Skocz do zawartości
Tomek92

Pierwsza prawie kostka 54 L

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Wczoraj wystartowałem swoje pierwsze morskie akwarium (40x35x40). 

Dane:

-Filtracja FZN-3 (na razie sam Matrix + wata, za jakiś czas dołożę purigen i phosguard)

-Światło 30wat Led o ta lampka:

https://pl.aliexpress.com/item/Aquasanrise-A-029-sea-marine-tank-koralowc-w-SPS-LPS-rosn-wiat-a-mini-nano-akwarium/32850980118.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.3db45c0fV4YiR0

-Cyrkulacja JVP 101B (dojdzie jutro)

-Grzałka 50W

-Woda RO+Di

-Sól Aquaforest Reef Salt

-Skała 6kg Marco rock

-Piach około 3-4kg aragonitowy Marco Rock

-Bakterie Mikrobe Lift Special Blend (śmierdzą jak cholera)

large.IMG_20180711_200507.jpg.bd9c70b481

large.IMG_20180712_134716.jpg.a776997a5b

Wody oprócz zasolenia(1,024) nie sprawdzana myślę że nie ma sensu teraz robić żadnych testów.

Planowana obsada kilka ślimaków turbo, babylonia, para błaznów, Ecsenius bicolor+krewetka do symbiozy, trochę miękasów + sps.

 

Liczę na opinie/sugestie.

Edytowane przez Tomek92 (wyświetl historię edycji)

c2f86a6bafadd49b25ef4206ff325303u1810a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powinno być okej, życzę cierpliwości. 

Jak ta lampka się spisuje na żywo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o moc to na ten litraż na pewno wystarczy. Ma wentylator w razie gdyby się zgrzała chociaż jeszcze tego nie zaobserwowałem(myśle że wydziela ciepło maxymalnie 40-45 stopni.). 5 stopniowe sterowanie 2 kanałami RB i 10000k osobno. Domyślnie za dużo białego do RB ale wszystko można łatwo ustawić. Jestem zadowolony, myślałem że jak to chińczyk będzie słaba.

Edytowane przez Tomek92 (wyświetl historię edycji)

c2f86a6bafadd49b25ef4206ff325303u1810a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Tomek92 napisał:

Witajcie

Wczoraj wystartowałem swoje pierwsze morskie akwarium (40x35x40). 

Dane:

-Filtracja FZN-3 (na razie sam Matrix + wata, za jakiś czas dołożę purigen i phosguard)

-Światło 30wat Led o ta lampka:

https://pl.aliexpress.com/item/Aquasanrise-A-029-sea-marine-tank-koralowc-w-SPS-LPS-rosn-wiat-a-mini-nano-akwarium/32850980118.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.3db45c0fV4YiR0

-Cyrkulacja JVP 101B (dojdzie jutro)

-Grzałka 50W

-Woda RO+Di

-Sól Aquaforest Reef Salt

-Skała 6kg Marco rock

-Piach około 3-4kg aragonitowy Marco Rock

-Bakterie Mikrobe Lift Special Blend (śmierdzą jak cholera)

large.IMG_20180711_200507.jpg.bd9c70b481

large.IMG_20180712_134716.jpg.a776997a5b

Wody oprócz zasolenia(1,024) nie sprawdzana myślę że nie ma sensu teraz robić żadnych testów.

Planowana obsada kilka ślimaków turbo, babylonia, para błaznów, Ecsenius bicolor+krewetka do symbiozy, trochę miękasów + sps.

 

Liczę na opinie/sugestie.

Jeśli sps to nie bicolor. Będzie je dziobał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, dla syna napisał:

Jeśli sps to nie bicolor. Będzie je dziobał

Wezmę to pod uwagę. Jest może ktoś z okolic Bytomia Odrzańskiego kto ma na sprzedaż/do oddania jakieś szczepki korali, ekipe sprzątającą, błazenki?

 

Od startu czyli od godziny 00:00 środy wyparowało 1l wody. Zmierzyłem zasolenie po odparowaniu i prawie się nie zmieniło od chwili startu, Coś nie tak z moim refraktometrem czy to za mały odsetek wody aby parametry zasolenia się zmieniły?

Edytowane przez Tomek92 (wyświetl historię edycji)

c2f86a6bafadd49b25ef4206ff325303u1810a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie dotarł do mnie JVP 101B z sporym opóźnieniem. Szczerze nie myślałem że to taki kaban... Ruch wody w porządku nie wydmuchuje piachu jak go dobrze ustawię ale przenosi wibracje na akwarium (mocowanie na magnes), spróbuje za chwile zamortyzować mocowanie gąbką podkładową do akwarium.

large.IMG_20180716_140927.jpg.b8c84ac8d3

large.IMG_20180716_140933.jpg.c278a3ac46

 

Co do reszty bez zmian. W akwarium zero zmian biologicznych, czekam z niecierpliwością na cokolwiek.

@Edit

Po podłożeniu gąbki wibracje o połowę słabsze, głośność akceptowalna może jak się dotrze będzie cichszy. Jak ktoś chętny mam jeszcze jeden nowy JVP 101A (mocowanie na przyssawke) wymienił bym go za coś mniejszego gabarytowo... 

Edytowane przez Tomek92 (wyświetl historię edycji)

c2f86a6bafadd49b25ef4206ff325303u1810a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia ci powiem że w piachu będziesz miał syf ze szok przy samych slimakach

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Paskud097 napisał:

Z doświadczenia ci powiem że w piachu będziesz miał syf ze szok przy samych slimakach

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
 

Więc może jakaś propozycja aby utrzymać piach w czystości. Może rzeczywiście jakaś babka kopiąca ?


c2f86a6bafadd49b25ef4206ff325303u1810a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam sexguttate w 30l, tylko mam dość duzo piachu, z początku dziwnie sie zachowywala (mozliwe ze miała ospe swoją drogą po zakupie bo padły mi dwie ryby i krewetka) Ale teraz zupełnie się oswoila i świetnie kopie, nie widać żeby czuła jakikolwiek dyskomfort spowodowany małym baniakiem

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od początku moim planem była babka + krewetka w symbiozie ale no te rozmiary akwarium... Zobaczymy muszę jeszcze poczytać / pooglądać filmy małych akwarii z życiem. Jeszcze sporo czasu mam do wpuszczenia pierwszych korali i ryb więc coś się wykombinuje.


c2f86a6bafadd49b25ef4206ff325303u1810a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta babka która zyje w symbiozie z krewetka chyba nie jest kopiaca

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[31 dzień] Po miesiącu od startu wciąż zero widocznych zmian w akwarium (może w niektórych mniej widocznych miejscach skała delikatnie zbrazowiała). Wyniki testów:

ph 7,7
dkh 6,4
po4 niewykrywalny - 0,03 (ciężko mi stwierdzić)
mg 1380
no3 25

jvp przestał całkowicie hałasować, dokupiłem skimmer i domontowałem do kaskady. Czekam na spienione pvc aby zrobić koronę, przedwczoraj przestawiałem skałę ponieważ miałem miejsca których nie mogłem czyścić czyścikiem. To tyle, jak myślicie mogę wpuścić jakieś ślimaki i chociaż szczepkę zoa?

 


c2f86a6bafadd49b25ef4206ff325303u1810a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc dziś pierwsze zakupy 

-3 nassariusy

-2 szczepki zoa i 

-Rhodactis indosinensis green hairy

Na ten miesiąc to wszystko zobaczymy jak się uchowają te miękasy. Zdjęcie wrzuce jak zrobie czymś lepszym niż mam w telefonie żeby było coś widać.

Edytowane przez Tomek92 (wyświetl historię edycji)

c2f86a6bafadd49b25ef4206ff325303u1810a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj po powrocie z pracy pozytywne zaskoczenie, w końcu po 35 dniach woda kryształ. Od samego startu tak jak by coś w niej pływało. Wczoraj wieczorem zalałem bakterie jak co tydzień i dziś jest kryształ. Żyjątka mają się dobrze. Zdjecia słabym aparatem ale są. W przyszłym tygodniu będzie lepszy telefon i będą lepsze zdjęcia. Na temat nassariusów napisze tylko że są 3 a cały piasek w akwarium jest co dzień przekopany inaczej, masakra co te 3 ślimaki tutaj wyprawiają.

IMG_20180817_143319.jpg

IMG_20180817_143329.jpg

Edytowane przez Tomek92 (wyświetl historię edycji)

c2f86a6bafadd49b25ef4206ff325303u1810a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[40 dzień]

OD 3 dni zaczynają pojawiać się ogniska okrzemków ( tak mi się wydaje że to okrzemki). Zoa i Rhodactis  ładnie polipują, nassariusy kopią i ślizgają się po szybach. Martwić się okrzemkami? Jakieś działania czy po prostu czekać. Świece docelowo 12h dziennie pełnym światłem. Leje bakterie, w filtrze tylko matrix (może dodać absorbent krzemianów?). Ah i pytanie co to jest to czarne/ciemno brązowe koło 3 polipów zoa na skale Rhodactis ? Było na skale ze szczepkami od początku wygląda na żywe.

IMG_20180821_150513.jpg
 
 
Edytowane przez Tomek92 (wyświetl historię edycji)

c2f86a6bafadd49b25ef4206ff325303u1810a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[43 dzień]

Widzę że małe zainteresowanie wątkiem, no cóż będe go dalej prowadził dla potomnych.

Co się zmieniło? Wysyp brązowego szaleństwa na całego. Aż kupiłem testy na krzem jednak się uspokoiłem bo w najgorszym wypadku mojego daltonizmu wynik jest 0,5 chociaż bardziej wskazuje na 0,03. Myślałem że będzie po za skalą. Zrobiłem też test Ca - wynik 380, magnez 1300, kh 5,7-6,0. Doszedłem do wniosku że to pewnie przez zasolenie. Jutro podniosę zasolenie do 35 ppt, zobacze czy parametry podniosą się do tych z opakowania soli. Jeżeli tak powinno to utrudnić rozwojowi glonów. Po za tym nic nie leję nic nie grzebię. Czekam cierpliwie. Co do życia to zauważyłem że zoa nie sprzyja wysyp glonów nie wszystkie polipy otwarte, reszta myślę że trzyma się dobrze.

IMG_20180824_185106.jpg

 

Edytowane przez Tomek92 (wyświetl historię edycji)

c2f86a6bafadd49b25ef4206ff325303u1810a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się ułożenie skały :) Startowałeś na suchej skale i wodzie jak NO3 i PO4 u Ciebie? Co do okrzemków w ciągu tygodnia powinny zniknąć (tak było u mnie) obecnie jest ich troszkę na piasku po wysypaniu oraz pełno zielonych włosów :D

Powodzenia i dużo, dużo cierpliwości :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Pawkuu napisał:

Czy robiłeś testy NO2 NH3?

Nie robiłem testów no2 nh3 ponieważ stwierdziłem że szkoda kasy na 1 test, gdy te wynoszą 0 już się ich nie używa.Mineło półtora miesiąca od startu nie powinno być już ani no2 ani nh3. PO4 0,03 NO3 10.


c2f86a6bafadd49b25ef4206ff325303u1810a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Startowałeś bez życia... Sucha skała, piasek, tylko bakterie z plastiku. Może dopiero masz NH3/NO2 i dlatego nie wykrywa ci NO3 PO4. Nie chcesz kupować testów weź wodę do sklepu wydaj troche drobnych i niech ci zrobią pełny test wody.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Pawkuu napisał:

Startowałeś bez życia... Sucha skała, piasek, tylko bakterie z plastiku. Może dopiero masz NH3/NO2 i dlatego nie wykrywa ci NO3 PO4. Nie chcesz kupować testów weź wodę do sklepu wydaj troche drobnych i niech ci zrobią pełny test wody.  

Może masz rację jednak około 20 dnia obserwowałem skok no3 do 100 po4 też było wysokie, a później spadek wziąłem to za zamykanie cyklu azotowego. Jeżeli jest inaczej to trudno bede czekał dalej cierpliwie ważne że coś się zaczęło dziać. Bo miesiąc czasu gołym okiem nie było żadnych zmian. Już nawet myślałęm że glony mnie ominą :P Jednak przykład książkowy niektórych rzeczy przeskoczyć się nie da.

Edytowane przez Tomek92 (wyświetl historię edycji)

c2f86a6bafadd49b25ef4206ff325303u1810a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może  masz niedaleko sklep/morszczaka, od którego mógłbyś przywieść wodę ew troche piachu z działającego zbiornika?? Kawałek żywej skały też by nie zaszkodził... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, majestic napisał:

Może  masz niedaleko sklep/morszczaka, od którego mógłbyś przywieść wodę ew troche piachu z działającego zbiornika?? Kawałek żywej skały też by nie zaszkodził... 

Po twojej radzie nie wiem już co mam sądzić. We wszystkich wątkach jest żeby jak najmniej mieszać przy dojrzewaniu a Ty polecasz mi wrzucić coś żywego po 40 dniach od startu gdzie widać efekty dojrzewania. (kawałeczki skały żywej wpadły ze szczepkami tak z 200gram malutko ale zawsze coś...).

 

@Edit Moje przemyślenia na tą chwile aby nie pisać kolejnego posta:

Zwiększyć zasolenie i czekać na kolejne etapy dojrzewania, w między czasie zrobię test no2 nh3.

Edytowane przez Tomek92 (wyświetl historię edycji)

c2f86a6bafadd49b25ef4206ff325303u1810a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okay 40 dzień to faktycznie już chwila czasu... Sprawdż no2 nh3 i zobaczymy co dalej. Jeżeli któryś z tych dwóch parametrów byłby jeszcze wykrywalny myślę że wartobyłoby troche pomóc dojrzewaniu. Start bez "życia" może trwać miesiącami niestety;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.