Skocz do zawartości
ZiomEkk_

121l + 64l sump po przesiadce [Bytom]

Rekomendowane odpowiedzi

Tylko akwarystyczny. Komory jak najbardziej tak. Na pompę jak najmniejsza, by się zmieściła. Maciej ma rację. Jak dasz DSB w tak małym sumpie to ceramikę sobie daruj. Możesz ją dać obok w filtr przelewowy. Lampkę podnieś a do akwa dolej wodydefault_smile.png.
Jak będzie puste miejsce to chyba więcej mediów nie zaszkodzi czy źle myślę? :)

Finalna ilość wody będzie po zakończeniu dojrzewania, czyli 2cm od góry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zaszkodzi, większa powierzchnia do zasiedlania przez bakterie. Tylko w tym sumpie jak przeznaczysz sporo miejsca na DSB i refugium to na ceramikę za dużo nie zostanie, będziesz miał w sumpie bardzo ciasno. Nie wiem czy czytałeś https://reefhub.pl/dsb-powrot-do-natury/ , https://reefhub.pl/refugium-filtracja-biologiczna-cz-2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie zaszkodzi, większa powierzchnia do zasiedlania przez bakterie. Tylko w tym sumpie jak przeznaczysz sporo miejsca na DSB i refugium to na ceramikę za dużo nie zostanie, będziesz miał w sumpie bardzo ciasno. Nie wiem czy czytałeś https://reefhub.pl/dsb-powrot-do-natury/ , https://reefhub.pl/refugium-filtracja-biologiczna-cz-2/

Czytałem, czytałem. 

 

Zastanawiam się nad takimi pompami:

https://www.aquario.pl/pompy-akwarystyczne/373-atman-at-305-8595159409313.html

 

https://www.aquario.pl/pompy-akwarystyczne/1627-hm-4101-pompa-obiegowa-1200l-h-9779658543313.html

 

Będzie ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się również że rezygnuje z odpieniacza. Chce prowadzić akwarium na DSB + refugium (resztę powinna załatwić żywa skala - około 17kg i ewentualnie Siporax w sumpie). Co do sumpa to prawdopodobnie kupię akwarium o wymiarach 50x35x30h i tam zrobię 2 przegrody. Obecne 25l ma wymiary: 40x22(25)x25h ale myślę że większe będzie lepsze.

Skończyłem prawie szafkę na akwarium, zostało zrobić mocowanie przedniej płyty (na magnesach). Zdjęcia jak wygląda poniżej.

Z samego życia akwarium - dziennie wieczorem leje 1ml wódki, w nocy oświetlam glony światłem ciepłym białym a w dzień akwarium.
f9bc69992eb1149953687b0436404eda.jpgeb2b682a75d701e95da26a7a2f9876e1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium dostało nowa lampę teraz świeci 16 royal blue i 6 białych. Dojdzie jeszcze jedna belka na której będzie UV 395nm i full spectrum white.

Zrobiłem też pokrywę z plexi (zostało tylko wywiercić dziury żeby trochę wymiany gazowej było).

Glony rosną, aż się proszą o sumpa :)1d54f34059538ba80e6e901aa73f8529.jpgd2d6d112c6e527e5d2250bfb97055e9d.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem w innym temacie, że dałeś diody 3W wysterowane prądem 650mA. Na tych cienkich profilach aluminiowych to te diody zagotujesz, będzie krótka żywotność. Jaką temperaturę mają te profile jak diody działają, pali się światło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przeczytałem w innym temacie, że dałeś diody 3W wysterowane prądem 650mA. Na tych cienkich profilach aluminiowych to te diody zagotujesz, będzie krótka żywotność. Jaką temperaturę mają te profile jak diody działają, pali się światło?
Profile mają z 60 stopni a maksymalna temp złącza takiej diody to 140 stopni. Przy 85% tej wartości spada żywotność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ZiomEkk_ długo Ci to lampka nie podziała... Sorki...ale to co podajesz to temperatura rdzenia diody, a Twoje 60st to temp radiatora. A więc rdzeń będzie na granicy temp krytycznej. Puki jeszcze masz co ratować to radzę zmienić profile na radiator. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[mention=30009]ZiomEkk_[/mention] długo Ci to lampka nie podziała... Sorki...ale to co podajesz to temperatura rdzenia diody, a Twoje 60st to temp radiatora. A więc rdzeń będzie na granicy temp krytycznej. Puki jeszcze masz co ratować to radzę zmienić profile na radiator. 
Jasne, rozumiem że pomiędzy złączem diody a radiatorem jest różnica temperatur wynikająca z rezystancji cieplnej między czipem podstawką i podstawka a radiatorem. Jeżeli diody się spała to wymienię je na nowe, 24zl to nie majątek.

Robię pomiar temperatury, lampa włączona 1.5h, temperatura na złączu diody 52 stopnie, radiatora 38. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, ZiomEkk_ napisał:

Jasne, rozumiem że pomiędzy złączem diody a radiatorem jest różnica temperatur wynikająca z rezystancji cieplnej między czipem podstawką i podstawka a radiatorem. Jeżeli diody się spała to wymienię je na nowe, 24zl to nie majątek.

Robię pomiar temperatury, lampa włączona 1.5h, temperatura na złączu diody 52 stopnie, radiatora 38. ;)

Nie chce mi się wierzyć, że ten profil ma temperaturę 38°, tyle to ja mam na radiatorze 4mm z użebrowaniem 2cm, o wiele większej powierzchni niż ten profil. Prędzej tak jak pisałeś wcześniej 60°.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie chce mi się wierzyć, że ten profil ma temperaturę 38°, tyle to ja mam na radiatorze 4mm z użebrowaniem 2cm, o wiele większej powierzchni niż ten profil. Prędzej tak jak pisałeś wcześniej 60°.
60 stopni wziąłem "z nieba" przyłożyłem rękę, wytrzymałem z 10-15 sekund, skropilem profil wodą - nic nie zaczęło się gotować.

Późniejszych pomiarów dokonywałem termometrem z sondą na przewodzie, najpierw sondę przytknąłem i złapałem taśma do profila a następnie włożyłem do środka profila tak by dotykała złącza diody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całe życie z małego akwarium zostało przeniesione.

Skala została ułożona na nowo, już nie wygląda to tak ładnie jak wcześniej. :(

Planowalem babkę kopiąca bo zawsze bardzo mi się podobało jej zachowanie ale po ułożeniu skały powierzchnia dna jest na tyle mała że nie wiem czy jest sens.6579868cfc0e2e913e81e937e30255d3.jpg7b21c19b604de05991c7a81cf20d3e4f.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze to wygląda :D  i jak tam udało się już sump-a odpalić ?.


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



i jak tam udało się już sump-a odpalić ?


Walka z sumpem trwa, jak na razie rura przelewowa ze mną wygrywa. Najpierw miałem problem z wydajnością - pompa była za mocna więc ja zmieniłem, później pojawił się problem z głośnością - strasznie siorbalo. Wczoraj kupiłem rurki klejone PCV i zawór żeby trochę ograniczyć spływ żeby nie siorbalo, zobaczymy co z tego będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po licznych bojach, próbach i porażkach udało się podłączyć sumpa. Przelew wykonany z rur PCV 32mm, z zaworem kulowym i łącznikiem w postaci węża gumowego. Wewnętrzna rura w akwarium to rura kanalizacyjna o średnicy 75mm z wyciętym grzebieniem. Pompa powrotu to Atman AT306.

Sump o wymiarach 60x30x35h podzielony na 3 komory:
- 1 komora - zrzut wody ze skarpeta na spływie, grzałka i drobne kawałki żywej skały które nie miałem gdzie dać w zbiorniku,
- 2 komora - DSB i refugium na piasku kwarcowym, warstwa 7-9cm, gradacja najmniejsza i jedna więcej, glony "posadzone" w piasku,
- 3 komora - Siporax w woreczku i pompa powrotu.

Spływ trochę słychać, dlatego w "kominie" wsadziłem kilka gąbek żeby wyciszyć spadająca wodę, liczę się z tym że będę musiał płukać je. Refugium oświetlam na razie halogenem 3W na zmianę z głównym zbiornikiem, w planach lampa z diodami full spectrum.

f680ffbacf5a833c1d6e41307afb827c.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebujesz lampy z diodami ful spectrum, żeby makroglony dobrze rosły. Ja mam moduły LED SMD około 6 tys K i rosną dobrze. Te 3W to trochę mało, przydało by się tak co najmniej drugie tyle. Jakie glony masz posadzone w piasku, bo na zdjęciu widać chyba same spaghetti?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie potrzebujesz lampy z diodami ful spectrum, żeby makroglony dobrze rosły. Ja mam moduły LED SMD około 6 tys K i rosną dobrze. Te 3W to trochę mało, przydało by się tak co najmniej drugie tyle. Jakie glony masz posadzone w piasku, bo na zdjęciu widać chyba same spaghetti?
Caulrepa Prolifiera. Co do oświetlenia to zobacz ten film i całą serię :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy białym oświetleniu też makroglony dobrze rosną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka zdjęć całości z dzisiaj poniżej. Planuję za niedługo pokleic skałę Ceresitem CX5, waham się tylko czy robić to teraz czy poczekać aż zbiornik przyzwyczai się do sumpa. CX5 + piasek kwarcowy w DSB to chyba niezła dawka krzemianów :) Ułożenie chce zrobić wyższe, więcej dna odkryć, później dosypać piasku i wpuscic babkę012bd72a2108bb51b0f493799d84c8fa.jpg95083c8a753e46313708b5f2071a7744.jpg1c4ea8d754476d787bc4e2c2f43e23e3.jpgf4258146c6be4bc2cba34c0a1632447d.jpgbd166b44c424d045024bb296553950f2.jpg852c2ac96ef69dee349e07b5c00495b4.jpg7e68155d08859f88e07ac03cbb8d43e5.jpg9131c3c98e2e2edad271d77b77f3ed5c.jpg37cf9b41f5cc33f09b6f11a1d00ce7f8.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołożysz trochę korali i szczepek i będzie ładny zbiornik po sklejeniu skały ;)


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem po 7 godzinnej przerwie w dostawie prądu, na szczęście wszystko przeżyło.

W czwartek planuje pokleic skałę Ceresitem CX5 - chce uzyskać wyższa konstrukcje, odsłonić trochę dna i tak jak za pierwszym razem zrobić kilka półek. Zobaczymy co z tego będzie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.