Skocz do zawartości
drogba_37

Porządny zawór zwrotny poszukiwany

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium 1300 litrów, sump 220 L, wodę z ostatniej komory sumpa pompa pompuje do akwarium i wpada przez otwór w szkle 20 cm pod tafla wody. Na rurce PCV (20mm) przez którą woda wlatuje do akwarium zamontowałem już 3 zawór i za każdym razem jak testuje,  woda po wyłączeniu pompy wraca do akwarium. Testowałem 3 różne zawory, trzech różnych firm  i zawsze to samo. Po mojemu, nagle przy wyłączeniu pompy, wytwarza się takie ciśnienie, że zawór zostaje "przełamany". Tu moje pytanie czy znacie jakieś solidne, porządne zawory które mimo dużego ciśnienia nie pozwola wodzie wrócić?

Dodam, że testowałem zawory w pionie i poziomie, ze sprężynką i bez, plastikowe i mosiężne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawór montuje się na powrocie wody z akwarium do sumpa.

Nie ma tam jakiegoś wielkiego ciśnienia.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Roman.P napisał:

Zawór montuje się na powrocie wody z akwarium do sumpa.

No i właśnie niekoniecznie. Można montować zawór zwrotny na powrocie. Po to, żeby woda nie wracałą przez pompę do sumpa przy braku zasilania. Też miałem taki pomysł, ale z braku dobrego, niezawodnego zaworu zarzuciłem ten pomysł.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co montować zawór zwrotny na wylocie pompy? W przypadku braku zasilania jak parę litrów wody cofnie się do sumpa to chyba żaden problem?

lepiej lepszy zawór bramowy na powrocie do sumpa żeby dokładnie wyregulować poziom wody w akwarium i sumpie.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I zrobic otwór odpowietrzajacy na powrocie przy tafli wody i tyle 

Tak to kombinujecie z tymi zaworami na powrocie 

Zawor na spływie i tyle 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zawór bramowy na spływie do sampa i reguluje się nim przepływ bajecznie. Ale nie o nim mowa.

Kolejny zawór mam na rurce którą pompa, pompuje wodę do akwarium, to zawór przeciwzwrotny bez żadnej regulacji, bo ona tu niepotrzebna - on ma tylko blokować wode przy braku zasilania pompy, żeby nie wracała do sumpa . Wlot wody  tą rurką mam 20 cm pod tafla, także jak zawór walnięty i woda wraca to przy 1300 litrach tracę bardzo dużo wody , około 350 litrów. I ten zawór jest awaryjny, a właściwie już 3 sztuki montowałem i każda puszcza wodę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daniel post wyżej Ci napisał. Wystarczy że w rurce zasilającej z pompy wywiercisz jakie 1.5 cm od lustra wody otwór fi np. 6 mm, to przy braku zasilania układ zapowietrzy się i do sumpa cofnie jakieś 40 l wody. Ilość możesz policzyć z powierzchni akwarium. Ta metoda działa od zawsze.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie dysze wlotowe są tak ustawione, ze w przypadku zaniku prądu do sumpa wraca niewiele wody - dysza bardzo szybko się zapowietrza. Pudełkiem przelewowym też niewiele spadnie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też - wspominany wcześniej - sposób z otworem umiejscowionym pod lustrem wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po słodkim akwa pozostałość ? 

gdzie komin pokaż akwa i sump w FTS 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odwrotnie, było morskie, a teraz czas na słodkie ;) 

Komin pokażę jutro bo teraz dzieci spią 

Googluje po nocy i chyba rozwiązaniem byłby zawór klapowy, takiego jeszcze nie miałem, tylko nie mogę znaleźć klapowych o śrenicy 20mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech kolega sprawdzi zawory montowane przy myjkach które  blokują powrót wody do sieci są z pcv

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można wyjść z rurkami bliżej tafli , dwa kolanka kawałek rurki . 
Zawory zwrotne  w morskim cienko się sprawdzają bo : ślimaki /rurówki /i inne twarde tematy lubią gościć w środku hydrauliki .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Nuke napisał:

Niech kolega sprawdzi zawory montowane przy myjkach które  blokują powrót wody do sieci są z pcv

Możesz podesłać jakiś link? Jeśli na pcv byłby idealny ;)

Ja puki co znalazłem taki, klapowy

http://allegro.pl/zawor-zwrotny-klapowy-3-4-dn20-mosiadz-q4-i5670411397.html

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, drogba_37 napisał:

Akwarium 1300 litrów, sump 220 L, wodę z ostatniej komory sumpa pompa pompuje do akwarium i wpada przez otwór w szkle 20 cm pod tafla wody. Na rurce PCV (20mm) przez którą woda wlatuje do akwarium zamontowałem już 3 zawór i za każdym razem jak testuje,  woda po wyłączeniu pompy wraca do akwarium. Testowałem 3 różne zawory, trzech różnych firm  i zawsze to samo. Po mojemu, nagle przy wyłączeniu pompy, wytwarza się takie ciśnienie, że zawór zostaje "przełamany". Tu moje pytanie czy znacie jakieś solidne, porządne zawory które mimo dużego ciśnienia nie pozwola wodzie wrócić?

Dodam, że testowałem zawory w pionie i poziomie, ze sprężynką i bez, plastikowe i mosiężne.

Od 3 lat mam w akwarium zamontowany zawór zwrotny w pionie w kominie. W moim wykonaniu ma on w środku kulę która się cofa z wodą i uszczelnia spływ.

Zastanawiam się nad tym co napisałeś, że twoje zawory się "przełamują". Rozumiem,że po wyłączeniu pompy woda leje się mocno pomimo zaworu zwrotnego czy tylko troszkę przecieka?

Do nowego akwarium zakupiłem nowy zawór zwrotny ale nie ma już kuli tylko walec.(jeszcze nie przetestowany) Ciekawe czy będzie pracował tak niezawodnie jak ten z kulą?


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leje się ostro, woda spływa w ilości 300 litrów do kanalizy, aż do poziomu otworu w akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silva

A co tam wewnątrz siedzi? jaki to typ zaworów?

W moim sklepie hydraulicznym dostępne sa zawory klapowe w rozmiarze 20mm, sprzedawca do moich celów bardziej proponował mi zawór antyskażeniowy, cos takiego:

https://www.unisan.net.pl/products/zawor-antyskazeniowy-dn20

Mówił że przy małej różnicy ciśnień w klapowym jest wątpliwa szczelność że zawór antyskażeniowy ma o wiele lepsze gumowe uszczelnienie i wykonanie

cokolwiek wybiorę, to żeby to wsadzić w rurkę pcv, będę jeszcze potrzebował cos takiego:

http://nawadnianie-sklep.pl/armatura-pvc/2093-srubunek-przejsciowy-pvcstal-nierdzewna-kwxgz-25x34-pn10.html

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, drogba_37 napisał:

A co tam wewnątrz siedzi? jaki to typ zaworów?

w jednym to

302180576554056c3f2909.jpg

w drugim nie wiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem ten który Silva pokazał, jak dojdzie i zamontuję dam znać czy przepuści. dziekuje wszystkim za porady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz śmiało kupić,ja mam ten zawór,sprężyna jest z nierdzewki;-) też pytałam jak mi robili hydraulikę :-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.