Skocz do zawartości
magu

Dozownik AQma Doser Six - za free, by @magu

Rekomendowane odpowiedzi

Od dawna obiecywałem, w końcu się urodził...

AQma Doser Six, to sześciokanałowy dozownik płynów, stworzony na bazie Arduino Nano v3. Oprogramowanie wykonawcze i aplikacja do zarządzania dla systetmu Windows (USB/Bluetooth) jak zwykle dostępne są za całkowitą darmochę. 

 AQma Doser Six umożliwia sterowanie sześcioma pompami perystaltycznymi. Każda pompa ma możliwość poziału dawek na 66 części (w ciągu doby, można ustawić mniej). Taki podział dawkowania sprawdzi się w najbardziej wymagających systemach, gdzie konieczne są bardzo stabilne parametry. Teoretyczna dokładność sterownika wynosi do kilku miejsc po przecinku, ograniczenie, to dokładność zastosowanych pomp perystaltycznych. AQma Doser Six umożliwia wybór dni tygodnia, w których ma następować dozowanie.
Ustawienie parametrów pracy odbywa się za pomocą aplikacji dostępnej dla systemu Windows, poprzez portu USB, lub jeżeli sterownik zostanie wyposażony w opcjonalny moduł Bluetooth, również bezprzewodowo za pomocą tego protokołu.

Szczegóły można doczytać w instrukcji na stronie: https://magu.pl/sterowniki-do-akwariow/dozownik-plynow-aqma-doser-six/

AQmaDoserSix_App.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wow :)

Magu; masz jakieś sprawdzone źródło / sprawdzony model pompek, które będę idealne do tego dosera?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompki kupuję na ebay.com  12V. Zasilam je troszkę niższym napięciem (9V). Wężyki wytrzymują dwa/trzy lata.

Szczerze mówiąc, to nawet nie bawię się w wymianę wężyków, tylko kupuję drugą pompę i podmieniam. W PL wężyki będą droższe niż cała pompa na ebay. 

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_nkw=peristaltic+pump&_sacat=0&_sop=15

  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie myślałeś o stworzeniu własnej płytki bez korzystania z gotowych modułów ?


Gesendet von iPhone mit Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magu, zlituj się i zrób projekt do sterowania silnikami krokowymi [emoji16].

Pompy na zwykłych silniczkach są mało dokładne, a dawki np. 0,1ml nieosiągalne.

Jest sporo projektów na druk 3D, ale brakuje porządnego sterownika.

Przy dawkowaniu poniżej 1ml bardziej sprawdzi się strzykawka niż pompa perystaltyczna, ale musi być napędzana silnikiem krokowym.

 

6ddf3025a5812dcdacc5dbe27f748ea5.jpg

 

 

 

 

 

 


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Marti701 napisał:

Pompy na zwykłych silniczkach są mało dokładne, a dawki np. 0,1ml nieosiągalne.

Coral Box WF-04 WIFI Dosing Pump - zwykłe silniczki a dają radę , tylko sterowane przez przekaźnik . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Marti701 napisał:

Pompy na zwykłych silniczkach są mało dokładne, a dawki np. 0,1ml nieosiągalne.

Bez urazy ale po co wam aż taka dokładność,to nie laboratorium analityczne.Ja dodaje strzykawką ballinga z ręki,i raz zaciągnę 10,3 ml raz 10,6 ml i nic się nie dzieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, Marti701 napisał:

Magu, zlituj się i zrób projekt do sterowania silnikami krokowymi emoji16.png.

Pompy na zwykłych silniczkach są mało dokładne, a dawki np. 0,1ml nieosiągalne.

Jest sporo projektów na druk 3D, ale brakuje porządnego sterownika.

Przy dawkowaniu poniżej 1ml bardziej sprawdzi się strzykawka niż pompa perystaltyczna, ale musi być napędzana silnikiem krokowym

Z dokładnością jest całkiem dobrze, do tego stopnia, że pompa perystaltyczna może podzielić wlanie kropelki płynu na dwa dozowania. Pod warunkiem, że przerwa pomiędzy nimi nie jest zbyt długa, bo wysycha na wężyku.  Rzecz oczywiście wyszła na testach, bo w normalnym użytkowaniu raczej nie będzie przydatna, ale daje obraz sytuacji. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
49 minut temu, grzegorz77 napisał:

Bez urazy ale po co wam aż taka dokładność,to nie laboratorium analityczne.Ja dodaje strzykawką ballinga z ręki,i raz zaciągnę 10,3 ml raz 10,6 ml i nic się nie dzieje.

np żeby dozować preparaty (aminokwasy, witaminy...) na kropek a nie ml.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Stefan85 napisał:

np żeby dozować preparaty (aminokwasy, witaminy...) na kropek a nie ml

Wystarczy że odpowiednio w butelce rozcieńczysz aminokwasy czy witaminy i z mikro robią się mililitry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 minut temu, grzegorz77 napisał:

Wystarczy że odpowiednio w butelce rozcieńczysz aminokwasy czy witaminy i z mikro robią się mililitry.

np Af na pudełku pisze że nie wolno rozcieńczać a pewnie dla tego że po rozcieńczeniu zmienia się nie tylko st koncentracji ale też rozcieńczają się konserwanty a jeżeli takich nie ma to i tak łatwiej żyć bakteriom w nisko skoncentrowanym preparacie a przez to szybko się popsuje. Przez kilka dni nie ma problemu pewnie ale po tyg rozwiną się już bakterie i butelka do wyrzucenia. Mało tego że butelka leci do kosza to nawet podłączenie nowej nic nie zmieni bo bakterie są już w wężyku i nowy preparat jest zepsuty po kilku godzinach.

Pewnie są też inne powody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Stefan85 napisał:

np Af na pudełku pisze że nie wolno rozcieńczać a pewnie dla tego że po rozcieńczeniu zmienia się nie tylko st koncentracji ale też rozcieńczają się konserwanty a jeżeli takich nie ma to i tak łatwiej żyć bakteriom w nisko skoncentrowanym preparacie a przez to szybko się popsuje. Przez kilka dni nie ma problemu pewnie ale po tyg rozwiną się już bakterie i butelka do wyrzucenia. Mało tego że butelka leci do kosza to nawet podłączenie nowej nic nie zmieni bo bakterie są już w wężyku i nowy preparat jest zepsuty po kilku godzinach.

Pewnie są też inne powody.

Przetestowałeś w praktyce czy tylko teoretyzujesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z dokładnością jest całkiem dobrze, do tego stopnia, że pompa perystaltyczna może podzielić wlanie kropelki płynu na dwa dozowania. Pod warunkiem, że przerwa pomiędzy nimi nie jest zbyt długa, bo wysycha na wężyku.  Rzecz oczywiście wyszła na testach, bo w normalnym użytkowaniu raczej nie będzie przydatna, ale daje obraz sytuacji. 
Jakoś trudno mi uwierzyć. Pompa Aqua Trent AT-1 ma wydajność 80ml/min, czyli chcąc uzyskać dawkę 0,1ml silnik musiałby pracować przez 0,075 sekundy [emoji848]
Przy tak krótkim impulsie nawet nie drgnie.

Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
22 minuty temu, grzegorz77 napisał:

Przetestowałeś w praktyce czy tylko teoretyzujesz?

praktyka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na rynku jest od groma różnych pomp perystaltycznych do akwarium, niestety brakuje pomp infuzyjnych (strzykawkowych). Kwestia tylko sterownika i programu. Silnik krokowy np. popularny 28byj-48 to koszt 10zł. W necie dużo jest projektów pod druk 3d konstrukcji obudowy. Dlatego napisałem, bo może zainteresowałby Ciebie ten temat.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Marti701 napisał:

Jakoś trudno mi uwierzyć. Pompa Aqua Trent AT-1 ma wydajność 80ml/min, czyli chcąc uzyskać dawkę 0,1ml silnik musiałby pracować przez 0,075 sekundy emoji848.png
Przy tak krótkim impulsie nawet nie drgnie.

Ja używam pompek 5ml-40ml a myślę, że da się zejść poniżej 5ml na minutę, bo zależnie od cech jednostkowych niektóre startują już przy 4,5V.  Używam ich w moim małym zbiorniczku i tam mam zasilacz 7,5V, wydajność zmierzona to 16ml/min. Czyli dozując 1ml pompa włączy się na prawie 4 sekundy. A to całkiem długi czas. Co do Twoich wyliczeń, to zdaje się pomyliłeś się o jedno zero, powinno być 0,75. 

https://www.ebay.com/itm/12V-300mA-D2-2-4-D4-3-5mm-Dosing-Pump-Peristaltic-Head-For-Lab-Chemical-Water-CO/292246545376?hash=item440b4063e0%3Am%3Amnbwe0YY8Rjjj3qsxqli7gw&var=591157191442&_sacat=0&_nkw=dosing+pump&_from=R40&rt=nc&_trksid=p2380057.m570.l1313.TR12.TRC2.A0.H0.Xdosing+pump.TRS0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

0,75 to potrzebuje AT-1 na podanie 1ml, ja pisałem o dawce 0,1ml.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 minuty temu, Marti701 napisał:

 ja pisałem o dawce 0,1ml.

a co ... do szklanki cyjanek będziesz tym dozował ?

pomyśl .. nie lepiej zrobić słabszy roztwór i wlać więcej niż pisać nowy program / budować nowe urządzenie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już było pisane wcześniej. Na wielu produktach jest informacja by nie rozcieńczać. Ja nikomu nie każę pisać i tworzyć sterownik, poddaję tylko pomysł bo tych produktów do akwarystyki nie ma, a będące na rynku przeznaczone dla medycyny mają chorą cenę.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Marti701 napisał:

Już było pisane wcześniej. Na wielu produktach jest informacja by nie rozcieńczać. Ja nikomu nie każę pisać i tworzyć sterownik, poddaję tylko pomysł bo tych produktów do akwarystyki nie ma, a będące na rynku przeznaczone dla medycyny mają chorą cenę.

Raczej mało prawdopodobne aby zdobyło to rynek.W zbiornikach spsowych przy dużym zużyciu płynów do ballinga,ganianie z strzykawką jest uciążliwe,dlatego pompy są przydatne i kupowane.Natomiast w przypadku aminokwasów czy witamin,gdzie dozowanie to 1 kropla na 100l na dzień,to dozowanie z pipety nie stanowi takiego problemu.Ale to moje zdanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, Marti701 napisał:

Już było pisane wcześniej. Na wielu produktach jest informacja by nie rozcieńczać.

fakt - nie doczytałem

za to w 100% zgadzam się z Grzegorzem :)

1 godzinę temu, grzegorz77 napisał:

1 kropla na 100l na dzień,to dozowanie z pipety nie stanowi takiego problemu.Ale to moje zdanie.

lenistwo się kłania :) bez sensu robić do tego automatykę (tak wiem wakacje / urlopy ... -  trzeba przeszkolić rodzinę czy sąsiada i tyle - albo zamiast akwarium kupić fototapetę :P )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 godzin temu, Marti701 napisał:

Magu, zlituj się i zrób projekt do sterowania silnikami krokowymi emoji16.png.

https://starter-kit.nettigo.pl/2014/04/silnik-krokowy-arduino/

a to jest "najlepsze " :P  - rozbierasz stary napęd DVD i .. masz 90% dozownika gotowe - brakuje uchytu do strzykawki

 

 

 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.