Skocz do zawartości
Bishop358

Jakie oświetlenie dla 110 litrów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, 

Za niedługo startuję z pierwszą morszczyzną. Akwarium o pojemności ok 110 litrów, wymiary 80x40x35. Skompletowałem już większość sprzętu :

- Odpieniacz Tunze 9004

-Cyrkulacja 2x Jebao RW 4

-Filtracja na zasadzie panelu przelewowego 

-Pompa obiegowa do 1500 litrów /h

- Żywa skała ok 25% pojemności 

-Żywy piach arragonite 

-Grawitacyjna dolewka 

- Oświetlenie... no i właśnie tu mam dylemat. Która lampa byłaby lepsza dla korali lps i później sps T5 4x24 czy 4x39 Wat? 

Kolejny dylemat to które media filtracyjne umieścilibyście na moim miejscu w panelu? Panel czterokomorowy. Myślałem aby  do pierwszej wrzucić odpieniacz oraz pod nim watę na samym dole. W drugiej gąbka na samym dole a następnie idąc do góry ceramika kończąc znów gąbka na górze. W trzeciej gąbki ewentualnie adsorbery choć nie mam pojęcia za bardzo które a czwarta komora to pompa z grzałką. Co o tym myślicie? 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
13 minut temu, Bishop358 napisał:

Co o tym myślicie? 

 

14 minut temu, Bishop358 napisał:

 Myślałem aby  do pierwszej wrzucić odpieniacz oraz pod nim watę na samym dole.

że wata pod odpieniaczem to zły pomysł - bo trzeba ją co 2-3 dni wymieniać .. czyli wyjmować odpieniacz

to samo gąbki - dobre do słodkiego a nie morskiego - bo trzeba często płukać - dużo częściej niż w słodkim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, silvia napisał:

 

że wata pod odpieniaczem to zły pomysł - bo trzeba ją co 2-3 dni wymieniać .. czyli wyjmować odpieniacz

to samo gąbki - dobre do słodkiego a nie morskiego - bo trzeba często płukać - dużo częściej niż w słodkim

Słuszna uwaga. Rozumiem że gąbki tylko na górze drugiej i trzeciej komory aby był łatwy dostęp. 

W takim razie pierwszą komorę zostawię tylko na odpieniacz. 

Chodzi mi po głowie również węgiel aktywny. Myślicie że poszło by to w parze z ceramiką w drugiej komorze?  Wymiary komory drugiej i trzeciej 35x15x7

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Bishop358 napisał:

Rozumiem że gąbki tylko na górze drugiej i trzeciej komory

lepiej stosować watę za grosze i wymieniać na bieżąco w gąbce nawet po płukaniu syf zostaje nawet jak go nie widać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 minut temu, Bishop358 napisał:

Rozumiem że gąbki tylko na górze drugiej i trzeciej komory aby był łatwy dostęp.

po co wogóle te gąbki ?

albo dajesz je na początek (przed odpieniacz i ceramikę) jako prefiltr mechaniczny albo .. wcale bo po odpieniaczu i  ceramice nie bardzo widzę sens

czyli albo dajesz (1 komora) za grzebieniem/spływem odpieniacz

albo (1 komora) od góry: wata (i co 2-3 dni wymiana) potem gąbkę (jako ewent. podparcie) a do samego dna "magazynek" z ceramiką ustawioną w słupki by był dobry przepływ , a żeby łatwo go było wyjąć i też przepłukać od czasu do czasu (w wodzie z podmianki)

image.jpeg.0efe7a8335bfa7901f19adccf277af54.jpeg

post-368-0-88561400-1345490719.jpg

 

a odpieniacz ląduje w komorze nr.2 lub 3

kolejna komora ładujesz co chcesz - byle nie gąbki które .. jak się przytkają i ograniczą przepływ wody to ... - poziom w zbiorniku się podniesie a w komorze dolewki spadnie i  dolewka doleje więcej niż trzeba

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dawaj żadnych gąbek bo ciągną syf który będzie się w nich rozkładał, wata lepsza wymieniana co 2 dni do tego siporax tak jak koledzy wyżej pisali. A światlo ja bym dał 6x24W  lub hybryda T5 z ledami  ,6x39W będzie wystawać po za akwarium niezbyt estetycznie to będzie wyglądać .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za informację

W sprawie gąbek... była to porada od znajomego jednak po przeczytaniu waszych opinii zrezygnuję z nich i zastosuję tylko watę.

2 godziny temu, silvia napisał:

po co wogóle te gąbki ?

albo dajesz je na początek (przed odpieniacz i ceramikę) jako prefiltr mechaniczny albo .. wcale bo po odpieniaczu i  ceramice nie bardzo widzę sens

czyli albo dajesz (1 komora) za grzebieniem/spływem odpieniacz

albo (1 komora) od góry: wata (i co 2-3 dni wymiana) potem gąbkę (jako ewent. podparcie) a do samego dna "magazynek" z ceramiką ustawioną w słupki by był dobry przepływ , a żeby łatwo go było wyjąć i też przepłukać od czasu do czasu (w wodzie z podmianki)

image.jpeg.0efe7a8335bfa7901f19adccf277af54.jpeg

post-368-0-88561400-1345490719.jpg

 

a odpieniacz ląduje w komorze nr.2 lub 3

kolejna komora ładujesz co chcesz - byle nie gąbki które .. jak się przytkają i ograniczą przepływ wody to ... - poziom w zbiorniku się podniesie a w komorze dolewki spadnie i  dolewka doleje więcej niż trzeba

 

Ciekawie to zrobiłeś z tą ceramiką. W komorze masz je ułożone pionowo czy poziomo? na pierwszym zdjęciu wygląda na poziomo a drugim pionowo.

Komory 2 i 3 tak jak już pisałem wcześniej mają wymiary 35x15x7 a więc odpieniacz odpada, musi pozostać w komorze pierwszej.

"albo (1 komora) od góry: wata (i co 2-3 dni wymiana) potem gąbkę (jako ewent. podparcie) a do samego dna "magazynek" z ceramiką ustawioną w słupki by był dobry przepływ , a żeby łatwo go było wyjąć i też przepłukać od czasu do czasu (w wodzie z podmianki)" - pomysł byłby dobry dla wewnętrznego panelu jednak mój jest zewnętrzny. Wlewka będzie na zasadzie u - rurki. Jedynie co mógłbym zrobić z watą to ustawić pionowo wzdłuż całej komory pomiędzy u - rurką a odpieniaczem (tuż przy odpieniaczu który stałby bokiem). Nie wiem czy jednak wyobraźnia mnie za bardzo nie ponosi i czy taki kawał waty utrzymałby się na swoim miejscu. W drugiej komorze wrzuciłbym ceramikę/siporax (które bardziej polecacie?) a trzecią zostawiłbym na adsorbery, ewentualnie węgiel. Co o tym myślicie?

 

Godzinę temu, vunpepic napisał:

Nie dawaj żadnych gąbek bo ciągną syf który będzie się w nich rozkładał, wata lepsza wymieniana co 2 dni do tego siporax tak jak koledzy wyżej pisali. A światlo ja bym dał 6x24W  lub hybryda T5 z ledami  ,6x39W będzie wystawać po za akwarium niezbyt estetycznie to będzie wyglądać .

Dzięki za odpowiedź. Czy lampa 6x24 nie będzie zbyt mocna? To prawie 150 wat na 110 litrów.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
19 minut temu, Bishop358 napisał:

W komorze masz je ułożone pionowo czy poziomo?

to fotki z forum - mam podobnie zrobione ułożone pionowo - by był dobry przepływ i jak najmniej śmieci się odkładało

22 minuty temu, Bishop358 napisał:

 Wlewka będzie na zasadzie u - rurki

ceramikę/siporax (które bardziej polecacie?)

to pokombinuj i zrób coś jak skarpetę filtracyjną

siporax  (są też inne rodzaje i odmiany na rynku) to też ceramika - tylko lepsza od "tanich podróbek" - po prostu nie kupuj taniego-byle czego z allegro - niewarto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium nie jest wysokie i spokojnie wystarczy Ci 4x24W pod większość korali, chyba że chcesz las acropor to co innego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Bishop358 napisał:

Dzięki wszystkim za informację

W sprawie gąbek... była to porada od znajomego jednak po przeczytaniu waszych opinii zrezygnuję z nich i zastosuję tylko watę.

Ciekawie to zrobiłeś z tą ceramiką. W komorze masz je ułożone pionowo czy poziomo? na pierwszym zdjęciu wygląda na poziomo a drugim pionowo.

Komory 2 i 3 tak jak już pisałem wcześniej mają wymiary 35x15x7 a więc odpieniacz odpada, musi pozostać w komorze pierwszej.

"albo (1 komora) od góry: wata (i co 2-3 dni wymiana) potem gąbkę (jako ewent. podparcie) a do samego dna "magazynek" z ceramiką ustawioną w słupki by był dobry przepływ , a żeby łatwo go było wyjąć i też przepłukać od czasu do czasu (w wodzie z podmianki)" - pomysł byłby dobry dla wewnętrznego panelu jednak mój jest zewnętrzny. Wlewka będzie na zasadzie u - rurki. Jedynie co mógłbym zrobić z watą to ustawić pionowo wzdłuż całej komory pomiędzy u - rurką a odpieniaczem (tuż przy odpieniaczu który stałby bokiem). Nie wiem czy jednak wyobraźnia mnie za bardzo nie ponosi i czy taki kawał waty utrzymałby się na swoim miejscu. W drugiej komorze wrzuciłbym ceramikę/siporax (które bardziej polecacie?) a trzecią zostawiłbym na adsorbery, ewentualnie węgiel. Co o tym myślicie?

 

Dzięki za odpowiedź. Czy lampa 6x24 nie będzie zbyt mocna? To prawie 150 wat na 110 litrów.

 

Nie bedzie za duzo przy spsach, a przy 6 rurach bedziesz sobie mogl kolor ustawic jak ci sie podoba. Np: na wschody i zachody mozesz sobie dac ATI actinic + purple a do tego 2 blue+ i 2 aquablue special.Tymi pierwszymi nie musisz swiecic swiecic caly dzien mozesz je zalaczac na 2 godziny rano i 2 wieczorem.

Edytowane przez vunpepic (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, silvia napisał:

to pokombinuj i zrób coś jak skarpetę filtracyjną

siporax  (są też inne rodzaje i odmiany na rynku) to też ceramika - tylko lepsza od "tanich podróbek" - po prostu nie kupuj taniego-byle czego z allegro - niewarto

Spróbuję upchać ją jakoś pomiędzy u - rurką i odpieniaczem. Jeżeli to nie przejdzie to coś innego trzeba będzie wymyślić.

Faktycznie, poczytałem trochę o Siporax i ludzie mocno sobie go chwalą. Nie ma co się już zastanawiać nad zwykłą ceramiką :)

Powiedz, czy umiejscowienie węgla ma znaczenie? I jakie adsorbery polecałbyś?

 

10 godzin temu, maciej01 napisał:

Akwarium nie jest wysokie i spokojnie wystarczy Ci 4x24W pod większość korali, chyba że chcesz las acropor to co innego

 

Godzinę temu, vunpepic napisał:

Nie bedzie za duzo przy spsach, a przy 6 rurach bedziesz sobie mogl kolor ustawic jak ci sie podoba.

Jest mały dylemat.

Lasu Acropor nie będzie :) Będą miękasy i LPS-y (dziewczynie się podobają więc nie mam wyjścia) i kilka SPS - ów (ok 5 szt. na więcej braknie raczej miejsca).

Vunpepic masz rację co do większego doboru kolorów przy 6x24.

Jednak czy taka lampa nie da "popalić" miękasom i LPS-om? 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, Bishop358 napisał:

Powiedz, czy umiejscowienie węgla ma znaczenie?

I jakie adsorbery polecałbyś?

nie ma .. no chyba że lezy w martwej strefie :)

zależy do czego - i doczytaj bo one nie "wyciągają" z wody tylko i tylko tego co powinny a sporo więcej , więc wrzucanie "na zapas" nie ma za bardzo sensu

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, silvia napisał:

nie ma .. no chyba że lezy w martwej strefie :)

Daje to do myślenia. Coraz bardziej dociera do mnie że te gąbki mogły bardziej zaszkodzić niż pomóc :)

 

25 minut temu, silvia napisał:

zależy do czego - i doczytaj bo one nie "wyciągają" z wody tylko i tylko tego co powinny a sporo więcej , więc wrzucanie "na zapas" nie ma za bardzo sensu

Dobrze wiedzieć. Adsorbery będą tylko wtedy jeżeli zajdzie taka potrzeba. 

Dzięki wielkie za informacje. Bardzo pomogłeś. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swiece od 2 tygodni hqi 250w + 4x24w t5 a mam kostke 60x60x60, tez by sie moglo wydawac ze za duzo na mieszana obsade, ale moje korale sie pieknie pompuja . Tez mam na dole miekkie po srodku lpsy i na samej gorze spsy. Mozesz dac 4x24w  1 actinic, 1 blue+ i 2 aquaspecial a jak ci bedzie malo to sobie dolozysz pozniej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam akwarium o długości 70cm i jest problem z doświetleniem bocznych szyb tak żeby rosły na nich korale. przy długości 80cm boki będą jeszcze bardziej niedoświetlone.

waty w akwarium z dobrą biologią nie będzie trzeba wymieniać, bakterie same ją zjedzą. ja mam teraz w 112 litrach 6x24 i korale nie narzekają także prześwietlenia się nie obawiaj. wysokość mamy taką samą. masz wymiar szkła niestety typowo pod słodkowodne w słonej wodzie w baniaku 35cm nie będzie w ogóle głębi


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przekonaliście mnie :) Poszperałem już trochę w internecie i znalazłem ciekawą lampę HDS T5 6x24. Można wedle uznania odpalić tylko kilka świetlówek lub wszystkie. Po za tym jest możliwość stopniowego włączania więc zgaduję że będzie możliwość symulacji świt / zmierzch. 

 

1 godzinę temu, vunpepic napisał:

Mozesz dac 4x24w  1 actinic, 1 blue+ i 2 aquaspecial

W przypadku sześciu co byś polecał? Myślałem aby dorzucić jedną actinic i jedną fiolet (UV).

 

41 minut temu, thomas kay napisał:

masz wymiar szkła niestety typowo pod słodkowodne w słonej wodzie w baniaku 35cm nie będzie w ogóle głębi

Zgadza się, akwarium było słodkowodne. A z ciekawości...jaka głębokość u Ciebie jest? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam 70x40x40 ale jak dobrze ułożysz skałę to zniwelujesz efekt braku głębokości. zrób ciemne tło np granatowe


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy mając tak wąskie akwarium potrzebny ci ten panel. nie lepiej dokupić do kompletu z tym odpieniaczem ten filtr od reefpacka i tak to powiesić. Będzie więcej miejsca i będzie prościej. Wielu na forum tak ma. Od czterech lat mam nad takim akwarium 4 x 24 W. To za mało światła.   

Edytowane przez Marek Gr (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie 1 superactinic , 1 actinic, 1 purple, 1 blue+, 2 aquablue special , najlepiej kupić w zaprzyjaźnionym sklepie jak by ci kolor nie pasował żebyś mógł sobie wymienić. Wysokość lampy będziesz musiał sobie dopasować żeby ładnie boki doświetlało.

Edytowane przez vunpepic (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, thomas kay napisał:

ja mam 70x40x40 ale jak dobrze ułożysz skałę to zniwelujesz efekt braku głębokości. zrób ciemne tło np granatowe

Dzięki za radę, wrzucę ciemne. Szczerze mówiąc to i tak bardziej mi się takie podoba :)

 

1 godzinę temu, Marek Gr napisał:

A czy mając tak wąskie akwarium potrzebny ci ten panel. nie lepiej dokupić do kompletu z tym odpieniaczem ten filtr od reefpacka i tak to powiesić. Będzie więcej miejsca i będzie prościej. Wielu na forum tak ma. Od czterech lat mam nad takim akwarium 4 x 24 W. To za mało światła.   

Z tego co wyczytałem to ludzie sobie chwalą tę metodę. Jednak i filtr i odpieniacz musiałbym wrzucić do i tak już nie zbyt dużego baniaka a zamiast tego mam zewnętrzny panel który w ogóle nie zajmie mi miejsca. 

Co do oświetlenia już postanowiłem że będzie lampa 6x24 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, vunpepic napisał:

Daj sobie 1 superactinic , 1 actinic, 1 purple, 1 blue+, 2 aquablue special , najlepiej kupić w zaprzyjaźnionym sklepie jak by ci kolor nie pasował żebyś mógł sobie wymienić. Wysokość lampy będziesz musiał sobie dopasować żeby ładnie boki doświetlało.

Na szczęście sklep w którym się zaopatruje ma możliwość zwrotu :) Posiadają całkiem ciekawe barwy świetlówek. Patrząc na zestaw który napisałeś może by przeszedł taki układ:

https://www.aquastorexl.nl/red-sea-reef-spec-bluewhite-15000k-24watt-549-mm.html          x2 

https://www.aquastorexl.nl/giesemann-super-actinic-t5.html                                                       x1

https://www.aquastorexl.nl/red-sea-reef-spec-actinic-22000k-24watt-549mm.html                x1

https://www.aquastorexl.nl/giesemann-super-flora-t5.html                                                          x1

ostania:

https://www.aquastorexl.nl/giesemann-super-purple-t5.html

lub

https://www.aquastorexl.nl/red-sea-reef-spec-pink-24watt-549mm.html

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta super flora jest do slodkiego. Zobacz sobie rekomendacje giesemanna dla 6 świetlówek, ja bym zaczął od tego tylko zamiast jednej actinic dałbym super actinic

 

Zrzut ekranu 2018-04-11 o 01.25.38.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, thomas kay napisał:

ja mam 70x40x40 ale jak dobrze ułożysz skałę to zniwelujesz efekt braku głębokości. zrób ciemne tło np granatowe

Dzięki za radę, wrzucę ciemne. Szczerze mówiąc to i tak bardziej mi się takie podoba :)

 

15 godzin temu, Marek Gr napisał:

A czy mając tak wąskie akwarium potrzebny ci ten panel. nie lepiej dokupić do kompletu z tym odpieniaczem ten filtr od reefpacka i tak to powiesić. Będzie więcej miejsca i będzie prościej. Wielu na forum tak ma. Od czterech lat mam nad takim akwarium 4 x 24 W. To za mało światła.   

Z tego co wyczytałem to ludzie sobie chwalą tę metodę. Jednak i filtr i odpieniacz musiałbym wrzucić do i tak już nie zbyt dużego baniaka a zamiast tego mam zewnętrzny panel który w ogóle nie zajmie mi miejsca. 

Co do oświetlenia już postanowiłem że będzie lampa 6x24 :)

10 godzin temu, vunpepic napisał:

ta super flora jest do slodkiego. Zobacz sobie rekomendacje giesemanna dla 6 świetlówek, ja bym zaczął od tego tylko zamiast jednej actinic dałbym super actinic

 

Zrzut ekranu 2018-04-11 o 01.25.38.png

Bardzo pomocna rekomendacja. Nie będę kombinował, przynajmniej na tę chwilę ze świetlówkami Red Sea i zaopatrzę się w Giesemanna. 

A więc tę super actinic wrzuciłbym w środek, pomiędzy super purple i aquablue azure. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

Mam pytanie z innej beczki. 

Czy ktoś z was używał w morskiej wodzie stali nierdzewnej 304?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A do czego konkretnie chcesz użyć tej stali/kwasówki, jakie elementy mają z niej być ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.