Skocz do zawartości
jarlor

Rodzaj skarpety filtracyjnej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

pytanie jest takie, w sprzedaży są skarpety filtracyjne poliestrowe i nylonowe. Czy jest jakaś różnica? Ktore lepiej uzywac? No chyba, że bez znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, jarlor napisał:

poliestrowe i nylonowe

to dwie nazwy dla jednego materiału

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nylon to co innego niż poliester. Nylon nazwa handlowa materiału z grupy poliamidów. Nazwa "Poliester" dotyczy natomiast  poliestrów i są to różne materiały takie jak na przykład np PBS, PET, PLA itp itd Obie grupy materiałów polimerowych mają zupełnie inną budowę i właściwości. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko z czego skarpetę lepiej stosować?

Np. Royal ma z nylonu, Twistman z poliestru. Chciałem kupic Twistmana ale teraz juz sam nie wiem. Dlatego pytam co ewentualnie będzie lepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup zwykle rajstopy za parę groszy i tez będzie dobrze,typowa skarpeta ma to do siebie ze z każdym kolejnym razem coraz trudniej jest ja wyczyścić/wyprać i coraz szybciej się zapycha brudem druga sprawa tez trochę kosztuje..


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dwie z poliestru  i faktycznie zapychają się bardzo szybka , a czym starsza tym szybciej, tego się nie da wyczyścić. Także polecam podkolanówki damskie :) , 2/3 dni i nowa , teraz wkładam do wspomnianej skarpety podkolanówkę , co puści pończocha to zostanie w skarpecie . 

 


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Te grube skarpety filtracyjne z filcu [grubego, zbitego materiału a nie z tkaniny] można czyścić myjką ciśnieniową i to wiele razy.  W dodatku one dokładnie czyszczą wodę z najdrobniejszych cząstek. Więc jak dla mnie te worki są najlepsze.

Rajstopki zawsze się przydają w akwarystyce. Choć ja przyznam szczerze że jeśli chodzi o tkaniny to wolę nie rozciągliwe firanki niż nylonowe elastyczne rajstopy. Używam ich wtedy gdy chcę żeby przepuścić cząstki mniejsze niż wielkość oczka ale nie wtedy gdy chcę oczyścić wodę ze wszystkiego co w niej pływa.

Można też użyć korpusu narurowego i wypełnić go włókniną - tyle że to nie na spływie tylko za pompą pod ciśnieniem albo na głównej rurze albo na odgałęzieniu. 

Więc jak widać rozwiązań jest wiele. Nie ma jednej najlepszej drogi - i to jest fajne.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
13 godzin temu, jarlor napisał:

Tylko z czego skarpetę lepiej stosować?

porównaj ceny skarpety i metra włókniny poliestrowej

20170822_200118.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Ja kupuję stąd :

https://www.aliexpress.com/item/2x-100-200-300-400-500-Micron-Nylon-NMO-Filter-Bags-Fish-Aquarium-Marine-Sump-Felt/32794772058.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.DL4Iq3

Nylonowe w zestawie są dwie, u mnie idzie ta dłuższa 105mm/380mm wychodzi mi za szt 21-22zł, uważam że to niedrogo, dobrze czyści są dostępne trzy rodzaje gestości tkaniny, ja czyszczę codziennie rano, i nie mam z tym problemu, ale rzeczywiście w pierwszym tygodniu jak jest nowa to nie wymaga czyszczenia przez kilka dni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, silvia napisał:

porównaj ceny skarpety i metra włókniny poliestrowej

20170822_200118.jpg

 

Marek pomysł może i zacny :) ale wymaga to jednak poświecenia nieco czasu na wymianę ,uważam ze nikt z nas nie ma za duzo niepotrzebnego czasu wiec im prościej tym szybciej i lepiej :) 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 godziny temu, niwre37 napisał:

wymaga to jednak poświecenia nieco czasu na wymianę ,

wystarczy mieć drugi taki i wymieniasz w minutę a zmiana waty w wolnej chwili ... przy pifku :P

 

tyle samo czasu zabiera płukanie/pranie skarpety

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, niwre37 napisał:

Marek pomysł może i zacny :) ale wymaga to jednak poświecenia nieco czasu na wymianę ,uważam ze nikt z nas nie ma za duzo niepotrzebnego czasu wiec im prościej tym szybciej i lepiej :) 

Według mnie, jak się nie ma czasu to lepiej odpuścić sobie to hobby. Bez spiny ale moje zdanie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się z tym,  praktycznie bywam w domu tylko w niedziele i wtedy robię kosmetyke, poświęcam na to godzinę a akwarium ma się znakomicie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samo na pewno się nie "prowadzi" robi to ktoś za Ciebie... A ty się tylko cieszysz z efektu. Mieć ciastko, a zjeść ciastko to dla mnie różnica. Ale to moje prywatne odczucie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@volf pytanko :-) czysto teoretycznie,po co mieć akwarium i cieszyć oko tylko raz w tygodniu to tak jak niedzielni kierowcy ma samochód a wyciaga z garażu raz w tyg.No czegos tu nie rozumię,chyba że resztę dni tyg korzysta z hobby ktoś inny:ph34r:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Dla mnie na równo jest cieszenie sie z obsługi akwarium i ogladanie efektow swojej pracy, chociaz rozumiem ze mozna miec hobby i poswiecac tyle czasu na ile to pozwala styl zycia poza tym slabo tak byc w domu tylko w niedziele ja sobie nie wyobrazam widziec rodzine tak zadko :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, @Beti napisał:

@volf pytanko :-) czysto teoretycznie,po co mieć akwarium i cieszyć oko tylko raz w tygodniu to tak jak niedzielni kierowcy ma samochód a wyciaga z garażu raz w tyg.No czegos tu nie rozumię,chyba że resztę dni tyg korzysta z hobby ktoś inny:ph34r:

Tylko dlatego prowadzę akwarium żeby cieszyć się nim raz w tygodniu, w zupełności mi to wystarczy. Gdybym miał przy nim non stop  grzebać to bym go zlikwidował.  Co do samochodu to również potwierdzam,  nowym wyjeżdżam z garażu raz w tygodniu do kościoła, na codzień używam innych.

Wyczerpałem ciekawość, czy jeszcze coś wyjaśnić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, niwre37 napisał:

Marek pomysł może i zacny :) ale wymaga to jednak poświecenia nieco czasu na wymianę ,uważam ze nikt z nas nie ma za duzo niepotrzebnego czasu wiec im prościej tym szybciej i lepiej :) 

Ten pomysł  na zdjęciu zamieszczony przez Marka, to jest moje rozwiązanie.  Zakładam na rurę w kominie (głęboki komin), zajmuje to 30 s. Przygotowanie (dwóch sztuk - jedna w zapasie), zajmuje jakieś 5 min. Zmieniam co 3-4 dni, czasem jak wyjeżdżam to 5 dni.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, volf napisał:

Tylko dlatego prowadzę akwarium żeby cieszyć się nim raz w tygodniu, w zupełności mi to wystarczy. Gdybym miał przy nim non stop  grzebać to bym go zlikwidował.  Co do samochodu to również potwierdzam,  nowym wyjeżdżam z garażu raz w tygodniu do kościoła, na codzień używam innych.

Wyczerpałem ciekawość, czy jeszcze coś wyjaśnić. 

Jakoś od początku kiedy Cię o coś pytam zawsze masz po części złośliwą odp,kto bogatemu zabroni już nic nie musisz wyjaśniać samo się wyjaśniło:-)pozd


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, norbi2222 napisał:

Ten pomysł  na zdjęciu zamieszczony przez Marka, to jest moje rozwiązanie.  Zakładam na rurę w kominie (głęboki komin), zajmuje to 30 s. Przygotowanie (dwóch sztuk - jedna w zapasie), zajmuje jakieś 5 min. Zmieniam co 3-4 dni, czasem jak wyjeżdżam to 5 dni.

tak wiem ze nie Marka :) może źle to napisałem ,miałem na myśli generalnie pomysł jako pomysł .5 min może to nie wiele ale jednak trzeba to zrobić i się do tego przygotować ,przy wymianie trochę nachlapać ,później posprzątać ,niby pierdoła ale jeśli chodzi o mnie zabiera mi czas i reorganizuje :) Ja używam jako"skarpety" od dłuższego już czasu rajstop/podkolanówek damskich ( w akwarium oczywiście  :) ) jest to kwestia 10sec ,podczas lania wódki wymieniam skarpetę na czysta i po sprawie :) 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, niwre37 napisał:

 Ja używam jako"skarpety" od dłuższego już czasu rajstop/podkolanówek damskich ( w akwarium oczywiście  :) )

ale wiesz że niektóre sa nasączane ... "nie wiadomo" czym ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, niwre37 napisał:

tak wiem ze nie Marka :) może źle to napisałem ,miałem na myśli generalnie pomysł jako pomysł .5 min może to nie wiele ale jednak trzeba to zrobić i się do tego przygotować ,przy wymianie trochę nachlapać ,później posprzątać ,niby pierdoła ale jeśli chodzi o mnie zabiera mi czas i reorganizuje :) Ja używam jako"skarpety" od dłuższego już czasu rajstop/podkolanówek damskich ( w akwarium oczywiście  :) ) jest to kwestia 10sec ,podczas lania wódki wymieniam skarpetę na czysta i po sprawie :) 

Chciałem tylko pokazać z praktyki ile to czasu zajmuje. Nie chodziło o wskazanie autora pomysłu:P


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, silvia napisał:

ale wiesz że niektóre sa nasączane ... "nie wiadomo" czym ?

woda morska wszystko wyżre  hehehe 

a poważnie tak wiem ,podczas produkcji coś tam jest robione ale to chodzi o maszyny które to przędą  .Na początku kupowałem w sklepie takie "skarpety " i nic niepokojącego nie zauważyłem ,trwało to z 4 msc ,ostatnio wykonuje remont domu u gościa który ma produkcje taki własnie rzeczy( to się chyba nazywa tekstylia) ,jakoś tak zgadałem se z nim i okazało się ze podczas produkcji są tez produkty wybrakowane które idą na śmieci ...Dal mi worek 200l tych "niedoróbek" :) 

 

@norbi2222 jak najbardziej masz prawo walczyć o swoje bo to Twój pomysł :) 

Edytowane przez niwre37 (wyświetl historię edycji)

837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, @Beti napisał:

Jakoś od początku kiedy Cię o coś pytam zawsze masz po części złośliwą odp,kto bogatemu zabroni już nic nie musisz wyjaśniać samo się wyjaśniło:-)pozd

Nie jestem złośliwy,  Mam swoje wyrobione zdanie na niektóre zagadnienia i nie lubię jak ktoś próbuje mnie nawracać i tyle.

W sumie to rozrywkowy ze nie facet.

Postawisz kiedyś browara to się przekonasz.:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, volf napisał:

Tylko dlatego prowadzę akwarium żeby cieszyć się nim raz w tygodniu, w zupełności mi to wystarczy. Gdybym miał przy nim non stop  grzebać to bym go zlikwidował.  Co do samochodu to również potwierdzam,  nowym wyjeżdżam z garażu raz w tygodniu do kościoła, na codzień używam innych.

Wyczerpałem ciekawość, czy jeszcze coś wyjaśnić. 

Nic tylko pogratulować samo prowadzącego się akwarium. No chyba że ktoś je serwisuje a ty tylko cieszysz oko  raz w tygodniu. Też o tym marzę żeby wszystko samo się robiło. A odnośnie fury... To wg mnie to ona się marnuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.