Skocz do zawartości
Nik@

Prąd elektryczny w akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

To cały blok nie ma uziemienia? czy to tylko kwestia wymiany instalacji w mieszkaniu?

27 minut temu, silvia napisał:

kiedyś zakopywało się ocynkowane wiadro :)

:clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy cały blok nie ma. Wiem, że jest instalacja odgromowa, tzw piorunochrony, ale w mieszkaniu żaden bolec w kontakcie nie jest do niczego podłączony, atrapa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 minut temu, Nik@ napisał:

 żaden bolec w kontakcie nie jest do niczego podłączony, atrapa :)

mam to samo :( choć na korytarzach wymieniono (remont bloku)  główne kable i liczniki - lecz nie uśmiecha mi się prucie ścian bo kable są zamurowane a nie w peszlach - więc póki nic się nie fajczy ... to tak zostanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
43 minuty temu, Nik@ napisał:

Mieszkam w bloku, więc zakopywanie wiadra czy czegokolwiek nie wchodzi w grę :)

Mogę co najwyżej że skrzynki poprowadzić dedykowaną do akwarium linię i podpiąć pod osobny bezpiecznik.

Co do czarnego kabla, to miałam już przyjemność po zalaniu przez popsuta spluczke WC wzywać wieczorem elektryka, bo mi się kabel pod panelami zaczął kopcić. Izolacja jest stara i po tylu latach zaczyna się kruszyc więc po dostaniu się wody zaczęła się przegrzewac i dym spod paneli szedł, jakbym wedzarnie w domu miała.  

No i tu jest problem, właśnie chciałem zapytać czy mieszkasz w jednorodzinnym czy bloku to tutaj nie pofikasz z uziemieniem chyba musiała by pójść jakas inwestycja na caly blok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Nik@ napisał:

Mieszkam w bloku, więc zakopywanie wiadra czy czegokolwiek nie wchodzi w grę :)

Mogę co najwyżej że skrzynki poprowadzić dedykowaną do akwarium linię i podpiąć pod osobny bezpiecznik.

Co do czarnego kabla, to miałam już przyjemność po zalaniu przez popsuta spluczke WC wzywać wieczorem elektryka, bo mi się kabel pod panelami zaczął kopcić. Izolacja jest stara i po tylu latach zaczyna się kruszyc więc po dostaniu się wody zaczęła się przegrzewac i dym spod paneli szedł, jakbym wedzarnie w domu miała.  

Żółty uziemiający  kabel doprowadź i podłącz do kaloryfera :)

To taki żart oczywiście :)

 

Edytowane przez szutarek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Nik@ napisał:

Nie wiem czy cały blok nie ma. Wiem, że jest instalacja odgromowa, tzw piorunochrony, ale w mieszkaniu żaden bolec w kontakcie nie jest do niczego podłączony, atrapa :)

Mieszkam w bloku z wielkiej płyty, który był wybudowany w 1978 roku. We wszystkich mieszkaniach jest uziemienie w kuchni i łazience, a w pokojach już nie ma. To już było od początku istnienia tego bloku. Może też masz uziemienie w kuchni i łazience? I wtedy jak masz blisko to można by było podłączyć się pod te gniazdka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
19 godzin temu, maciej01 napisał:

wybudowany w 1978 roku.

pewno masz instalację dwuprzewodową a gniazdka podłączone są tak

GniazdkoTNC.png

 nie podłączysz róznicówki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
10 minut temu, silvia napisał:

pewno masz instalację dwuprzewodową a gniazdka podłączone są tak

GniazdkoTNC.png

 nie podłączysz róznicówki

Wiesz podłączają i mostkują N w różnicówce, wtedy przycisk test działa, nie wiem jaki to ma sens i czy daje jakiekolwiek zabezpieczenie, ale wydaje mi sie bez sensu, ale elektrykiem nie jestem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

N jest jednocześnie przewodem PE, a różnicówka do prawidłowej pracy potrzebuje rozgraniczenia przewodu PEN na PE i N

by kontrolować, czy prąd wychodzący z licznika ma taką samą wartość jak powracający

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wiesz podłączają i mostkują N w różnicówce, wtedy przycisk test działa, nie wiem jaki to ma sens i czy daje jakiekolwiek zabezpieczenie, ale wydaje mi sie bez sensu, ale elektrykiem nie jestem
Nie daje żadnego zabezpieczenia. Różnicowka jednofazowa działa w ten sposób, że tory prądowe L i N są umieszczone w rdzeniu zwanym Ferrantiego, jeżeli prąd który wpływa do obwodu (przez faze) jest równy temu który wypływa (przez przewód N) to wszystko jest dobrze, różnicowka zadziała jeżeli gdzieś ten prąd zabłądzi i nie wróci przez N tylko na przykład przez człowieka, przez PE itd. Tak jak napisał przedmówca musi być rozdział na PE i N (sieć TN-S) jeżeli różnicowka ma działać prawidłowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

najlepiej na jednym przykładzie :)

w ścianie masz przetartą izolację - nie kopie, nie zabija ale prąd "sączy się w ziemię" - nieświadomie płacisz przez lata

 o tym że źle podłączona (czyli właśnie tak zmostkowana) róznicówka nie zadziała gdy np. dziecko włoży gwoździa do gniazdka chyba nie trzeba tłumaczyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, ZiomEkk_ napisał:
7 godzin temu, Paragon napisał:
Wiesz podłączają i mostkują N w różnicówce, wtedy przycisk test działa, nie wiem jaki to ma sens i czy daje jakiekolwiek zabezpieczenie, ale wydaje mi sie bez sensu, ale elektrykiem nie jestem

Nie daje żadnego zabezpieczenia. Różnicowka jednofazowa działa w ten sposób, że tory prądowe L i N są umieszczone w rdzeniu zwanym Ferrantiego, jeżeli prąd który wpływa do obwodu (przez faze) jest równy temu który wypływa (przez przewód N) to wszystko jest dobrze, różnicowka zadziała jeżeli gdzieś ten prąd zabłądzi i nie wróci przez N tylko na przykład przez człowieka, przez PE itd. Tak jak napisał przedmówca musi być rozdział na PE i N (sieć TN-S) jeżeli różnicowka ma działać prawidłowo.

W Polsce bardzo mało mamy sieci TN-S. Jeśli już to TN-C-S, te są powszechniejsze, choć czasami pracuję jeszcze na sieci T-T ! W poprzedniej pracy, ale to miałem sieci I-T, ale to jako ciekawostka :)

 


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
7 godzin temu, ZiomEkk_ napisał:
8 godzin temu, Paragon napisał:
Wiesz podłączają i mostkują N w różnicówce, wtedy przycisk test działa, nie wiem jaki to ma sens i czy daje jakiekolwiek zabezpieczenie, ale wydaje mi sie bez sensu, ale elektrykiem nie jestem

Nie daje żadnego zabezpieczenia. Różnicowka jednofazowa działa w ten sposób, że tory prądowe L i N są umieszczone w rdzeniu zwanym Ferrantiego, jeżeli prąd który wpływa do obwodu (przez faze) jest równy temu który wypływa (przez przewód N) to wszystko jest dobrze, różnicowka zadziała jeżeli gdzieś ten prąd zabłądzi i nie wróci przez N tylko na przykład przez człowieka, przez PE itd. Tak jak napisał przedmówca musi być rozdział na PE i N (sieć TN-S) jeżeli różnicowka ma działać prawidłowo.

wiem jak działa ja mam poprawną instalację typu TN-C-S, , ale moją robiłem sam właśnie ze względu na to ze poprzednia była już stara a wiadomo dzieci w domu i dużo prądożernych urządzeń instalacja musi być dobra koniec kropka, napisałem tylko że tak robią majchry żeby było ładnie, po takiej instalacji z mostkowaniem jak naciśniesz test to zadziała i wszyscy sa zadowoleni, elektryk bo wziął hajs i odbiorca bo jest przekonany ze się dobrze zabezpieczył, jak pisał wyżej Marek życie zweryfikuje gdy dziecko włoży gwóźdz do gniastak, albo jakies urzdzenie w domu będzie miało przebicie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

O ile dobrze pamiętam, to u mnie nie było uziemienia nawet w kuchni. Wszędzie jest ten sam, podwójny przewód w czarnej izolacji.  Nawet obudowa gniazda jest w kuchni bez bolca, bo nie było czego do niego podłączyć. 

Oprócz skrzynki z bezpiecznikami kilka metrów dalej mam takie coś w ścianie. Wygląda to na coś w rodzaju "tablicy rozdzyelczej" która dysponuje prąd na poszczególne gniazda czy oświetlenie. 

Kable są oczywiście czarne, tylko umazane farbą. Ktoś coś potrafi z tego wywnioskować?

kJpnz0R.jpg

Wcześniej prąd z korytarza odbiera taka skrzyneczka, ponoć posiada mechanizm różnicowy, ale dla mnie to tylko obudowa...  Z tego co piszecie, to fachowiec wydudkał mnie na strychu i ten mechanizm roznicowy bez uziemienia nie ma szans zadziałac. A uziemienia na 99.99% nie mam w calym mieszkaniu.

Dodam jeszcze, że z tej skrzyneczki mam poprowadzone dwa osobne obwody do łazienki na bojler i pralkę, oraz do kuchni na płytę indukcyjną i piekarnik, te rzeczy są więc zasilane nie z czarnych kabli, tylko z kolorowych żył w chyba białej izolacji.  Co wchodzi z korytarza do mieszkania to nie wiem, nie przeglądałam się.  Zadaniem fachowców było przerobić elektrykę pod bojler i elektryczna kuchenkę plus płyta indukcyjna, wszystkie te urządzenia są zasilane napięciem 230 volt.

UEdniYN.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
16 minut temu, Nik@ napisał:

Z tego co piszecie, to fachowiec wydudkał mnie na strychu

Oj weśśś nie pisz takich rzeczy przed 22 :P

A tak poważnie to to pierwsze zdjęcie przyprawia o Ciarki, nie mieszkam w bloku, ale nie ma jakichś standardów bo jak tak patrze wszystkie te przewody wyglądają na jeden przekrój jakieś 1,5mm, róznicówkę masz jednofazowa czyli w domu masz 1 fazę, poza tym posiadasz tylko dwa przewody N + P więc wspomniana różnicówka nie działa jest na pokaz.

U mnie jak rozciągałem instalację to mam L1, L2, L3, N + P (uziemienie), gniazdka na przewodach 2,5mm światło na przewodach 1,5mm, do tego każdy pokój (gniazdka) mają swój oddzielny bezpiecznik dodatkowo mam rozdzielone fazy tak jak niżej:

L1 - gniazdka w pokojach

L2 - oświetlenie

L3 - Gniazdka Łazienka + Kuchnia

Dodam jeszcze że mam dwie skrzynki, na dom z różnicówka a garaż z pominięciem różnicówki wiadomo dlaczego :) , a i znalazłem jeszcze miejsce na zabezpieczenie przepieciowe na wszystkich 3 fazach  i przewodzie N, w razie przepięć w sieci czy nawet uderzenia pioruna, jakieś to zabezpieczenie zawsze jest, instalację robiłem sam więc pewnie super pro nie jest ale się starałem żeby było :)

2nhlqo7.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój blok pochodzi z czasów komuny, początek lat 70tych. Masakra. Jeśli w planach było uziemienie, ktoś pewnie stwierdził, że w zasadzie jest niepotrzebne i oszczędzony materiał poszedł na dom kogoś z partii :) poza tym budowlańcy musieli być ciągle wstawieni, bo w mieszkaniu wszystko jest krzywe i rozmieszczone bez sensu, jak w alternatywy 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, silvia napisał:

pewno masz instalację dwuprzewodową a gniazdka podłączone są tak

GniazdkoTNC.png

 nie podłączysz róznicówki

W kuchni i łazience wychodzą ze ściany trzy przewody. Co kilka lat przychodzi elektryk i sprawdza gniazdka w tych pomieszczeniach we wszystkich mieszkaniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
27 minut temu, Nik@ napisał:

Mój blok pochodzi z czasów komuny, początek lat 70tych. Masakra. Jeśli w planach było uziemienie, ktoś pewnie stwierdził, że w zasadzie jest niepotrzebne i oszczędzony materiał poszedł na dom kogoś z partii :) poza tym budowlańcy musieli być ciągle wstawieni, bo w mieszkaniu wszystko jest krzywe i rozmieszczone bez sensu, jak w alternatywy 4

a zapytam z ciekawości (może głupie pytanie) bo nie mieszkałem w bloku, możesz sama postawić nową instalacje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a zapytam z ciekawości (może głupie pytanie) bo nie mieszkałem w bloku, możesz sama postawić nową instalacje?
Według normy każda praca związana z wymianą chociaż części instalacji powinna obejmować wymianę instalacji na TN-S w całym lokalu, trochę absurd aby przy remoncie jednego pomieszczenia wymieniać instalacje w całym lokalu [emoji14]

Problem z wymianą instalacji jest jeszcze jeden - czy na sieni instalacja posiada dociągnięty przewód PE czyli czy WLZ (wewnętrzne linie zasilające) posiadają rozdział na PE i N.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, silvia napisał:

pewno masz instalację dwuprzewodową a gniazdka podłączone są tak

GniazdkoTNC.png

 nie podłączysz róznicówki

Witam

PE można wziąć z N a z przed różnicówki i dalszą część instalacji za różnicówką wykonać już na trzech żyłach , czyli będzie PE , N oraz L

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

czyli cos takiego ?

 

Wylacznik .JPG

zadziała i pomiary będą OK ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,@nika

Co do instalacji - niestety bez wyprucia wszystkich kabli w mieszkaniu nie da się istotnie poprawić bezpieczeństwa instalacji elektrycznej w komunistycznych blokach.

A propos jeżeli bojler i kuchenka indukcyjna są zasilane z listwy ze zdjęcia to... aż nie chcę użyć za mocnych słów...  ale istnieje ryzyko pożaru.

 

Co do wyłącznika tzw różnicówki - w pewnym sensie i pewnych warunkach daje on dodatkową ochronę nawet w 2 przewodowej instalacji - więc chyba zawsze lepiej, że jest  że jej nie ma.

 

I może najważniejsze  - nawet jeśli masz super instalację - taką z bolcem i różnicówką - to co uziemić - i jak? Pręt czy blacha do wody ? Metalowy, grafitowy lub jaki ? W każdym wypadku, jeśli będzie płynął prąd, to będziemy coś suplementować do wody i pieścić zwierzaki

Przecież żadne urządzenie nie mam bolca. I właśnie tak ma być. Akwarium ma być izolowane a nie podłączane do sieci. Jeśli prądy upływności z akwarium nie przekraczają kilku kilkunastu mikroaperów to       moim zdaniem       należy zaopatrzeć się w papcie z grubą gumową podeszwą, lub położyć przed lub pod akwarium matę izolującą.

 

Pozdrawiam


ce6a473c12111557fd12959c9429afcau1349a11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@doktur Może wytłumacz , jaki pożar powstanie i kiedy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 godzinę temu, silvia napisał:

czyli cos takiego ?

 

Wylacznik .JPG

zadziała i pomiary będą OK ?

wiesz podłączenie w ten sposób jest super, ale różnicowka dalej nie będzie działa prawidłowo, nie ma uziemienie, dodatkowo w tym schemacie dalej trzeba ciągać dodatkowy przewód PE (bo piszemy ze ktoś ma 2-przewodowa instalację) więc jaki grom wyciągnąć kabel PE i puścić w ziemię, tylko mostkować w rozdzielni z N ?

 

Instalacje Dominika nie masz najlepszej ale będzie działać jak działała do tej pory, w domu u mojej mamy jest podobna tez z tych dawnych czasów i tez ma trochę sprzętu a używa pralki, boilera, mikrofali itd., dodać warto że przewody z tamtych czasów przynajmniej te u mojej mamy to prawdziwa miedz wytrzyma sporo, na pewno dłużej niż nasze nowe w ładnych koszulkach z procentowa zawartością miedzi :)

żeby było jasne gdybym miał tylko możliwość wymienił bym taką instalację na twoim miejscu bo chodzi głównie o bezpieczeństwo, wiadomo różnie w życiu jest a czasami są rzeczy ważne i ważniejsze

 

wracając do tematu można uziemić samo akwarium dać przewód do czegokolwiek, pisałaś że nie masz żadnego grzejnika, czy rury w pobliżu więc kabelek musisz dociągnąć do takiej co znajdziesz najbliżej, albo przyzwyczaić się do rozładowywania akwarium swoim ciałem :)

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.