Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich ;-)

Postanowiłem zaangażować swój czas w coś co sprawi sporo radości mnie jak i pozostałym mieszkańcom w domu , akwarium zainteresowałem się w grudniu zeszłego roku, na pewnej gierce online jedne z znajomych ma takowe i tak od słowa do słowa się wciągałem, zacząłem czytać fora, kupiłem najpierw grudniowy magazyn Koral po szybkim przeczytaniu zakupiłem cały 2017 rok , jak się skończył to kupiłem 2016 rok i już też jestem na ukończeniu więc sprawie sobie wydanie za 2015 jeszcze może .... a w sumie już zamówiłem w przerwie na pisanie i dołożyłem 2014 :D wiedzy nigdy za mało a lubię czytać to akurat będzie coś do kawki - ciasto spasa a idzie lato - trza jakoś wyglądać xD

Wracając do sedna tematu , początkowo miało być akwarium w kształcie litery L w narożniku salonu ale ... no właśnie kilka ale wynikło w miarę nabywania wiedzy , problem bliskości okna, problem z ruchem wody w akwarium a raczej koszt dodatkowych cyrkulatorów aby uniknąć martwych stref, koszt wykonania takiego zbiornika też był odpowiedni tak więc po pertraktacjach z drugą połówką dostałem zgodę na wykorzystanie wnęki w salonie .... więc wyjdzie nam tak elegansio akwarium o wymiarze 250cm(kwestia komina wew czy zew) x 60 x 65 wysokości ... przód i jeden boczek w OW

Stelaż zamówiłem już w eRybce tak więc jak przyjdzie będę mógł sobie zaplanować ułożenie zaplecza pod akwarium , całej elektryki i inny pierdólek...

Mam dylemat nad tym kominem, albo zrobić to 250cm i komin na środku co troszkę utrudni układanie skały , optycznie komin będzie widoczny ale może lepiej będzie zachowana równowaga między wymiana wody z sumpika , lub zrobić komin z boku od ściany zewnętrzny , co skróci akwa do 240cm , myślę ze 10cm na szerokości komina styknie , ale zlikwiduje problem z układaniem skały i widokiem tegoż komina na środku akwa ale co z wymianą wody ? nie będzie ograniczona , ze przeciwległym rogu będzie więcej zanieczyszczeń ?

Innym moim może laickim "gdybaniem" jest zalewanie akwa , to będzie ponad 1000l i jakoś nie widzi mi się kupować tyle beczek, wiaderek czy tez innym pojemników aby zrobić solaneczkę i dopiero wlewać w szkło , wolałbym ułożyć najpierw skałę ( planuje w całości RRR) potem naciurkać RO i dopiero rozpuścić w akwa , tylko czy to się rozpuści ? może pierwsze rozpuścić a potem włożyć skałę ?

Co do obsady , planuje w główniej mierze miękkasy i LPS , może kilka SPS się znajdzie i rybciunie , ze względu na dzieciaczki :) coś musi się dziać

Wybaczcie za "nie wiedzę" i za dużą ilośc tekstu .... strasznie wygadany jestem podobno xD

Nic trza zająć się córką (niestety chora) i coś w domu porobić ...

pozdrawiam

Robert

 

 

Edytowane przez RobertL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam , że tak bezpośrednio ale wymiary akwarium słabo sobie wymyśliłeś . Generalna zasada, powierzchnia dna powinna być większa od powierzchni największego boku. Im szersze akwarium tym lepszy efekt końcowy. Żeby nie było też popełniłem taki błąd kiedyś  dawno temu . Powodzenia 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym rozważył komin zewnętrzny w formie balkonu - oszczędzi ci cenne dno, dodatkowo przemyśl szersze akwarium - zdecydowanie wrażenie głębi się poprawia i jest gdzie układać szczepki - wiele LPS to korale które lepiej się układa na piachu niż na skałkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz miejsce to możesz zrobić komin zewnętrzny z jednej strony a powrót z pompy z drugiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak przedmówcy. Najpierw przemyśl rozmiar szkła. Głębia w tak dużym szkle to podstawa. Zresztą popatrz sobie na zdjęcia zbiornika 3500L od Aquaforest. Tam dopiero można poczuć się jak na rafie. Wydaje mi się, że 70cm dla długości 250 to minimum. Nie martw się wnęką. Nawet lepiej wizualnie jeśli akwarium z tej wnęki będzie wystawać.  
Wysokość będzie też pewnego rodzaju wyzwaniem. Wyższe akwarium=grubsze szkło=wyższe koszty=trudniej manipulować w środku=potrzeba większej ilości światła. 

Co do komina. W takim szkle praktyczniejszy będzie zewnętrzny na boku. Pozwoli Ci to na łatwiejszą obsługę, oraz ewentualnie da szansę na wyciągnięcie ślimaka ryby itp jak wpadnie. 
Zastosowanie komina przy jednym boku przy zapewnieniu prawidłowej mocnej cyrkulacji w całym zbiorniku nie będzie powodowało problemów. 
 

Co do zalewania. Jeśli planujesz 100% RRR to możesz nalać pełne szkło z kompozycją wodą RO( potrwa to kilka dni) i później zasolić po ogrzaniu. Jeśli planujesz jakiś dodatek żywej skały to taką możesz włożyć do akwa z wodą już zasoloną. 
PS. A jak wygląda Twoje doświadczenie w akwarystyce??? Nie mówię, że trzeba mieć je gdy chce się zakładać zbiornik, jednak przy takim litrażu i takich kosztach warto skorzystać z pomocy kogoś kto podobny zbiornik już budował. Szkoda popełniać błędy których jako nowicjusz nie przewidzisz a które powodują znaczną frustrację i niepotrzebny odpływ gotówki. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też bym zrobił szerszy jak wyższy. Masz jakieś ograniczwnia co do szerokości akwarium? Wysokość 65cm wydaje mi się dużo. Do tego jakaś korona i zrobi się ok 75cm. To wiąże się też z mocniejszą lampą bo słup wody będzie wyższy. Ciężko będzie prace przy dnie wykonywać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że im większa szerokość tym lepsza głębia ale ... No niestety mam ograniczenia i więcej jak 65cm szerokości nie wyciągnę , po za tym stelaż o szerokości 60cm się już spawa wiec po 2,5cm na stronę może jeszcze puści , solidna podstawa i może się uda, im więcej cm będzie tym prędzej wejdę na TV a im bliżej TV tym szybciej oślepnę ;-) a żona to jest dopiero argument :-) więc max 65 o ile nie będzie problem po 2,5cm stelaża węższego

Te 60cm i tak jest sporo kompromis , miało być 50cm ale wysępiłem te 60cm , zawsze mogę sobie zmniejszyć długość i inaczej zagospodaruje róg , lampę salonową wstawię ...

Doświadczenie hmmm ... poza wiedzą którą z dnia na dzień nabywam to nie prowadziłem akwarium bynajmniej tak dużego

Dlatego nie robię od tak tego akwa, czytam pytam i itp , mam ziomka który może nie ma 1000l ale te 500 więc jakaś wiedza jest na bieżąco

No i od czego mamy Was , doświadczonych akwarystów :) 

 

Wiem że każdy by chciał mieć idealne akwarium, szerokie , długie i itp ale moim zdaniem jak już jest możliwość postawić rozsądny zbiornik, pasja się zrodziła , są duże chęci, jest chęć słuchania innych co już wiedzą na ten temat więcej , jest pokora to tematu który nie jest łatwy , wymaga sporej wiedzy i doświadczenia które się nabywa z czasem , na błędach innych czy też swoich można z dużym powodzeniem prowadzić akwarium.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym wysunieciem poza stelaż to lepiej popytaj czy w ogóle tak można. Mam trochę obawy bo trochę taka tafla szkła sobie nieco waży. Szkoda by było żeby woda znalazła się na podłodze. Każda płyta jakieś ugięcia będzie miała a profile szkła wystawione poza stelaż znacznie wpłyną na odkształcenia wg mojej opinii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Profil bedzie 50mm wiec dospawamy po obu stronach po takim profilu i bedzie 70cm na to blat i akwa i powinno byc ok... Poczekam jak przyjdzie ta 60 i wstwie w salon i zobaczymy czy uda sie do 70 podnieść... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej długości z jednym kominem to będziesz miał wyzwanie zrobić dobrą cyrkulację. Przemyśl od razu waveboxy. Przy takiej długości opłaca się zrobić komin zewnętrzny kosztem parunastu centymetrów. Przemyśl też od razu oświetlenie, żeby nie było potem problemu z doborem lamp.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, katani napisał:

Przy takiej długości z jednym kominem to będziesz miał wyzwanie zrobić dobrą cyrkulację. Przemyśl od razu waveboxy. Przy takiej długości opłaca się zrobić komin zewnętrzny kosztem parunastu centymetrów. Przemyśl też od razu oświetlenie, żeby nie było potem problemu z doborem lamp.

Jestem na etapie zapoznania się z wątkiem cyrkulacji i myślałem o wykorzystaniu waveboxa wykorzystując komin zewnętrzny a w ostateczności wykorzystać zestaw Tunze, zakładając że będzie to ok 1000l to cyrkulacja na poziomie 30k litrów powinna wystarczyć , pytanie czy zastosować 2 pompy rzędu 13-15k np Tunze 6105 lub 2szt Maxpec XF250 czy lepiej 4 sztuki po 2 na stronę płynnie nimi regulować w zależności gdzie będzie wskazany większy przepływ a i jak wiadomo wydajności z czasem też spadają?

Co do lamp na pewno 2 sztuki będą musiały być , myślę nad oświetleniem hybrydowym LED+T5 , coś z Giesemana lub Pacific Sun

Póki co ...

Szymon, przesunąłem kanapę bliżej TV by te 70cm wyciągnąć , słowa Żony co tak daleko te siedziska od ściany są ... cień nadziei jest xd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, RobertL napisał:

Jestem na etapie zapoznania się z wątkiem cyrkulacji i myślałem o wykorzystaniu waveboxa wykorzystując komin zewnętrzny a w ostateczności wykorzystać zestaw Tunze, zakładając że będzie to ok 1000l to cyrkulacja na poziomie 30k litrów powinna wystarczyć , pytanie czy zastosować 2 pompy rzędu 13-15k np Tunze 6105 lub 2szt Maxpec XF250 czy lepiej 4 sztuki po 2 na stronę płynnie nimi regulować w zależności gdzie będzie wskazany większy przepływ a i jak wiadomo wydajności z czasem też spadają?

Co do lamp na pewno 2 sztuki będą musiały być , myślę nad oświetleniem hybrydowym LED+T5 , coś z Giesemana lub Pacific Sun

Póki co ...

Szymon, przesunąłem kanapę bliżej TV by te 70cm wyciągnąć , słowa Żony co tak daleko te siedziska od ściany są ... cień nadziei jest xd

Hahaha, widzę twardą walkę o każdy centymetr 

To z 1200l ile się zrobi? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, dla syna napisał:

Hahaha, widzę twardą walkę o każdy centymetr 

To z 1200l ile się zrobi? 

No trzeba będzie iść na kompromis ... jeśli uda się zmienić wymiary stelaża to będzie te +-70cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stelaż to pikuś. Dospawa się profil, dołoży podparcie itp. Ważne aby samo akwarium było idealne. Pluć sobie w brodę potem kilka lat to jest dopiero kicha. Widzę poważne podejście do tematu więc wróżę sukces. 

A co do cyrkulacji...lepiej więcej pomp niż mniej. Dwa xf230 jako podstawa a do tego kilka sztuk pomocniczych. Plus odpowiednia obiegowka.  

Lampy to ciężki temat. Ja osobiście stawiał bym na hybrydę, ale zdania ciągle co do rodzaju źródła światła są podzielone. Wszystko ma swoje plusy i minusy. No ale też zależy od tego co chcesz trzymać w akwarium. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, RobertL napisał:

Jestem na etapie zapoznania się z wątkiem cyrkulacji i myślałem o wykorzystaniu waveboxa wykorzystując komin zewnętrzny a w ostateczności wykorzystać zestaw Tunze, zakładając że będzie to ok 1000l to cyrkulacja na poziomie 30k litrów powinna wystarczyć , pytanie czy zastosować 2 pompy rzędu 13-15k np Tunze 6105 lub 2szt Maxpec XF250 czy lepiej 4 sztuki po 2 na stronę płynnie nimi regulować w zależności gdzie będzie wskazany większy przepływ a i jak wiadomo wydajności z czasem też spadają?

Co do lamp na pewno 2 sztuki będą musiały być , myślę nad oświetleniem hybrydowym LED+T5 , coś z Giesemana lub Pacific Sun

Póki co ...

Szymon, przesunąłem kanapę bliżej TV by te 70cm wyciągnąć , słowa Żony co tak daleko te siedziska od ściany są ... cień nadziei jest xd

Walcz wg mnie warto. ja mam akwarium 185x60x60 i Łukaszowi z Acropory za nic nie jestem tak wdzięczny jak za odwiedzenie mnie od 45 cm głębokości. przesunąłem stół w jadalni i do tego oświetlenie nad nim ale żałuję tylko tyle , że choćby tych 5 cm nie wysępiłem od żonki więcej ;)

2 minuty temu, dadario napisał:

Stelaż to pikuś. Dospawa się profil, dołoży podparcie itp. Ważne aby samo akwarium było idealne. Pluć sobie w brodę potem kilka lat to jest dopiero kicha. Widzę poważne podejście do tematu więc wróżę sukces. 

A co do cyrkulacji...lepiej więcej pomp niż mniej. Dwa xf230 jako podstawa a do tego kilka sztuk pomocniczych. Plus odpowiednia obiegowka.  

Lampy to ciężki temat. Ja osobiście stawiał bym na hybrydę, ale zdania ciągle co do rodzaju źródła światła są podzielone. Wszystko ma swoje plusy i minusy. No ale też zależy od tego co chcesz trzymać w akwarium. 

jak dla mnie no brainer. jak tylko Cię stać kupuj hybrydę T5+LED. bliki i piękne rozproszone światło, idealnie wizualnie i dla korali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stelaż udało się zmienić i będzie 65cm ... wole nie ryzykować że wylece razem z tym stelażem z domu xD może jak już będzie w domku to będzie łatwiej zwiększyć coś :)

Pytanie co do silikonu , dużo bardziej podobają mi się akawa na czarnym silikonie, wygląda to tak atrakcyjniej bynajmniej dla mnie no , gdzieś ktoś mi powiedział że transparent po jakimś czasie żółknie i robi się mało atrakcyjny .... ja wiem że ważne jest co w środku mamy ale otoczka też stanowi pewien element całości aranżacji

Odnoście sumpa .... czy zastosowanie szkła lacobel w przypadku odgrodzenia przegród refugium ma sens ? nie chce aby roślinki rosły jeszcze poza wyznaczonym rewirem i czy jest sens inwestować w sumpa z acrylu czy iść w standard i szkiełko ?

Obecnie analizuje temat waveboxa i w tym przypadku chyba będzie dobre zastosowanie komina zewnętrznego 

Czy wystarczy pienek TW OB 250EXT ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silikon daj taki, jaki Tobie się podoba. Mi osobiście też lepiej podoba się czarny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to kupiłem sobie filtr do RO/Di Aquariusa plus 2 beczuszki po 200litrów, jedna będzie stała o góry do zbierania RO a drugą jak trzeba będzie przygotować wodę do podmianki to przy akwa postawie przygotuję i się wymieni. Nie daleko mam okienko więc woda w odprowadzanie wody z rynien do fosy bo kanalizacji w domu nie mam a oczyszczalni nie będę zaslać :D

Myślę nad śrubunkami w kominku , czy będzie ok spływ 40 , rewizja 40 i powrót 32 ? czy zrobić all na 40mm ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie długo będzie stelażyk więc w końcu coś większego się ruszy, póki co nadal sobie czytam , analizuję , kto co mówi i jako komu co działa ...

Mam spory mętlik co do metodyki prowadzenia, na pewno będzie odpienek , myślę czy przewymiarować delikatnie czy pod zbiornik dobrać ...

Kusi mnie okropnie zrobienie DSB+refugium ale spotkałem się z tekstami "tykająca bomba" , jak to z tym cudem jest ? Może zamiast tego zrobić coś bezpieczniejszego , jakiś absorber fosforanów i itp ?

Eh za dużo tych metod a każda ma swe wady i zalety ....

 

Pytanie dotyczące filtra RO , jest sens go odpalić przeczyści i sprawdzić czy działa już , czy wstrzymać się do momentu zalewania akwa ? Korci mnie czy woda się z niego poleje :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Cię kusi założenie DSB i refugium to zakładaj. Ja już mam DSB i refugium ponad dwa lata i jak na razie akwarium ma się dobrze. https://reefhub.pl/dsb-powrot-do-natury/ . Ja z uruchomieniem filtra RO to bym się wstrzymał do momentu startu akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, pytanko o spływ, rewizje i powrót ... wiem wiem tyle tego jest ze hoho ale ... jam jest laik i wole 2 razy zapytać , 10 razy sprawdzić jak coś kupię ....

Planuje spływ i rewizje po 40mm i powrót 32mm ? Czy przelocik VDL będzie oki ? Od góry włożyć rurki a od dołu skręcić by przy ewentualnej rozbiórce nie męczyć się z cieciem w przypadku klejenia ? Dobrze myślę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeloty VDL są chyba najlepsze. Od górwy tylk owciskasz. Od dołu klejenie, żeby nie wyskoczyła rura pod ciśnieniem.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eh to oczekiwanie na ten stelażyk mnie już niepokoi , powinien być w przyszłym tygodniu więc będzie w końcu coś widocznego się działo , póki co nadal się kształcę , czytam i itp :)

Mam takie lekkie problemy z doborem pompy , chciałbym aby była cichutka , będzie to miało spore znaczenie ponieważ akwa będzie za kanapą i nie chciałbym aby mi coś tam głośno buczało a i żona to też ważny argument przemawiący za wydaniem więcej $ aby było ciszej :)

 

Myślałem nad 2 pompami , EcoTech Vectra L1 vs Maxspect TD-12k chyba że macie coś ciekawego w dobrej cenie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pienek zamówiony, będzie Deltec , pompa obiegowa też zamówiona , inne pierdołki jak grzałka , śrubunki ... i itp

Akwarium wstępnie zamówione u Przemka z Akwarium Szczecin , czekam na ten nieszczęsny stelaż by coś z szafką po działać i doprecyzować sumpa.

Planuję zakup testów , soli i jakieś preparatów na start ? Myślałem aby kupić M. Hanki na Po4 i ew KH a resztę saliferta.

Wystartować chciałem na soli AF Priobotic reef salt do tego jakieś bakterie na start np  BioS ...

Czy można wrzucić glony do reefgium na starcie czy po jakimś czasie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.