Skocz do zawartości
ZiomEkk_

121l + 64l sump po przesiadce [Bytom]

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Z racji tego, że apetyt rośnie w miare jedzenia to po zaledwie 4 miesiącach od założenia malutkiego (25l) akwarium postanowiłem przesiąść się na coś większego a małe wykorzystać w późniejszym czasie jako sump. Link do wcześniejszej przygody - poprzednie akwarium.

Trochę o sprzęcie:
- szkło o wymiarach 60x45x45h (121l) o grubości 6mm, 
- 11kg żywej skały z  likwidowanego zbiornika (gdy dojrzeje trafi tam reszta skały z małego akwarium),
- 4,5kg suchego piasku aragonitowego o granulacji 0,5-1,2mm (myślę nad dosypaniem bo chciałbym w przyszłości babkę kopiącą), 
- grzałka 150W,
- falownik JVP-101,
- Atman AT306,
- sump o wymiarach 60x30x35h - w pierwszej komorze zrzut, grzałka i troszkę żywej skały, w drugiej komorze DSB i refugium, w trzeciej komorze siporax i pompa powrotu. 

Szkło kupiłem około 3 tygodni temu, skałę 5 dni przed zalaniem - przez ten czas była w wiadrach z ciągłą cyrkulacją i temperaturą wody 22/23 stopnie, musiałem zrobić porzadną szafkę :P 
Akwarium zalałem 13.03.2018 roku 60l wody z działającego zbiornika (dzięki Robteos) a po kilku dniach doszło kolejne 40l żywej wody od znajomych. Resztę mam zamiar za kilka tygodni uzupełnić świeżą solanką. Bakterie których użyłem to Microbe-Lift Special Blend.
Docelowo akwarium będzie pracowało z sumpem (na początku 25l później może zakupie większy), w sumpie na pewno będą glony (już pływają w kotniku w akwarium bo dostałem razem z wodą), siporax i zastanawiam się nad DSB. Niestety nie mogłem wystartować od razu z sumpem gdyż w małym akwarium jest życie o które się obawiam by nie padło w niedojrzałym akwarium, dlatego za kilka tygodni zakupie pompę obiegową, zrobię rurę przelewową i połączę ze sobą dwa zbiorniki. Ciągle się zastanawiam czy dokładać odpieniacz czy nie :/

Na razie akwarium oświetlam prowizorycznym oświetleniem wykonanym z 11 power LEDów 3W i będzie tak aż dotrą do mnie pozostałe LEDy, wtedy zrobię 3 belki po 11 diod każda, w pełni sterowane co powinno mi dać około 77 Watów w pełnej mocy. 

Z życia które znajduje sie w akwarium: kilka rurówek, oczywiście wieloszczety, kilka ślimaków min. diodora, columbella, kilka zielonych grzybków (jak ktoś wie co to proszę o identyfikację :P) i dość sporo Corynactisów czego się obawiam czy nie stanie się plagą... Walczył ktoś z tym?
Wczoraj na próbę przerzuciłem z małego akwarium kilka ślimaków i małą Xenię - wszystko żyje. 

Czas na kilka zdjęć:

large.IMG_20180318_123429.jpg.2b2e2d857ec18181a55b3fd94059f01e.jpglarge.IMG_20180318_123448.jpg.6dffb78558c771ff2995e1c05df1ba84.jpglarge.IMG_20180318_123512.jpg.9d4be09d8bff0fee7ffd749935dc47ce.jpglarge.IMG_20180318_123524.jpg.6614c12bccfbb238a8fd186789cc6e70.jpglarge.IMG_20180318_123614.jpg.2a901b138cf45119e28e04be534a6d3f.jpglarge.IMG_20180318_125302_HDR.jpg.e783625e42a972950e4780c9941da841.jpglarge.IMG_20180318_124529_HDR.jpg.23cb5de400a5cdfeba051c6ed72614c7.jpg
Szafka jeszcze nie skończona. :)

Edytowane przez ZiomEkk_ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wygląda super. Ułożenie skały też mi się podoba z racji dużej ilości półeczek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie się zapowiada .Skała ładnie ułożona .Szafka oczywiście do dokończenia by to jakoś wszystko zakryć ,wtedy będzie estetyka miodzio.Będę obserwował temat.

Edytowane przez dziadziol6 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pozytywne komentarze, oczywiście skałkę będę musiał trochę jeszcze zmienić gdy dojdzie ta z małego akwarium ale chciałbym również taki efekt uzyskać.

Martwi mnie ilosc tych Corynactisów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wszyscy wyżej powiem ułożona skała jest petarda i aby nic nie zmieniać potencję masz w tym dużą tylko dobrze wykorzystać i TOTM będzie :rolleyes:. Teraz tak przeglądam tematy swoje i u mnie zbiornik morskie pierwszy był w takim samym wymiarze co ty właśnie masz,ale to już lata lata temu,możliwości masz duże więc będzie dobrze.

Edytowane przez Robteos (wyświetl historię edycji)

Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoje zielone grzybki to najprawdopodobniej https://pl.reeflex.net/kategorie/61.html#protopalythoa, a corynactis bym się za bardzo nie przejmował, one żyją raczej w cieniu od spodniej strony skały. Mam je też i są, żyją u mnie w grocie z małym dostępem światła i nie widać, żeby rozrastały się po całym akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie się zapowiada "oczko". Ja preferuję czarne tło (standardowo, mniej widoczny sprzęt) ale tak też jest ok. Jeśli troszkę przedłuży ci się montaż sumpa, dobrze by było dać kaskade z ceramiką. Termometr daj na boczną szybę :). Akwa na sump daj większe. Zmieści się. I na dolną półkę a tą środkową zlikwiduj. Będziesz miał lepszy dostęp. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, maciej01 napisał:

Twoje zielone grzybki to najprawdopodobniej https://pl.reeflex.net/kategorie/61.html#protopalythoa

Moje na razie są zielone i mają krótkie macki, zobaczymy co z nich wyrośnie ale póki co skłaniam się ku wyrzuceniu ich.
 

5 godzin temu, pawellb napisał:

Ładnie się zapowiada "oczko". Ja preferuję czarne tło (standardowo, mniej widoczny sprzęt) ale tak też jest ok. Jeśli troszkę przedłuży ci się montaż sumpa, dobrze by było dać kaskade z ceramiką. Termometr daj na boczną szybę :). Akwa na sump daj większe. Zmieści się. I na dolną półkę a tą środkową zlikwiduj. Będziesz miał lepszy dostęp. 

Akwarium kupiłem już z naklejonym tłem więc nie chciałem za bardzo tego ruszać. Kaskada obecnie chodzi w małym akwarium więc w momencie spięcia dwóch zbiorników cały siporax trafi do sumpa. Rozglądam się powoli nad większym akwarium na sumpa, tak 50-75l myśle że byłoby ok. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega pisze większy sump. Sam miałem już dwa skoki.  Polecam 70 litrów w górę przy takim litrazu głównego.Większe możliwości, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, będę czegoś szukał. Czy warto robić DSB? Dużo się naczytałem o restartach przez nie i nie wiem co o tym myśleć. Jaki piasek zastosować do DSB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze raz przeczytaj różne tematy o DSB i sam zdecyduj. Ja mam DSB trochę ponad dwa lata i jak na razie ma się dobrze. Piasek dawałem od Aquael kwarcowy https://sklep.aquaelzoo.pl/podloza/6497-aquael-piasek-kwarcowy-01-03-mm-5905546209700.html .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ósmy dzień życia akwarium. 

Dolałem kolejną porcję bakterii Microbe-Lift Special Blend. Zrobiłem dzis testy:
- temp: 25,
- zasolenie: 1,024,
- NH4 - 0,15,
- NO2 - 0,
- NO3 - 25,
- PO4 - 0.5/1.

W akwarium na razie nic ciekawego sie nie dzieje. Piasek lekko zaczyna zachodzić nalotem, zacząłem przerzucanie ślimaków z małego akwarium do większego. Zacznę od dziś wlewać 1/2ml wódki codziennie i za tydzień zrobię kolejne testy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś postanowiłem - będzie DSB oraz refugium, na razie bez odpieniacza ale nie wykluczam tego w przyszłości. Znalazłem dość tanio akwarium 45l i zastanawiam się czy go nie kupić i nie wykorzystać właśnie jako sumpa. Domyślam się że w takim małym nie robić żadnych komór? Proszę o poradę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie wymiary ma to akwarium? Ja bym zrobił dwie komory. Jedna na zrzut, rewizję i ewentualnie odpieniacz, a druga na pompę obiegową. DSB i refugium dasz w oddzielnym akwarium, pojemniku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jakie wymiary ma to akwarium? Ja bym zrobił dwie komory. Jedna na zrzut, rewizję i ewentualnie odpieniacz, a druga na pompę obiegową. DSB i refugium dasz w oddzielnym akwarium, pojemniku?
50x35x30. Ja myślałem nad jedną duza komora - zrzut po jednej stronie akwarium, powrót na drugim końcu a po drodze grzałka. O DSB i refugium myślałem na całej powierzchni sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w takim układzie zrzut i rewizja musiałyby być zakończone w kształcie litery "L" i trzeba by się było zastanowić jak zamontować pompę obiegową, żeby nie zasysała piasku, glonów. Do tego obieg musiał by być ustawiony na małą wydajność, żeby nie wydmuchiwało piasku z DSB. Tak jakoś to miej więcej sobie wyobrażam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To w takim układzie zrzut i rewizja musiałyby być zakończone w kształcie litery "L" i trzeba by się było zastanowić jak zamontować pompę obiegową, żeby nie zasysała piasku, glonów. Do tego obieg musiał by być ustawiony na małą wydajność, żeby nie wydmuchiwało piasku z DSB. Tak jakoś to miej więcej sobie wyobrażam.
Może faktycznie wkleje po prostu 2 przegrody na taką wysokość jak będzie piasek a po bokach zostawię miejsce na powrót i wlot wody. Będzie tylko rura przelewowa więc rewizji nie będzie. Obiegowa mam zamiar tak ustawić aby nie przelała wody górą. Problem tylko gdzie dać Siporax.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz zrobić DSB i refugium to po co Ci siporax? Z rewizji nie rezygnuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak chcesz zrobić DSB i refugium to po co Ci siporax? Z rewizji nie rezygnuj.

A w jaki sposób mam zrobić rewizję w overflow pipe?

 

 

 

Znalazłem takie coś i chyba to wykonam:

fbb1af93461eb0e0cf0529e090e438db.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślałem, że zainstalujesz pudełko przelewowe, a tam jest już zrzut i rewizja, a powrót dajesz po za pudełkiem przelewowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kibicuje kibicuje! :) Chętnie poznam wypowiedzi innych na temat sumpa bo chyba poziom w odpieniaczu jak i na powrocie powinien być taki sam chociaż zobaczymy co inni napiszą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WItam,

ja u siebie mam zrobiony sump mniej więcej tak :

sump1.thumb.jpg.3340233e97e9e4dd31de646fbc8d0833.jpg

niebieskie linie to szyba normalna czarne linie czarna szyba bo jak chcesz mieć DSB to będziesz je musiał doświetlić a żeby glonów nie wywalało wszędzie to dobrze je odciąć czarną szybą lub nakleić czarne tło na szybę.Pierwsza komora druga szyba tam gdzie "??" to już zależne ile chcesz piasku sypnąć to tyle cm przegrodę robisz zazwyczaj około 10-12 cm chyba.

U mnie na razie to działa tylko, że ja zamiast DSB mam tylko teraz skałę jako media filtracyjne no i jakieś absorbeny jak potrzeba :)

pozdrawiam

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
WItam,
ja u siebie mam zrobiony sump mniej więcej tak :
sump1.thumb.jpg.3340233e97e9e4dd31de646fbc8d0833.jpg
niebieskie linie to szyba normalna czarne linie czarna szyba bo jak chcesz mieć DSB to będziesz je musiał doświetlić a żeby glonów nie wywalało wszędzie to dobrze je odciąć czarną szybą lub nakleić czarne tło na szybę.Pierwsza komora druga szyba tam gdzie "??" to już zależne ile chcesz piasku sypnąć to tyle cm przegrodę robisz zazwyczaj około 10-12 cm chyba.
U mnie na razie to działa tylko, że ja zamiast DSB mam tylko teraz skałę jako media filtracyjne no i jakieś absorbeny jak potrzeba [emoji4]
pozdrawiam
 
 
 
Dziękuję, bardzo dobry pomysł i chyba zrobię bardzo podobny! Mam sporo szkła, spróbuję dociąć i wkleić. Silikon zwykły jest ok czy musi być akwarystyczny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego to już nie wiem ale chyba lepiej akwarystyczny :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko akwarystyczny. Komory jak najbardziej tak. Na pompę jak najmniejsza, by się zmieściła. Maciej ma rację. Jak dasz DSB w tak małym sumpie to ceramikę sobie daruj. Możesz ją dać obok w filtr przelewowy. Lampkę podnieś a do akwa dolej wody:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.