Skocz do zawartości
woldi

dozowanie bakterii do świeżego akwa

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie!? Jaki widzicie sens, za wyjątkiem marketingowym oczywiście, dozowanie bakterii do akwa? Nigdy nie dozowałem i dojrzewanie było bezproblemowe! Kolejna ściema na potrzeby zwiększenia zysku firm?

 

go,

Edytowane przez woldi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda z RO + sól, sucha albo syntetyczna skała, suchy piasek i co wystartuje?

Rozpocznie się cykl azotowy?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego bakterie same się wytworzą! Tak to robiłem i będę robił:) Nie potrzeba dodatkowego dozowania, a do tego masz idealne proporcje, bo same si e tworzą pod dany akwen:D

 

Edytowane przez woldi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem chodzi o przyspieszenie dojrzewania. Wiadomo że bez bakteri tylko na żywej skale akwarium też dojrzeć ale minie trochę czasu zanim zagnieżdża się one w zestawie filtracyjnym czy w skałach. A jezeli wlejesz bakterie wprost do filtra to chyba wiadome że przyspieszy proces dojrzewania. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyspieszy ok., ale po co i nie do końca kontrolowanie, chcemy bezproblemowo? To po co komplikowac sobie życie? Dla mnie, tak na logikę to kompletnie bez sensu

I potem wychodzą pytania a bo to mleko w wodzie itp. biznesowa propaganda;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to bez znaczenia czy propaganda czy nie, na forum są zwolennicy i przeciwnicy postawisz albo na jedno albo na drugie. I nie zamiesza Ci w głowie reklama tylko doświadczony kolega z forum który to stosował, chyba że na "Jana" walisz do baniaka co podejdzie pod łapę. Ja osobiście wystrzegam się chemii (wystarczająco jest jej w soli), ale stosuję Bacto ballsy. I nie przez reklamę tylko przez opinie że do sztucznej skały dodaje się bakterie. (Miałem ponad dwadzieścia kg suchej). Po kuracji skończę. Ale obserwuje już od jakiegoś czasu inny środek związany z kolorami i nie z reklam tylko ze zbiornika forumowicza, kto wie może się skuszę. 

Myślę że i tak reklama ma mały wpływ. Zbyt wiele różnych doświadczeń na forum do obserwacji.pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kolego bakterie same się wytworzą! Tak to robiłem i będę robił[emoji4] Nie potrzeba dodatkowego dozowania, a do tego masz idealne proporcje, bo same si e tworzą pod dany akwen[emoji3]

 

Oczywiście, że „wytworzą” się same - ale wytworzą się te „dobre” i „złe”. To jest tak samo jak kiszenie wina, możesz czekać aż same się wytworzą albo podaż drożdże z biksy. Możesz ryzykować ale jest duża szansa, że wino ci się zepsuje i cała robota (nie mała) pójdzie się bujać.

Bakterie podlewasz po to aby utrzymywać populacje tych właśnie „dobrych” na właściwym poziomie aby mogły z przewagą konkurować nad resztą.

Kłamstwem by było napisać, że należy lać bakterie ale nie lanie na pewno zwiększa ryzyko komplikacji - problemy z No3/po4 sinice itp.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Wystarczy nasypać do nowego zbiornika trochę piasku z działającego stabilnego akwarium. Wtedy razem z tym piaskiem wprowadzimy do zbiornika bakterie - i to bakterie z działającego zbiornika [takie jak trzeba] oraz różne pożyteczne organizmy - skorupiaki, nicienie, wieloszczety... Same bakterie nie wystarczą. Ani żywa skała ani piasek nie ma żadnej wartości filtracyjnej bez drobnych organizmów które pompują przez nie wodę. Z drugiej strony to właśnie te drobne organizmy usuwają różne plagi w tym nadmiar bakterii, bruzdnice i inne.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, nanokaczor napisał:

Same bakterie nie wystarczą. Ani żywa skała ani piasek nie ma żadnej wartości filtracyjnej bez drobnych organizmów które pompują przez nie wodę.

Hmm...no mi się wydaje, że wystarczą tak jak i np.w filtrach typu hamburg czy podżwirowy. Nie są tu wykorzystywane inne organizmy i wszystko hula jak ta lala. To są typowe filtry biologiczne opierające się i wykorzystujące bakterie do filtracji oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej granulacji podłoża lub materiału filtracyjnego

 

31 minut temu, kiflu napisał:

 

Kłamstwem by było napisać, że należy lać bakterie ale nie lanie na pewno zwiększa ryzyko komplikacji - problemy z No3/po4 sinice itp.

i właśnie o to biega, że nie zauważyłem, by było jakieś ale...a wręcz przeciwnie, że lepiej nie lać nic, bo wytworzą się te oki.:)

Edytowane przez woldi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor
33 minuty temu, woldi napisał:

Hmm...no mi się wydaje, że wystarczą tak jak i np.w filtrach typu hamburg czy podżwirowy. Nie są tu wykorzystywane inne organizmy i wszystko hula jak ta lala. To są typowe filtry biologiczne opierające się i wykorzystujące bakterie do filtracji oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej granulacji podłoża lub materiału filtracyjnego

No własnie o to chodzi że nie. W jaki sposób wymusisz ruch wody przez żywą skałę albo warstwę piasku? W filtrze podżwirowym albo gąbkowym [jego specyficzna konstrukcja jest nazywana nie wiedzieć czemu "hamburskim"] ruch wody jest wymuszony przez różnicę ciśnienia. Tych metod nie stosuje się w akwarium morskim dlatego że są to "magazyny detrytusu". Tutaj ruch wody jest wywołany przez organizmy żywe ale nie bakterie ale różne znacznie bardziej skomplikowane stworzenia. Dzięki tym organizmom nie ma tez problemu z detrytusem.

W akwarium musi się wytworzyć ekosystem złożony z wielu organizmów.  Dlatego mówi się ze morskie akwarium musi "dojrzeć". 

Polecam wykład na ten temat:

Jest w tym materiale w jasny sposób przedstawiony ten problem. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, woldi napisał:

Hmm...no mi się wydaje, że wystarczą tak jak i np.w filtrach typu hamburg czy podżwirowy. Nie są tu wykorzystywane inne organizmy i wszystko hula jak ta lala. To są typowe filtry biologiczne opierające się i wykorzystujące bakterie do filtracji oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej granulacji podłoża lub materiału filtracyjnego

Ależ są ,jest tam pełno życia wszelkiej maści . 

 

1 minutę temu, nanokaczor napisał:

są to "magazyny detrytusu".

No to zależy , jak jest odpowiednio dobrany przepływ /medium filtracyjne/powierzchnia .Po ponad czterech latach do testu wyjąłem kilka losowo wybranych gąbek , ilość "mułu" była  w zasadzie pomijalna . 
Ale , nie byle jaka gąbka na to pozwala .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
i właśnie o to biega, że nie zauważyłem, by było jakieś ale...a wręcz przeciwnie, że lepiej nie lać nic, bo wytworzą się te oki.:)


Wstaw zdjęcie jak to wyglada przy nie podlewaniu bakterii

"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja bakteriami podlewam i słodką i morską wodę. Próbowałem nie podlewać to wywaliło mi na kilka dni cyjanobakterie bo nie miały konkurencji. Poszły bakterie z KZ cyanoclean i większa dawka special blend - po 3 dniach odwrót cyjano i do dzisiaj przy systematycznym dolewaniu spokój.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystartowałem bez dolewania bakterii, tylko żywa skała, żywy piasek i świeża solanka. Akwarium przeszło szybko cykl azotowy, dojrzewało dość łagodnie bez większych plag. Po kilku miesiącach od uruchomienia kupiłem buteleczkę bakterii Microbe lift special blend i mogę powiedzieć, że żadnych efektów stosowania bakterii nie zauważyłem. Cyjano praktycznie nigdy w akwarium nie miałem, tylko było w panelu jak założyłem DSB i raz kupiłem szczepkę i na podstawce było małe ognisko cyjano, które po kilku dniach samo znikło. Aktualnie bakterii nie stosuję, ale cały czas mnie korci żeby kupić, bo akwarium ma już trzy lata i może warto coś z bakterii wlać do akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slodkie mialem 40 lat, nigdy nie lalem i nigdy tez nie mialem problemow. W grudniu startowalem slone 70l na samej zywej skale+20% zywej wody+ zywy piasek. Dojrzewanie bezproblemowe i szybkie z delikatnym wysypem okrzemek i nitek, ktore szybko ustapily. Dodam jeszcze jedno, ze pierwsze korale trafily po ok. tygodniu od zalania. Z ekipy czyszczacej tylko slimaki, ktore szybko rozprawily sie z glonem. Fotki nie wstawie, bo aktualnie cale zycie trafilo juz do 405 litrowego baniaka, ktory odpalilem tydzien temu na skale z malego baniaka+40kg marco rock+zywy piasek(dokupilem 13,5kg, z poprzedniego 9kg) . Oczywiscie nie dodalem bakterii. Zycie przeszlo do wiekszego zbiornika bez strat, a dodatkowo trafilo kilka nowych szczepek. Sorki za brak polskich znakow, ale pise z komorki, gdyz jestem za granica. Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To z całym szacunkiem, ale uważam, że nie możesz rozpowszechniać na forum informacji, że "nie potrzeba dodatkowego dozowania" bakterii.

Możesz tak prowadzić zbiornik bo się tak da i nie jeden tak robi i pacząc wstecz, tylko tak kiedyś prowadzono akwaria morskie - bazując na bakteriach z "oceanu". W mojej ocenie, jeżeli chcesz osiągać dobre rezultaty w prowadzeniu akwarium morskiego, to gdzieś tam przynajmniej raz w tygodniu było by dobrze zaszczepić populację bakterii z fiolki. Nie prowadziłem słodkowodnego akwarium (po za gupikami), ale obserwując kilka zacnych zbiorników słodkowodnych - właściciele również podlewają te bańki bakteriami.

Czasy się zmieniają i rozwiązania - jeśli można lepiej, to dlaczego z tego nie korzystać.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wprowadzając żywy piasek, żywa skałę wprowadzacie również bakterie - i te dobre i te złe.

Czym jest metoda probiotyczna ? Co to są probiotyki ? 

Oczywiście, że nie trzeba stosować bakterii -szkół prowadzenia baniaków jest wiele - pytanie, która daje szybsze i łatwiejsze do uzyskania efekty ;) 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

również czekam na zdjęcie zbiornika autora tematu.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, kiflu napisał:

Nie prowadziłem słodkowodnego akwarium (po za gupikami)

No widzisz, a ja dziesiątki lat, w tym ostatnie prę lat i roślinne, przy którym dozujesz masę makro i mikroelementów. Nie widzę sensu podawania bakterii i tego nie zmienię, a, że ktoś uważa inaczej jego wola:) Ja wolę kasę straconą na bakterie(tak to odbieram)przeznaczyć na zakup np. nowych szczepek koralowców.

4 godziny temu, VDR napisał:

Oczywiście, że nie trzeba stosować bakterii -szkół prowadzenia baniaków jest wiele - pytanie, która daje szybsze i łatwiejsze do uzyskania efekty ;) 

Dokładnie! Ja opisałem jak robię i nigdy nie spotkały mnie plagi.

2 godziny temu, luft napisał:

również czekam na zdjęcie zbiornika autora tematu.

Odpowiedź była wyżej:rolleyes:

Dla zainteresowanych podam jeszcze kilka innych niepopularnych cech prowadzenia mojego przeszłego i teraźniejszego zbiornika. Poprzedni oświetlałem świetlówkami t8 w ilości 1w/l, aktualny nieco ponad 0,5w/l w t5. Konfiguracja identyczna, a miaowicie 3szt.Sylvania Coralstar i 1 szt. Sylvania Grolux. Aktualnie wygląda jakby było jednak dużo więcej światła, a to poprzez mocna białą skałę marko rock, która mocno odbija światło i dlatego też domówiłem 2szt. Marinestar do zamiany, bo powinny dać ciemniejszy błękit. W obu przypadkach świecę długością docelową czyli 11h/dobę i taki sam czas dział odpieniacz. W pierwszym przypadku był to miniflotor na kostkę lipową, a teraz Tunze 9004. Tak, wiem, że teoretycznie zbyt słaby, ale zrobiłem to z premedytacją, bo po co mam wyjawiać wodę tak, by później stosować zwiększone dawki suplementów? Wolę tylko uzupełniać lub nic nie dawkować  i tak też robiłem w akwa roślinnym. Ryb też nie planuję przesadnie dużo. Do tego mam pokrywę na akwa, nie podobają mi się odkryte, brak sumpa:D i...zostałem wyklęty hahah 

Edytowane przez woldi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mamy tu większych wywrotowców :D

W każdym razie, osobiście życzę powodzenia - i nie zrozum mnie źle,  nie twierdzę, że się nie da - wszystko co napisałeś jest do zrealizowania, tylko musi być mocne wyczucie w prowadzeniu.

Edytowane przez kiflu (wyświetl historię edycji)

"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chodzi o wyczucie, a nie bezgraniczna wiara w reklamowy bełkot. Trzeba tylko chcieć/próbować zrozumieć zasadę działania. Wiesz, żeby postawić te 400l sprzedałem kilka mniejszych i większych zbiorników i to co ludzie wygadywali, czego się naczytali itp. itd. woła o pomstę do nieba:D Na przykład dowiedziałem się, ze woda musi się filtrować 2 tygodnie zanim coś wpuścisz! Jaka im powiedziałem, że ja swoje całe słodkie życie po max. 2h wpuszczam to patrzyli na mnie jak na wariata heh Podstawowa sprawa poznać zasadę działania zbiornika, bo wszystko zależy od obsady, jej ilości, w przypadku np.roślin słodkowodnych zastosowanego światła i żaden kalkulator tu nie wykona DOKŁADNIE zadania, bo nie bierze wszystkich i dokładnych składowych pod uwagę. Podejrzewam, a nawet jestem pewien, ze taka sama zasada tyczy się akwa morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, woldi napisał:

 wszystko zależy od obsady, jej ilości, w przypadku np.roślin słodkowodnych zastosowanego światła i żaden kalkulator tu nie wykona DOKŁADNIE zadania, bo nie bierze wszystkich i dokładnych składowych pod uwagę. Podejrzewam, a nawet jestem pewien, ze taka sama zasada tyczy się akwa morskiego

dokładnie taka sama zasada. Przychodzisz i probujesz wyważyć drzwi otwarte na oścież w wielu kwestiach jak choćby bakterie. 

Tabelki, kalkulatory może i są nieszczęśliwe, ale ktoś o nie pytał, a ktoś się natrudził by dać w sposób moze daleki od ideału ale jednak konkretna odpowiedz - "dozuj tyle i tyle".  Nic co napisałeś w ostatnim wpisie nie wywraca tutaj niczego do góry nogami. Podkreśliłeś w jaki sposób wielu użytkowników korzysta z wiedzy dostępnej na forum - nie każdy umie czytać ze zrozumieniem. Nie każdy jak Ty kusi się o podzielenie własnymi przemyśleniami. Ludzie latami potrafią w ciszy szukac wlasnego zlotego środka. Twój styl jest z goła odwrotny. W temacie swoim ważne byś zaskarbił sobie sympatię chcących dzielić się z tobą swoją opinią/wiedza/sukcesami/porażkami bo na tym polega forum. Nie fajnie natomiast pozostać samemu jak palec, gdy nikt nie bedzie miec ochoty dalej wymieniać myśli.  

pozdro

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie korale zamierzasz trzymać przy pół wata na litr? marinestar nie podbijesz niebieskiego bo świeci zimno białym światłem i od tej twojej gołej jak płyta nagrobna skaly będzie ci się jeszcze mocniej biel odbijać. życzę powodzenia


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, luft napisał:

Przychodzisz i probujesz wyważyć drzwi otwarte na oścież w wielu kwestiach jak choćby bakterie.

Niczego nie wyważam, a tylko zauważam, że dozowanie bakterii przez osobę mającą znikomą wiedzę na temat akwarystyki najczęściej prowadzi do większych problemów, a po drugie jest zbyteczne. Jestem zdania, że im mniej ingerujemy w zbiornik tym lepiej.

2 godziny temu, luft napisał:

kalkulatory może i są nieszczęśliwe, ale ktoś o nie pytał, a ktoś się natrudził by dać w sposób moze daleki od ideału ale jednak konkretna odpowiedz - "dozuj tyle i tyle"

Konkretnej odpowiedzi dozuj tyle i tyle nie dadzą, ale podpowiedzą ile mniej więcej i za to im chwała. Zwracam tylko uwagę, że jest cała masa ludzi ufających im bezgranicznie i stąd późniejsze problemy.

2 godziny temu, luft napisał:

 Nic co napisałeś w ostatnim wpisie nie wywraca tutaj niczego do góry nogami.

Bo i nie to było moim zamysłem

2 godziny temu, luft napisał:

Nie każdy jak Ty kusi się o podzielenie własnymi przemyśleniami. Ludzie latami potrafią w ciszy szukac wlasnego zlotego środka. Twój styl jest z goła odwrotny.

A czy to źle, że zwracam uwagę, moim zdaniem, na błędne propagowanie  pewnych mitów?

 

2 godziny temu, luft napisał:

Twój styl jest z goła odwrotny. W temacie swoim ważne byś zaskarbił sobie sympatię chcących dzielić się z tobą swoją opinią/wiedza/sukcesami/porażkami bo na tym polega forum. Nie fajnie natomiast pozostać samemu jak palec, gdy nikt nie bedzie miec ochoty dalej wymieniać myśli.

Nie oczekuję klepania po plecach, a raczej byłem pewny, że dostanę po d*pie, bo ciężko się walczy ze stereotypami.

32 minuty temu, thomas kay napisał:

jakie korale zamierzasz trzymać przy pół wata na litr? marinestar nie podbijesz niebieskiego bo świeci zimno białym światłem i od tej twojej gołej jak płyta nagrobna skaly będzie ci się jeszcze mocniej biel odbijać. życzę powodzenia

Spokojnie, ludki mniej wat/litr maja i też życie idzie pełną parą:), ale odpowiadam, że nic poważnego czyli miękasy i wybiórczo lps, bo takie żonce i mi najbardziej się podobają. Choć jak przyjdzie ochota zawsze można dołożyć świetlówek. Marinestrar zamówiłem dlatego, bo kiedyś przez przypadek wpadła mi w łapska identyczna ale t8 i waliła mocno ciemnym niebieskim. Zobaczymy, jeśli będzie jak mówisz to pozostanie czekać, aż skała ściemnieje, albo kombinować dalej;)

Edytowane przez woldi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 23 akwaria , nie stosuję "bakterii " ,startuję z syfem z działających zbiorników  .
Testowałem i oceniałem jeden z tego typu produktów . Dla ścisłości nazwa bakterie jest trochę marketingowa , bo to pożywki .
Działało ,tzn : osady , liście ,detrytus był rozkładany w dużo szybszym tempie .
Wystartowałem  trzy morskie zbiorniki w taki sam sposób .I czytając forum i o plagach (tematy bez mała co dzień ) zastanawiam się o co chodzi . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.