Skocz do zawartości
J@cekWro

1200 w obiegu propozycje filtracji proszę.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Drodzy forumowicze, znawcy, fachowcy, entuzjaści i fanatycy morszczyzny...

 

Poproszę Was o podpowiedź sprawdzonych sposobów, metod filtracji dla systemu składającego się ze zbiornika 900l oraz sumpa 300l, 70 kg skały RRR, odpieniacza RS250, obsada ryb 40szt. (5 dużych ryb, 8 średnich i reszta drobnicy typu babki, anthiasy).

 

Podpowiedzcie coś proszę :)


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, J@cekWro napisał:

 

Witam,

 

Drodzy forumowicze, znawcy, fachowcy, entuzjaści i fanatycy morszczyzny...

 

Poproszę Was o podpowiedź sprawdzonych sposobów, metod filtracji dla systemu składającego się ze zbiornika 900l oraz sumpa 300l, 70 kg skały RRR, odpieniacza RS250, obsada ryb 40szt. (5 dużych ryb, 8 średnich i reszta drobnicy typu babki, anthiasy).

 

Podpowiedzcie coś proszę :)

 

Skoro zbiornik już dizała i obsada już jest to czemu chcesz coś zmieniać? Czy masz jakieś problemy z parametrami?Glony? Czy tak po prostu chcesz coś dodać żeby było lepiej? 
Jest kilka opcji, któ®e możesz wykorzystać, możesz dodać refugium bądź glonowy przepływowy, możesz dodać dsb, ewentualnie jakiś siporać albo w sumpie albo w przepływowym.

 


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

i dlaczego nie zapytałeś po prostu w swoim temacie by łatwiej było coś poradzić znając opis zbiornika

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co za różnica, czy osobny temat czy w swoim wątku. Akurat Jacek nie bardzo robi aktualizacje. Nie wiadomo, jakie ma parametry, czy widzi w nich jakieś trendy. Czy jest zadowolony ze stanu rzeczy, czy nie. A pytanie, dlaczego chce zmieniać jest jak najbardziej zasadne. Sam odpieniacz nie wystarcza?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, katani napisał:

Co za różnica, czy osobny temat czy w swoim wątku. Akurat Jacek nie bardzo robi aktualizacje. Nie wiadomo, jakie ma parametry, czy widzi w nich jakieś trendy. Czy jest zadowolony ze stanu rzeczy, czy nie. A pytanie, dlaczego chce zmieniać jest jak najbardziej zasadne. Sam odpieniacz nie wystarcza?

Michu ja nie dość że pytanie zadałem to jeszcze kilka możliwych rozwiązań podałem, i nie bardzo rozumiem o co biega Karolowi, taki przed świąteczny bummm :P


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, katani napisał:

Co za różnica, czy osobny temat czy w swoim wątku. Akurat Jacek nie bardzo robi aktualizacje. Nie wiadomo, jakie ma parametry, czy widzi w nich jakieś trendy. Czy jest zadowolony ze stanu rzeczy, czy nie. A pytanie, dlaczego chce zmieniać jest jak najbardziej zasadne. Sam odpieniacz nie wystarcza?

czyli można temat porównać do .. kupiłem ciężarówkę ale nie wiem co tym wozić ?

no bez żartów ...

ale by nie robić zwykłego offtopa jak kolega @bober6662 to zaproponuję filtracje .. zeolitem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, silvia napisał:

czyli można temat porównać do .. kupiłem ciężarówkę ale nie wiem co tym wozić ?

no bez żartów ...

ale by nie robić zwykłego offtopa jak kolega @bober6662 to zaproponuję filtracje .. zeolitem

No generalnie ciężko się z tobą nie zgodzić, biorąc się za tysiączka ..... ;) 

 


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak :)

Ciężarówkę mam 1200 litrów, parę lat szło i było dobrze nawet czasem bardzo dobrze...
Dlaczego ten wątek - ponieważ coś się zepsuło i nie mogę ruszyć z miejsca :)

Przez lata przerobiłem wiele metod każda była dobra i skuteczna... ostatnio zbiornik miałem na pelletach AIO kolorowych ale niestety zaczął mi przeszkadzać syf z tych pelletek.

Wymieniłem na AIO brązowe XL, próbowałem 4 miesiące nie chciały ruszyć - wyzerowały PO4 ale NO3 25-50 i nie chce być mniej, zmieniłem na małe białe kolejne miesiące PO4 0,06-0,08 NO3 25-50 (parę lat temu najlepsze SPS'y miałem na pelletkach, białych pierwszych jakie się pojawiły na rynku... ale dzisiejsze to chyba już inna bajka)

Więc miesiące uciekają a poprawy nie ma, owszem ryby mają się super ale korale mają mnie dość i takich warunków.

Ogólnie na ten moment po eksperymentach z różnymi bakteriami, przepływami, ilościami pelletek, konsultacjach z Jean Paul Klooster z ReefInterest  - nadal nie działa, do tego pojawił się problem z osmozą przeoczyłem złą jakość wody z RO, zrobiłem dużą podmianę ... jest źle, szkoda czasu trzeba coś zmienić.

Chcę zostawić skałę i ryby, wymienić wodę i zacząć od nowa - tylko pytanie jaka metoda, z pelletkami nie mam sensu się już "kopać" więc co innego.

Metod dużo, ludzi u których się różne metody sprawdzają przy podobnej ilości wody/obsadzie też pewnie sporo - liczyłem na podpowiedzi w stylu "u mnie działa to czy tamto".


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@J@cekWro i teraz to inna bajka.

Zacznę od tego, że restart bym odpuścił to ostateczność. Kilka razy w życiu też to zrobiłem i zawsze żałowałem.

Nawarstwiło ci się kilka problemów ale generalnie tragedii nie ma.

Ja na no3 zawsze polecałem i polecam glony, i to nie spaghetti tylko najzwyklejszą caulerpę, jest strasznie żarłoczna i w dość krótkim czasie moze zdziałać cuda. Jeżeli boisz sie, że sie rozpuści i odda co zjadłą to zawsze możesz sie jej pozbyć jak zrobi swoje, z tym, że wbrew ogólnie przyjętej teorii spaghetti też potrafi się zorpuścić i to gorzej niż inne.
Druga sprawa to ja osobiście użyłbym siporaxu serowskiego, od kilkunastu lat tego używam i zawsze sie sprawdzało tylko trzeba pamiętać że co 2-3 miesiące podmieniamy z 10% bo niestety z czasem strasznie się zapychają i niestety wydajność spada. I nie oszukujmy się, na taki litraż jak ty masz to potrzebujesz powiedzmy 30-40 litrów siporaxu, do tego końska dawka bakterii i się sytuacja wyprostuje. 
Piszesz o złej wodzie i przeoczeniu, dodaj do obiegu węgiel, ewentualnie coś na krzemiany jeżeli woda z ro była kiepska i niech się mieli. 
Reasumując, ja polecam zapomnieć o restarcie, dodać do obiegu filtr glonowy, sporą ilość siporaxu tego dużego 25mm, bakterie i zobaczyć jakie będą efekty. U mnie zawsze taka filtracja się sprawdzała, oczywiście z odpieniaczem, nigdy nie miałem zbiornika bez. Mam nadzieję, ze w czymś ci to pomoże.


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kilku tygodni mam 10 litrów Matrixa ale to nic nie wniosło.

Myślałem o jakiejś cegle/płycie ... tylko problem w tym żeby zmiany oprzeć na podpowiedziach wiedząc że u kogoś coś działa.
Kasę wydać łatwo ale chciałbym mieć choć cień pewności, że to działa u kogoś .. co prócz płyty/cegły jakie bakterie ktoś stosuje i ma pozytywne efekty, itd.


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, J@cekWro napisał:

Od kilku tygodni mam 10 litrów Matrixa ale to nic nie wniosło.

ale w dobrym (wręcz symbolicznym) przepływie ?

(dobrym w sensie właściwym )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, J@cekWro napisał:

Od kilku tygodni mam 10 litrów Matrixa ale to nic nie wniosło.

Myślałem o jakiejś cegle/płycie ... tylko problem w tym żeby zmiany oprzeć na podpowiedziach wiedząc że u kogoś coś działa.
Kasę wydać łatwo ale chciałbym mieć choć cień pewności, że to działa u kogoś .. co prócz płyty/cegły jakie bakterie ktoś stosuje i ma pozytywne efekty, itd.

Co do cegły to się nie wypowiem ja używam siporaxu od nastu lat i działa


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, siporax / matrix inne złoże, pytanie co z pelletkami - wywalić czy jedno nie ma wpływu na drugie ?

Mamtrix mam w filtrze, przepływ symboliczny nie jest - może w tym problem więc zmniejszę.

Rozumiem, że samo złoże jest w stanie wyciągnąć NO3 i PO4 ?


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
OK, siporax / matrix inne złoże, pytanie co z pelletkami - wywalić czy jedno nie ma wpływu na drugie ?
Mamtrix mam w filtrze, przepływ symboliczny nie jest - może w tym problem więc zmniejszę.
Rozumiem, że samo złoże jest w stanie wyciągnąć NO3 i PO4 ?

Z wywalaniem tego co masz to bym siè wstrzymal żeby jeszcze bardziej nie rozwiać zbiornika, sukcesywnie bym przechodził na nowe złoże, czyli dodać nowe w docelowej iliści a stare po trochu usôwać. Czy usunie wszystko tego nie wiem bo zawsze stosowałem w połàczeniu z refugium, odpieniaczem i żywà skałà.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, J@cekWro napisał:

OK, siporax / matrix inne złoże, pytanie co z pelletkami - wywalić czy jedno nie ma wpływu na drugie ?

Mamtrix mam w filtrze, przepływ symboliczny nie jest - może w tym problem więc zmniejszę.

Rozumiem, że samo złoże jest w stanie wyciągnąć NO3 i PO4 ?

Przepraszam za wtrącenie a czasami nie masz problemu z rosnącym kh? I na jakim poziomie ono jest? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przepraszam za wtrącenie a czasami nie masz problemu z rosnącym kh? I na jakim poziomie ono jest? 

Warunki się zmieniały wiec Kh wymagało korygowania ale od paru lat niezmiennie trzymam w okolicy 7,8

 


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sewer mnie uprzedził bo chciałem o tym napisać. Ja przez długie lata używałem do refugium miraclemud i ostatnio właśnie czytałem skład i opis life bio i o dziwo bardzo to podobne do MM, więc może i efekty będą podobne, czyli rewelacyjne.


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, sewer napisał:

Sent from Galaxy far far away

"Life Bio Fil należy umieścić w sumpie w dobrym przepływie wody. "

czyli to złoże dla bakterii tlenowych :)  (i wygląda jak matrix)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
"Life Bio Fil należy umieścić w sumpie w dobrym przepływie wody. " czyli to złoże dla bakterii tlenowych [emoji4]  (i wygląda jak matrix)

 

Matrix wymaga małego? Life bio fil / siporax dużego? Tak to mam rozumieć? Moze inaczej wyżej padlo określenie dobry symboliczny przepływ... Rozumiem jak wrzuce w sumpa przepłynie tyle wody ile daje obieg to bedzie ok... Jesli w filtrze przepływowym to jaki przepływ?

 

 

 


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, silvia napisał:

"Life Bio Fil należy umieścić w sumpie w dobrym przepływie wody. "

czyli to złoże dla bakterii tlenowych :)  (i wygląda jak matrix)

Nie to jednak mnie się pomieszało, nie wiem czemu sobie ubzdurałem że to jest konsystencji jak mm :/


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, J@cekWro napisał:
3 minuty temu, silvia napisał:
"Life Bio Fil należy umieścić w sumpie w dobrym przepływie wody. "
czyli to złoże dla bakterii tlenowych emoji4.png  (i wygląda jak matrix)

Matrix wymaga małego? Life bio fil / siporax dużego? Tak to mam rozumieć?

zależy do czego chcesz używać - bakterie tlenowe nie redukują no3 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.