85172

Pojemnik wykonany jest w 100% z polipropylenu, czy jest jakieś niebezpieczeństwo uwalniania substancji chemicznych z pojemnika do wody?

Bardzo szybko pęka, miałem taki na dolewkę i skończyło się powodziom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach


Szkło albo plexa, innych patentów bym nie ryzykował 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też mi się wydaje, że słaba opcja z tym pojemnikiem bo:

- koszt taki sam jak szklane akwarium

- tylko kilka dostępnych rozmiarów

- mniejsza powierzchnia dna i wytrzymałość materiału

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja za 20 zł kupiłem używane akwarium 45l na mojego sumpa. Jeżeli dobrze poszukasz to znajdziesz za grosze albo znajomych popytaj dużo jest osób którym takie szkło zalega gdzieś w piwnicy i odda za grosze. Do tego przegrody najlepiej z plexi  bo jest tania i możesz bez problemu ja dociac 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja niedawno oddałem akwarium 112l. za free, tyle, że  nie na sumpa. Jak dobrze poszukasz to znajdziesz - sam widziałem na tym forum kilka ogłoszeń typu "oddam sumpa za piwo. Co do plastykowych zbiorników, to na YT widziałem, że ludzie kombinują w ten sposób. Tyle, że robią to przy duzych baniakach i zazwyczaj jest to solidna balia. Ja - dla siebie - skleiłem sumpa z akrylu i twardego PCV 

. Plus jest taki, że dużo łatwiej zaplanować (kształtki mozna kupic na konkretny wymiar) no i łatwiej dziury wiercić. Poza tym, nie potrzeba żadnych przelotów - wystarczy porządnie skleić. Przy sumpie niewielkich rozmiarów nie wychodzi drogo

 

Edytowane przez wiesiektbg (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skrzyniopalet się używa z twardego PCV i nic im nie dolega :) takich wielkich, ale są też mniejsze nie powinno być z takim sumpem problemu bo jest przystosowany do dużych obciążeń - ja trzymałem wodę w takim pojemniczku ja podałeś to ścianki się powyginały :) za cienkie ściany ma. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Ura napisał:

skrzyniopalet się używa z twardego PCV i nic im nie dolega :) takich wielkich, ale są też mniejsze nie powinno być z takim sumpem problemu bo jest przystosowany do dużych obciążeń - ja trzymałem wodę w takim pojemniczku ja podałeś to ścianki się powyginały :) za cienkie ściany ma. 

No takie używa się najczęściej w masarni. Ale one są bardzo niskie maja może z 15 do 20 cm to chyba trochę mało jak na sump? Ale fakt faktem wytrzymia spore obciazenie

Edytowane przez Grzegorz95 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
16 godzin temu, elespero napisał:

Bardzo szybko pęka, miałem taki na dolewkę i skończyło się powodziom.

potwierdzam

15 godzin temu, boo12 napisał:


Szkło albo plexa, innych patentów bym nie ryzykował 

plexi czy akryl się rysuje (bardziej lub mniej ale jednak) szkło wydaje się jedynym słusznym wyborem, sump to serce układu, jak zawiedzie to będzie problem, moim zdaniem musi być tak mocne jak akwarium główne a nawet bardzie :)

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz patrzyłem na pewien portal i w sumie to są z HDPE przystosowanego do kontaktu z żywnością, są różne nawet na kółkach - co mnie zdziwiło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
3 minuty temu, fresz33 napisał:

Można i tak.

hehe wszystko można wiadomo jak kto woli :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.