Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, Krewetka:) napisał:

Zastanawia mnie jedno skąd wy te koszty bierzecie. Bo 30tys na same sprzęty i akwarium to bardzo bardzo dużo. Tym bardziej że akwa nie pod sps. Zakładalem że 15tys mi starczy razem z życiem. Ale faktycznie przy tym co pisałem. Teraz muszę się zastanowić solidnie. 

Akwarium twoich wymiarów opti 15mm szyba plus sump okolo 10tys zapytaj w  erybce,odpieniacz 5tys a reszta? stelaż filtracja hydraulika pompy cyrkulatory,koszt lampy itp drobiazgi,a życie do takiego akwarium spokojnie 15tys chyba że chcesz mieć pustkę,policz skała piasek korale ryby,co do obiegu 1800l to dwie pompy po 10.000l to lekko muszą być,ja wiem że ciężko Ci to pojac ale realia są takie nie inne... tyle odemnie dam szansę innym sie wypowiedzieć:-)powodzenia:)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
46 minut temu, Krewetka:) napisał:

 Rodzice w oczku wodnym maja ...

a w jeziorze obok w ogóle nie ma pompy :P

nie porównuj oczka do słonego zbiornika - po prostu się nie da

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi też się wydaje że 15k to trochę mało ja teraz uruchomiłem 800l i już dawno przekroczylem ten próg 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15k to ja wydałem na kostke 4x60 i to tylko w pierwszym roku, może tez ceny u mnie inne ale tak czy siak nie jet to hobby dla oszczedzających.

 

Edytowane przez vunpepic (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miesięczny koszt utrzymania już działającego zbiornika trudno podać, ponieważ nigdy nie jest stały. Gdy jakaś plaga cię nawiedzi wtedy bardzo szybko musisz reagować i kasę się szybko wydaje. Czym większe akwarium tym drożej to kosztuje Ja przy 2500 litrowym akwarium wydaję bardzo dużo miesięcznie i nigdy nie jest to stała kwota. W te koszty wchodzą cykliczne wydatki i niecykliczne

Co do cyklicznych to wydaję miesięcznie na:

-10% podmiana wody co tydzień -czyli cenę soli możesz sobie obliczyć,

-Węgiel aktywny wymieniam co 2 tygodnie- też jest to opłata stała,

-Sera silicate  clear   - u mnie 6 opakowań na miesiąc czyli opłata stała,

-butelka wódki 0,5l + odrobina cukru i octu  raz na na miesiąc przy metodzie VSV

-Bakterie i pożywki dla bakterii - ja używam Aquaforest - opłata stała bo codziennie podaje na każde 100 litrów wody w obiegu :
1 kroplę probioS
1 krople proF
1 kroplę coralE oraz 1 coralB
1 kroplę coralA na przemian z coralV
co do reszty suplementow to zależy od sposobu prowadzenia zbiornika jeżeli jest to metoda balinga to microelementy i strong do płynów. Dodatkowo podajemy fluor oraz jod , Oczywiście korale należy jeszcze karmić dla głównie spsów i lpsów podaje coralfood na przemian z mrożonymi pokarmami Przy reaktorze stosuje jeszcze fluoru (Fluorine) i jod (Iodum) a raz na tydzień dodaje potas
Co drugi dzień wieczorem na zmiane podaję V-Power i JBL Coral Fluid.
co dwa dni robię taką zupkę dla korali z mrożonek ( najczęściej czerwony plankton) + Coral F, Coral Food, Coral A, Ricco F za przykładem Debory z naszego forum

Korale karmię średnio co drugi dzień różnymi pokarmami.stosuję:
Coral A, Coral B, Coral E, Coral V - Coral A Coral F, Coral Food, Ricco Food
Do tego dodaję mrożonki: czerwony plankton, zielony plankton

- Karmienie ryb jest zależne od obsady. Przy dużych rybach koszty rosną. Ja podaję 6 listków NORI dziennie i 12 kostek różnych pokarmów mrożonych,a  raz w tygodniu podaję jedną krewetkę tygrysią ukwiałom.

-Koszt samego ogrzewania przy moich 6 grzałkach 300 watowych robi wrażenie szczególnie zimą.

Sprawa oświetlenia to osobny temat w to wchodzi:

-koszt prądu i koszt wymiany świetlówek u mnie co 6 miesięcy - (co prawda lampy mam krótko ale 16 świetlówek raz na 6 miesięcy będę wymieniał a jest to koszt 1200 zł w moim przypadku) -czyli rozbijając to na miesiące 200zł co miesiąc. Przy HQI też żarniki trzeba wymieniać - koszt podobny.

-Cyklicznie możesz sobie obliczyć koszt całego zużycia prądu np. na pompy, oświetlenie sumpa czyli refugium, Lampy UV, ozonator, mierniki Ph, Mv i inne,

Do nie cyklicznych wydatków zaliczył bym

-wymianę wkładów reaktora wapnia jest zależna od konsumpcji

-wymiana butli CO2, - nabicie

-wymiana wkładów filtrów RO/DI

-wymiana adsorberów jak jest potrzeba ich używania, biopeletek itp.

-zakupy ryb,korali lub jakiś szczepek - ogólnie życia

-Koszt mierników parametrów wody i setki innych rzeczy których nie wymieniłem.

Tak czy inaczej przy tym hobby pieniądz bardzo się liczy!

 

U mnie koszt obsługi akwarium z ceną prądu to około 3000 zł miesięcznie. A przy zakupie jakiś ryb czy korali leci szybciutko.

No i te dodatkowe wydatki z racji "racjonalizatorstwa" czyli ulepszania systemu  - u mnie ciągle coś wymieniam ze sprzętu aby ulepszyć system. Wymieniłem odpieniacz na większy a mam ogromne refugium i dodatkowo ogromne DSB, Wymieniłem oświetlenie na T5 bo ledy u mnie się nie sprawdziły, wymieniłem cyrkulację na Waveboxy i falowniki TUNZE bo jebao są za głośne i mniej wydajne od TUNZE, Powiększyłem filtry RO/DI, przerobiłem reaktor wapnia i dołożyłem mocną pompę, dokupiłem dodatkowe akwarium ze stelażem na automatyczny zbiornik podmian wody, zamontowałem w suficie automatyczny - elektryczny podnośnik lamp na pilota, zamurowałem okno za akwarium i wykleiłem ścianę kamieniem. Itd. Ciągle coś grzebię i wydaję, wydaję, wydaję.

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

image.png.c3d273e13ba2ad50574d33b31dbb7afb.png

Tak to na szybko wygląda, pewnie o czymś zapomniałem. Żadnej kosmicznej metody nie mam, tylko to co potrzeba do jakiegoś tam funkcjonowania systemu. Przekroczyć złotówkę na litr to żaden problem. Oszczędności można na prądzie poszukać jeżeli masz LED w innym przypadku nie oszczędzisz. ( bakterie można inne )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, michalfa napisał:

image.png.c3d273e13ba2ad50574d33b31dbb7afb.png

Tak to na szybko wygląda, pewnie o czymś zapomniałem. Żadnej kosmicznej metody nie mam, tylko to co potrzeba do jakiegoś tam funkcjonowania systemu. Przekroczyć złotówkę na litr to żaden problem. Oszczędności można na prądzie poszukać jeżeli masz LED w innym przypadku nie oszczędzisz. ( bakterie można inne )

U mnie jeden Hepatus wielkości 28cm zjada miesięcznie same NORI za kwotę około 33 zł  Muszę dla całej obsady ryb kupować ponad 3 opakowania NORI po 50 listków na miesiąc tak przeciętnie zjadają 180 listków NORI miesięcznie. Jedno opakowanie 50 listków kosztuje 33zł

W piątek kupiłem 10 opakowań NORI po 50 listków każde za 330zł które wystarczą na 3 miesiące

11519999_IMG_0513.jpg

Dlatego nie można napisać wspólnej kwoty dla każdego akwarium! Wszystko jest uzależnione od tego co chcesz trzymać w akwarium! Gdy masz duże ryby lub specjalistów pokarmowych wydajesz więcej,

Kolega w Berlinie ma w akwarium rekina osiemdziesięcio centymetrowego i podaje mu mięso na kilogramy ma też murenę i skrzydlice dla których kupuje ryby na pokarm.

Inny ma same korale i tylko kilka małych rybek więc jego wydatki na pokarmy będą zupełnie różne

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko rozumiem. Ale calu czas pisze ze to akwa miękkie i trochę lps. Nic z sps. Więc reaktora nie będzie, co2 nie będzie. 

Co do cyrkulacji muszę pomyśleć to co pisaliście. 

 

Orjetowalem się co do zbiornika i 5tys starczy na akwarium i sump. Tylko przednia szyba opti. Stelaż i obudowa max 2tys. Do tego odpieniacz 3tys i trochę na pompę i cyrkulatory. Więc w 15 tys bym się zamkną razem ze skala. Wszystko na suchej. 

A co do życia. To planuje błazny, chromisy i jakieś stado garbikow. 

A jeśli chodzi o duże rybki takie jak pokolce to z max 4 szt. 

Scopas, borsuk, pseudo idol i ew hepatus ale tu się zastanawiam. Nic więcej. 

Lampy Led sam chce zrobić i będą miały max 400w. 

Trochę kosztow jest których nie liczyłem. Temu też się zastanowię jeszcze czy jednak nie odpuścić i nie zrobić tego szkła jako słodkie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Krewetka:) napisał:

Wszystko rozumiem. Ale calu czas pisze ze to akwa miękkie i trochę lps. Nic z sps

No ale co z tego czy takie czy inne wiekszosc sprzętu taka sama musi być,odpieniacz który chcesz dać jest do 1000L a nie dasz sobie powiedziec ze jest za slaby na okolo 1700L

 

39 minut temu, Krewetka:) napisał:

Temu też się zastanowię jeszcze czy jednak nie odpuścić 

Odpuść i zamknij temat:D

A tak poważnie nie dasz sobie powiedziec:-)jesli @waldek123blau Cię nie przekonał to już nikt Cię nie przekonał,powodzenia;-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię że nie przekonał. Bo ma bardzo dużo racji. A co do obiegu to nie będzie 1700l bo samp nie jest cały zalany woda tylko około 25cm. Ale tak racja myślałem że to co opisałem starczy. Ale daliście mi mega do myślenia. I muszę policzyć czy jestem w stanie utrzymać taki baniak. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Krewetka:) napisał:

Ale daliście mi mega do myślenia. I muszę policzyć czy jestem w stanie utrzymać taki baniak. 

Brawo Ty:-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może Fish only.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Krewetka:) napisał:

Wszystko rozumiem. Ale calu czas pisze ze to akwa miękkie i trochę lps. Nic z sps. Więc reaktora nie będzie, co2 nie będzie. 

Ale będzie balling, a ten też generuje koszty.

1 godzinę temu, Krewetka:) napisał:

Orjetowalem się co do zbiornika i 5tys starczy na akwarium i sump. Tylko przednia szyba opti. Stelaż i obudowa max 2tys. Do tego odpieniacz 3tys i trochę na pompę i cyrkulatory. Więc w 15 tys bym się zamkną razem ze skala. Wszystko na suchej. 

Z jakiej szyby chcesz robić akwarium? 12 czy 15 mm? Bo z 15 mm nie ma szans w tej kwocie się zmieścić i to z wielkim sumpem który z 8mm nie będzie. Stelaż i zabudowa w 2 tysiącach to bardzo niewiele. Odpieniacz 3 tysiące ok, ale TROCHĘ na cyrkulatory i pompę to znów cięcie w teorii bo w praktyce to z minimum 2-2,5 tysiąca. Skała marco rocks to 25 zł za kg, a będziesz jej potrzebował z minimum 100-130 kg a to  kolejne 2500-3250 zł. W sumie już mamy na szybko akwarium+sump 5 tysięcy, stelaż+zabudowa 2 tysiące, odpieniacz 3 tysiące, pompy 2,5 tysiąca, skała min. 2,5 tysiąca. Już mamy 15 tysięcy, a jeszcze masa innych rzeczy.

2 godziny temu, Krewetka:) napisał:

A co do życia. To planuje błazny, chromisy i jakieś stado garbikow. 

A jeśli chodzi o duże rybki takie jak pokolce to z max 4 szt. 

Scopas, borsuk, pseudo idol i ew hepatus ale tu się zastanawiam. Nic więcej. 

Obsada jakaś z palca, chromisy to garbiki i jak dasz chromisy to będziesz miał wojnę z innymi garbikami.

4 pokolce - mam nadzieję że te cztery ryby jakie wymieniłeś to nie są te "pokolce".

2 godziny temu, Krewetka:) napisał:

Lampy Led sam chce zrobić i będą miały max 400w. 

400w w ledach do 1100 litrów to do FO będzie dobre.

 

Kolego, chcesz duże akwarium, ale tak w zasadzie to w ogóle nie zrobiłeś rozeznania z czym to się wiąże. Zrób sobie porządne kalkulacje bo na razie rzucasz kwoty (i nie tylko) nie wiadomo skąd wzięte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkło planowałem z 12 ale z wzmocnieniami. 

Widuje zbiorniki gdzie są chromis i inne garbniki. 

Tak te 4 co wymieniłem a głównie 3. 

Temu ten temat założyłem tutaj byście mi pomogli odrobinę. I dalisci do myślenia bo zakładałem że mi to starczy. Ale dobrze ze tak mówicie. Przynajmniej nie spakuje się w bagno i za 2miesiace nie będę sprzedawać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kilka gatunków garbików - jeśli jest wiele kryjówek to się same ustawią, ale trzeba mieć na uwadze że mogą być ofiary śmiertelne, to zacięte rybki i terytorialne, podstawa to wpuszczać wieczorem na noc, mieć pełno kryjówek ewentualnie jakiś kotnik/aklimatyzator do odzielenia nowych od stałej ekipy.

Mam 250 litrów akwarium a Ledy w szycie mocy świecą na 180W - a mam same LPS, miękasy i trochę prostych SPS. Na takie akwarium to tak z 650W by się przydało w ledach 

Co do obiegu jak zrobił byś panel filtracyjny to odpada ci dawanie bardzo mocnych pomp bo nie ma strat na podnoszeniu wody :) ale zajmie ci miejsce w baniaku, ale oszczędzisz na hydraulice oraz prądzie, przelotach przez szkło itp - tylko w tym przypadku zapomnij o refugiach itp, tylko metody filtracji zajmujące mało miejsca czyli kombo:

- odpieniacz pelletki i przepływowy na węgiel  czy inne media

- odpieniacz i złoże zraszane z siporaxem plus przepływówka na węgiel czy inne media

- odpieniacz i reaktory glonów spaghetti x2 plus przepływówka na coś :) ( glony odpalane na przemian w cyklach co 12h)

Tylko taki panel to zajmie ci tak z 30% powierzchni dna akwarium i będzie gęsto nabity sprzętem.

 

Z własnego doświadczenia wiem że lepiej jest zrobić mniejszy baniak ale z lepszym sprzętem, mniej wtedy frustracji że ciągle się coś psuje albo buczy czy brzęczy, rozszczelnia się itp możesz też kompletować fajny sprzęt na giełdzie na forum - czasami trafiają się naprawdę dobre 

 

Jak zależy ci na dużym akwarium i masz ograniczony budżet przemyśl opcję FO - same ryby i skałą,  albo FOWLR - ryby i żywa skała 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.