Skocz do zawartości
kudłaty

HQI - Jakie żarniki?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

zamierzam zmienić lampę z t5 na hqi i mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek.

Jakich używacie żarników i jak często wymieniacie?


c9066a9bda00964aeee6ca209106e0f3u1282a1125.png?upd=20160508113251

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zmieniaj...

No chyba ze masz jakiegoś trupa, ale dobra lampa t5 nie bedzie gorsza od HQI.

Przeleciałem chyba wszystkie rodzaje lamp i według mnie HQI mimo chyba najlepszego potencjalnie spektrum swiatła ma kilka wad.

Dla mnie największa jest taka ze żarniki inaczej swiecą z balastami magnetycznymi i elektronicznymi. 

Do tego dochodzi chyba najgorsza wydajność z watta no i ta temperatura. Ja latem nie mogłem utrzymac temperatury wody poniżej 30stopni

To są tylko moje odczucia.

 

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Nie mam doświadczenia z HQI ale może lepiej LED COB dużej mocy zamontować? Tak jak pisał przedmówca - idąc z duchem czasu chyba nie ma sensu iść w HQI skoro mamy technologię LED ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prądem i temperaturą się raczej nie przejmuje nie powinno być z tym problemu. Przy ostatnich upałach powyżej 30 temperatura w pomieszczeniu gdzie stoi baniak nie przekroczyła 24 stopni. A co do ledów nie widziałem jeszcze akwarium w którym by mi się swiatło podobało. Chodzi konkretnie o bliki, wiem że hqi też je daje, ale nie tak intensywne. Te akwaria które widziałem na hqi bardzo mi się podobały zwłaszcza w połączeniu z niebieskimi t5.

Dodam jeszcze że baniak jest głównie SPS-owy więc ledy chyba nie za bardzo się nadają, przynajmniej nie widziałem ładnych SPS-ów pod ledami.


c9066a9bda00964aeee6ca209106e0f3u1282a1125.png?upd=20160508113251

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, kudłaty napisał:

Prądem i temperaturą się raczej nie przejmuje nie powinno być z tym problemu. Przy ostatnich upałach powyżej 30 temperatura w pomieszczeniu gdzie stoi baniak nie przekroczyła 24 stopni. A co do ledów nie widziałem jeszcze akwarium w którym by mi się swiatło podobało. Chodzi konkretnie o bliki, wiem że hqi też je daje, ale nie tak intensywne. Te akwaria które widziałem na hqi bardzo mi się podobały zwłaszcza w połączeniu z niebieskimi t5.

Dodam jeszcze że baniak jest głównie SPS-owy więc ledy chyba nie za bardzo się nadają, przynajmniej nie widziałem ładnych SPS-ów pod ledami.

Jak chcesz mieć dobre światło z led i bez blików to proponuję maxspect recurve. Porownywalna do t5 ale światło bardziej wyraziste. Bliki są niemal minimalne z uwagi na źródło światła z trzech roznych płaszczyzn. Jedyny minus to cena. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nad jednym akwarium LPS-owym mam Maxspect Etheral 4 sztuki i sama barwa korali jest ok, ale dalej nie podoba mi się to światło (będę dokładać tam t5, może to coś poprawi). Te lampy też miały być super i mieć minimalne bliki, ale niestety jest inaczej. Na plus mogę powiedzieć tylko to że nie ma efektu "disco". Cena tych lamp faktycznie zwala z nóg i drugi raz nie zaryzykuje zakupu Maxspecta.  Tym razem chcę spróbować hqi i nie dam się przekonać, nie chce ledów (no chyba że zobaczę to gdzieś na żywo i zmienię zdanie)


c9066a9bda00964aeee6ca209106e0f3u1282a1125.png?upd=20160508113251

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy  żadne  światło nie podobało mi się tak jak HQI. Gdybym dzisiaj decydował o zakupie lampy wziąłbym HQI (250W) + T5. Mam hybrydę T5 + LED ale to nie to. Jeśli jesteś w stanie zaakceptować wady o których wspomniał tester to HQI jest OK. Sam używałem głownie żarników BLV, czasami Giesemanna (250W), przy 150W Aqualine. Najbardziej pasowały mi 16k z tym że przy 150W barwa była już wyraźnie niebieska , przy 250W światło było śnieżnobiałe. Żarniki nie są tanie ale też nie trzeba ich tak często wymieniać, na ebay pojawiły się żarniki methlux ale chyba są za tanie by mogły być dobre.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Tester napisał:

Nie zmieniaj...

No chyba ze masz jakiegoś trupa, ale dobra lampa t5 nie bedzie gorsza od HQI.

Przeleciałem chyba wszystkie rodzaje lamp i według mnie HQI mimo chyba najlepszego potencjalnie spektrum swiatła ma kilka wad.

Dla mnie największa jest taka ze żarniki inaczej swiecą z balastami magnetycznymi i elektronicznymi. 

Do tego dochodzi chyba najgorsza wydajność z watta no i ta temperatura. Ja latem nie mogłem utrzymac temperatury wody poniżej 30stopni

To są tylko moje odczucia.

 

Pozdro

Nie zmieniam, przenoszę zbiornik na większy. Na tą chwilę mam lampę  giesemann matrix II 8x39w i jestem z niej bardzo zadowolony. Niestety ta lampa nie wystarczy na zbiornik długości 160cm.

24 minuty temu, tdew napisał:

Nigdy  żadne  światło nie podobało mi się tak jak HQI. Gdybym dzisiaj decydował o zakupie lampy wziąłbym HQI (250W) + T5. Mam hybrydę T5 + LED ale to nie to. Jeśli jesteś w stanie zaakceptować wady o których wspomniał tester to HQI jest OK. Sam używałem głownie żarników BLV, czasami Giesemanna (250W), przy 150W Aqualine. Najbardziej pasowały mi 16k z tym że przy 150W barwa była już wyraźnie niebieska , przy 250W światło było śnieżnobiałe. Żarniki nie są tanie ale też nie trzeba ich tak często wymieniać, na ebay pojawiły się żarniki methlux ale chyba są za tanie by mogły być dobre.

Pzdr

Z wadami się pogodziłem i lampę już mam giesemann 2x250w +2x24w, ale żarniki są do wymiany stąd pytanie. Zamierzam zrezygnować z tych 24 i dołożyć do niej 2 lub 4x80w w t5 ale to już wyjdzie w praktyce.

Edytowane przez kudłaty (wyświetl historię edycji)

c9066a9bda00964aeee6ca209106e0f3u1282a1125.png?upd=20160508113251

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od 4 miesięcy używam 2x 150W 15K Purple Blue HQI bulb + w miejscu t5 wsadziłem ledowe świetlówki od aquaela i jestem bardzo zadowolony z połączenia. Do tego żarnik kosztuje 15$ więc nie są drogie.  Odpowiednik 250w kosztuje 24$. Też jestem zdania, że hqi najlepiej wygląda. Po za tym zużycie prądu może i jest większe ale trzeba patrzeć na koszty utrzymania. Miesięcznie kosztuje mnie drożej o ~25zł niż t5. co daje rocznie 300~ różnicy. Aby t5 się opłacało to koszty wymiany świetlówek 2-3 razy w roku musiałby wynosić mniej niż 300zł + koszt żarników(suma= 400zł).  400zł kosztuje jednorazowa wymiana świetlówek czyli przy hqi oszczędza się ~800zł. Oczywiście obliczenia są tylko szacowane i w oparciu o mój zbiornik.

Edytowane przez mrppp14 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BLV 20k powinny być wyraźnie tańsze niż 16. Jeśli masz gniazdo FC2 - uważaj przy montażu żarnika bo lubią się kruszyć. Co do świetlówek jeśli jesteś w stanie dodaj 4x80. Ostatnią lampą HQI jaką miałem była Sfiligoi 2x250W + 8xT5 54W. Gdyby nie to że była za mała na aktualny zbiornik miałbym ją do dzisiaj.

Edytowane przez tdew (wyświetl historię edycji)

BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, tdew napisał:

BLV 20k powinny być wyraźnie tańsze niż 16. Jeśli masz gniazdo FC2 - uważaj przy montażu żarnika bo lubią się kruszyć. Co do świetlówek jeśli jesteś w stanie dodaj 4x80. Ostatnią lampą HQI jaką miałem była Sfiligoi 2x250W + 8xT5 54W. Gdyby nie to że była za małą na aktualny zbiornik miałbym ją do dzisiaj.

Osobiście dokładałem na próbę więcej t5 ale stwierdziłem, że samo qhi + 2x led niebieski 18w od aquaela daje bardzo podobny efekt kolorystyczny i przy okazji jest mniej problematyczne w utrzymaniu

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, tdew napisał:

BLV 20k powinny być wyraźnie tańsze niż 16. Jeśli masz gniazdo FC2 - uważaj przy montażu żarnika bo lubią się kruszyć. Co do świetlówek jeśli jesteś w stanie dodaj 4x80. Ostatnią lampą HQI jaką miałem była Sfiligoi 2x250W + 8xT5 54W. Gdyby nie to że była za mała na aktualny zbiornik miałbym ją do dzisiaj.

Dzięki za podpowiedź, będę ostrożny. 

32 minuty temu, mrppp14 napisał:

Osobiście dokładałem na próbę więcej t5 ale stwierdziłem, że samo qhi + 2x led niebieski 18w od aquaela daje bardzo podobny efekt kolorystyczny i przy okazji jest mniej problematyczne w utrzymaniu

 

Dzięki, chyba spróbuje z tymi ledami aquaela. Jeden z nich może przy okazji robić za oświetlenie nocne.


c9066a9bda00964aeee6ca209106e0f3u1282a1125.png?upd=20160508113251

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, kudłaty napisał:

Dzięki za podpowiedź, będę ostrożny. 

Dzięki, chyba spróbuje z tymi ledami aquaela. Jeden z nich może przy okazji robić za oświetlenie nocne.

Nie wiem czy te ledy nie będą za mocne na noc ale warto sprawdzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz nad 400 mam taki chiński pasek do słodkiej wody, ale właśnie spojrzałem że ma 3w to 18 faktycznie może być za mocne.

Edytowane przez kudłaty (wyświetl historię edycji)

c9066a9bda00964aeee6ca209106e0f3u1282a1125.png?upd=20160508113251

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli są T5 to lepiej wziąć żarniki 14-16k i świetlówki niebieskie. Jeśli samo Hqi to 20 ale znowu nie są ani bardzo mocno niebieskie i nie wyciągają tak kolorów jak T5 niebieskie dodatkowo są zauważalnie ciemniejsze.

Najlepiej przy 160cm 2 żarniki 14-16k i 4 niebieskie rury.

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Ben_sage napisał:

Jeśli są T5 to lepiej wziąć żarniki 14-16k i świetlówki niebieskie. Jeśli samo Hqi to 20 ale znowu nie są ani bardzo mocno niebieskie i nie wyciągają tak kolorów jak T5 niebieskie dodatkowo są zauważalnie ciemniejsze.

Najlepiej przy 160cm 2 żarniki 14-16k i 4 niebieskie rury.

A jakich żarników używasz?


c9066a9bda00964aeee6ca209106e0f3u1282a1125.png?upd=20160508113251

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi kiedys polecano Nepturiony 12k ale one na balastach magnetycznych swieciły zbyt zółto. Na balastach elektronicznych miały piekne, błękitne widmo.

Potem dłużej swieciłem Reefluxami 16k ale najładniej akwarium wyglądało na niebrandowanych żarnikach 30k.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz lampę Giesemanna to spróbuj Giesemann 250W 21.000K Megachrome Blue. Założyłem takie do swojej lampy Giesemanna na balastach magnetycznych.Wcześniej miałem żarniki 16 000 K, ale nie pasowały mi - wg mnie było za żółto. Teraz jestem zadowolony, światło jasne  z domieszką niebieskiego.

Kolega Tester ma racje, ten sam żarnik na różnych typach balastów będzie świecił inaczej. 

 


Wsparcie Żony - bezcenne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester, Jac11 dzięki, chyba spróbuje te żarniki Giesemann 250W 21.000K Megachrome Blue.

Przy T5 świece 12 przy hqi myślałem o 8 godzinach. A jak wygląda to u was?

 


c9066a9bda00964aeee6ca209106e0f3u1282a1125.png?upd=20160508113251

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja będę teraz też startował na HQI ale z ledami Royal Blue, to najładniejsze światło jakie miałem a miałem już wszystko:

HQI+t5
HQI + RB LED
T5
T5+LED
LED


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

5 minut temu, Coltrane napisał:

ja będę teraz też startował na HQI ale z ledami Royal Blue

HQI samo w sobie daje delikatne bliki, powiedz czy te ledy nie potęgują tego migotania?

Ja myślałem o doświetleniu T5 żeby uniknąć tego efektu, nie lubię jak mi akwarium za mocno migocze.


c9066a9bda00964aeee6ca209106e0f3u1282a1125.png?upd=20160508113251

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, kudłaty napisał:

 

Przy T5 świece 12 przy hqi myślałem o 8 godzinach. A jak wygląda to u was?

 

Lampa 2x250W hqi + 2x54W T5, świecę T5 Blue Plus cały dzień, HQI włączam na około 4 godziny dziennie


Wsparcie Żony - bezcenne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak krótko, to eksploatacja tej lampy będzie porównywalna cenowo do ledów ;-)


c9066a9bda00964aeee6ca209106e0f3u1282a1125.png?upd=20160508113251

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, kudłaty napisał:

Tester, Jac11 dzięki, chyba spróbuje te żarniki Giesemann 250W 21.000K Megachrome Blue.

Przy T5 świece 12 przy hqi myślałem o 8 godzinach. A jak wygląda to u was?

 

Kudłaty dokładnie te żarniki mam w tej chwili, na elektronice, 3 sztuki plus dodatkowo t5. Efekt wizualny całkiem fajny. Z temperaturą nie ma większych problemów, nie mam chłodziarki.

IMG_8430_1.jpg

IMG_8431.PNG


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.