Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Gość
39 minut temu, dadario napisał:

A co do wcześniejszych odpowiedzi...Ja tam lubię hepatusa. Jest "dziwny" ale dodaje charakteru w zbiorniku. 

Zmienisz zdanie jak podrośnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W środę woda wysłana na ICP, strasznie ciekawi mnie jakie będą wyniki bo to mój "pierwszy raz". A z domowych testów z teraz:

kH 7,5
Ca 405
No3 10
Po4 0.1
Czyli zauważalnie spadł azot, być może dzięki mojemu nowemu wynalazkowi. Ciągle czekam na odpieniacz, to ostatecznie powinno poprawić wyniki. Balling aktualnie na 88ml/d, wapń chciałbym podbić do 430, ale to dopiero po wynikach. Ogólnie zbiornik jak na ten moment prowadzi się bezproblemowo. Przyrosty widać chociaż spektakularne nie są, ale akurat mi to nie przeszkadza.
 

Martwi mnie trochę pletogyra  z tego tematu:

Niestety pomimo pompowania się na tym samym poziomie cały czas widać, że podwija ciągle tkankę. Ale tak jak mówiłem, jest u mnie z racji, że w sklepie i tak by umarła. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.11.2018 o 13:56, fresz33 napisał:

Zmienisz zdanie jak podrośnie ;)

Ooo, ja mam Dorotę wielkości 25-27 cm. Jak się do niej mówi "chlapnij" to stojąc pod powierzchnią robi jeden ruch ogonem i cała ściana jest mokra (jak się mówi co innego zresztą też) :) Czekam aż hepcio (7 cm) podrośnie, może będą chlapały synchronicznie? A dorota faktycznie przenosi różne elementy w pysku - jak azor. Jest ubaw!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o ocenę i rady. 

Zasolenie mierzone refraktometrem kalibrowanym na płynie z testów AF. 

A fostor znacznie wyżej niż mówi test saliferta. Myślałem że pod tym względem jest lepiej. 

IMG_20181119_120934.jpg

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żelazo podnieś, zasolenie ciut wysokie. Fosfor to jakiś bardzo wysoki. Jak w domu ci wychodzi 0.1 to sporo. AF w testach ICP nie mierzy PO4 bezpośrednio tylko przelicza z fosforu w wodzie z tego co pamiętam. A nie każdy fosfor to od razu PO4.

Poza tym wszystko Ok.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@katani no ale jeśli zjadę z zasolenia to  niedobory pojawią się w większej ilości pierwiastków. Bo teraz jest tak na styk ale przy wysokim zasoleniu... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, dadario napisał:

Zasolenie mierzone refraktometrem kalibrowanym na płynie z testów AF.

Kup pewny płyn do kalibracji a nie się sugerujesz tym co dla zabawy dodało AF :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dadario a jaki plan z Po4? bo ten wynik na Lpsy ? marnie;)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dadario napisał:

@katani no ale jeśli zjadę z zasolenia to  niedobory pojawią się w większej ilości pierwiastków. Bo teraz jest tak na styk ale przy wysokim zasoleniu... 

Nie zauważysz różnicy  . 
W akwarium wszystko OK , to do wyników na spokojnie  . Już nie raz widziałem jak małe poprawki i się pierdasi.
Po4 mam zera  na hance a ICP coś tam zawsze pokaże . A zresztą i Po4 i No3 w niewielkich ilościach tylko na plus . 
 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, dadario napisał:

@katani no ale jeśli zjadę z zasolenia to  niedobory pojawią się w większej ilości pierwiastków. Bo teraz jest tak na styk ale przy wysokim zasoleniu... 

Tak jak pisze @SU1 Ca, Mg, K, chlor/sód i siarkę masz ok, jak zjedziesz z 37 na 35 nie zauważysz w nich różnicy. A pozostałe pierwiastki mają pomijalne znaczenie w zasoleniu.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I@@Beti fosfor mnie trochę przeraził. Co do planów to czekam na nowy większy odpieniacz. Zobaczymy jak wpłynie to na kondycję zbiornika. Ogólnie wszystko ładnie wygląda, więc reszta wyników jest moim zdaniem akceptowalna. 

@SU1 @kataniplan jest aby najbliższe podmiany robić z zasoleniem już poprawionym a dodatkowo co kilka dni podmieniać po 0,5L solanki na rodi. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde... Wracam sobie z małego urlopiku (4dni) a tu n. decory nie ma... Zniknęła gdzieś... Szkieleciku też nie widzę więc średnio. W niedzielę rano jeszcze pływała a dzisiaj "ni ma". W wtorek brat był podkarmić ryby ale nie pamięta czy widział ją czy nie. 

Z dobrych wieści w poniedziałek powinien być nowy pieniacz. Padło na rodzimą konstrukcję. Powoli robi się prawie polski zbiornik. 

Stelaż i akwa erybka, sump AF, lampa PS, odpieniacz Twistman. Szkoda że pomp nie produkujemy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Moja decora siedzi w skale i wychodzi tylko do jedzenia ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, fresz33 napisał:

Moja decora siedzi w skale i wychodzi tylko do jedzenia ;)
 

No tak, znikała już czasami ale na jedzenie zawsze się pojawiała. Zobaczymy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Decory nie ma, no i już raczej nie będzie... Akwarium przeszło lekki tuning skalno-koralowy. Sporo życia poszło w świat (oby nowy właściciel mógł się cieszyć z przyrostów). Zmienił się układ skał. Szczepki znalazły swoje miejsca. Jeszcze za kilka dni druga tura klejenia i będzie spokój na jakiś czas znowu. 

Ciągle czekam na odpieniacz, czarny piątek zatkał kurierów B)

Korali ubyło więc będzie problem z baillingiem, testy z dzisiaj: 

Kh7.8 Ca 420 MG 1490, No3 około 10, PO4 0,2 

W sobotę znów pomiary i zobaczymy co i o ile się zmieni. 

 

Poprawka...Właśnie przyjechał odpieniacz... Rozpoczynamy płukanie :-)

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to czas na relację. Pisanie"do siebie" ma sens :-P

Zasolenie osiągneło 33pt wg mojego refraktometru, a więc powinno być w okolicach przepisowych 35pt. 

Z życia sprzedałem duże okazy s.hystrixa, s, caliendrum, montipory czerwonej i stalowej. 
Doszło kilka główek euphylii oraz dzięki @Nik@ akropora tricolor. 

Sprzętowo doszedł odpieniacz Twistman integra 150. Niezła bestyjka, już sama ilość zasysanego powietrza ni jak ma się do Tunze 9004. Obecnie jestem na etapie stabilizacji i regulacji. 
Do odpieniacza dołączyłem CO2 reaktor, niestety dopiero czekam na miernik pH, więc za kilka dni zobaczę, jak wpłynie to na pH w zbiorniku, jedno jest pewne, korale ruszyły. Pomimo dużego zmniejszenia obsady korali twardych ballinga musiałem zwiększyć (obecnie 96ml/dobę).

Usunięcie Tunze 9004 pozwoliło na zmianę ułożenia pomp cyrkulacyjnych. CP25 zajął miejsce pionowo obok komina, a po drugiej stronie 2xrw4. Częściowo zmienił się układ skał pod kominem, dzięki temu znalazło się miejsce na szczepki z piasku, widać, że im się spodobało. 

Parametry z dzisiaj: 
kH 6,9
Ca 400
Mg 1420
NO3 około 10
Po4 około 0,1-0,25

 

 

IMG_20181206_145919.jpg

IMG_20181206_145942.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszę sobie sam do siebie, ale na ostatnio na czacie była prośba od @@Beti i @anney aby pochwalić się prezentami bożonarodzeniowymi...
A więc w tym roku Mikołaj/Dzieciątko było bardzo łaskawe...Bo ogólnie dostałem:
Odpieniacz Twistman Integra150(który na szczęście już zaskoczył, bo jeszcze niedawno zdarzyło mu się przelać bez powodu)
Tester pH Hanna Hi98100
Zebrosoma Flavescens (ma około 7cm wysokości, na początku chuda ale już nabrała ciałka i zupełnie przez nikogo nie zaczepiana pływa po całym zbiorniku)
Siganus Vulpinus (najmniejszy borsuk jakiego w handlu widziałem, ma jakieś 5cm, ten ma trochę stresa bo hepatus jakoś go nie zaakceptował, ale stroszenie kolców jadowych gwarantuje mu koniec zaczepek)
Więc ogólnie mojemu Mikołajowi w osobie Żony Mej Kochanej serdecznie dziękuję za zrozumienie i akceptację różnych pomysłów...

 

IMG_20181230_130826-001.jpg

IMG_20181230_130828-001.jpg

IMG_20181230_130913-001.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tam sam do siebie, jak coś wrzucasz to zawsze zerkam. :)

Sam zastanawiam się nad borsukiem bo valonia zaczęła szaleć, a mitraxa coś mi już dwa razy ubiło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@elespero

Mitrax jest mało skuteczny... Sam hepatus coś tam skubie ale mało... Dopiero teraz jak doszedł borsuk i żółtek to widać odwrót valoni. Pomimo, że codziennie wieszam algi nori, ale chcę żeby nowi lokatorzy nabrali trochę ciałka... 

Miło, że ktoś tu te moje zapiski chociaż czyta... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie żółtek i scopas coś tam skubią, lecz bardzo wolno ubywa. tworzy się w nowych miejscach. Jutro jadę zobaczyć czy jest na miejscu jakiś mały osobnik. Z reguły są duże...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Szymon to że nikt nie pisze to nie znaczy że nie czyta :P , bardzo fajny zbiornik mogę jedynie ochy i achy pisać zawsze zerkam jak cos wrzucasz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

alez ja tu zawsze zagladam :D 

 

i cudne prezenty w pieknym akwarium :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, dadario napisał:

Piszę sobie sam do siebie, ale na ostatnio na czacie była prośba od @@Beti i @anney aby pochwalić się prezentami bożonarodzeniowymi...

Że też u mnie Mikołaj nie był taki łaskawy...:)hihi

2 godziny temu, dadario napisał:

Mikołajowi w osobie Żony Mej Kochanej serdecznie dziękuję za zrozumienie i akceptację różnych pomysłów...:thumbup:

No to Brawo i piękne akwarium widać że życie ma się dobrze.

:czapkizgłów:)

Widzę że też Af w pełnej mierze.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@@Betiz AF dużo, chociaż nie wszystko...

A wręcz w ostatnim czasie zmniejsza ilość dodatków... 

Zostało :

Sól reef salt, strongi, mineral salt, phytomix, build, amino MIx, Energy, fish v... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i stało się...

Ospa...

Żółtek, hepatus, błazenek, borsuk...

Jedynie co mnie pociesza w tym momencie to fakt, że wszystkie ryby zachowują się względnie normalnie... Oprócz hepatusa który ociera się o róg komina, wygląda przekomicznie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.