Skocz do zawartości
Lubuszanin

45l mojego morskiego debiutu

Rekomendowane odpowiedzi

Dwa ślimaki turbo buszują już po akwarium od 3 dni, widać że mają się dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, doriand1 napisał:

Apropo żywej skały.  Pierwszy zbiornik wystartowałem na żywej skale. Ciągły brud, syf. Cały czas brudna woda, parametry szalały, okrzemki, dino, aiptasie dosłownie wszystko. Nie mogłem zapanować nad Kh, PO4, NO3, NO2... Skała i wszystko dookoła zarastało brudnym nalotem. Miałem jakieś koralowce, ale część padła. 

Zaryzykowałem, kupiłem suchą skałę i zrobiłem restart. Leje dobre bakterie, akwarium ma 3 tygodnie, a dojrzewania prawie nie widać. Koralowce, które przeniosłem ze starego odżyły, ryby mają się dobrze. Nh4, PO2 zniknęło. 

Trzy tygodnie to jeszcze nic nie można powiedzieć, dojrzewanie dopiero będzie, przyjdą plagi. A na żywej skale też startowałem i nie miałem takich problemów. Może miałeś skałę z odzysku, złej jakości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 16 miesięcy obecny zbiornik i mogę teraz powiedzieć, że dojrzewanie się skończyło. Parametry ani drgną tylko pilnować mikro i makro. 

Dojrzewanie trwa dużo dłużej niż możemy je zaobserwować. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, dla syna napisał:

dojrzewanie się skończyło

Dopiero po 16 miesiącach?? A wodę też miałeś świeżą czy dojrzałą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Lubuszanin napisał:

Dopiero po 16 miesiącach?? A wodę też miałeś świeżą czy dojrzałą?

Tu na forum ktoś ostatnio opisywał,tez dopiero po 2 latach akwarium zatrybilo i ja w to uwierzę:-) Akwarium dojrzałe to akwarium stabilne


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Lubuszanin napisał:

Dopiero po 16 miesiącach?? A wodę też miałeś świeżą czy dojrzałą?

Żywa woda, zywa skała, zywy piach koralowy. Dla mnie dojrzewanie się skończyło nie kiedy glony zniknęły oraz no3 i po4 ale wtedy gdy mocno przekarmie lub zruszam podłoże (podniosę wręcz na siłę po4) i na drugi dzień znowu są same zera. Czyli mocna stabilizacja parametrów na niewykrywalnych poziomach testami domowymi. 

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, maciej01 napisał:

Trzy tygodnie to jeszcze nic nie można powiedzieć, dojrzewanie dopiero będzie, przyjdą plagi. A na żywej skale też startowałem i nie miałem takich problemów. Może miałeś skałę z odzysku, złej jakości?

Tak, tak też podejrzewam. Skałę miąłem z erybki i chyba przyszła całkiem obumarła i dlatego tyle się namęczyłem, aż w końcu musiałem zresetować zbiornik. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, pawellb napisał:

Jak parametry? Dojrzewanie na wysokich obrotach już? 

Wizualnie od miesiąca nie widać różnicy, czekam na resztę testów aż przyjdą. Dwa ślimaki  które tam są to buszuja po akwarium. Kolega dał mi trochę zoasków, jakiegoś zielonego listka i dwie inne rzeczy ale nazwy ich zapomniałem. Ale widzę że po zapaleniu światła ładnie rosną i się rozwijają. A dałem je tylko dlatego że jemu się to rozrosło i chciał to wyrzucić. Wieczorem postaram się wrzucić fotki tego cuda może wtedy szybciej zapamiętam ich nazwę.

IMG-20180425-WA0002.jpg

IMG-20180425-WA0001.jpg

IMG-20180425-WA0000.jpg

IMG-20180425-WA0003.jpg

Edytowane przez Lubuszanin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 zoanthus, 2 rhodactis, 3 anthelia, 4 capnella. Tu masz fajną stronkę do identyfikacji https://pl.reeflex.net . Anthelie proponuję zdjąć z głównej konstrukcji skalnej i dać na osobnej skałce bo potrafi być bardzo inwazyjna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, maciej01 napisał:

Anthelie proponuję zdjąć z głównej konstrukcji skalnej

Dzięki, tak zrobie. Nie ogarniam jeszcze tych nazw i pewnie jeszcze długo, długo nie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Paskud097 napisał:

zoanthusy prędzej czy później opanują ci całą skałę

One też pójdą na osobną, tylko mi się przesunęły. Będę je musiał na kropelkę w żelu dać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczynają wychodzić efekty dojrzewania, okrzemki na skałach i piasku. Nawet ma to swój urok, coś się dzieje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż w akwa?  Jak plagi "egipskie":). Daj fotkę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.05.2018 o 12:53, pawellb napisał:

Cóż w akwa?  Jak plagi "egipskie":). Daj fotkę. 

Proszę, teraz wygląda to tak :)

IMG-20180521-WA0002.jpg

IMG-20180521-WA0001.jpg

IMG-20180521-WA0000.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zoanthusy zaczynają Ci lecieć, mają wywinięte, podkurczone kapelusze i jest to jakaś choroba zoa. Było ostatnio o tym na forum w kilku tematach. Np.

I jeszcze kilka podobnych tematów znajdziesz na forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, maciej01 napisał:

jeszcze kilka podobnych tematów znajdziesz na forum

Dzięki, poczytam. No i zaczynają się schody na starcie :( żarcia jeszcze nie sypie a cyjano się pokazało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Początek akwa , dojrzewanie i plagi to mozna powiedzieć  stały punkt programu prowadzenia "posolonego" akwa:). Straty zdarzają się "profesjonalistą "  a coz dopiero początkującemu. Nie zrazaj się. Parametry na dzień dzisiejszy jakie masz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, pawellb napisał:

Parametry na dzień dzisiejszy jakie masz?

No2 - 0,  No3 - 5, Po4 - 0,01, Ph - 8, Kh - 7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wskaźnik podanych parametrów ok. A jakie utrzymujesz zasolenie? Masz dolewkę czy z ręki uzupełniasz. Dajesz coś do wody prócz bakterii?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, pawellb napisał:

A jakie utrzymujesz zasolenie?

Zasolenie mam 1,025. Bakterie dałem tylko dwa razy bo woda była w 50% dojrzała. Dolewki robię z ręki, ma z boku szyby zrobioną kreske żeby za bardzo mi nie spadł poziom wody. Dolewka tak w granicach 0,5-0,6l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym mierzysz zasolenie? Jak odparowaną wodę uzupełniasz z ręki to lepiej dolewaj kilka razy dziennie. Ja też nie mam automatycznej dolewki i tak właśnie dolewam 2-3 razy dziennie, wtedy są mniejsze skoki zasolenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, maciej01 napisał:

Czym mierzysz zasolenie?

Szklanym salimetrem, coś w stylu spławika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pisze kolega ,staraj się często robić dolewke. Skoki zasolenia są niewskazane. Sprawdzałeś poprawność działania spławika. Mój spławik przekłamywał o 5 kresek:(. Bakterie podawaj dalej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.