Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam pewien problem z podmianami. Na początku do automatycznej dolewki lałem samo RODi, ale w zbiorniku zaczynało mi spadać zasolenie z samej wyparowanej wody wydawało mi się że sól powinna zostać. Zacząłem solić wodę w podmiance i za jej pomocą co tydzień wymieniam 10% + to co przez tydzień paruje, po podmianie leje na full , solę i tak zasolenie trzymało się ok. Zaczęły za to lecieć mi Ca i Mg. Pytanie czy taka solanka w automatycznej podmiance traci swoje wartości przez ten tydzień i dlatego leci mi Ca i Mg. W akwa mam narazie korale miekkie i 2 euphylie malutkie szczepki, wiec raczej nie powinno pobierać mi aż tak wiele że w 2tyg między testami spadło o 20 ppm.  W atumatyczne dolewce mam grzałkę i pompe cyrkulacyjna które działają non stop. Dodam że poza solą nie dodaje jeszcze nic do zbiornika, sól to Red Sea za chwilę  przechodzę na Red Sea Pro coral. Sama sól zapewne mi nie pomoże więc chyba będę zmuszony ruszyć z ballingiem lub reaktorem wapnia. Wyniki z ostatnich pomiarów No2-0 , No3- 0, kh- 7 , Ca 340 Mg 1120. Po4 0

Edytowane przez waldi447 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, waldi447 napisał:

Cześć, mam pewien problem z podmianami. Na początku do automatycznej dolewki lałem samo RODi, ale w zbiorniku zaczynało mi spadać zasolenie z samej wyparowanej wody wydawało mi się że sól powinna zostać. Zacząłem solić wodę w podmiance i za jej pomocą co tydzień wymieniam 10% + to co przez tydzień paruje, po podmianie leje na full , solę i tak zasolenie trzymało się ok. Zaczęły za to lecieć mi Ca i Mg. Pytanie czy taka solanka w automatycznej podmiance traci swoje wartości przez ten tydzień i dlatego leci mi Ca i Mg. W akwa mam narazie korale miekkie i 2 euphylie malutkie szczepki, wiec raczej nie powinno pobierać mi aż tak wiele że w 2tyg między testami spadło o 20 ppm.  W atumatyczne dolewce mam grzałkę i pompe cyrkulacyjna które działają non stop. 

W dolewce grzałkę i cyrkulator? To wręcz nie wskazane. Nie możliwe żeby spadło 20 ppm w takim czasie. Albo błędny pomiar albo uszkodzony miernik zasolenia. Sprawdź wodę w sklepie, niech zbadają. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 ppm spadło Ca i Mg. Sól spadała powoli o niewielkie wartości jakieś 2, 3. Dolewke solilem do 1020 i wtedy utrzymywała się w zbiorniku na równym poziomie.

2018-07-13 00.50.34.jpg

Edytowane przez waldi447 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, waldi447 napisał:

20 ppm spadło Ca i Mg. Sól spadała powoli o niewielkie wartości jakieś 2, 3. Dolewke solilem do 1020 i wtedy utrzymywała się w zbiorniku na równym poziomie.

2018-07-13 00.50.34.jpg

Jak dolewasz taką wodę to stawiam na błąd pomiaru/uszkodzony sprzęt pomiarowy. Dolewanie takiej solanki bardzo szybko podnosi zasolenie w zbiorniku. W kilka dni dobiłbyś do 1,030 sg. Coś masz nie tak z pomiarem. Jak przekroczysz 1,033 zaczna padać ryby a potem bardzo szybko korale. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 godzin temu, waldi447 napisał:

 Sól spadała powoli o niewielkie wartości jakieś 2, 3.

w jakim czasie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, silvia napisał:

w jakim czasie

W dwa tygodnie, powyżej napisał ;-), ale dolewkę ma zasoloną do 1,020 wiec mocno podnosi zasolenie. A niby nic się nie dźwiga 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas 2 tyg.

Coś jest na rzeczy chyba z miernikiem ponieważ refraktometrem ATC którym mierze od poczatku (20 stopni  temp.) miałem trochę inny wynik niż na salimetrze grotecha różnica 4ppm w dół, to spora różnica. Wody paruje mi jakieś 30/40 L na tydzień. Czy ATC musze kalibrować na plynach czy wystarczy jak robię to na RO? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalezy jaki masz refraktometr, jedne kalibruje sie na rodi a inne na plynie 35ppm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Atc trzeba od czasu do czasu skalibrować płytami. A tak z ciekawości masz salimeter spławikowy czy taki do którego nalewa się wodę? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Orefter napisał:

Atc trzeba od czasu do czasu skalibrować płytami. A tak z ciekawości masz salimeter spławikowy czy taki do którego nalewa się wodę? 

Jestem bardzo ciekawy kalibracji płytami ? Możesz rozwinąć temat?


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli używasz phmetru z atc to powinno go się skalibrować zarówno na płytach kalibracyjnych oraz na Ro. Ale jeżeli używasz spławikowego salimetru to nie powinno być problemu z mierzeniem zasolenia .  :)

Edytowane przez Orefter (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
27 minut temu, waldi447 napisał:

Czas 2 tyg.

Coś jest na rzeczy chyba z miernikiem ponieważ refraktometrem ATC którym mierze od poczatku (20 stopni  temp.) miałem trochę inny wynik niż na salimetrze grotecha różnica 4ppm w dół, to spora różnica. Wody paruje mi jakieś 30/40 L na tydzień. Czy ATC musze kalibrować na plynach czy wystarczy jak robię to na RO? 

w Wa-wie jest sporo morsczaków - dogadaj się z kimś na kalibrację / weryfikację  wskazań

1 minutę temu, Orefter napisał:

zarówno na płytach oraz na Ro.

PŁYNACH (kalibracyjnych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Orefter napisał:

Ale jeżeli używasz spławikowego salimetru to nie powinno być problemu z mierzeniem zasilenia. 

No właśnie..jak używa splawika to jak najbardziej może być niewiarygodny pomiar,bo lubią się te karteczki przesuwać w środku.Amen:D


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojechałem do Korali.pl refraktometr sie mocno rozjechal. Salimetr splawikowy nowy więc jesze podaje teoretycznie dobre wyniki dziś sprawdzana woda miala 1019 więc powoli zaczynam dosalać akurat dziś podmianka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
28 minut temu, waldi447 napisał:

 refraktometr sie mocno rozjechal

jaka to firma ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ATC

Edytowane przez waldi447 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, waldi447 napisał:

Pojechałem do Korali.pl refraktometr sie mocno rozjechal

nie lepiej zainwestować parę groszy w płyn do kalibracji ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Atc to niestety nie firma, pewnie chinczyk i dlatego takie rozbieżności, przerabialem to u siebie, problem sie skończył po zakupie firmowego refraktometru

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
17 minut temu, waldi447 napisał:

ATC

czyli : Automatyczna kompensacja temperatury :)

chińczyk ? czy nie przypadkiem RedSea ? - bo te drugie potrafią się rozjechać w parę dni po kalibracji ... za to zwykły chińczyk z ATC którego kupiłem a ebayu i skalibrowałem wodą i płynem trzyma co do kreski już trzeci rok (sprawdzam wskazania co jakiś czas)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie było odwrotnie, chinczyk każdy pomiar to co innego pokazywał, ale to też zależy od szczęścia. Mam h2ocean i jest spokój

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, mati21 napisał:

Mam h2ocean i jest spokój

mają własną fabrykę ? czy (jak sporo firm) tylko "kontrolują chińskie wyroby" i firmują swoją nalepką :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślałem że to to samo, ale jak weźmiesz jednego i drugiego do ręki to dd jest 2 razy cięższy od chinola

Pewnie produkowane w tej samej fabryce ale jakościowo jest różnica

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, waldi447 napisał:

Dodam że poza solą nie dodaje jeszcze nic do zbiornika, sól to Red Sea za chwilę  przechodzę na Red Sea Pro coral. Sama sól zapewne mi nie pomoże więc chyba będę zmuszony ruszyć z ballingiem lub reaktorem wapnia. Wyniki z ostatnich pomiarów No2-0 , No3- 0, kh- 7 , Ca 340 Mg 1120. Po4 0

Po tym wpisie dochodzę do wniosku że jeszcze sporo musisz się nauczyć. Przejście na pro na pewno Ci nie pomoże, a uwierz że tylko zaszkodzi.

Ostatnio o tym pisaliśmy, poszukaj.

skoro tak Ci spada wszystko to już dawno powinieneś mieć balinga. Dojrzewający zbiornik też wciąga dużo minerałów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, elespero napisał:

Po tym wpisie dochodzę do wniosku że jeszcze sporo musisz się nauczyć. Przejście na pro na pewno Ci nie pomoże, a uwierz że tylko zaszkodzi.

Ostatnio o tym pisaliśmy, poszukaj.

skoro tak Ci spada wszystko to już dawno powinieneś mieć balinga. Dojrzewający zbiornik też wciąga dużo minerałów.

Czytałem i zdania są podzielone, jak to mówią każdy zbiornik jest inny a główna treść jest o zmętnieniu wody, więc co to ma do mojego przypadku (chyba że mówisz o innym, ciężko się domyślić) Na reefhub na testach soli kolegi Testera sól wypadła dobrze poza KH która Red specjalnie zawyża masz tam opisane, że co jakiś czas dobrze jest wymienić sól ponieważ każda ma różne pierwiastki i zawsze może czegoś brakować i nie ma soli idealnej do każdego zbiornika, ale żeby RSCP była zła raczej informacji nie ma a nawet wychodzi na czołówkę jako dobrze zbilansowana. Obsada będzie miekka i LPS samo Red Sea opisało na swojej stronie ten sposób czytałeś? Próbowałeś?  Lub znasz kogoś kto stosuje tą metode? Zaufaj mi że przez wiele lat przestudiowalem to forum zanim wystartowalem z solniczką, a i tak dopiero po uruchomieniu wiele rzeczy nabiera sensu lub go traci. Tak jak nigdzie nie uzyskasz jednego sposobu prowadzenia zbiornika, poniważ takiego nie ma. Tekst typu mało wiesz poszukaj na forum bez konkretów jest zbędny i napewno nie pomaga...  Napisałem w dziale dla nowicjuszy brawo Watsonie. Tak ciągle się czegoś uczę.

Ballinga raczej nie ruszę, za to mam już reaktor wapnia z całym osprzętem,  który uważam że będzie lepszym rozwiązaniem na ten litrarz, muszę jedynie wymienić butlę co2 ponieważ 8L jest za duża i nie mieści mi sie w szafce. Do czasu uruchomienia, chwilowe niedobory chce podnieść plusem aquaforesta, lub ewentualnie chwilowym ballingiem do momentu startu reaktora, ale obawiam się rozjechania w parametrach

 

12 godzin temu, silvia napisał:

czyli : Automatyczna kompensacja temperatury :)

chińczyk ? czy nie przypadkiem RedSea ? - bo te drugie potrafią się rozjechać w parę dni po kalibracji ... za to zwykły chińczyk z ATC którego kupiłem a ebayu i skalibrowałem wodą i płynem trzyma co do kreski już trzeci rok (sprawdzam wskazania co jakiś czas)

Ewidentnie chińczyk. 

 

12 godzin temu, boo12 napisał:

nie lepiej zainwestować parę groszy w płyn do kalibracji ?

Korale to zaprzyjaźniony sklep pod nosem :) a wizyta rozwiała wszystkie wątpliwości. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie masz twardych, tylko większość miękkich i kilka lps. To po co Ci sól którą jest do twardej obsady i do pełnego zbiornika.
Poszukaj tematów ile problemów jest na tej soli, jest ona bardzo bogata. Osobiście znam tylko jeden zbiornik który jest prowadzony na pro i nie ma problemów. Ale tam nie idzie palca włożyć, korale wychodzą z wody.

Zrobisz jak uważasz, a ja będę czekał na temat "proszę o pomoc".

Pozdrawiam

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.