Skocz do zawartości
posolony

42 litry szczęścia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Jako, że coraz częściej można natknąć się tam i ówdzie na małe morskie kosteczki, sam po dość długim namyśle zdecydowałem się na postawienie 42 litrowego słoiczka ^_^, Akwarium kręci się już 8 miesięcy i od samego początku było prawie bezproblemowe. jedyna faza, która nieco denerwowała to faza glonów zielonych przy dojrzewaniu, bo ten stan utrzymywał się prawi 2 miesiące, ale i tak lepsze zielone glony nisz fioletowe sinice!

Obecnie baniaczek jest prawie bezobsługowy, jedyne co muszę robić to podmieniać wodę praktycznie raz na miesiąc i karmić zwierzaczki co sprawia mi przyjemność.

SPRZĘT:

szkiełko 35x35x35 OW,

lampa Kessil a160WE

kaskada fzn3 wypełniony siporaxem

curkulator Jebao SW2

ZWIERZĄTKA:

z korali są:

-caulastrea,

-3 odmiany zoa,

-duncanopsammia axifuga,

-pavona,

-ficordea florida i yuma,

-montipora digitata pomarańczowa i stalowa,

-seriatopora hystrix,

-xenia,

-2 acroporki, 

-lobophyllia,

-2 rodzaje acanthasrea,

-blastomussa,

-discosoma green, która od pewnego czasu zaczyna marudzić:(

Ze "zwierząt zwierząt"

-lysmata amboinensis,

-percon,

-turbo,

Przy okazji chciałbym się także zapytać, czy macie może jakiś pomysł co doskwiera mojej discosomce. Od dwóch dni wokół niej pojaiwło się coś przypominające cyjano. parametry na dziś:

-temp. 26*C

-NO2: 0

-NO3: 1

-PO4: 0.03

-KH: 8,3

-Ca: 470

-Mg: 1470

-pH: 7.8

DSCN0859.JPG

DSCN0854.JPG

DSCN0858.JPG

DSCN0863.JPG

DSCN0857.JPG

DSCN0853.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak fioletowe sinice widać na piasku do tego też sporo valoni. Według mnie masz trochę mało skały, mi osobiście podoba się jak jest trochę więcej. Czy masz prawidłowe zasolenie bo Ca i Mg trochę wysokie lub inaczej zapytam jakiej soli używasz. Czemu robisz tak rzadko podmianki, a ryb żadnych nie planujesz? Więcej pytań na razie nie mam :). Daj jakieś zbliżenie discosoma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja valoni sporo, ale zakupiony niedawno percon sukcesywnie się jej pozbywa. Jadę na soli Red Sea Coral Pro, dlatego Ca i Mg są takie wysokie. Z ryb niczego nie planuje bo nie chcę ich kisić w takim słoiczku :) Mnie bardziej ciągnie w korale. Podmianki robię tak rzadko, bo narazie konsumpcja ze strony korali jest niewielka, a zwierzęta syfu jako takiego nie robią. Zauwarzyłem też, że jak "przetrzymam" tą wodę w baniaku dłużej to LPS-y i miękasy ładniej się pompują[emoji5]

Wysłane z mojego SM-G357FZ przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam percnona i valoni miałem sporo, a teraz valoni nie mam wszystko zjadł. Jak u Ciebie zje valonie i pozostałe glony to będziesz musiał pomyśleć czym go dokarmiać. Ja mojego dokarmiam caulerpa prolifera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rade, będe musiał coś wykombinować[emoji5]. Discosoma z bliska wygląda tak:
31723c0844c7d0ea8d1a0fce94fcef0b.jpg75b71da59b328d6697f2f0ddaea1e3dc.jpg

Wysłane z mojego SM-G357FZ przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Discosoma zanim pojawiło się cyjano wokół niej też była podkurczona? Jak możesz to odessij cyjano, może to ono drażni discosoma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, była podkurczona już tydzień prędzej


Wysłane z mojego SM-G357FZ przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś takie discosoma zielone w białe paski, też się przykurczyły i robiły się coraz mniejsze, aż w końcu znikły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj postanowiłem oczyścić discosomy z cyjano, ale przy oględzinach zauważyłem te oto twory na spodniej stronie moich zwierzów, ma ktoś pomysł co to jest? Najgorsze, że to się rusza!cceff304169b5edf98154bfdc2c87402.jpg5518b60de079f27eb86eaba25c2a4c74.jpg

Wysłane z mojego SM-G357FZ przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko w akwarium kręci się w jak najlepszym porządku. Korale pompują się aż miło! Trochę wstyd się przyznać ale nawet nie chce mi się robić testów bo za każdym razem wyniki się powtarzają. Ale jest w nim trochę pustawo, macie może jakieś propozycje co do ciekawych korali albo czegoś pływającego?
MVIMG_20180803_223131877.jpegMVIMG_20180803_223115582.jpegMVIMG_20180803_223341431.jpegMVIMG_20180803_223429841.jpeg

Wysłane z mojego moto g(6) przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie dawno nic nie umieszczałem, to pomyślałem, że pora na mały update.
Wszystkie korale rosną w najlepsze (no może za wyjątkiem jednej acropory, ale ona od początku coś marudziła). Nawet moja stojąc AW miejscu pomarańczowa monti po przedstawieniu na dół ruszyła.
Jedyne co mnie denerwuje to plama cyjano, która i tak na szczęście stale się zmniejsza więc jestem dobrej myśli :)
Jedyne nad czym teraz myślę to wsadzenie jakiegoś życia, to znaczy jakieś ciekawe korale bo nie powiem, niektóre cukieraski kuszą ;). Moze macie jakieś propozycje na ciekawe koraliki do takiego litrażu?
e6c94a76e36504b7d2be9efcf877ee88.jpg6dc483863a49aa30d95b07c4dd3120c9.jpg3b3461920979f4b68bc5a00ffdc92aa5.jpg440d4be04d21552626e96da52f065595.jpg1872953c52eed0aa5ea195aad9abe4a1.jpg2c53958747731122fb9fadf0505ed7e4.jpgef13ae0aa8fa7aa50f510f507ac629b4.jpg42a02fef150074b749a59cd123b7faa7.jpg0dbd9f4868fa62818a5329b3893090a0.jpg

Wysłane z mojego moto g(6) przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne szkiełko :clapping i w dodatku całkiem nie daleko mnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Blues napisał:

Fajne szkiełko :clapping i w dodatku całkiem nie daleko mnie :)

Rzeczywiście! Miło wiedzieć, że coraz więcej solniczek wyrasta wokół! ^_^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładny baniaczek. W małym litrażu masz miekkie i acre. Używasz może węgla? Może toksyny ją drażnią? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, dla syna napisał:

Ładny baniaczek. W małym litrażu masz miekkie i acre. Używasz może węgla? Może toksyny ją drażnią? 

Dzięki! Co do węgla to od samego początku nie używam żadnych absorberów, czy to możliwe, żeby toksyny drażniły tylko jedna acrę, a druga miała się dobrze? Czy na to nie ma zasady?

Jej głównym problemem była utrata tkanki na podstawie, może to trochę ułatwi sprawę:huh:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tkanka przy spodzie odrasta to powinna wkoncu ruszyć. A co do węgla to przy takiej obsadzie mimo wszystko bym go użył. 30ml i co miesiąc wymiana. Kh nadal powyżej 8? Dla twardzieli najlepsze jest 7-7,5. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie najgorsze jest że tkanka od jakiegoś czasu ani nie odrasta, ani nie degraduje.

Co do Kh to wykonałem dzisiaj test, żeby wynik wył wiarygodny i pokazał mi 6.1 co mnie trochę zaniepokoiło.

Niedługo będę robił zakupy więc zamówię trochę węgla i może coś do podnoszenia Kh.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, posolony napisał:

No właśnie najgorsze jest że tkanka od jakiegoś czasu ani nie odrasta, ani nie degraduje.

Co do Kh to wykonałem dzisiaj test, żeby wynik wył wiarygodny i pokazał mi 6.1 co mnie trochę zaniepokoiło.

Niedługo będę robił zakupy więc zamówię trochę węgla i może coś do podnoszenia Kh.

 

To może masz wahania kh i dlatego tak dostaje w kość. Częste skoki kh w ciągu tygodnia często blokują wzrost koralowców, a czasami nawet zabijają. A różnica pomiędzy wcześniejszym pomiarem a tym to ponad 2 jednostki. Pytanie jak częste skoki są i jak duże. Bezpiecznie podnosić max o 0,5 jednostki w ciągu 24h. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W akwarium wszystko rozwija się w najlepsze :)
Do akwarium trafiło zgodnie za radą 30ml węgla aktywowanego, który postaram się zmienia iść co 2-3 tygodnie
Tkanka acropory zaczyna poooowoli odrastać
KH podbiłem w okolice 7, ale postanowiłem to zrobić zwiększając jedynie podmianki. Z nadzieją, że korale pokażą trochę więcej kolorów zacząłem lać Red Sea Trace-colors abcd i w sumie jakieś małe efekty już są. Zobaczymy co będzie dalej ;)
Do kosteczki trafiło trochę życia, 2 strombusy, alveopora i euphyllia yaeyamaensis na które nie mogę się napatrzeć!2cb503afcf3770856b18963aaf4a9934.jpgba98d2a931b62ecc5dc298a4588a05e8.jpg54756c4e3347cceebcf59016b40f4dbb.jpg9f82569fe5b4eb899f3ecd4e3c2c857e.jpg

Wysłane z mojego moto g(6) przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całkiem ładnie. Nie wiem w jakie korale dokładnie celujesz, ale może jeszcze na dno jak znajdziesz miejsce to jakąś pomarańczową fungie i na skały sinularie, do tego np. jeszcze gorgonie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Całkiem ładnie. Nie wiem w jakie korale dokładnie celujesz, ale może jeszcze na dno jak znajdziesz miejsce to jakąś pomarańczową fungie i na skały sinularie, do tego np. jeszcze gorgonie.
Dziękuję ;) co do korali to fungia też mi chodziła po głowie, ale muszę pokombinować co nieco z przestrzenią bo nie ukrywam, że szkiełko olbrzymie nie jest :)

Wysłane z mojego moto g(6) przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze pokombinujesz to miejsce się znajdzie :). A tak na poważnie to masz już tam trochę ciasno i może czas po mału myśleć o większym akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety większe póki co nie wchodzi w grę więc muszę rozpieszczać to co mam ;)

Wysłane z mojego moto g(6) przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna kostka - cieszy oko !


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.