Skocz do zawartości
sebb75

Glony na skale - zlikwidować?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, na skale wyrosły mi takie glony, powinienem się ich pozbyć?

 

 

glony.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obawiam się że to bropsis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, boo12 napisał:

obawiam się że to bropsis

Jakie podjąć działania? Czy ten glon może mieć wpływ na nadmiar azotanów? Próbuję się ich bezskutecznie pozbyć, tydzień temu zacząłem kurację wódką, mam też za dużo fosforanów i koralowce nie chcą mi rosnąć..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, sebb75 napisał:

Jakie podjąć działania? Czy ten glon może mieć wpływ na nadmiar azotanów? Próbuję się ich bezskutecznie pozbyć, tydzień temu zacząłem kurację wódką, mam też za dużo fosforanów i koralowce nie chcą mi rosnąć..

A może coś więcej o zbiorniku? Litraż, obsada, parametry, ile czasu od zalania?


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
47 minut temu, alexw200 napisał:

A może coś więcej o zbiorniku? Litraż, obsada, parametry, ile czasu od zalania?

tu jest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik wystartował w styczniu - o ile dobrze liczę z Twojego innego tematu to 2-3 stycznia.

Zatem wróżąc z fusów jakie nam dostarczyłeś - masz dojrzewanie. Co zrobić , jakie działania podjąć... Iść na piwo, rozkoszować się weekendem, nie grzebać przy zbiorniku. Pozwolić ogarnąć się naturze - ten etap zielonki, przechodzi prawie każdy z nas. Pilnować poziomu zasolenia, (Refraktometr, i automatyczna dolewka) te dwa hasła powinny Ci pomóc.

Dla tych co uznają iż mój post jest mało pomocny - polecam lekturę... wątku kolegi.

I od razu pytanie do ludzi z jego regionu... kto przygarnie , postawi mu kawę i pokaże system morski od podszewki ?
Podstawę wiedzy najlepiej przyswoi na żywo.

Edit: Marek mnie uprzedził :( z linkiem do tematu... Ale cóż niech już tak pozostanie.

Seb - utwórz/prowadź wątek dotyczący swojego akwarium :) i zbieraj informacje w jednym miejscu. To ułatwia pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, silvia napisał:

tu jest

 

No właśnie przeglądałem ten wątek ale dzięki za podpowiedź.  Co tu dużo pisać, baniak dojrzewa i tyle. Najlepiej nic nie robić tylko poczekać a czytając opis kolegi to...... cierpliwość, opanowanie i łapska z daleka od baniaka, co tu więcej pisać :P

4 minuty temu, chwialek napisał:

Zbiornik wystartował w styczniu - o ile dobrze liczę z Twojego innego tematu to 2-3 stycznia.

Zatem wróżąc z fusów jakie nam dostarczyłeś - masz dojrzewanie. Co zrobić , jakie działania podjąć... Iść na piwo, rozkoszować się weekendem, nie grzebać przy zbiorniku. Pozwolić ogarnąć się naturze - ten etap zielonki, przechodzi prawie każdy z nas. Pilnować poziomu zasolenia, (Refraktometr, i automatyczna dolewka) te dwa hasła powinny Ci pomóc.

Dla tych co uznają iż mój post jest mało pomocny - polecam lekturę... wątku kolegi.

I od razu pytanie do ludzi z jego regionu... kto przygarnie , postawi mu kawę i pokaże system morski od podszewki ?
Podstawę wiedzy najlepiej przyswoi na żywo.

Edit: Marek mnie uprzedził :( z linkiem do tematu... Ale cóż niech już tak pozostanie.

Seb - utwórz/prowadź wątek dotyczący swojego akwarium :) i zbieraj informacje w jednym miejscu. To ułatwia pomoc.

Cholera Chwialek mnie wyprzedził o minutkę :P:P 


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dołożył do systemu reaktor glonowy lub glony w sumpie .U mnie zadziałało od razu ‚zero glonów na skale a w reaktorze spagetti rośnie jak szalone.@Sebb75 zapraszam do Żor na żywo sobie zobaczysz a A1 masz 15 min do mnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, sevi74 napisał:

Ja bym dołożył do systemu reaktor glonowy lub glony w sumpie .

To trzeba jeszcze mieć sump, żeby dołożyć tam glony. Jak widać z tematu do którego Koledzy dodali link, to Sebb 75 ma małą kostkę Newa More 30R. Te glony w akwarium trzeba po prostu przeczekać, można też pomóc im usuwając je ręcznie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wyczerpujące odpowiedzi :) czuję się w obowiązku poinformować, że w międzyczasie w zbiorniku znalazły się dwie lysmata wundermanni (od miesiąca), trochus (3 tygodnie), calcinus elegant (2 tygodnie) oraz maly zoanthus, drugi mały koralowiec którego nazwy zupełnie nie pamiętam (malutkie fosforyzujące kwiatki), obydwa 2 tygodnie, oraz briareum. Wszystko ma się wyśmienicie, prócz koralowcow, które po tygodniu się zwinęły. Ale już wiem, że to przez zbyt wysokie zawartości fosforanów i azotanów, których staram się pozbyc.. A co do glonów, czytałem, że z nimi ponoć świetnie sobie poradzi dolabella, warto zainwestowac? Nie wiem, czy się zbytnio nie rozpędziłem odbiegając od tematu :)

Edytowane przez sebb75 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie kosiarką na glony okazał się krab percnon. Miałem sporo valoni, a teraz pozostały już tylko pojedyncze kulki. Były jakieś glony takie sztywne, trudno było je oderwać takie pojedyncze cienkie nie wiem co to był za glon, ale percnon też to wykosił. Zjada wszystko co zielone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem taki sam las. Nawet powiem ze potezniejszy.  Wystarczyło ogarnąć system jak należy i czekać. U mnie dużo pomogło po kilku msc dołożenie kilku korali.rywali dla glonów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Wow ale super glony. Szkoda że tak daleko mieszkasz bo chętnie bym się wymienił.

Nie kupuj dolabelli. Długo nie pożyje i szkoda zwierzaka - jest bardzo sympatyczny. Kup sobie mitraxy - świetnie jedzą glony. Pustelniki tez je skubią. Do tego kilka ślimaków turbo i kilka euplica,  które też jedzą glony i mnożą się w akwarium więc zawsze będzie ci się utrzymywała stabilna populacja. Percnon też żre glony ale to bandyta i może ci też ubić np małą rybę.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, maciej01 napisał:

To trzeba jeszcze mieć sump, żeby dołożyć tam glony. Jak widać z tematu do którego Koledzy dodali link, to Sebb 75 ma małą kostkę Newa More 30R. Te glony w akwarium trzeba po prostu przeczekać, można też pomóc im usuwając je ręcznie. 

Ale reaktor glonowy może mieć na zewnątrz.Sam tak miałem jak miałem kostkę 50l .Zawsze ma dodatkowe kilka litrów w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Równie dobrze możesz wsadzić odpowiedniego makroglona do środka i zamocować go na przykład na szybie. Na szybę ani mitrax ani pustelnik nie wejdzie więc ci go nie zje. Na przykład codium się świetnie sprawdza. Wystarczy je przyczepić żyłką tak żeby nie pływał. Ładnie wygląda, nie zdycha, nie kruszy się i też szybko rośnie. W dodatku łatwo je usuwać jak się za bardzo rozrośnie.

28953753_906017056247744_345464462766292

 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, sevi74 napisał:

Ale reaktor glonowy może mieć na zewnątrz.Sam tak miałem jak miałem kostkę 50l .Zawsze ma dodatkowe kilka litrów w obiegu.

Może mieć reaktor glonowy lub można też dołożyć zewnętrzny panel i w nim zrobić refugium. Ja mam dołożony zewnętrzny panel, a w nim DSB i refugium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkich zapraszam do mojego nowego posta dotyczącego wszelkich zagadnień związanych z moim akwarium - za namową chwialka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.03.2018 o 09:34, nanokaczor napisał:

Równie dobrze możesz wsadzić odpowiedniego makroglona do środka i zamocować go na przykład na szybie.

- a sprzedałbyś patent, jak dokładnie, krok po kroku zaczepić makroglona? - ja mam u siebie Caulerpę racemosę i gdyby nie kotnik, to fruwałaby po całym akwarium i mieszkała w pompach cyrkulacyjnych... (a i tak trochę jej się odczepia i fruwa)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor
5 godzin temu, 12dot12 napisał:

- a sprzedałbyś patent, jak dokładnie, krok po kroku zaczepić makroglona? - ja mam u siebie Caulerpę racemosę i gdyby nie kotnik, to fruwałaby po całym akwarium i mieszkała w pompach cyrkulacyjnych... (a i tak trochę jej się odczepia i fruwa)

Wystarczy kupić magnetyczną podstawkę pod szczepkę i przyczepić do niej makroglona na przykład za pomocą żyłki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.