Skocz do zawartości
LordMatthew

30L -> 63L pierwsze morskie

Rekomendowane odpowiedzi

No i stało się, akwarium długo bez piasku nie postało...

Zaraz po wsypaniu...

20190723_163859-2016x1512.jpg

Kilka godzin po...

 

20190723_204458-2016x1512.jpg

Edytowane przez LordMatthew (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy z dziś. Czy dodanie piasku mogło obniżyć KH?

 

Screenshot_20190724-141000_Aquarium Assistant.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu zamontowałem nową lampę i akwarium odżyło. Zoasy skróciły "szyjki". LPS pompują się jak szalone. Nawet montipora mocniej polipuje.  

Ze strat, blazenek. Zdechł 2 dni po zakupie. Musiał być chory bo pokarm pobierał a innych ryb w akwarium nie było. 

Pojawił się też mandaryn (wiem, wiem...) wciąga mrożoną artemię jak odkurzacz :) robaczki też jakieś na skale skubie. 

 

 

20190807_103456-1512x2016.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, LordMatthew napisał:

W końcu zamontowałem nową lampę i akwarium odżyło. Zoasy skróciły "szyjki". LPS pompują się jak szalone. Nawet montipora mocniej polipuje.  

Ze strat, blazenek. Zdechł 2 dni po zakupie. Musiał być chory bo pokarm pobierał a innych ryb w akwarium nie było. 

Pojawił się też mandaryn (wiem, wiem...) wciąga mrożoną artemię jak odkurzacz :) robaczki też jakieś na skale skubie. 

 

 

20190807_103456-1512x2016.jpg

Jaka lampa zamontowana? Pokaz zdjęcie całości ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładne szkiełko.
Masz coś, żeby przekopywało piach?
Jakiej apki używasz do parametrów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki 

Jeden nassarius. Ale on raczej siedzi w miejscu a nie kopie. Apka to aquarium assistant.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś czyszczenie i podmiana wody, standardowo 5L plus bakterie stability. Podczas czyszczenia moja lampa przeszła chrzest bojowy, wpadła do akwarium...

Na szczęście okazała się na tyle szczelna że woda nie zdążyła dostać się pod pleksi. Mimo że 2/3 lampy było pod wodą przez jakieś 5s. 

 Byłoby szkoda bo jestem z niej zadowolony. 

Z życia to wszystko po staremu. Korale są zadowolone. Na caulastreach pojawiają się nowe mordki. Nawet favia która była e agonalnym stanie zaczyna się lekko pompować i jakby odbudowywać tkankę. 

Od jakiegoś czasu widzę przy karmieniu tłuściutkie wieloszczety ale na widok pęsety uciekają w skałę. 

Z ryb jest tylko mandaryn, skubie skałę i je mrożoną artemię. 

A propo pokarmu, w lokalnym sklepie za poleceniem sprzedawczyni kupiłem oczlika (larwy komara) na próbę. Myślę zawsze coś innego w diecie. Niestety oczlik nie tonie, pływa po powierzchni więc jest dla mnie bezużyteczna. Nie wiem czy tak ma czy może mam jakiś trefny. Jak się okazało to Pani o akwariach morskich wie tyle że istnieją, więc pozostaje przy artemii. 

Ze spraw technicznych, zamówiłem elementy ze spienionego pcv i będę kleił koronę. Mój syn zbyt chetnie sięga do krawędzi akwarium, więc trzeba czymś zabezpieczyć. Na koronę planuje dać siatkę.

Ma koniec aktualne zdjęcie, choć nic się nie zmieniło od ostatniego.

GDn5reL.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podoba mi się ten Twój baniaczek skała jest super położona :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, fannadil napisał:

podoba mi się ten Twój baniaczek skała jest super położona :)

Dzięki, nie chciałem zrobić gruzowiska i tak wyszło. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, LordMatthew napisał:

Dziś czyszczenie i podmiana wody, standardowo 5L plus bakterie stability. Podczas czyszczenia moja lampa przeszła chrzest bojowy, wpadła do akwarium...

Na szczęście okazała się na tyle szczelna że woda nie zdążyła dostać się pod pleksi. Mimo że 2/3 lampy było pod wodą przez jakieś 5s. 

 Byłoby szkoda bo jestem z niej zadowolony. 

Z życia to wszystko po staremu. Korale są zadowolone. Na caulastreach pojawiają się nowe mordki. Nawet favia która była e agonalnym stanie zaczyna się lekko pompować i jakby odbudowywać tkankę. 

Od jakiegoś czasu widzę przy karmieniu tłuściutkie wieloszczety ale na widok pęsety uciekają w skałę. 

Z ryb jest tylko mandaryn, skubie skałę i je mrożoną artemię. 

A propo pokarmu, w lokalnym sklepie za poleceniem sprzedawczyni kupiłem oczlika (larwy komara) na próbę. Myślę zawsze coś innego w diecie. Niestety oczlik nie tonie, pływa po powierzchni więc jest dla mnie bezużyteczna. Nie wiem czy tak ma czy może mam jakiś trefny. Jak się okazało to Pani o akwariach morskich wie tyle że istnieją, więc pozostaje przy artemii. 

Ze spraw technicznych, zamówiłem elementy ze spienionego pcv i będę kleił koronę. Mój syn zbyt chetnie sięga do krawędzi akwarium, więc trzeba czymś zabezpieczyć. Na koronę planuje dać siatkę.

Ma koniec aktualne zdjęcie, choć nic się nie zmieniło od ostatniego.

GDn5reL.jpg

Jak wyglądała przekładka możesz opisać od początku do końca???? Sam mam kostkę 42 chyba rozumiesz czemu pytam hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Guban88ok3m napisał:
14 godzin temu, LordMatthew napisał:

GDn5reL.jpg

Jak wyglądała przekładka możesz opisać od początku do końca???? Sam mam kostkę 42 chyba rozumiesz czemu pytam hehe

Więc tak...

Zajęłoby mi to 2 dni, gdyby nie zabawa z tłem. 

Stwierdziłem że moja kostka potrzebuje restartu ponieważ coś jest nie tak a nie potrafiłem zdiagnozować co. Dodatkowo chciałem mieć czarne tło. Niestety kostka aquaela ucierpiała estetycznie podczas próby usunięcia niebieskiego  co było idealnym pretekstem do kupna większego szkła. Ale też trzeba było poczekać na nowe. Co wydłużyło całą operację.

Z ryb był jeszcze blazenek ale już wcześniej coś mu dolegało, a kilka dni po przeprowadzce  stwierdził że zwiedzi mieszkanie i znalazłem go 2 metry od akwarium już suchego. Więc to był chyba gwóźdź do trumny. 

Koralowce, te które dało się oderwać od skały lub były na podstawkach, przełożyłem tymczasowo do akwarium 10L, dałem kaskadę i lampkę z kostki. Razem z nimi w tych 10l mieszkał też krab i wszystko przewracał. Oczywiście zalane wodą z akwarium.

dDRwB42.jpg

Skałę wrzuciłem do wiader, zalałem wodą z akwa, dałem cyrkulatory i tak sobie stała. Próbowałem jeszcze wyłapać wieloszczety jak się potem okazało największe osobniki zostały. 

Ft4LrGL.jpg

lvbtwFI.jpg

Piasek wrzuciłem. Zbyt dużo syf w nim było. Szkło wyczysciłem i wziąłem się za tło. Skutki już znacie.

Poszedł w ruch Internet i zamówienie obecnego szkła w opti. Jak tylko przyszło to nakleiłem czarną folię, oczywiście z soczystymi k.. ch.. i p.. na ustach, z racji że nie szło to po mojej myśli. Ostatecznie jednak zwycięstwo, folia jest. Akwarium na podkład, przymiarka na sucho i  konsultacja z żoną czy stoi w idealnym miejscu ;)

Wiedziałem ile mniej więcej mam wody z akwa więc pozostałą ilość solanki wymieszałem już w nowym szkle. Wlałem RODI wsypałem sól, włączyłem cyrkulator i nową grzałkę 75W. I tu nastąpiło zaskoczenie, po całej nocy temperatura na termometrze wynosiła 21stC. Jak się okazało termometr był wadliwy. 

Jak woda już była rozmieszana i miała odpowiednią temperaturę wziąłem się za skałę. 

Rozbiłem ją na mniejsze kawałki, w sumie jest 6. Poodrywałem trochę xenii itp. Wodę z wiadra wlałem do solanki w nowym akwa.  Pod czujnym okiem architekta (czyt. żony) ułożyłem skałę, jest nie klejona, wlałem resztę wody i zacząłem przekładać życie. Na początku wyszło mi trochę niskie zasolenie 33 ppt.  Ale w następnych dniach podnosilem posoloną dolewką. Oczywiście wlałem bakterie, używam seachem stability. Na drugi dzień już było widać poprawę w wyglądzie koralowców w porównaniu do kostki. Obecnie nie żałuję tej decyzji i uważam że wyszło to na dobre i życiu w akwarium i wrażeniom estetycznym. Niestety zmiana szkła wymusiła zmianę lampy co było kolejnym nieplanowanym wydatkiem. Ale tak to już w tym hobby jest. 

Po jakimś czasie zamówiłem piasek aragonitowy i dodałem do akwa oczywiście też wielokrotnie wcześniej plucząc w RODI. 

Jakieś szczegóły mogły mi umknąć. Jeśli czegoś nie opisałem to pytaj śmiało.

Edytowane przez LordMatthew (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kurde nie wykorzystałem szafki która jest na 40 kostkę A mam 35. A chodzi po głowie 45 heh tylko płytę musiałbym zamówić taka żeby na szafkę zrobić. Wtedy miałbym kostkę 3 razy pojemiejsza chodzi mi to cały czas po głowie ale mam już sporo życia i boję się żeby coś poszło nie tak 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.08.2019 o 15:51, LordMatthew napisał:

DIY 60W w ledach. Sterowanie AQma - 4 kanały.  Teraz świeci na jakieś 30W max. O taka:

 

 

20190804_164342-1612x1209.jpg

20190804_164346-1612x1209.jpg

Ile Cię wyszła ta lampka ze  wszystkim od  do z ??? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Około 530 zł. Jeszcze nie mam obudowy na elektronikę z prawdziwego zdarzenia, więc można przyjąć że do 600 zł ze wszystkim. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, LordMatthew napisał:

Około 530 zł. Jeszcze nie mam obudowy na elektronikę z prawdziwego zdarzenia, więc można przyjąć że do 600 zł ze wszystkim. 

Ok dzięki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne akwarium :)
Mógłbyś pokazać zdjęcie lampy od dołu? Użyłem dedykowanych baz pod ledy czy sam ciągnąłeś kabelki od diody do diody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.09.2019 o 22:37, doriand1 napisał:

Piękne akwarium :)
Mógłbyś pokazać zdjęcie lampy od dołu? Użyłem dedykowanych baz pod ledy czy sam ciągnąłeś kabelki od diody do diody?

Dzięki :)

Kupiłem diody już na płytkach PCB. Kabelki lutowałem sam. Na szczęście od dołu nikt lampy nie ogląda ;)

irBJBos.jpg

4C5WIZa.jpg

 

Edytowane przez LordMatthew (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.