Skocz do zawartości
Hoom

Zoa przestały polipować

Rekomendowane odpowiedzi

Około 3-4 dni temu nagle wszystkie zoa w moim akwarium przestały polipować i sie kurczą wyglada jak by ginęły . Mam je na kilku skałkach w bardzo dużych koloniach . Akwarium mam od 4 miesięcy i żadnych widocznych plag teraz nie widzę . Parametry wody wszystkie są super mam tez inne korale i one wyglądają ok . Dziwne wydaje mi sie to ze mam trzy różne gatunki oddalone od siebie dość daleko w naprawdę dużych koloniach . Do czterech dni temu wyglądały super i nagle dotknęło to je wszystkie 

Mam dość dużo ślimaków berghia , niewiem skąd one nagle sie pojawiły i napewno co najmniej jeden wieloszczet ( niestety nie mogę go upolować) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć fotke zoasków jak możesz... one z zasady są pancerne... coś ostro poleciało... NO2 mierzyłeś? świeże akwa... może dopiero dojrzewanie ruszyło...coś toksycznego? strzykwa jakaś? bez przyczyny nie przestały polipować...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Hoom napisał:

Parametry wody wszystkie są super mam tez inne korale i one wyglądają ok .

Rozwiń tę skromną myśl, o konkretne parametry. Bo określenie super mówi tyle co nic.
Do tego uzupełnij temat o obsadę - być może posiadasz rybę której z wiekiem zasmakowały zoanthusy.
Pokaż zdjęcie baniaka - dla jednych detrytus osadzający się w koloniach zoa bywa "plagą" dla innych dobrodziejstwem. Gąbki również potrafią wyrastać wewnątrz koloni zoa.

Bez podstawowych wiadomości tylko pani ze zdjęcia będzie ci w stanie pomóc.

maxresdefault.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Kolonia zoa na gąbce. Aczkolwiek są takie które zoaskom się nie podobają.0489d1948ad008d86cc31af8646d02c3.jpg

 

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest moje akwarium z przed miesiąca . Zoa mam około trzy miesiące . Żadna ryba lub cokolwiek mi nie padło . Parametry mam wszystkie na zero . Ostatni raz mierzyłem je tydzień temu . Nie zmieniałem nic w akwarium od dawna . Mam na myśli oświetlenie lub jakieś nowe zwierze itp. Jak wrócę do domu zrobię testy wody i zdjęcie jak zoa wyglada teraz . Dzięki 

https://youtu.be/xEGgUbXnwkQ

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz jej nie mam . Teraz mam tylko dwa błazenki  , żółtek i babkę no i dwie krewetki . Zoa wyglądają jak by zaczęły sie rozpuszczać a nie tak jak by je coś podgryzalo . Myślałem na początku ze to może być sprawka krewetek bo jak gdzieś wpadnie pokarm to potrafią zrobić czystkę by go wyciągnąć . Ale to nie możliwe bo dotknęło to wszystkie moje zoa w tym samym momencie 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem testy salifert NO2 NO3 PO4 wszystko zero zasolenie 1.024 a tak wyglądają zoa teraz

https://youtu.be/v6KHUHaBhb0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) Zoa nie lubią zer absolutnych w nutrientach :( dodatkowo lubią dużo Jodu - sprawdź czy jod masz w wodzie na odpowiednim poziomie, fajne są teraz testy na jod Colombo, te od saliferta skomplikowane w wykonaniu.

 

Edit: zobaczyłem filmik, Sarco ma się dobrze więc z Jodem jest OK, może przedmuchaj te Zoa pipetą - czasami jak się nazbiera pyłu czy detrytusu to tak się przymykają,  a jak nie to przyglądaj się wytrwale w poszukiwaniu jakiś pasożytów - kropek

Edytowane przez Ura (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę dmuchać tylko jedna skala jest w pionie wiec wszystko z niej jest wypłukiwane . Zoa jak na komendę w jednym momencie wszędzie zaczęły mi padać a mam ich 6 skupisk największe około 20cm2 . Ani jedna zoa nie wyglada dobrze . Te brązowe bez polipów  były około 2cm długie . Teraz skurczyły sie o polowe 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy te ślimaki berghia to na pewno berghia ??? One raczej nie pojawiają się z znikąd  :-)  . A poza tym piszesz że jest ich bardzo dużo . Masz tak dużo aiptazji aby miały zapewnione papu ?? Moim zdaniem to nie berghia . A być może pasożytujący na zasach inny rodzaj ślimaków .  Ale to tylko moje przypuszczenia . Pozdrawiam serdecznie .

Edytowane przez jurko (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to ślimaki . Znalazłem jaja na zoa .  Zamówiłem coral protec. Ale nie wiem czy da radę je uratować bardzo oberwaly od tych ślimaków . Kupiłem hexa i halichoeres ale są małe wiec trochę im zejdzie zanim dobiorą sie do ślimaków . Jest może jakiś inny sposób żeby ich sie pozbyć w miarę szybko . To te ślimaki . Dzięki Grzesiek za pomoc 

https://youtu.be/n0y2jeH1SQQ

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że kupiłeś zjadaczy pasożytów . Wyciągaj zoa płucz w tym coral protec.  I obserwuj zoa . Te ślimaki widać gołym okiem więc można je także odsysać wężykiem . Walka trochę potrwa . Ale jak już wiesz co im dokucza to już połowa sukcesu :-) . Myślę że dasz radę . Powodzenia :-) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymoczyłem zoa i wypłynęło tego z nich tyle ze jestem w szoku . Mam nadzieje ze teraz dojdą do siebie . Powtórzę za 3 dni jeszcze raz 

2DB45E69-DDB2-4AAB-A284-AC97988303EB.jpeg

9D3F2D22-E7F6-42C9-B09D-00DFBFFCAFC4.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpadło i to dużo . Wargatki narazie są małe i ślimaki pewnie da dla nich za duże , bo narazie nie dostrzegłem za dużo by grzebały w skałkach 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać ze im sie poprawiło . Zoa zaczęły wypuszczać polipy ale są pogryzione . Dziś wymocze znów  w dip . Powinno byś ok 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zoa odżyły . Wymoczyłem je tylko raz . Hexa i halichoeres siedzą w nich i wyjadają cała resztę straty nie są za duże około 20% padło . Wydaje mi sie za nie ma sensu więcej ich moczyć w dip. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak moje zoa wyglada po 2 tygodniach . Tylko jedno moczenie w dip i wargatki wykończyły resztę . Dzięki za pomoc 

https://youtu.be/iJoc5XnKm_k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupilem dwie skałki porośnięte zoa i nie wymoczyłem ich wcześniej . Musiały ślimaki na nich siedzieć , niestety ale gdzieś w akwarium jeszcze mam wieloszczet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.