Skocz do zawartości
any1977b

moja mała odrobina oceanu

Rekomendowane odpowiedzi

Piasek dałeś ten co wcześniej pisałem żywy samoa pink? U mnie ten piasek nie zbryla się. Moje błazenki nie opuszczają xeni i mnie to nie martwi, a opuszczają tylko do jedzenia. Te kilka korali i ukwiał ożywiły akwarium. Może do przekopywania piasku kup stado ślimaków nassarius, z dwa strombus.

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nassariusy mialem 4 teraz sa w sumpie.zaczelo sie zbrylanie wlasnie chyba od nich.tak ten piasek dalem polecony.rewelacyjny,kolory troche wniosly zycia i ozywily to prawda.niemam nikogo znajomego wiec musze kupowac szczepki,po trochu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam ślimaki nassarius 3 sztuki i ten sam piasek. U mnie ten problem nie występuje, więc podejrzewam, że to raczej nie jest wina ślimaków. Też nie mam nikogo znajomego w okolicy i szczepki korali kupowałem i kupuję po trochu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tak pomyślałem bo po wpuszczeniu zostawiały takie węże sklejonego piasku,ale nie było ich kilka dni a piasek dalej taki sam więc dziś wróciły do akwarium a ja chyba kupię babkę i niech miesza piasek.I tak muszę troche zmodyfikować bo pompa 3000l okazała się nie do końca wystarczająca i szukam teraz czegoś ok.4500,myślę też co włożyć do sumpa.ceramikę,węgiel,czy wogóle nic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już zależy od Ciebie co umieścisz w sumpie. Siporax lub inne podobne medium według mnie jak najbardziej, ewentualnie skała. Jak masz miejsce możesz zrobić refugium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś do dodania na miesiąc po zalaniu

Jak narazie dużych zmian nie zauważono.Testów na chwilę obecną niemam,tylko no2 i no3 pozostałe do zamówienia.W akwarium drobny zielony nalot na skałach i małe meduzki z tych negatywnych,pozytywnie błazenki mają się dobrze,krewetka nie zaginęła i coś tam działa a ja zastanawiam się czy mogę dodać jakieś kolejne życie-i tu prosiłbym o poradę co do wyboru czegoś do pielęgnacji dna,babka jakaś czy rozgwiazda,krab a może jeszcze coś innego?

Niestety mam problem z ustawieniem aparatu i z tąd taka jakość zdjęcia,wyłączyłem niebieskie i coś tam wyszło

20180529_182525.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas na aktualizację

Długo nie aktualizowałem ale zbytniego zainteresowania nie było,pewnie dlatego że jestem początkujący,nie znam innych morszczaków i nie znam się tak jak inni.

Akwarium funkcjonuje,chociaż nie obyło się bez plagi dino-pomogło codzienne odsysanie i kuracja wodą utlenioną,układ skał trochę zmodyfikowany, ze sprzętu doszła pompa dozująca i od miesiąca idzie balling AF.Parametry w normie,niestety nie podam w tej chwili bo czekam na zamówione kolejne testy-poprzednie szybko mi zeszły z racji zawirowań. Z życia doszła babka,krewetka czyszcząca,pokolec i hexatenia z racji tego że pojawiło się sporo drobnych żyjątek w skale.Był też garbik ale po wpuszczeniu pokolca dostał szału i ciągle atakował.Dwa dni trwało polowanie,siatka,pułapka ,butelka z kawałkiem krewetki koktajlowej i dopiero dwie plexy postawione z przodu jedna na drugą i jak wpłynął szybko rozsunięte pozwoliły złapać bandytę,jak narazie siedzi w izolatce w sumpie.Powoli zbieram szczepki,wszystko rośnie ale pojawia się problem z aiptasią.Codzienne polowania ze strzykawką i igłą z wodą utlenioną pomagają tylko na duże i to za kilka dni wraca.Zastanawiam się nad zakupem wundermani,ale jak na dzień dzisiejszy są niedostępne.Chciałem kupić brzydala ale po przeczytaniu postów na forum o podjadaniu miękasków wstrzymałem się.Niezbyt dobrej jakości zdjęcia,ale coś tam widać,bardzo proszę o opinie doświadczonych i ewentualne porady.Wiem że pewnie popełniam kupę błędów ale tak jak pisałem sam się uczę i staram dojść do prawidłowego prowadzenia zbiornika.Może ktoś podpowie co jeszcze z obsady mogę dodać,zastanawiam się nad mandarynem ale niechciałbym powtórki historii jak z garbikiem.Był salarias,od razu skubał glony,wyglądał na zdrowego i po trzech dniach po prostu odszedł na wieczną rafę,bardzo pocieszna rybka ale cóż.Może ktoś podpowie czy w takim układzie podmiany 20procent co dwa tygodnie są odpowiednie.Na szybach pojawiły się białe malutkie białe jakby ślimaczki,muszelki ale niestety glonów wapiennych brak.Dodam że przy ostatnich testach w tamtym tygodniu wszystko  jak być powinno.Na drugim zdjęciu ostatni nabytek,małe ale ładne.Pozdrawiam serdecznie.

20180922_171109.jpg

20180915_125606_001.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę ci pisać "a nie mówiłem ":). Chodzi o tło. Te glony całkiem niefajnie wyglądają. Sporo ich masz. Daj jakiś pożeraczy. W sumpie zorganizuj filtr glonowy. Jeśli chodzi o podmiany to myślę, że lepiej 10% raz w tygodniu. Po dołożeniu skały, konstrukcja mi się podoba:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To briareum u góry to nie jest najlepszy pomysł. To piękny koralowiec, ale inwazyjny, trzeba je trzymać na osobnych skałach odsuniętych od głównej konstrukcji. Sporo osób kładzie je przy szybie, wtedy kolonizują szybę i super to wygląda.  Jeśli jeszcze masz możliwość to zabierz je w odosobnione miejsce na piachu.

Xenia w sprzyjających warunkach i grzybki też potrafią zarastac i wygrywac z innymi koralowcami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No coż tlo wiem,troche przegapilem,bylo glonów dużo więcej,staram sie zbierac.niestety niema już opcji zmiany na czarne.Te briareum strasznie mi sie podoba,xenia jest pod stałą kontrolą,narazie staram się jakoś zapełnic zbiornik,mam nadzieję że nie wymknie się z pod kontroli.Bardzo się cieszę że za dużo krytyki nie spadlo namnie,znaczy że coś powoli mi wychodzi.

A jesli chodzi o filtr glonowy to algaescubber jesli dobrze napisalem czy reaktor spagetti? tego tematu nie zglębiłem dokładnie i niewiem co lepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Briareum i xenia są nie do upilnowania. Jak zaczną rosnąć to nie ogarniesz tego. Posłuchaj bardziej doświadczonych, cotygodniowe wyrywanie będzie męczące :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie na radach doswiadczonych mi zalezy.przeloze briareum na oddzielna nie sklejona skałe.xenia jest na żywej małży i pilnuje żeby sie nie rozlazła.przełoże na piasek.Szukam informacji o filtrach glonowych i niewiem jaki ma być? Reaktor spagetti? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jesli chodzi o filtr glonowy to algaescubber jesli dobrze napisalem czy reaktor spagetti? tego tematu nie zglębiłem dokładnie i niewiem co lepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr glonowy może być  taki lub taki. Który lepszy, trudno ocenić. Tym bardziej, że miałem i mam filtracje glonową opartą na glonie sagetthi. Wcześniej był kotnik z glonami później reaktor a teraz w sumpie refugium:). Polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja

Pora na małą aktualizację,a więc;  z życia doszedł pokolec rdzawy,żółtek,mandaryn i doktorek.Dwie krewetki kuekhentali kupione z racji potwornej plagi aiptasii,wstrzyki wodą utlenioną nic nie dały a wręcz przeciwnie,nigdzie nie mogłem dostać wundermani dlatego kupiłem takie;niestety w moim przypadku kompletna klapa,nie interesują ich aiptasje a nawet pobyt w sumpie i przymusowy areszt nic nie dały. Ręce opadają na widok takiej plagi tego dziadostwa;jestem już o krok od kupienia brzydala,ale opinie różnie sprawę przedstawiają i możliwe podjadanie miękasków trochę niepokoi,ale nie mam już pomysłu.Za waszą radą postanowiłem po przewertowaniu sieci skonstruować filtr glonowy.Wybór padł na poziomą siatkę choć wiele osób chwali pionową z opływającą wodą od góry,jako prototyp zrobiłem taki z plexi białej i po sklejeniu wygiąłem sobie wieszak do powieszenia na moim sumpie.Dodałem zdjęcia poglądowe jak to mniej więcej wygląda i urobek z tygodnia czyli co wyrosło.Oczywiście jest jeszcze pokrywa z ledami które świecą przez sterownik od 22 do 8 rano.Może trochę jakby mniejszy problem glonów,przy odsysaniu swobodnie się odrywają kawałkami,ale najgorsza teraz AIPTASIA!!!!!  niemam już prócz brzydala pomysłu.

ps.Choroba postępuje; trafiła się okazja i kupuję okazyjnie akwarium ze stelażem i sumpem- sam baniak 540litrów.

Odległe plany na przesiadkę ale najważniejsze że będzie już w domu i mam od słodkiej połóweczki zgodę na rewolucję i wstawianie w ściane.

 

20181101_195947_001.jpg

20180930_180224.jpg

20180930_145913.jpg

20181101_200018_001.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

           Nieplanowana zmiana

Niestety plany ulegają zmianie.Plaga aiptasji okazała się nie do pokonania,a krewetki rozgrzebując je powodowały potworne rozsianie.praktycznie cała skała pokryta tym dziadostwem,nawet korale i podjąłem ostateczną walkę.Wszystkie korale na nowych podstawkach oczyszczone stoją na podstawce z plexi 10cm od dna celem odizolowania od piasku,cała skała wyjęta,część wyrzucona bo takich aiptasji to jeszcze nie widziałem,część w beczce z krewetkami ale do akwarium już nie wróci.Krewetki z akwarium usunięte i na razie włozony kawałek sztucznej skały żeby ryby miały się gdzie chować.na dniach powstanie sztuczna skała ze skruszonych korali i białego cementu,po moczeniu w solance trafi do akwarium,wiem że to ryzykowne wymieniać skałę ale niemam wyjścia.po jakimś czasie piasek zostanie też wymieniony,a reasumując cała plaga to efekt:braku kontroli kupowanych szczepek,niepotrzebne próby likwidacji różnymi wstrzykiwaniami,za późno wpuszczone i nie do końca nastawione na aiptasję krewetki które spowodowały wybuch plagi.

Może uda się uratować życie,jak narazie trzeci dzień nic złego się nie dzieje i oby się udało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie po długiej przerwie.Nawiązując do ostatniego wpisu zaktualizuję,a więc-skończyło się wymianą całej skały,plaga niestety wygrała.Potem przesiadka na większe 380litrów,nowy piasek i jak narazie odpukać niema żadnej zarazy.Balling zmieniłem na cz.d.a pozostała tylko sbs aquaforest,trochę miękasków ucierpiało w trakcie tej koszmarnej walki,ale jestem bogatszy o nowe doświadczenia.Odpieniacz wymieniony na octo 150s z pompą nevajet 2500 na igłach,miałem chwile zwątpienia ale jakoś wszystko się powoli układa.Jeszcze jest nalot na piasku z przodu i glony na skale,ale powoli w odwrocie,filtr glonowy powoli się rozkręca i wreszcie pojawiają się glony wapienne.

Ps.wiem że mało skały ale z czasem dojdzie.

140 (1).jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że się nie poddałeś,tylko fotka  mogła by  być ciut większa.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Telefonem robione,nie no nie zrezygnuje chociaż kilka miesięcy koszmarne były.teraz uważam co i z kąd biorę.Muszę sporo dokupić bo niestety ucierpiały trochę miękaski ale powoli odżywają,ukwiał się podzielił więc chyba idzie ku dobremu.może ta lepsza fotka

15030340_20190801_175024.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

                wreszcie aktualizacja

Wreszcie mogę coś napisać,jakoś to niebyło czasu,to zabardzo nic nowego nie doszło,ale po kolei: niesiony falą sukcesów,choć małych pomyślałem,poczytałem i postanowiłem zrobić reaktor glonowy,przerobiony odpieniacz turboflotor i taśma led i odpalanie,włożyłem spagetti,wszystko śmiga,glony rosną i w ciągu dwóch tygodni woda kompletnie jałowa.Niestety i tym razem przedobrzyłem więc poszedł w odstawkę i wszystko wróciło do normy.Teraz tylko balling,AF vitality i raz na tydzień płyn lugola.Wszystko jest na dobrej drodze,pozostawione swojemu biegowi.

Ps. Brzydal po roku pokazał drugą nature!!!!!!!

Przyniosłem duźą szczepkę xeni i nagle oszalał,rwał jak wariat i w dwa dni xenia zniknęła.Był rozszalały i zabrał się za zoa- tu przesadził i po nocnej zasadzce trafił do sumpa.

Wiem że to moje błędy,ale już wiem więcej,nie poddaje się a morszczyzna wciągnęła mnie na całego.

Fotkę wstawię następnym razem,teraz niemam jak,jest noc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.