Skocz do zawartości
Gość pilot

MAGNEZ

Rekomendowane odpowiedzi

Gość pilot

Czytalem o nim w kilku artykulach.Napisano,ze jest niezbedny,a nawet tak wazny jak wapn.Powinno go byc w granicach 1300-1500 ppm. Taki poziom nie bedzie utrudnial nam utrzymania odpowiedniego poziomu wapna.Jakie sa metody uzupelniania tego pierwiastka i ktore produkty najlepiej sie do niego nadaja?

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

Cze:)

Mozna uzywac jako wkladu do reaktora magnezu firmy Grotech podobno dobrze to funkcjonuje :)

Ostatnio koledzy u nas dozuja magnez metoda Ballinga (ale tylko magnez) zauwazylem ze nie jest zle dozowanie magnezu ta metoda (ale tylko magnezu )

Mozna tez dozowac Magnesiumoxid podobnie sie go zakrapla jak kalkwasser i podobnie sporzadza . Jedno czego nie chcialbym Ci doradzic to gotowych preparatow , ktore dolewa sie z tzw, gwinta :D na czarna liste wchodzi oczywiscie tez magnez firmy Tropic Marin ktory rowniez zawiera w sobie Co2.

Wybor oczywiscie nalezy do Ciebie .

pozdr...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj. W sumie z uzupełnianiem magnezu jest tak jak z uzupełnianiem wapnia (z wyjątkiem wody wapiennej oczywiście). Można go uzupełniać i utrzymywać porządany poziom stosując metodę Ballinga, można lać do zbiornika gotowe firmowe preparaty, lub stosować reaktor wapienny z wkładem zawierającym w swoim składzie takze magnez. Chyba każda metoda ma swoje plusy i minusy, ale każdą z nich takze stosuje wielu akwarystów i jedni sobie chwalą a inni nie. Wybór należy do Ciebie.

Co do firmowych: stosowałem Tropic Marin bio-magnesium i utrzymanie poziomu ok 1350 nie nastręczało mi żadnych trudności. Jest oczywiscie wiele innych dobrych preparatów więc wybór jest duży. Potem przeszedłem na metodę Ballinga - i tu dozując wapń dozowałem przy okazji magnez. Skoro już i tak to robiłem to za jednym razem i o wiele taniej. Teraz przeszedłem na reaktor i oprócz kosztów początkowych sprzętu i zabawy z ustawieniem nie zauważyłem innych minusów. Reszta same plusy.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyszku36 to że w składzie jest CO2 w formie związanej niczemu nie szkodzi ( często można onieść wrazenie jak się czyta twoje posty)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

Czesc Qbab.

Moje pytanie , czy sypales to wapno ? tylko odpowiedz sobie szczerze bo nie mnie oszukasz :D

I drugie pytanie , czy wiesz co to jest rownowaga jonowa ?

pozdr....

Ps; Jezeli niesypales tego wapna to niesyp odradzam i informuje po raz setny ze to wapno szkodzi .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

przetlumaczcie sobie prosze jedna z wielu dyskusji prowadzonych na roznych forum w niemczech , wtedy moze wszystkie wasze watpliwosci zostana rozwiane co do wapna Tropic Marin - Biocalcium pulver zawierajace w sobie Co2 :)

http://www.meeresaquaristik.de/wwwboard/messages/167.html

Z tego co wyczytalem jeszcze ostatnio , to wapno zawiera jeszcze inne niewiadomego pochodzenia chemikalia , ktore wlasnie powoduja rozbicie rownowagi jonowej i strasznie wysokie spadki PH .

Jezeli sobie niezyczycie zebym o tym pisal to niema sprawy.8)

Ps; Powtarzam , wyprobowalem to wapno na wlasnej "skorze " i prosze nie opowiadac wiecej bajek :D

Moje kolejne pytanie gdzie wy mieszkacie ?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega który zaczął ten temat pytał o magnez. Czy ktoś rozsądny zabierze jeszcze głos, bo takze jestem ciekawy jak sobie jeszcze ludzie z tym radzą.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozna powiedziec, ze z uzupelnianiem magnezu i wapnia radze sobie poprzez stosowanie b-ionicu calcium/alk buffer, podmiany wody oraz dozowanie reefsolution, a ze b-ionic to amerykanski Balling to jak najbardziej Balling

w 70 litrach nigdy nie stosowalem nic poza ww, dlatego mysle, ze sprawdziloby sie w 200, co przetestuje na nowym tanku, ktory juz stoi :D

@Zbyszek

bardzo dziekuje Tobie za zarnik, ktory dzis troche poswiecil, choc mam wrazenie, ze dziekuje czlowiekowi, ktory pisal tutaj pare miesiecy temu...:con

PS mieszkam w Polsce i jestem z tego dumny:D


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyszku36: nie stosowałem i nie zamierzam ponieważ jakoś wolę sobie samemu robić mieszanki które wlewam do akwarium - wtedy przynajmniej wiem co dodaję. moja wypowiedz miała na celu zwrócenie uwagi że CO2 wchodzące w skład jakiejś substancji nie oznacza że jest szkodliwa i zapewniam Cię że jeśli myslisz inaczej to się mylisz.

Co do dozowania magnezu to ja dozuję na dwa sposoby - po pierwsze stosuję "Balling'a" a po drugie uzywam małego reaktora w którym mam wkład z muszelek i zwiru koralowego a obie te rzeczy mają także magnez. Na pytanie dlaczego stosuję odbie metody na raz odpowiadam bo tak wydaje mi się dobrze - poprostu myślę że się uzupełniają.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

Bardzo dziekuje za odpowiedzi na moje pytanie.Wybralem juz metode dodawania wapna.Na to czeka jeszcze magnez.Mysle,ze w niedlugim czasie bede mogl Wam zaprezentowac moj skromny baniaczek i takze podzielic sie wlasnymi spostrzezeniami.

pozdrawiam i zycze wszystkim powodzenia w tej jakze pieknej i kontrowersyjnej dziedzinie

pilot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

martinnew:D niebawmy sie w sentymenty zarnik szedl do kosza na tyle bylem uprzejmy ze Ci go wyslalem mysle ze raczej niemasz mi zaco dziekowac:)

Jak posprzatam piewnice to pewnie znajde jeszcze kilka sztuk tych zarnikow , oczywiscie tym razem juz pojda do kontenera.

Po zatym nie lizcie jeden drugiemu (_._) , mowmy sobie po imieniu lub niku ale niezdrabniajmy go to brzmi jakos nie tak , kazdy ma swoje imie i zreszta ma juz kto do mnie mowic np; Zbyszku , poprostu dosyc tego innych zreszat napewno tez juz to niezle podkur......

Niech to wreszcie zacznie byc forum akwarystyczne a nie jakies "przecfelone miejsce schadzek".

pozdr..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

Coz Qbab , widze ze maasz jednak racje przekonales mnie :D w Polsce jednak to wapno dziala tutaj juz niestety zadne sklepy akwarystyczne tego wapna niesciaga juz z Niemiec :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie od pol roku dolewam magnez kenta i jeste zadowolona.Dobrze buforuje wapn.Dolewam tez jod i stront .Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

Kent Marin jedna z najlepszych firm ktora takie rzeczy produkuje :D tez uzywam Kenta.

pozdr..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trzeba byc Zbyszku konsekwentnym :D, TM powoduje zaburzenie rownowagi jonowej a Kent jest super git?? Przeciez to zwykly nieuwodniony chlorek wapnia i jego dozowanie to duzy krok wstecz w porownaniu do Ballinga.

W linku jaki podales nie ma konkretnej informacji poza info o "magicznym rozmnozeniu" czyli TM podbija poziom Ca poprzez niewiadoma reakcje chemiczna a nie poprzez dodanie Ca w formie jakiegos zwiazku ("ja nie wiem o jaka reakcje chodzi ale doswiadczony chemik zajmujacy sie akwarystyka morska mi to powiedzial"). Sorry jak czytam wypowiedz takiego goscia nabieram duzego dystansu. A kalkwasser to za malo, jak ktos ma kilka twardzieli, troche miekkich i jakas rybke to wystarczy, ale pozniej zaczynaja sie schody.

Dodawanie substancji zawierajacych CO2 nie szkodzi niczemu, w koncu w akwa w dzien jest go zwykle za malo a w nocy za duzo. No chyba ze jakis gwiazdor sypie cos takiego na ranem ;p Nie sadze tez by w lyzce tegoz specyfiku bulo wiele tego CO2.

W kwestii magnezu, osobiscie dodaje do reaktora (nie udalo mi sie zakupic magnesium pro) mieszanke 8 jednostek 6 krotnie uwodnionego chlorku magnezu plus 1 jedn. 7xH2O siarczanu magnezu. Mozna to mocno stezyc.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

I znowu niezrozumielismy sie :) Temat jest o MAGNEZIE i mialem namysli Magnez Kenta :D

Magnez Kenta a nie wapno :D Wapno Kenta uzywalem Kalkwasser mix :D ale ze wzgledu na to ze zawiera Calciumchlorid zaprzestalem.

pozdr....

Ps; Co do wapna TM , to kiedys kupie to wapno (TM Biocalcium +Co2 ) zrobie maly baniak z kilkoma koralami , ktore zdechna na waszych oczach .

Tak tego linka ktorego podalem to niemial byc ten ,cos popapralem;) poszukam pozniej tego co potrzeba tak chyba bedzie najlepiej widze , bo uparci jestescie jak........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje, Andrzeja, Tomasza i mozna tak wymieniac nie padly choc tez uzywalismy TM :D Nawet powiem inaczej, zaden nie padl. Przestalem bo to nie mialo sensu w wymiarze finansowym.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

Tak sobie tlumaczcie:D a moze chcesz poprostu zareklamowac ten scheiss, znasz kogos kto w sklepie to sprzedaje ?

Wszyscy mowia ze mieli to wapno , ze uzywali w swoich akwariach , ze jest super dobre wapno ,funkcjonuje itd , ale nikt nie uzywa , zaprzestal , nie uwazasz ze cos w tym jest ? poprostu powiedz prawde ze to jest scheiss i nie czaruj . Wszystkim funkcjonuje , ale nikt podejrzewam nawet tego wapna niemial , niewidzial na oczy , najwyzej na zdjeciu w necie :D ciekawe to jest , bardzo ciekawe.

Powtarzam uzywalem tego wapna i to wapno nie funkcjonuje , powoduje straszne spadki wartosci PH , co wywoluje stres dla zwierzakow , producent pozniej doradzil , wypuscil na rynek nastepny scheiss , PH Buffer (nic innego jak zwykla soda ) owszem podbijalo to wartosc PH ale utrzymujac takim sposobem akwarium korale po jakims czasie zdychaly nie tylko u mnie u bardzo , bardzo wielu akwarystow morskich , nie u nowicjuszy .

pozdr...

PS; Moje , Andrzeja , Tomasza i mozna tak wymieniac .......... calkiem masz racje chyba zrobie tez liste i umieszcze na tym forum :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

jestem uparty i ambitny , powiedziale mze nie funkcjonuje i udowodnie to niebawem , jak dotad bylem tez troche czyms innym zyjety:)

do uslyszenia Zbyszek 36.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyszku wyluzuj troche, w wiekszosci te preparaty oparte sa na zwiazkach podobnych lub wrecz analogicznych z Ballingiem, nikt tu zadnych cudow nie wymyslil. TM uzywalem podobnie jak i inni ludzie, po jakims czasie zmadrzalem i wzialem sie za Ballinga, mozna kupic chlorek wapnia, chlorek magnezu czy inne zwiazki w kolorowym pudelku za 150 PLN i mozna kupic w sklepie z odczynnikami za 20-30.

Nie interesuje mnie opinia jakiegos sprzedawcy z Niemiec ktoremu sie TM nie podoba, ja cos stosuje i sam oceniam. Nie zanotowalem ZADNEGO zgonu w czasie stosowania TM i nie zauwazylem zadnych niepokojacych objawow w akwa. Tyle ze to droga zabawa. To samo dotyczy Ballinga a dwuletni okres jego stosowania chyba jest juz wystarczajaca "probka czasowa" do wyciagania wnioskow. Jak komus cos pada niech szuka przyczyn gdzie indziej.

A w kwestii sprzedazy TM BC w Niemczech, wpisz w google ta fraze i na pierwszej stronie na 10 linkow masz 5 sklepow niemieckich ktore to sprzedaja.

Co do mojej osoby, z natury jestem bardzo daleki od kupownia tzw firmowych wersji czegokolwiek jesli samemu mozna miec to samo 5 razy taniej.

Skorzystaj z google i poczytaj co inni ludzie pisza o tego typu specyfikach.

Sam wpisalem w przegladarke kuszac los TM BC i magiczne slowo "problem", mozna znalezc linki w ktorych ktos zglasza problemy ale sa one wrecz promilem w wypowiedziach pozytywnie oceniajacych ten produkt. Jak bys mial jakies watpliwosci, powiewa mi ta firma, nie zajmuje sie zawodowo akwarystyka morska. Po prostu jednego sie nauczylem, nie wyciagania szybkich i pochopnych wnioskow. I nie ma super metod na cokolwiek, przynajmniej w akwarystyce morskiej, wszystko ma swoje wady i zalety. Czytalem juz dziesiatki postow ze Balling to scheiss, to samo o reaktorze, kalkmikserze i wszelkiej masci produktach firmowych. Miej swoje zdanie i uszanuj zdanie innych.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

W google to moze byc sobie napisane , sklepy to sprzedaja i wcale mnie to niedziwi .Tabletki na ludziach testuja mowiac ze to super nowy lek:D nowy owszem ,ale czy super ? :Dozingoff

Stosowalem to wapno i wielu innych akwarystow tez stosowalo , powtarzam nie funkcjonuje . I nie rozmawiamy o Ballingu tylko o wapnie w proszku ktoro zawiera niewiadomo co jeszcze w sobie.

"Stosowalem ale zaprzestalem ", to moze pojedz troche dluzej na tym wapnie to sie sam przekonacz . I nie tlumacz sie teraz ze sypales kilka ladnych miesiecy , bo przeciez jest drogie to napewno przestales za wczesnie.

Twoja 2 letnia praktyka to jest pipa :D:D i nikogo nie dziwi ze u Ciebie t owszystko zyje metoda Ballinga , Ameryki nieodkryles .

Sprobuj dluze pojechac na tym wapnie i PH Buffer tej samej firmy przez okres kliku miesiecy i juz za wczasu wykop sobie dolek dla korali:D

pozdrawiam Zbyszek 36

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

tdew Ty mnie chyba dalej nie rozumiesz ? caly czas myslisz ze ja mam namysli to Liquid wiem ze to jest to samo wapno co metoda Ballinga . CHODZI O TEN SCHEISS W PROSZKU ! KTORY ROZWALA ROWNOWAGE JONOWA W AKWARIUM I POWODUJE SPADEK PH .

Nawet w glupich czechach o tym wiedza ,ale nikt Ci o tym niepowie bo i nikt innym niepowiedzial nastawili tyla i pozdychaly im korale .

Sluchaj , powiem krotko , jestem pewny ze tego wapna wogole niedozowales lub za krotko , stac Cie chyba na sprawdzenie tego wapna ? zrob sobie male nano wloz 3-4 korale i syp to wapno przez kilka miesiecy do tego Ph buffer tej samej firmy TM . zobaczysz co sie stanie :D skutek murowany :D

Ps; Moment moment dwa lata juz jedziesz na Ballingu tak ? czyli wapno TM Bio.... stosowales przed Ballingiem dwa moze i trzy lata tak? heh , a to wapno kolego TM to byla nowosc i wtedy tego wapna to wogole w Polsce niebylo wiec opowiadaj bajki dzieciom :Dwiem , wiem blisko granicy niemieckiej mieszkasz , no jasne ciocia z ameryki podeslala;) heh

Wiesz co , dziekuje Ci za rozmowe zegnam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

"Zbyszku wyluzuj troche, w wiekszosci te preparaty oparte sa na zwiazkach podobnych lub wrecz analogicznych z Ballingiem, nikt tu zadnych cudow nie wymyslil. TM uzywalem podobnie jak i inni ludzie, po jakims czasie zmadrzalem i wzialem sie.............."

Wiesz co ? rozsmieszasz mnie :D zmadrzal no nie :) hehe zauwazyl ze to shit :D wreszcie walazlo t osamo spod Twojej podswiadomosci :D

Wszystko jasne , nieklam nie miales i nie uzywales teg owapna i niemasz bladego pojecia o tym waonie czlowieku.

pozdr...

Ps; Balling tansza metoda od teg owapna ktorego puszka plkilowa kosztowala kilkanascie marek wtedy , jak niepije od 15 lat tak chyba sobie walne zaraz baniaka:D

Zanim Ty w Polsce o tym wapnie uslyszales, to ja juz je zdazylem do smiecia wyrzucic i nie sprzeczajmy sie bo niemasz racji :) TO WAPNO NIEFUNKCJONUJE .

W Polsce wogole akwarystyka morska jest na bardzo niskim poziomie , w wiekszosci sklepy opowiadaja bajki z tego co tez wiem :) wiec moze przemilczmy to lepiej:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję nakręcić horror TM bio-Calcium vs Balling. Coś na wzór :):D hihi

www.film.onet.pl/9496,dvd.html

P.S jak tak dalej pójdzie to zaczniemy sobie niedługo wysyłać koperty z tajemniczym białym proszkiem :D :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.