Skocz do zawartości
pabloz

stół pod dwie solniczki 160+600 (145+570l wody)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono.

Przygotowuję się do budowy stołu na którym chcę postawić dwa zbiorniki:

1. 120 cm długości, 40 cm wysokości, 30 cm szerokości

2. 200 cm długości, 50 cm wysokości, 60 cm szerokości

Jako nóg stołu, chcę użyć dwóch, ośmio-krawędziowych, stelaży o wymiarach: 108 cm długości, 108 cm wysokości, 60 cm szerokości, wykonanych z profilu stalowego 4 cm x 4cm x 4mm

Blat będzie wykonany z pięciu belek świerkowych o przekroju 12 cm x 6 cm ułożonych na płasko, o długości 340 cm. Blat będzie wystawał z obu końców stołu poza krawędź stelaża na 32 cm, odległość między stelażami wyniesie 80 cm. Oba zbiorniki będą wychodzić na blat poza krawędź stelaża na 12 cm.

Ciężar obu baniaków wraz z blatem i osprzętem będzie miał jakieś 900 do 1000kg.

Proszę o radę i konstruktywną krytykę :) osoby z doświadczeniem w budowie takich lub podobnych konstrukcji.

Screen Shot 2018-06-29 at 22.46.04.png

Edytowane przez pabloz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba matematyka kolego Ci się skróciła, albo wszystkiego nie ująłeś. Bo mój zbiornik 180x60x65cm z pełnym wyposażeniem i stelażem i meblem waży prawie 1500kg :)

Tu masz więcej wody i szkła, niż u mnie. To większe akwarium będzie ważyć około 250-290kg samo szkło. To mniejsze około 100kg. W większym będziesz miał około 600 litrów wody, plus waga skały i piachu. W mniejszym pewnie także. a SUMP ? pewnie pod stelażami ?

Dodatkowo nie lepiej połączyć Ci ten stelaż w jedną całość ? I dać na końcach skośne zastrzały po planie trójkąta. Co do blatu minimum 22mm płytę. OSB też się nada, czy MFP, ale polecam pokryć ją 2-3 warstwami lakieru jachtowego ( np. firma 3v3)


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Pirotechnic napisał:

To większe akwarium będzie ważyć około 250-290kg samo szkło. To mniejsze około 100kg

Coś chyba przesadziłeś z tymi wagami? Trochę to dziwne bo skoro moja 1000 - czka waży 160 kg z szyby 12 mm to z czego ma być ta 600-setka kolegi? To samo ten mniejszy zbiornik, sam jestem w stanie przenosić zbiornik 120x40x50 co daje 240 l bez wiekszego wysiłku a kolega bedzie miał mniejszy zbiornik

 

8 godzin temu, pabloz napisał:

Blat będzie wykonany z pięciu belek świerkowych o przekroju 12 cm x 6 cm ułożonych na płasko, o długości 340 cm. 

Dobrze rozumię że chcesz zrobić blat z drzewa? Zamierzasz to kleić? Zastanów się dobrze? Drewno pracuje, jest podatne na wilgoć nawet zabezbieczone, chyba nie chcesz się kiedyś obudzić z kałużą na podłodze? 

Pirotechnic dobrze podpowiada płyta OSB 22 mm spokojnie wystarczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może, pisałem dosyć późno, mogłem się pomylić, zwłaszcza że bardziej szacowałaem niż liczyłem. Dzięki za czujność. Policzyłem jeszcze raz.

Większy zbiornik to waga 114kg, mniejszy to 43 kg - razem przyjmijmy 160kg na szkło.

Gęstość wody oceanicznej to w moim wypadku będzie max 1.05 kg/l. Zatem maksymalny ciężar wypełnień to 800 kg wody plus 140kg skały. Sumując - mamy ciężar baniaków 1100 kg. Plus 100kg ciężar blatu i drobiazgów typu grzałki, cyrkulatory, czujniki itp. Razem mamy 1200kg. Lampy podwieszane, nie liczę.

 

Jest zatem 600kg max. na każdy stelaż.

 

Stelaże muszą być osobno ze względów logistycznych.

 

W grę wchodzi dodatkowa noga (taka sama jak pozostałe dwie), lub zwiększenie grubości ścianki profilu.

 

Te zastarzały to po przekątnych płaszczyzn czy po przekątnych bryły?

 

Dobrze rozumię że chcesz zrobić blat z drzewa? Zamierzasz to kleić? Zastanów się dobrze? Drewno pracuje, jest podatne na wilgoć nawet zabezbieczone, chyba nie chcesz się kiedyś obudzić z kałużą na podłodze?  Pirotechnic dobrze podpowiada płyta OSB 22 mm spokojnie wystarczy

 

Będzie drewno pokryte olejem tungowym.

Belki sklejone i jeżeli tak mi doradzi cieśla to dodatkowo ściśnięte śrubami po szerokości blatu, co pół metra.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, mt4m napisał:

Coś chyba przesadziłeś z tymi wagami? Trochę to dziwne bo skoro moja 1000 - czka waży 160 kg z szyby 12 mm to z czego ma być ta 600-setka kolegi? To samo ten mniejszy zbiornik, sam jestem w stanie przenosić zbiornik 120x40x50 co daje 240 l bez wiekszego wysiłku a kolega bedzie miał mniejszy zbiornik

Moje szkło bez wzmocnień wykonane jest z szkła 15mm :) - waga dokładna to 264 kg. Dodatkowo u mnie jest SUMP - coś koło 60kg, skały 80kg, piasek 40kg, wody łącznie 902 litry. Plus zabudowa mebla waży około 50-70kg (płyta OSB 25mm oraz płyty meblowe) - więc u mnie całość prawie 1,5 tony. Więc to nie taka przesada.

 


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do meritum - dobre te profile czy nie?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Profile za***iste :)


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj zastrzały :) w tyłu i będzie świetnie :)

A pomalować polecam Hammerite :P i wytrzyma jak mój słoną wodę z sumpa :D


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie było czasu na malowanie, wszystko już stoi. Akwa używka, brudne bardzo, powoli doczyszczam. Okazało się nawet ze ma nawet komin i otwór w jego dnie, tylko zaklejony. Zastrzałów nie zrobiłem, moim zdaniem nie potrzebne, obym się nie mylił :) Blat z 6 krawędziaków onorzekroju 5x10cm na płasko. Też solidny, dwie osoby potrzebne żeby go unieść. Teraz mniejszą solniczkę musze przeprowadzić z prowizorycznego stolika na ten właściwy. Jak długo korale mogą wytrzymać na powietrzu? Mam dopiero kilka szczepek ale nie chciałbym ich stracić.
Są acro, monti, seriatopory, caulastrea, pavona i fungia. Myślałem żeby wodę zebrać, zostawic ze dwa centymetry dla salariasa. I nie ruszajac skal podniesc caly zbiornik ze stolikiem i powoli zsunąć zbiornik na nowy blat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach


pierwsza część testu szczelności :)

094fd9bee4d45dda5ac5c1a48b9143be.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co będzie kiedy jedna belka z blatu pod wpływem wilgoci sie uniesie bardziej niż inne? Tam będą jakieś szalone naprężenia szkła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Belki z natury raczej się skręcają niż odkształcają i to przeważnie pod wpływem braku wilgoci. Tutaj im to nie grozi, a nawet jeżeli będzie taka tendencja to są ułożone naprzemiennie i skręcone na obu końcach więc będą trzymać kształt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.