Skocz do zawartości
Gość

sump projekt

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Witam,czy jest ktoś wstanie mi pomóc zaprojektować sump do akwarium 112l.

wymiary jakie mam dostępne w szafce to:

szer 25 cm

dłu 25 cm

wys 50 cm

proszę mi też wytłumaczyć co jest mi potrzebne i niezbędne ze sprzętu oraz mediów filtracyjnych w tym sumpie,dodam iż chciałbym zamontować pudełko przelewowe.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego bardzo dużo zależy jakie masz zamiary odnośnie tego właśnie sumpa, i jaki kierunek obrałeś, bez tego raczej nie pomożemy musisz się określić co w tym sumpie chcesz mieć. Polecam pogrzebać bo sporo znajdziesz na forum odnośnie zagospodarowania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, boo12 napisał:

Kolego bardzo dużo zależy jakie masz zamiary odnośnie tego właśnie sumpa, i jaki kierunek obrałeś, bez tego raczej nie pomożemy musisz się określić co w tym sumpie chcesz mieć. Polecam pogrzebać bo sporo znajdziesz na forum odnośnie zagospodarowania

Na pewno odpieniacz,grzałkę,siporax +jakieś mniejsze skałki(ewentualnie gruz koralowy)+ absorbery (węgiel,purigen) wata by zbierała nieczystości(łatwy dostęp do wymiany),pompkę (i tu pytanie jaką polecacie,ważne by była cicha),myślałem też o automatycznej dolewce ale grawitacyjnej na bok sumpa by była zamontowana

 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
2 godziny temu, mario 84 napisał:

szer 25 cm

dłu 25 cm

wys 50 cm

nic nie pomyliłeś z tymi wymiarami :P , bo cieżko będzie zmieścić cokolwiek w sumpie 25x25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 minut temu, Paragon napisał:

nic nie pomyliłeś z tymi wymiarami :P , bo cieżko będzie zmieścić cokolwiek w sumpie 25x25

niestety nie:( taka szafka,tyle miejsca w jednej przegrodzie) 25x25 wysokość 40 max 50  :/    wiem że to mało ale lepsze to niż VERSAMAX 3 I dodatkowa woda w obiegu

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

łooo to przykra sprawa ale 25 cm nie masz co rozmyślać o komorach będzie jedna/dwie tam raczej upchasz tylko techniczne urządzenia, i to też musisz przemyśleć bo nie wiem czy odpieniacz z pompą się zmieści bo musisz te komory oddzielić od siebie np 10cm na pompę i 15 - grubości szyb zostaje Ci na odpieniacz i powiedzmy grzałkę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, Paragon napisał:

łooo to przykra sprawa ale 25 cm nie masz co rozmyślać o komorach będzie jedna/dwie tam raczej upchasz tylko techniczne urządzenia, i to też musisz przemyśleć bo nie wiem czy odpieniacz z pompą się zmieści bo musisz te komory oddzielić od siebie np 10cm na pompę i 15 - grubości szyb zostaje Ci na odpieniacz i powiedzmy grzałkę

ok ,a jaką uzyskać wysokość przegródki? i w tym wypadku gdzie upchać media filtracyjne oczywiście w skarpecie w pierwszej komorze tam gdzie odpieniacz czy tam gdzie pompka?

jeśli dobrze rozumuje to muszą być 2 przegrody 1 wyżej 2 niżej i jakaś przerwa miedzy nimi?

sory za błahe i dla nie których durne pytania ale jest to mój pierwszy sump heh 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
3 minuty temu, mario 84 napisał:

ok ,a jaką uzyskać wysokość przegródki? i w tym wypadku gdzie upchać media filtracyjne oczywiście w skarpecie w pierwszej komorze tam gdzie odpieniacz czy tam gdzie pompka?

jeśli dobrze rozumuje to muszą być 2 przegrody 1 wyżej 2 niżej i jakaś przerwa miedzy nimi?

sory za błahe i dla nie których durne pytania ale jest to mój pierwszy sump heh 

tak muszą być dwie, a jaka wysokość przegrody to zalezy od odpieniacza jaki chcesz tam mieć, komora odpieniacza musi mieć stały poziom, komora powrotu ma wahliwy poziom ( woda odparowuje poziom się zmniejsza dolewasz lub stosujesz dolewkę automatyczną),  przy wymiarach 25x25 zapomnij o skarpecie wątpie aby zmieściła się razem z odpieniaczem i grzałką, nie ma błahych pytań :)

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 minut temu, Paragon napisał:

tak muszą być dwie, a jaka wysokość przegrody to zalezy od odpieniacza jaki chcesz tam mieć, komora odpieniacza musi mieć stały poziom, komora powrotu ma wahliwy poziom ( woda odparowuje poziom się zmniejsza dolewasz lub stosujesz dolewkę automatyczną),  przy wymiarach 25x25 zapomnij o skarpecie wątpie aby zmieściła się razem z odpieniaczem i grzałką, nie ma błahych pytań :)

więc tak odpieniacz mam: sera marin ps 130  wymiary 225x120x80

Sera marin Protein Skier PS 20

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

masz już czy zamierzasz mieć ten odpieniacz?, jakie akwarium podaj wymiary

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, Paragon napisał:

masz już czy zamierzasz mieć ten odpieniacz?, jakie akwarium podaj wymiary

tak mam,akwarium 112l 80x35x40

ewentualnie mogę wymienić na jakiś inny jeśli ten to tragedia wg was.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

odpieniacz słaby, jak możesz to sprzedaj i kup coś takiego miałem taki w mniejszym akwarium bardzo dobrze się spisywał wystepują 3 rodzaje SQ-50, SQ-70 i SQ-90, dla Ciebie ten ostatni

https://reefshop.pl/eshoper/pl/p/RedStarfish-Odpieniacz-SQ/7165

Niedrogi ale masz wirnik igiełkowy, tak więc dla Ciebie do przemyślenia sprawa, co do wcześniejszego pytania ten który posiadasz ustawiasz na czuja, producent nie określił jakiegoś zakresu zanurzenia tutaj masz instrukcję:

https://www.sera.de/fileadmin/user_upload/manuals/sourcefiles/31120_sera_marin_Protein_Skimmer_PS_130_2014-09_INT.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

 

12 minut temu, Paragon napisał:

odpieniacz słaby, jak możesz to sprzedaj i kup coś takiego miałem taki w mniejszym akwarium bardzo dobrze się spisywał wystepują 3 rodzaje SQ-50, SQ-70 i SQ-90, dla Ciebie ten ostatni

https://reefshop.pl/eshoper/pl/p/RedStarfish-Odpieniacz-SQ/7165

Niedrogi ale masz wirnik igiełkowy, tak więc dla Ciebie do przemyślenia sprawa, co do wcześniejszego pytania ten który posiadasz ustawiasz na czuja, producent nie określił jakiegoś zakresu zanurzenia tutaj masz instrukcję:

https://www.sera.de/fileadmin/user_upload/manuals/sourcefiles/31120_sera_marin_Protein_Skimmer_PS_130_2014-09_INT.pdf

 ten co podałeś tzn.sq 90 pisze że głebokość zanurzenia 20 22 cm ,czyli jaki poziom optymalny zrobić w pierwszej przegrodzie?jaki ma być przepływ zostawiony pod nim oraz nastepna przegroda na jakiej wysokosci?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, mario 84 napisał:

tak mam,akwarium 112l 80x35x40

ewentualnie mogę wymienić na jakiś inny jeśli ten to tragedia wg was.

Hmm rzeczywiście ciężka sprawa.... a jaką masz maksymalną wysokość wewnątrz szafki? Myślę, że jeśli chodzi o samego sumpa to można spokojnie zejść z tej wysokości 50cm, ale w zamian postawić na górze dolewkę grawitacyjną. Też wydaje mi się że nie zmieści się skarpeta filtracyjna na spływie. Widziałem na jednym filmiku jak ktoś miał wykonany pod rurą spływu i rewizji taki "stojak" z wgłębieniem, w którym wkładał kawałek waty. Dzięki temu masz wstępną filtrację mechaniczną oraz w twoim przypadku 2 komór to powinno ustabilizować poziom wody dla lepszej pracy odpieniacza. Pod tym stojakiem można włożyć jakieś drobne media i grzałkę. Właśnie grzałka! Dobrze przeczytaj jakie będzie miała wymiary, ja kompletnie o niej zapomniałem i po zakupie okazało się, że była trochę za duża i trzeba było kombinować;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 minut temu, CzaQ napisał:

Hmm rzeczywiście ciężka sprawa.... a jaką masz maksymalną wysokość wewnątrz szafki? Myślę, że jeśli chodzi o samego sumpa to można spokojnie zejść z tej wysokości 50cm, ale w zamian postawić na górze dolewkę grawitacyjną. Też wydaje mi się że nie zmieści się skarpeta filtracyjna na spływie. Widziałem na jednym filmiku jak ktoś miał wykonany pod rurą spływu i rewizji taki "stojak" z wgłębieniem, w którym wkładał kawałek waty. Dzięki temu masz wstępną filtrację mechaniczną oraz w twoim przypadku 2 komór to powinno ustabilizować poziom wody dla lepszej pracy odpieniacza. Pod tym stojakiem można włożyć jakieś drobne media i grzałkę. Właśnie grzałka! Dobrze przeczytaj jakie będzie miała wymiary, ja kompletnie o niej zapomniałem i po zakupie okazało się, że była trochę za duża i trzeba było kombinować;) 

Max wysokość w szafce to 68 cm ale trzeba jakoś doprowadzić przewody i mieć dojście do odpieniacza i generalnie do wszystkiego więc wysokość sumpa to 50 cm,a grzałka ma 30 cm wysokości

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie udało by się zmieścić z jakimś kompromisem. To zależy jak twoje dłonie są sprytne i cierpliwe oraz od ich wielkości :D Ja mam raczej drobną budowę i w moim sumpie mimo kostkowej konstrukcji całkiem sporo udało mi się zmieścić. I też zależy jakie masz priorytety - jeśli chcesz dziennie lać wodę z ręki to nie ma się co silić i wpychać automatycznej dolewki do sumpa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 minut temu, CzaQ napisał:

Według mnie udało by się zmieścić z jakimś kompromisem. To zależy jak twoje dłonie są sprytne i cierpliwe oraz od ich wielkości :D Ja mam raczej drobną budowę i w moim sumpie mimo kostkowej konstrukcji całkiem sporo udało mi się zmieścić. I też zależy jakie masz priorytety - jeśli chcesz dziennie lać wodę z ręki to nie ma się co silić i wpychać automatycznej dolewki do sumpa

Wiesz generalnie nie ma dla mnie problemu dolewać dziennie wodę do sumpa więc obejdę  się bez dolewki:) a ręce mam sprawne hehe:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, mario 84 napisał:

Wiesz generalnie nie ma dla mnie problemu dolewać dziennie wodę do sumpa więc obejdę  się bez dolewki:) a ręce mam sprawne hehe:)

Akurat idealnie powstał przed chwilą wątek, który może Ci się przydać, zobaczysz co z tego wyniknie;) 

Jaki planujesz komin? zewnętrzny czy wewnętrzny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 minut temu, CzaQ napisał:

Akurat idealnie powstał przed chwilą wątek, który może Ci się przydać, zobaczysz co z tego wyniknie;) 

Jaki planujesz komin? zewnętrzny czy wewnętrzny?

Planuje pudełko przelewowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Godzinę temu, mario 84 napisał:

 ten co podałeś tzn.sq 90 pisze że głebokość zanurzenia 20 22 cm ,czyli jaki poziom optymalny zrobić w pierwszej przegrodzie?jaki ma być przepływ zostawiony pod nim oraz nastepna przegroda na jakiej wysokosci?

odpieniacz jest zaczepiany na ściance maksymalna zalecana wysokość to 22cm, jak możesz to przegrodę zrób na 25cm, odpieniacz zawsze możesz podnieść

53 minuty temu, mario 84 napisał:

Wiesz generalnie nie ma dla mnie problemu dolewać dziennie wodę do sumpa więc obejdę  się bez dolewki:) a ręce mam sprawne hehe:)

Tylko tak Ci się wydaje przy małym akwariu, skutki skoku zasolenia spowodowane odparowaniem wody są większe niż w akarium powiedzmy 500 litrowym, raz zapomnisz dolać, albo wyjedziesz na dwa/trzy dni i możesz mieć dramat

39 minut temu, mario 84 napisał:

Planuje pudełko przelewowe

masz już akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
16 minut temu, Paragon napisał:

odpieniacz jest zaczepiany na ściance maksymalna zalecana wysokość to 22cm, jak możesz to przegrodę zrób na 25cm, odpieniacz zawsze możesz podnieść

Tylko tak Ci się wydaje przy małym akwariu, skutki skoku zasolenia spowodowane odparowaniem wody są większe niż w akarium powiedzmy 500 litrowym, raz zapomnisz dolać, albo wyjedziesz na dwa/trzy dni i możesz mieć dramat

masz już akwarium?

Tak mam już akwarium

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Ciężko cos Ci doradzic bo nakupiłeś sprzętu zanim zacząłeś pytać co i jak, będziesz miał pod górkę, co do pudełka przelewowego jakoś mu nie ufam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

 

u nas chyba nie do zdobycia , ale gdyby ktoś miał zacięcie ...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, mario 84 napisał:

Witam,czy jest ktoś wstanie mi pomóc zaprojektować sump do akwarium 112l.

wymiary jakie mam dostępne w szafce to:

szer 25 cm

dłu 25 cm

wys 50 cm

proszę mi też wytłumaczyć co jest mi potrzebne i niezbędne ze sprzętu oraz mediów filtracyjnych w tym sumpie,dodam iż chciałbym zamontować pudełko przelewowe.

pozdrawiam

A nie lepiej zrezygnować z tak małego sumpa i dać np.odpieniacz Tunze 9004 wewnątrz akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu się nie da jak się da. Sam mam panel szerokości 12cm długości 50cm i wysokości 50 (spokojnie może być nawet 40cm). Jak przedzieli na pół to bedzie to samo co u mnie. W pierwszej zrzut i tunze 9004, druga siporax, trzecia grzałka wraz z węglem i ew. Jakieś absorbenty w ostatniej czujnik z dolewajki i pompa obiegowa. Działa wyśmienicie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.