Skocz do zawartości
Karoolynkaa

Ledy vs świetlówki

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie posiadam lampę led diy skalajaca sie z 15 diod royal blue 11 brightlux blue i 7bialych o barwie 12000-15000k wszystkie 3w co daje nam 99 wat przy zbiorniku 160l 

Ale niestety nie jestem nadal zadowolona z koloru myślę nad położeniem t5 bądź zmiana wogole ledow na 4x 39w t5. 

Ewentualnie Macie jakis pomysł na połączenie ledow że świetlówkami ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz czas  to zapraszam  zobaczysz jak wygląda zbiornik oświetlony  tylko niebieskimi ledami 


4693_4699.png

45 odmian korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam czas jasne :) a jaki odcień jaka odległość od tafli wody ile sztuk na ile l .. albo nie potrafię dobrać ilości sztuk do mojego zbiornika albo nie wiem. Chyba że to wina tła ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Led ledowi nie równy. Cree, brightlux  czy epistar RB to zupełnie inne bajki. Tak że trudno coś powiedzieć na temat Twojej lampy


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
25 minut temu, Karoolynkaa napisał:

 albo nie potrafię dobrać ilości sztuk do mojego zbiornika albo nie wiem.

można było projekt "oprzeć" na firmowej lampie która Ci się podoba a nie szukać/dobierać ilość ledów samemu (zwłaszcza że jedni lubią bardziej a inni mniej niebiesko)

małe prawdopodobieństwo że "na oko" dobierzesz ilość i kolor diod (tak by było naprawdę cacy) gdy nie masz sterowania (kilkoma kanałami)

pytanie zasadnicze - dlaczego Ci się nie podoba ? jest za biało / żółto czy zbyt niebiesko /mało / bardzo fluo ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy samych niebieskich jest niebiesko i fluo jest ok ale przy odjęciu białych zostawieniu 7 jest mało fluo nie do końca jasno jakos bezpłciowo. Dodatkowo mam niebieskie tło i jakoś sie to zlewa 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jak świecą białe to normalne że "efekt fluo" znika

co znaczy bezpłciowo ? za zimno ? czyli brakuje kilku diod z niższego zakresu niż 12 - 15 000K

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam same 12000-15000 sztuk 7 czyli tutaj jest błąd?

Jest tak jakby nie wyraźnie nie do końca niebieskio i nie do końca jasno do d*py ze tak powiem 

Widziałam zbiornik na świetlówkach i widzę swój hmm jest inaczej wcześniej miałam jakby za jasno teraz mam jakby mieszanie ale nie wyraźnie szczerze mówiąc mam ochotę walnac ta belka przez okno haha ;)))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie błąd - po prostu nie pasuje Ci i tyle - jak pisałem jedni lubią tak inni siak a dostosować lampę "pod siebie" metodą prób i błędów ... no może to potrwać

trzeba wymienić po kilka diod i .. sprawdzać czy jest lepiej czy gorzej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na t 5-tkach też trzeba eksperymentować z doborem kolorów


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza wersja była 22 diody niebieskie royal blue i 12 białych byli bardzo jasno a korale sie przepalaly zeszlam do 7 z 12 i dolozylam niebieskie jest do bani hehe  a o t5 myślałam 2xblue+ 1xactinic i 1xpurple albo coral+

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

spróbuj wymienić 3-4 białe diody na jakieś z zakresu od 6500K do 10 000K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko to kwestia gustu, o którym się nie dyskutuje. Ja tam świecę tak jak Jacek. tylko niebieskie RB i blue  T5. Tło niebieskie. Tylko u mnie ledy Cree.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właściwie nie wiem co byłoby najlepsze dołożyć do ledow t5 lub wogole przejść na t5 .

Jak wyglądają to w rachunkach? Orientuje się ktoś ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Licz się z tym że co pól roku musisz dokupować świetlówki t5 , jak przejdziesz całkowicie na t5 i każda świetlówka to koszt w granicach 40-50 zł. to sama podlicz. Spróbuj podmienić tak jak proponuje Silvia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam identyczny litraż jak ty. W ledach mam RB 108wat + white 18wat.  Białe mam skręcone na 40%. Jest to wystarczająca moc dla właściwie wszystkich korali z wyjątkiem acropor dlatego dokładałem jeszcze 2 x 24waty T5.

Blue+ oraz coral+.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak myślę że jeśli później mam dokładać i tak T5 jak tak czytam to lepiej od razu t5.

A jeśli chodzi o koszta nie chodziło mi o koszt świetlówek bo to wiadomo a pobór prądu 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Karoolynkaa napisał:

 nie chodziło mi o koszt świetlówek bo to wiadomo a pobór prądu 

przecież to akurat łatwiej policzyć niż koszt świetlówek - świetlówka 24W bierze 24W a świetlówka 54W bierze 54 :) ile godzin świecisz to tyle płacisz

za to świetlówki rożnych firm o podobnych parametrach mają różne ceny - i czasem są to spore różnice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jeżeli nie pasuje ci kolor zawsze możesz skorzystać z diód RGB 3 x 30W i wspomóc się dodatkowo 3 x 10W RB/UV rozwiązanie to przedstawił kolega MAGU w temacie Lampa RGB + RB by magu 80W. Ze swojej strony gorąco polecam u mnie działa wyśmienicie. Kolory dobierasz sobie z wygodnego interfejsu napisanego specjalnie pod Windows dodatkowo zmierzchy, świty. System wspiera USB i Bluetooth.  A co do temperatury barwowej. korzystałem z tego schematu kolorów.

kelvin to rgb to hex.jpg

Edytowane przez jogofrugo (wyświetl historię edycji)

98d537abf002fd3a1d80fb8ef41d7703u1677a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

tak jest bardziej przejrzyście

s-l1600.jpg

a tu przykład mieszanki diod w firmowej lampie

PH84_F_18_130822123205.JPG

• White: 4 Cree XT-E Cool White (5w)
• Red: 2 Osram Oslon SSL Hyper Red, 660nm (3w)
• Yellow: 1 Osram Oslon SSL Yellow, 590nm (3w)
• Green: 2 Cree XP-E Green, 520nm (3w)
• Blue: 4 Cree XP-E Blue, 468nm (3w each)
• Royal Blue: 4 Cree XT-E Royal Blue, 442nm (5w)
• Indigo: 2 SemiLEDs UV, 415nm (2.5w)
• "Ultraviolet": 2 SemiLEDs UV, 405nm (2.5w)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.