Skocz do zawartości
pol-uk

250L początkującego w NRW Niemcy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam na imię Tomasz i na stałe mieszkam w Leverkusen NRW Niemcy. Zajarany akwarystyką morską i będący zielonym w temacie stałem  się przed 2 tygodniami szczęśliwym bądź nie mam nadzieje że jednak posiadaczem baniaka Red Sea MAX 250 który nabyłem za całkiem przyzwoite pieniądze...

Na chwilę woda dojrzewa w baniaku znajduje się:

piasek żywy 4,5 kg Nature's Oceans Bio-Active Live Aragonite + 10 kg Red Sea RS White Live Aragonite Sand

20 kg suchej skały CaribSea South Seas Base Rock

3 kg żywej skały (dotarła z podejrzanymi chyba anemonami - aiptasia ??)

1 kg Siporaxu

1 kg aktywnego węgla

pompy strumieniowe AquaBee 2000 i druga jakiś wynalazek regulowany od 800 do 1200l/h którą również wymienię na AquaBee 2000

odpieniecz Aqua Medic Blue 500

wszystko na chwilę obecną zalane RoDi posoloną do odpowiednich wartości mierzonych salimetrem

Sól AB Reef Salt

Oświetlenie LED wyrób własny głównie Białe LED + Royal Blue + UV na sterowniku TC420

Będę tutaj was informował o postępach zupełnej amatorszczyzny w temacie akwarystki morskiej jaką jestem.

Mój baniak 10 dni po zalaniu:

5aad63ecea2a3_Pierwsze10dni.thumb.jpg.4f00885bd65e7d5038cdafd39ebb8597.jpg

Nie wiem czy to odpowiednie miejsce aby was pytać ale mam wrażenie że z żywą skałą przywlokłem na dzień dobry Aiptasie czy ktoś z kolegów koleżanek może potwierdzić moje podejrzenia :

5aad64d977c10_Aiptasiapo10dniach.thumb.jpg.ef52ca5e0867d33fa0f1f9b66bd87be5.jpg 

Obecnie woda dojrzewa i mam wysyp okrzemków. Parametry w zeszłym tygodniu  OK. Nowy pomiar jutro.

Za wszelkie wskazówki i porady z góry dziękuję

Pozdrawiam Tomek


aquarium60179.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to aiptasia. Tu masz taką małą ściągawkę 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj wyciągnąć cała skałkę, odłamać cześć skaly z aiptazja i wyrzucić do kosza, a pozostały  kawałek do akwarium. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje kol. maciej01 i Kapsel1981 za wskazówki. Wyżej wspomniany artykuł wcześniej już czytałem i to on wzbudził moje jak widać słuszne spostrzeżenia. Chciałem tylko usłyszeć potwierdzenie od bardziej doświadczonych morszczaków. Na tym kawałku znalazłem też wczoraj drugie ognisko które też będę musiał usunąć.


aquarium60179.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te aiptasie usuniesz, ale z dużym prawdopodobieństwem za jakiś czas i tak przyniesiesz ich więcej np. razem ze szczepkami korali. Takie pocieszenie, że nie będzie ich teraz, nie będą się rozsiewać w akwarium w okresie dojrzewania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się właśnie czy na okres dojrzewanie nie zostawić jeszcze tego "świństwa" trochę bo w sumie znajduje się na małych żywych skałach które w razie "W" są zawsze do wyciągnięcia i podrapania. Na małej skale z pierwszego postu mam już 3 osobniki. Po zakończonym okresie dojrzewania wrzuciłbym ekipę sprzątającą + 1 szt Berghia co by się rozprawiała z zarazą. Po 13 dniach od zalania mam wysyp okrzemków jak na foto:

5aafefaee4370_Dzie13.thumb.JPG.103d59b7f8feaa25a4f7fccb8c56acb0.JPG5aafefbb15507_Dzie13_1.thumb.JPG.919f5f69ed3d917e2269f96b85070c13.JPG

Testów wody wczoraj nie robiłem bo się naczytałem że te paskowe "o kant d..y rozbić" i dziś rozglądam  się za jakimiś kropelkowymi.

Co polecacie ??

 


aquarium60179.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz możliwość to usuń aiptasie, bo może się tak zdarzyć, że jak jej podpasuje to się szybko rozsieje po całym akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ze znajomym mam żywą skałę z tego samego źródła i u mnie jest jedna aiptasia a u niego zrobił się las aiptasi. Ciekaw jestem właśnie co powoduje taką ekspansję "róż".

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aiptasia ma się dobrze i rośnie w oczach. Czekam na zamówione rękawice do akwarium wtedy ją usunę. Na drugiej żywej skale pojawił się lekki meszek ala trawka i rosną ja szalone małe zielone listki. Ktoś może powiedzieć mi co to może być ??


aquarium60179.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co Ci dadzą tę rękawicę? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj zdjęcie tych glonów. Po co Ci rękawice do akwarium, żeby usunąć aiptasie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Rękawice przyszłościowo zamówiłem jak przyjdą jutro czy pojutrze to usunę.

Zdjęcia żywej skały widać "zieloną trawkę" i jakie21102018_3.thumb.jpg.abb545d4a6d33c91bb8534368b7506af.jpgś listki rosną:

21102018_1.thumb.jpg.b3c8d1f73460d04c477bfd44f2a648cb.jpg21102018_2.thumb.jpg.dfae4d23f107811f3bb423a7041248ea.jpg

 

Moja "hodowla" aiptasia:

 

21102018_4.thumb.jpg.b4739fd9e304e607ae57452b848c3890.jpg

Edytowane przez pol-uk (wyświetl historię edycji)

aquarium60179.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Nie było mnie w Weekend bo byłem w PL. Dziś wróciłem, aiptasia usunięta skała w wodzie narazie nic nie widzę.

Podczas mojej nie obecności doszła walizeczka z testami Colombo i dziś zrobiłem wszelkie możliwe kropelkowe. Wartości jak poniżej w stopce.

Jak je rozumieć ?? Nie wiem czy test KH dobrze zrobiłem ale robiąc zgodnie z instrukcją dopiero po 12 kropli fiolka zmieniła kolor na żółty co wskazuje wartość KH na 12.

Podczas mojej nie obecności córcia zbiła mój sali metr spławikowy i tego testu dziś nie wykonałem będę musiał dziś zamówić nowy. Na suchej skale pojawiają się "roślinność" i pierwsze algi włosowate.

Proszę o rady bardziej doświadczonych...

Pozdrawiam


aquarium60179.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, pol-uk napisał:

Jak je rozumieć ?? Nie wiem czy test KH dobrze zrobiłem ale robiąc zgodnie z instrukcją dopiero po 12 kropli fiolka zmieniła kolor na żółty co wskazuje wartość KH na 12.

Cześć,

przy teście KH kropli się nie liczy tylko odczytuje wartość ze strzykawki jak woda zmieni kolor na żółty. Potem z tabeli odczytuje się odpowiadającą oznaczeniu na strzykawce wartość KH.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki....

Jednak w książce od testów jasno pisze o próbce 5ml.

Po dodaniu jednej kropli powinna zrobić się niebieska bo jak zrobi się odrazu żółta to wartość KH poniżej 1.

Dodałem 1 krople i  zrobiła się niebieska dopiero po dodaniu kolejnych 11 próbka zżółkła co oznacza wartość KH na poziomie 12.

Za tydzień następne testy zobaczę co wyjdzie....


aquarium60179.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki dokładnie masz test, sugerowałem się tym:

O samą wartość bym się na razie nie martwił. Ja na początku miałem 12 przez jakiś czas, później spadło do ok. 8,5 i tak się utrzymuje. Sól cały czas ta sama :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do testu to używam osobiście testów saliferta na KH ale jak znalazłem instrukcje do colombo to tam jest opisane to trochę inaczej niż Ty robisz. Poza tym co to za test, który ma skalę dokładności 1? Zakładając że robisz to dobrze i wychodzi Tobie 12 to w tak młodym akwarium przy tej soli świadczy o tym, że albo przesoliles mocno wodę albo coś nie tak ze skałą i oddaje jakieś związki do wody... Raczej sprawdził bym jeszcze raz test. Może zrób też pomiar  na świeżej solance o znanym zasoleniu i porównasz wynik z tym co podaje producent soli. Co do aptasii to metod jest sporo i zadziałał bym z nią już teraz. U siebie miałem na początku kilkanascie róż które pojawiały się od czasu do czasu i wszystkie zwalczylem. Jeśli dokładnie będziesz sprawdzał szczepki które będziesz dokladal do akwarium to można uniknąć przynoszenia nowych róż z koralowcami. Ja przy każdej włożonej szczepce albo odrywam podstawkę i kleje samego koralowca do skały albo obserwuje podstawkę czy coś nie wylazi. Od pół roku nie widziałem u siebie żadnej róży. A korali mam ponad 30 gatunków. Jak miałem szczepke caulastrea na skalce z różami to pociąłem główki tak żeby nie przenieść żadnej róży. Jeśli chodzi o oświetlenie to dla mnie za dużo białego. Jaka masz lampę, ile i jakie diody dałeś? 

Edytowane przez Rafael31 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kol. jeddik1 właśnie ten test co zapodałeś linka to test pojedynczy czyli zakupiony oddzielnie a moje zakupione w walizce testuje się też przez dodawanie do 5 ml wody z aqua kropel odczynnika i dopiero po 12 żółknie. Strzykawka w zestawie Colombo do testu GH którego dla wody słonej nie robimy. Z tą wartością 12 na start to mnie uspokoiłeś.

Po reszcie parametrów mam rozumieć że dojrzewanie trwa i na cleaning creew jeszcze za wcześnie....

Kol. Rafael21 niestety salimetr zaniemógł i test wody za tydzień zrobię jak dostanę nowy. Oświetlenie podam jutro ile diód i jak to się ma do podziału... dziś umieram po 950 km z PL.

 


aquarium60179.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak Ci pisali abyś wyją skałę i te Aiptasie ukruszył ze skałą aby Ci się po całym akwarium nie rozniosła, nie popełniaj mojego błędu ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kol. Adifoto tak jak wspomniałem w niedzielę wydłubałem to dziadostwo ze skały. Jak skutecznie to sie jeszcze okaże, jak narazie po 2 dniach nie widzę nowych "ognisk" Pozdrawiam...

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka


aquarium60179.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kol. Rafael31 dziś sprawdzałem te LED-y i mam następujące:

24 szt. White

16 szt. Royal Blue

8 szt. Blue / UV na symulację nocy

wszystko to sterowane TC420. Pozdrawiam...


aquarium60179.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę dużo białych diod w proporcji do royal blue, blue, UV. Powinno być tak około jeden do trzech/czterech, a Ty masz pół na pół. Wymień co najmniej osiem białych na royal blue.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację. Ja bym jakoś pokombinowal z tym oświetleniem i powiedzmy połowę białych diod wymienił na RB. Jeśli masz w tym sterowniku jakiś wolny kanal to tym bardziej można to inaczej rozplanować. Od nadmiaru białego to tylko będziesz miał problem z glonami a jak je mocno skrecisz to znowu może brakować mocy żeby rosły Ci bardziej wymagające korale. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy dzięki za rady. 10szt 3W Royal Blue zamówione. Jak dojdą pokombinuje. Mam w sumie jeszcze 2 kanały wolne ale tez w sumie mógłbym wymienić 8 szt. białych i nic nie kombinować z kanałami. Pozdrawiam...

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka


aquarium60179.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Diody w drodze. Dziś kolejne testy które wypadły już odrobinę lepiej. Jutro w Aqua ląduje Mitrax i 2 szt. Turbo i może jakiś miękas...

Pozdrawiam


aquarium60179.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.