Skocz do zawartości
NanoReefBeginner

Pierwsza Pięćdziesiąteczka

Rekomendowane odpowiedzi

Po długim czasie przyszedł czas na pierwszą solniczkę  . Choć początki mogą być ciężki , może z waszą pomocą się uda .

Co do akwarium  , 35x35x40 OptiWhite , filtr Versamax fzn3 ( póki co bez mediów pierwszy miesiąc?) , grzałka 50 W , cyrkulator bedzie w poniedziałek , 

Lampa od kolegi z forum @CNA bedzie tez w tygodniu,  5.5 kg skały (oceńcie jakość ,bo jestem troszkę zawiedziony , wiele osób pisało że kolejnego dnia było już widać jakieś stworzonka , a tu nic kompletnie , czyżby słaba skałą? choć pewnie troszkę dołożę ) , woda w całości z działającego zbiornika ) , bakterie na zdjeciu Aquaforesta

 

 

large.IMG-0818.JPG.e05f097a9ad0b110d907c9dc59be51b0.JPGlarge.IMG-0816.JPG.0286301941c2033069f411f5130d5fb0.JPGlarge.IMG-0814.JPG.20780969ab729806c35d357f6e94462a.JPGlarge.IMG-0812.JPG.22ea2b152d1c2db249a734dcf7ff8d8c.JPGlarge.IMG-0810.JPG.97a1be5872bd2072d1c0bceaa10b991a.JPGlarge.IMG-0808.JPG.5c5f4b4bcb77b6b59c52e5d86852e87e.JPG

large.IMG-0807.JPG.5bc1a8c72cb00eb38eee7b06fca4bbec.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Witam, tez zaczynałem z podobnego litrażu, wygląda fajnie, będziesz dawał mały odpieniacz czy bazujesz na samych podmianach?, będzie piach bo tak trochę łyso ale to kwestia gustu ja lubię jak jest grubo :), co do stworzonek zawsze może coś wyjść  po kilku dniach a nawet po kilku miesiącach, jeżeli skała jest dobrej jakości to wszystko co najlepsze nie zobaczysz gołym okiem :) .

Poza tym są dwie strony medalu fajnie poobserwować jak czasami coś wyjdzie skały, ale przy takiej ilości to szanse marne, a z drugiej strony czasami lepiej żeby nie było pasażera na gapę :), ja taką ilość wrzuciłem do DSB i miałem fajnego robaka "penaut worm" ale pożył tylko kilka dni :/

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do odpieniacza to pewnie jakis malutki kupie , podmiany będą napewno też . Piasek muszę kupić tylko nie wiem czy już czy tak za miesiąc . Skała nie wygląda źle w sumie.. jest mocno porowata , ma jakieś czerwone narośla . Zastanawiam się tylko nad mediami do filtracji , czy włożyć coś czy narazie poczekać , rózne opinie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
3 minuty temu, NanoReefBeginner napisał:

Co do odpieniacza to pewnie jakis malutki kupie , podmiany będą napewno też . Piasek muszę kupić tylko nie wiem czy już czy tak za miesiąc . Skała nie wygląda źle w sumie.. jest mocno porowata , ma jakieś czerwone narośla . Zastanawiam się tylko nad mediami do filtracji , czy włożyć coś czy narazie poczekać , rózne opinie

resun-sk300 fajnie pasuje do tej kaskady, mieści się w przegrodzie to FZN-3?, Jak żywy piasek to im szybciej tym lepiej, jak nie to polecam coś o większej granulacji nie pyli wtedy w akwarium, zwykły piasek jest trudny do opanowania lata po całym akwarium z prądem wody i zasypuje wszystko pomyśl nad czymś takim Żwir Aragonitowy Happet, są różne granulacje mi się podoba ten z zakresu 4-6mm do małej rafki mógłby pasować z zakresu 2-3mm ale to już kwestia gustu, to coś czerwone to raczej resztki glonów wapiennych , co do filtracji na pierwsze dni spokojnie wystrczy jakaś wata filtracyjna to wyklarowania wody

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze kolega wata do kaskady i jakiś materiał by bakterie miały się gdzie osiedlic. Jak dla mnie Resun szału nie robi,  chyba lepiej odłożyć kaskę i kupić coś markowego.  Ja swoją kostkę prowadzę na podmiankach i jest ok.  Życzę sukcesów 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem juz i zamowilem ta wate..  Poki co wyjałem nawet te gąbki z kaskady  , na sucho niech się przegryzie 

Jeszcze musze kupić testy NO3 , NO2 , PO4 , woda się robi coś lekko mleczna , brak mediów robi swoje , do tego pewnie te bakterie

Edytowane przez NanoReefBeginner (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, NanoReefBeginner napisał:

Znalazlem juz i zamowilem ta wate..  Poki co wyjałem nawet te gąbki z kaskady  , na sucho niech się przegryzie 

Jeszcze musze kupić testy NO3 , NO2 , PO4 , woda się robi coś lekko mleczna , brak mediów robi swoje , do tego pewnie te bakterie

Ja bym dodał np.  siporax lub matrix odrazu dla bakterii plus na wierzchu wata i będzie git. Woda można się robić mleczna od nadmiaru bakterii.  Cyrkulację ustaw na skałę i zmieniaj co jakiś czas by dobrze ją odmuchalo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, NanoReefBeginner napisał:

co w takim razie ? siporax czy matrixa? czy i to i to

Ja mam siporax inni używają matrixa ale chyba nie ma to dużego znaczenia.  Grunt by stworzyć odpowiednie środowisko dla bakterii.  Pomysł z pomieszaniem obu mediów jak najbardziej ok. Poszukaj tematów na forum,  można dużo się dowiedzieć 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam identyczny litraż i tylko bazuję na podmiankach, ale mam też DSB i refugium w panelu. Skały odsuń od szyby z lewej strony. Ja bym więcej skały nie dokładał, jest dobrze tak jak jest teraz. Daj piasek jak najszybciej, po co przedłużać dojrzewanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wylazły nowe żyjątka ze skały w trzecim tygodniu ;). Obserwuj skałę :), również w nocy z latarką.

 

Z moich notatek wynika, że matrix i siporax się wykluczają, bo obie to ceramika. Ale oczywiście mogę się  mylić ;).

Ja pierwsze dwa tygodnie filtrowałam na gąbce z kaskady, potem do jednego koszyka wrzuciłam siporax z watą. Do drugiej przegrody zamierzam dać grzałkę, purigen i phosguar, ale obie te rzeczy najlepiej dać trochę później a nie przy samym starcie.

Ja bym poczekała z 3-4 dni aż się skała wypłucze a potem piasek.

Będę obserwować, sama właśnie zbieram się za dodanie tematu z kostką, niestety mniejszą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek do kaskady daj ceramike i na wierzch wata. Może  być siporax lub matrix . Mozna je wymieszać. Do drugiego kosza daj samą wate. Później dasz do niej inne wkłady (purigen, posguard, chemipur, itp.). Fajna kostka. Tło by się przydało. Proponuję czarne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tło równiez kupione czarne , zgadzam sie wyglada najlepiej .Mam jeszcze pytanie odnosnie dolewek , zaznaczyłem sobie do jakiego poziomu jest woda , juz dzis widze małą różnice , jak dolewać ? raz na pare dni czy codziennie dolewac do kreski tak jak zaznaczyłem sobie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im częściej dolewasz tym lepiej, mniejsze skoki zasolenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

W twoim przypadku mozesz zastosowac dolewke grawitacyjna, dajesz banieczke gdzies wyzej i raz na kilka kilkanascie dni uzupelniasz, akwarium morskie nie lubi wahan paramerow wytrzyma rozna byle stabilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można też dolewać wodę dwa, trzy, cztery razy dziennie z ręki w zależności od potrzeby, ilości odparowanej wody. Ja dolewam z ręki od ponad trzech lat i nie widzę w tym problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
8 godzin temu, maciej01 napisał:

Można też dolewać wodę dwa, trzy, cztery razy dziennie z ręki w zależności od potrzeby, ilości odparowanej wody. Ja dolewam z ręki od ponad trzech lat i nie widzę w tym problemu.

a ja wolę mieszać, dłużej i mieć pewność że się wszystko dobrze rozpuściło mnie nikt nie goni, jak wpiszesz gdziekolwiek z zapytaniem jak długo mieszać solankę to w zdecydowanej większości się nikomu nie śpieszy, to że po 15 minutach nie widzisz soli nie znaczy że się super rozpuściła, skoro tak wlewasz i nic się nie dzieje to ok, ja przy pierwszej kostce 45l, świeżą solankę wlałem od razu do kostki to było coś około 10%, miałem tylko xenie i zoa jak dobrze pamiętam, oba się zamknęły, zoa wstało xenia nie, może zrobiłem jakis inny błąd nie wiem to było moje pierwsze akwarium morskie, teraz przezornie mieszam jak opisałem, z założenia jak leję coś do akwarium to chcę mieć 101 % pewności że nie zrobię akwarium krzywdy, moze jestem nad wyraz ostrożny, ale stosuje taki system że dzień przed podmianką rozrabiam przez nockę się miesza i na drugi dzień podmianka po sprawdzeniu parametrów solanki, kilka razy zdarzyło mi się ze zasolenie rano różniło się od założonego i robiłem korektę, moje zdanie jest takie na temat podmian jak i wszystkiego co się robi nie tylko w morszczyźnie, powinno byś świadome i i indywidualne, nie zawsze to co wychodzi koledze wyjdzie też i tobie na zdrowie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba pomyliłeś tematy Paragon, bo ja tu nigdzie w tym temacie nie pisałem jak długo ma się rozpuszczać sól w wodzie :clowning.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
16 minut temu, maciej01 napisał:

Chyba pomyliłeś tematy Paragon, bo ja tu nigdzie w tym temacie nie pisałem jak długo ma się rozpuszczać sól w wodzie :clowning.

hehe nie wiem jak to się stało, ale to chyba gdzieś indziej pisaliśmy a wylądowałem tutaj  hehe jak ma ktoś moc niech usunie moje glupoty :ph34r::clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz sam usunąć, edytuj post.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja zbiornika i pare pytań bez odpowiedzi . Od dwóch dni jestem właścicielem lampy od użytkowniaka @CNA  , genialna moc , genialne barwy  , wykonanie również perfekcyjne  , choć może zdjęcia nie oddadzą tego w całości ( zdjęcia aktynicznego światła zupełnie nie wychodzą iphonem )

 

large.IMG-0853.JPG.978e544fc73f668dcce5dfdabba88175.JPGlarge.IMG-0851.JPG.9a54acadac2aeeee7a38ccd4a9ff468c.JPG

large.IMG-0858.JPG.905a55b3163126a955d5370328e237df.JPGlarge.IMG-0849.JPG.e64cd86d50d7ebab3f653a7af0874f96.JPGlarge.IMG-0850.JPG.272cfa7458a1101dbeafc877518beb9e.JPG

Może coś o parametrach , badałem w sklepię wodę  ( woda bez podmian , tylko dolewki ) 

KH- 11,5

CA - 440

MG-1380

NO2 - nie wiem nie podali mi

NO3 - 15

 

 Wciąż leję bakterie ,  nie świecę pełną mocą lampy i tylko po pare godzin dziennie . Nie widzę wciąż żeby rosły jakieś zielone glony  , na szybie pojawił sie taki mleczny nalot ( choć w sumie  nie wiem czy było to spowodowane dodawaniem piasku czy może to coś innego . Czy może ominąłem proces dojrzewania z tego względu że woda pochodziła całkowicie z działającego zbiornika 

 

 

 

large.IMG-0852.JPG.85e4e43603d077ec13767a854d6db2e8.JPG

 

 

I takie coś na skałce 

 

large.IMG-0861.JPG.3c6d1fe21531a0923c9dc2fd84aa59f9.JPGlarge.IMG-0863.JPG.0b14443e9cd94e47bc1f05dca953bdcc.JPG

 

 

 

Może zdjęcia tego nie oddają , woda kryształowa , w kaskadzie purigen , matrix , chemi pure ,  wata filtracyjna

 

 

Edytowane przez NanoReefBeginner (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

W sumie ile ma akwarium od zalania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 kwietnia zalane , bez piachu i światła  , od dwóch dni , już z żywym piaskiem i świeceniem ( choć do końca nie wiem jak długo świecić , radzili mi po 4 h dziennie , na aktynicznym świetle i zwiększać z czasem )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, NanoReefBeginner napisał:

8 kwietnia zalane , bez piachu i światła  , od dwóch dni , już z żywym piaskiem i świeceniem ( choć do końca nie wiem jak długo świecić , radzili mi po 4 h dziennie , na aktynicznym świetle i zwiększać z czasem )

musisz sie uzbroić w cierpliwość, w pierwszych tygodniach ustala się równowaga, w zależności co masz przyniesione z zywą skałą, czy piaskiem bedzie chciało walczyć o dominację, ale natura dazy do równowagi, wszystko z czasem Ci się unormuje, żelazna zasada nie pchaj łapek lej bakterie rób testy i obserwój, lampa bardzo fajna :) , ze swieceniem masz dwie opcje albo świec powiedzmy od 4h dziennie i co tydzień zwiekszaj o godzinę, aż osiągniesz 10-14h na dobę jak kto lubi, albo świeć od razu na 100% w docelowym czasie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.