Skocz do zawartości
Seba6001

problem Goniopory

Rekomendowane odpowiedzi

Witam  Wszystkich,

mam problem z gonioporami ....  bylem 2 tygodnie na wczasach  ( mama sie opiekowała akwarium)  i po powroCie zauważyłem że goniopory sie nie otwierają ( minimum tydzien ) jak przyjechałem odrazu dolalem  troszke Reff trace i reff plus  i zrobiłem podmiane 10 % po 4 dniach od podmiany  parametry sa

zasolenia 1.025

kh 6.5

po4- 0.03

No3- około 10 ( nie umiem odróżnić koloru przy 10 a 5 ..... takie samo sie mi wydaje )

Mg - 1480

ca- 400

sadze ze parametry sa ok a 1 goniopora wyparowała ... mam ja od soboty ale aż dziwny kolor  miała  bo taki biały wpadający w seledynowy  nigdy takiej jeszcze nie widziałem  ale dlugo sie nia nie nacieszyłem bo wyparowała  juz ponad polowa...

doradzicie coś ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie zrzuciła zooksantele...moŻe za dużo światła.


Szkło Reefmax;odpieniacz Hydor Slim Skim 135; obieg - firmware; cyrkulacja - Jebao rw4 + jvp 100; oświetlenie t5; skała - Real Reef Rock 15 kg + żywy piasek 4,5 kg Natures Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale to chyba nie u mnie dostala dawka swiatła  tylko w sklepie w czestochowej ale mam jeszcze 3 goniopory i tez sie nie chca otwierac

a przed wyjazdem  na wczasy 3 tygodnie temu byly ladnie napompowane  a u mnie sie swieci niebieskim 12 h a bialym 8 h

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gonio.jpg

ta dostałęm w sobote ..... ale inne sa w dobrym stanie tylko sie nie otwieraja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już po niej, po prawej widze kolejny szkielet.

wrzuc jak możesz zdjęcie tamtych to może coś zaradzimy, bo tej już nie uratujesz raczej :(


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w niedziele zrobilem podmianke 10 % teraz robie jeszcze 5 % zobaczymy  jutro moze cos sie polepszy ..... wczasy sa fajne ale gorzej jak sie wraca i nie wiesz co dolega baniakowi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Seba6001 napisał:

w niedziele zrobilem podmianke 10 % teraz robie jeszcze 5 % zobaczymy  jutro moze cos sie polepszy ..... wczasy sa fajne ale gorzej jak sie wraca i nie wiesz co dolega baniakowi

hmm może ktoś kto opiekował się akwarium marzł w mieszkaniu i podkręcił grzanie w domu na 28 stopni, albo po prostu czegoś nie dodawał albo dodawał za dużo, przez to mam strach przed urlopami bo rodzinka zawsze coś zawali, albo nie dopilnuje.

Trzymam kciuki za Gonio chociaż słabo ona wygląda KH zawsze utrzymujesz 6.5 ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki ale przy kh=6,5 to ledwo miękkie będą się otwierały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jak po podmianie KH jest 6,5 to jakie było wcześniej ?

niskie KH ją zabiło i tyle w temacie.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja odnoszę wrażenie, że w akwarium masz plagę, poprosiłbym o zdjęcie całego zbiornika.

 


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor
8 godzin temu, Tom_Killer napisał:

Sorki ale przy kh=6,5 to ledwo miękkie będą się otwierały

W oceanie kH = 7 - 8... Czyli inaczej mówiąc kH = 6,5 jest bliższe normie niż kH= 9 -10... Zresztą jeśli jest 6,5 stopnia kH to jaki jest blad pomiaru ? Jaką metodą mierzyłeś kH? Czasem błąd pomiaru wynosi jeden stopień niemiecki... 

Ja bym się bardziej przejął tym ze przy tym zasoleniu jest 1480 mg/l magnezu. To mega ilość. Powinno być 1272 mg/l. To może oznaczać że z wodą z podmiany było coś nie tak albo ktoś nasypał dużą ilość siarczanu lub chlorku magnezu a tym samym dodatkowo w wodzie jest za dużo siarczanów lub jonów chloru. Jeśli tak jest to może być też problem z innymi pierwiastkami, których nie mierzyłeś. 

Czy używasz soli która pochodzi z dużego pojemnika - 20 albo więcej kg? 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, twardovski.michal napisał:

jak po podmianie KH jest 6,5 to jakie było wcześniej ?

niskie KH ją zabiło i tyle w temacie.  

Dodam jeszcze że tak niskie Kh 6.5to proszenie się o glony sinice i inne plagi,sama mam giniopory szt 8 i wiem jak trzeba dbać o odpiwiednie Kh i resztę parametrów.(po podmianie 6.5 a przed??? Moglo być 5!!!wystarczylo tydzien!

Goniopora to bardzo trudny koral jak tez większość innych,ale teraz mowa o nim.Moje trafily dopiero po 6mies od zalania akwarium dodam ze potrafią być grymaśne nie raz przestawialam aby dobrac odpowiednie miejsce,swiatlo,cyrkulacja,o czerwonej goni nie wspomnę(delikatna Paniusia:-)

Edit:wystarczy powiększyć zdjecie skala ma glony mechowaty az grubo na stowę kh i to nie od tygodnia tak jest, i zapewne do tego doszly w parze inne współczynniki.

 

Współczuję kolego też bylam teraz na 8dni na urlopie wszystkie parametry ok syn pilnowal akwarium bo zna się na tyle ze mogę wyjechać i tez nie obylo sie bez strat Naso mi padło co zrobisz,piekna sztuka zdrowy jedzący i w dniu mojego powrotu niespodzianka, ehh....

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konrad - Witaj :) , 6,5 i błąd o którym piszesz moze byc + lub - czyli moze byc znacznie mniej.

Zgadzam sie z Beata, tez mam goniopory, teraz nawet samoistnie mi szczepki tworzą bez ciecia, tylko trzeba uważać by odpowiednim momencie ja chwycić zeby nie wpadał pomiędzy skały. Jest oczywiście problem bo szkielet jest malutki i na razie ńie mam konceptu jak to przykleić. Beata napisała ze wystarczy wahnięcie na kilka dni i nawet jak wrócisz do parametrów KH to juz moze byc po ptokach, najprawdopodobniej bez ciecia sie nie obędzie. 

Tom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Fakt nie zwróciłem uwagi że to po podmianie jest 6,5. Więc przed mogło być o wiele mniej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z gonioporami to tak różnie jest, w swoim domowym zbiorniku nieraz miałem kh 5, ca 300, po4 0.20 i różne akcje, niezbyt dbam o swój domowy zbiornik. A 2 goniopory żyją i wściekle polipują (red i cat eye czy jakoś tak) i przyrastają, alveopora to samo - rośnie jak wściekła.

W pracy mimo, że dbam bardzo o parametry, kh bardzo stabilne - 7.5, Ca 420,  po4 0.02, no3 koło 2 i nic, 2 małe goniopory poleciały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Tak jest z wieloma koralami w tym też z miękasami. Czasem nie wiedzieć czemu albo nie rosną albo zdychają a reszta obsady ma się świetnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.