Skocz do zawartości
LordMatthew

30L -> 63L pierwsze morskie

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Chciałem się pochwalić kostką nano reef.

Jest to początek mojej przygody z akwarystyką morską. Akwarium działa od sierpnia 2017. Obsada na ta chwilę to 2 błazenki, krewetka czyszcząca, babka cryptocentrus cintus, rozgwiazda, jeżowiec, zoantusy, euphylia, capnella, 4 grzybowieńce, xenia i "trawka", nassarius  (dawno nie widziany).

Wszelkie sugestie, porady itp mile widziane. 

20180324_204242-2419x1814.jpg

Edytowane przez LordMatthew (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawe ułożenie skały, + za kreatywność, jak chcesz niższym kosztem złapać jakieś fajne korale to poszukaj u chłopaków na forum, na pewno ktoś jest z okolicy ;)
ps. jaką masz babkę w tym baniaku, zakładam podobny i obawiam się o pularisa, zbyt pracowita na taki zbiornik chyba i wezmę leniwą sexgutate ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Paskud097 napisał:

ciekawe ułożenie skały, + za kreatywność, jak chcesz niższym kosztem złapać jakieś fajne korale to poszukaj u chłopaków na forum, na pewno ktoś jest z okolicy ;)
ps. jaką masz babkę w tym baniaku, zakładam podobny i obawiam się o pularisa, zbyt pracowita na taki zbiornik chyba i wezmę leniwą sexgutate ;D

Zadna z tych babek nie nadaje sie do takiego akwarium sa za duze i bardzo kopia a tu nei ma prawie piasku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tez robię że życie zdobywam po znajomości.

 Piasku jest na 3-6 cm w zależności od miejsca. Na zdjęciu nie widać. A babkę mam żółtą w niebieskie kropki. Nie znam nazwy.  Jeszcze się nie dokopała do dna. Tylko siedzi pod skalą i wychodzi tylko na karmienie ale zaraz ucieka. Bardzo jest płochliwa.

Plus starsze zdjęcie ale widać piach.

20180305_081422-1512x2016.jpg

Edytowane przez LordMatthew (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zadna z tych babek nie nadaje sie do takiego akwarium sa za duze i bardzo kopia a tu nei ma prawie piasku

Jakoś nie natrafiłem na sexgutate która bardzo kopie, widać masz wyjątkowe szczęście


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Paskud097 napisał:


Jakoś nie natrafiłem na sexgutate która bardzo kopie, widać masz wyjątkowe szczęście


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

a gdzie ma w 30 litrach kopać ?  ta babka wymga 150l akwarium do 14 cm rośnie... do takiej kostki to cintusa polecam mało ruchliwa babka i głownie siedzi w miejscu 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja mam cintus właśnie. Siedzi w miejscu cały czas. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, azgar napisał:

a gdzie ma w 30 litrach kopać ?  ta babka wymga 150l akwarium do 14 cm rośnie... do takiej kostki to cintusa polecam mało ruchliwa babka i głownie siedzi w miejscu 

właśnie sexgutatty jakei widziałem w zbiornikach 200-350l to gówno kopały i tyle, nikt mi nie wmówi, że jest inaczej, może jakiś evenement macie, jedyne co kopie jak głupie to pularis i tyle, pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, LordMatthew napisał:

To ja mam cintus właśnie. Siedzi w miejscu cały czas. 

Zmień, edytuj w pierwszym poście nazwę babki z "kopiącej" na cryptocentrus cintus, bo potem wychodzą takie niedomówienia. Cintus nie jest babką kopiącą tylko symbiotyczną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżowiec nie robi bałaganu? Jak dla mnie troszkę przy małe oczko dla niego. Skała i jej ułożenie 5+:)Te lampeczki aquela za słabe by mieć piękne korale. Pomyśl nad większą mocą (led DIY). Kolega z forum wykonuje super światełka :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżowiec chwilę zoa nosił na sobie i xenie ale teraz spokój. Ładnie skały wyczyścił z zielonego glonu. A korale mam na stałe przyklejone więc ich nie przestawia. A o lampie myślałem. Ale różne info znalazłem w sieci i odpuściłem.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo on tak ma. Zabiera na grzbiet różne kawałki. Kryje się. Z oświetleniem zobaczysz jak dołożysz korali. Parametry wody bardzo ważna rzecz lecz "słonko " podstawa . A led DIY naprawdę się sprawdza (cena, wykonanie i światło ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie 

Wczoraj wieczorem do zbiornika trafiło kilka nowych szczepek. Jeśli dobrze pamiętam nazwy to montipora digitata, caulastrea furcata, jakieś zoa  (red eye?), i rhodactis zielony fluo. Zaczyna to wyglądać. Poniżej fotka w niebieskim i pełnym świetle. 

20180410_123150-1512x2016.jpg

20180410_123127-1512x2016.jpg

Edytowane przez LordMatthew (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

polecam uwagę kolegi z góry, sam mam co prawda II generację, ale wyszła teraz trzecia, nie wiem jak się spisuje ale z ideą nowej generacji jest tak, że jest lepsza (z reguły) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kosmetycznie lampa super , fajne stabilne nozki , 2 kanały świecenia , można ustawić sobie prowizoryczne wschody i zachody z timerami , jebao ak60 i odpowiedniki sie chowaja przy jakoscia swiatla 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja.

Rozgwiazdy już z nami nie ma (błędy początkującego, więcej nie kupię)

Rhodactis się podzielił na 3 główki. 

A teraz najważniejsze czyli parametry z 31.05.2018. mierzone testami Salifert:

Ca - 460 mg/L 

Mg - 1230 ml/L

KH - 8,9 dkg

No3 - 100 mg/L

Po4 - 0,5 ppm

Ma pewno muszę zbić No3 i Po4. 

Jakieś inne sugestie odnośnie wyników? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

na początku chciałem pogratulować fajnej kosteczki :D

18 godzin temu, LordMatthew napisał:

Mała aktualizacja.

Rozgwiazdy już z nami nie ma (błędy początkującego, więcej nie kupię)

Rhodactis się podzielił na 3 główki. 

A teraz najważniejsze czyli parametry z 31.05.2018. mierzone testami Salifert:

Ca - 460 mg/L 

Mg - 1230 ml/L

KH - 8,9 dkg

No3 - 100 mg/L

Po4 - 0,5 ppm

Ma pewno muszę zbić No3 i Po4. 

Jakieś inne sugestie odnośnie wyników? 

nie widzę nigdzie opisu co siedzi w Twojej kaskadzie (zakładam ze FZN-3 :P). Jeśli masz tam gąbki - to to może być przyczyną bardzo wysokiego NO3. Proponuje też przy podmianie, jeśli masz taką możliwość wyciągnąć wkłady (jeśli są w "skarpetach") i odessać "syfek" z dna kaskady - bo może tam też coś zalegać). Ja bym tylko zostawił złoża filtracyjne + wata/włóknina (która wymieniaj 2 razy / tydz - zobaczysz ile syfu zbiera).

Co do mojej sugestii poniżej, może jeszcze ktoś bardziej doświadczony się wypowie...

Jeśli to nie pomoże to możesz też spróbować zastosować połączenie absorbentów: Purigen (ok 50ml) i Phosguard (ok 100ml) lub środek Chemi-pure Blue, który możesz użyć zamiast Purigenu i Phosguard - powinny pomóc zbić NO3 / PO4. Ale zanim włożyłbym je to poszukałbym przyczyny tak wysokich wartości. Zbijanie tych parametrów na pewno musi się odbywać pomału, inaczej możesz za szybko zaburzyć to "bagienko" i wysyp plag gotowy - a szkoda tak ładnej obsady :(

A i może warto jeszcze dodać bakterii (jeśli jeszcze je lejesz) to to zignoruj.

Generalnie nie wszystko na raz :D pomalutku, małymi krokami :)

O karmieniu się nie wypowiem, bo sam jeszcze nie zacząłem u siebie karmić. Ale tutaj też może trzeba bedzie cos zmienić.

Nie wypowiem się dogłębnie na temat Ca/ Mg / kH, bo sam jeszcze u siebie nie mierzyłem, ale swoje wyniki możesz porównać z wartościami które podaje producent soli na opakowaniu.

No to się rozpisałem... ciekawe jak to u mnie będzie wyglądać :) przy Twojej kosteczce moja to jest naprawdę świeża xD

Pozdrawiam


12f11a4f3b8196a867de0d19562b23ddu1770a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
14 minut temu, wojtek35 napisał:

 Ale zanim włożyłbym je to poszukałbym przyczyny tak wysokich wartości.

raz to opisałeś czyli filtr , a dwa ... piasek :  ja bym połowę odessał a resztę porządnie "potraktował" odmulaczem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kaskadzie FZN-3 , siedzi głównie ceramika i w jednym koszyczku na dole 2-3 cm gąbki. Na górze wata wymieniana regularnie. 

Wkłady będę musiał wrzucić w woreczki bo teraz to ciężko cokolwiek wyjąć i przepłukać. 

Bakterie leje Stability. 

Narazie ograniczę karmienie i zajmę się piaskiem.  I zobaczę czy się coś zmieni. 

Wojtek a pochwal się swoją kostka ;)

Edytowane przez LordMatthew (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, LordMatthew napisał:

W kaskadzie FZN-3 , siedzi głównie ceramika i w jednym koszyczku na dole 2-3 cm gąbki. Na górze wata wymieniana regularnie. 

Bakterie leje Stability. 

Narazie ograniczę karmienie i zajmę się piaskiem.  I zobaczę czy się coś zmieni. 

Wojtek a pochwal się swoją kostka ;)

No i chyba znalazłeś przyczynę wysokiego NO3 :) To tą gąbkę przy najbliższej okazji wyciągnij. Ceramikę przerzuć do woreczka, aby łatwiej było później kaskadę "serwisować".

Tak jak Silvia wspomniał, zajmij się też piaskiem.

A jeśli chodzi o moją kostkę to powinieneś widzieć mój temat (30L kostka (Bydgoszcz)).


12f11a4f3b8196a867de0d19562b23ddu1770a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie ponownie.

Zrobiłem kilka rzeczy wg waszych rad tj. odmuliłem piasek, gąbka z kaskady wyleciała a siporax jest już w woreczkach (muszę tylko uzupełnić miejsce po gąbce). Wata na wierzhu kaskady regularnie wymieniana, karmienie ograniczone i widzę że koralom się chyba zmiany spodobały. Jak zrobię testy to wrzucę wyniki.

Wyniki testów z dziś: 

Zasilenie - 1,023 (Nie wiem jaka to jednostka)

Ca - 450 mg/L

Mg - 1200 ml/L

KH - 8,7 dKH

NO3 - 80 mg/L

PO4 - 0,5 ppm

Niestety tylko NO3 lekko spadło. PO4 się utrzymuje. 

A poniżej kilka fotek z dzisiaj.

20180610_140757-1512x2016.jpg

20180610_140832-2268x3024.jpg

20180610_140937_crop_604x604.jpg

20180610_140926-2268x3024.jpg

Edytowane przez LordMatthew
Dodanie wyników testów. (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, LordMatthew napisał:

 

Zasilenie - 1,023 (Nie wiem jaka to jednostka

 

A czym mierzysz zasolenie? Spławik najczęściej pokazuje w Density, a refraktometrem w Specific Gravity. post-14221-0-17989800-1430733230.jpg.c1df2345c5047df6498c1cb0929aac08.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.