Skocz do zawartości
Sqesta45

okrzemki i żywica DI

Rekomendowane odpowiedzi

WItam posiadam rdzawy nalot na szybach podłozu i skale.Jest to brązowy rdzawy nalot.Ne jest to cyjano i raczej nie dino nie ma pechezykow i korzucha.Jest jak pył.Mam pytanie czy jeśli to okrzemki a włozylem absorber sery silicate czy to ustąpi.

Drugie pytanie co moze byc przyczyną?

Parametry sa ok

woda po filtrze ro i żywicy.Po membranie pokazuje 002 ppm a po zywicy 000.woda kranowa przed filtracja 230ppm

Czy zywica ma jakis okres po ktorym trzeba ja wymienic czy wymiana sugerowana jest odczytem tds po zywicy  i jesli po zywicy jest 000 to nie trzeba wymieniac.

Zywice mam juz ponad rok bez wymiany i niewiem czy ona moze byc powodem skoro tds pokazuje 000

Dodam ze Tds pokazuje dobre wartosci.

I czy okrzemki maja jakis negatywny wpływ na korale?

Edytowane przez Sqesta45 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczął bym od testu na okrzemki. Zmierz też wodę którą robisz podmianki i zobaczysz czy dostarczasz krzemianów z rodi.

Myślę że jak dts masz 0 i uważasz że to prawidłowy wynik to z filtrem wszystko ok. Może wywołałeś czymś powtórne dojrzewanie? Tak czy siak bez pomiaru krzemianów w zbiorniku i w świeżej solance to wróżenie z fusów.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
W dniu 19.07.2018 o 17:08, Sqesta45 napisał:

Czy zywica ma jakis okres po ktorym trzeba ja wymienic czy wymiana sugerowana jest odczytem tds po zywicy  i jesli po zywicy jest 000 to nie trzeba wymieniac.

jak pokazuje 001 to do wymiany

W dniu 19.07.2018 o 17:08, Sqesta45 napisał:

Zywice mam juz ponad rok bez wymiany i niewiem czy ona moze byc powodem skoro tds pokazuje 000

tutaj czas nie ma większego znaczenia, możesz mieć i dwa lata jak nie wyrabiasz dużo wody, u mnie wytrzymuje około 600l, w moim przypadku wystarcza to na jakieś 4 miesiące

W dniu 19.07.2018 o 17:08, Sqesta45 napisał:

Dodam ze Tds pokazuje dobre wartosci.

I czy okrzemki maja jakis negatywny wpływ na korale?

warto sprawdzić testem na zawartość krzemianów, oraz sprawdz innym miernikiem czy tds nie przeklamuje

jaka masz membranę 75gpd?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak 75

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
W dniu 22.07.2018 o 17:56, Sqesta45 napisał:

tak 75

to okrzemek nie powinna puszczać, ale skoro masz z nimi problem,y warto zrobić test na nie przed filtrami i po

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz zastosować tak jak ja mam dodatkową tubę po żywicy lub przed zależy jakie wyniki wody są;)

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7233427259

Wsypać i raz na 3 mies wymienić :-) jedni wkładają do sumpa drudzy inną metodą,a ja mam taką i się sprawdza.

Pozd.:)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Godzinę temu, @Beti napisał:

Możesz zastosować tak jak ja mam dodatkową tubę po żywicy lub przed zależy jakie wyniki wody są;)

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7233427259

Wsypać i raz na 3 mies wymienić :-) jedni wkładają do sumpa drudzy inną metodą,a ja mam taką i się sprawdza.

Pozd.:)

tak zapytam przy okazji poruszenia tego tematu, masz dodatkowo żywicę przed membraną RO?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Paragon napisał:

tak zapytam przy okazji poruszenia tego tematu, masz dodatkowo żywicę przed membraną RO?

Nie,nie mam ale mam po żywicy silicate clear,ale czytalam też na forum że ktoś stosował przed membraną..;-)tylko juz nie pamiętam czy żywice czy też silicarte.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 minutę temu, @Beti napisał:

Nie,nie mam ale mam po żywicy silicate clear,ale czytalam też na forum że ktoś stosował przed membraną..;-)tylko juz nie pamiętam czy żywice czy też silicarte.

aha spoko źle zrozumiałem :) , ale tak się zastanawiam bo i tak jak mi żywica pokazuje 001 to wywalam, może warto dać ją wtedy przed membraną zawsze to dodatkowa filtracja wstępna, dla membrany super

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko 001 te tez może być błąd pomiaru(jakaś tam tolerancja może być,ja wymieniam jak pokazuje juz 005,mam 2tuby po 1Litrze żywicy przepływa z jednej do drugiej i na końcu przez pochłaniacz,okolo 1x na pół roku wymiana,używam (M20)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Paragon napisał:

aha spoko źle zrozumiałem :) , ale tak się zastanawiam bo i tak jak mi żywica pokazuje 001 to wywalam, może warto dać ją wtedy przed membraną zawsze to dodatkowa filtracja wstępna, dla membrany super

Żywica przed membraną "zdechnie"  po parudziesięciu litrach  .A membranie to lotto czy wpłynie do niej 400us czy 390 .

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 godziny temu, Paragon napisał:

 może warto dać ją wtedy przed membraną zawsze to dodatkowa filtracja wstępna,

nie przed ale za - jako pierwszą a potem nową w drugim pojemniku (mam tak od dawna) i jak TDS po drugiej żywicy pokaże 001 to wywalam starą zamieniam miejscami pojemniki a do drugiego wsypuję nową

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 godzinę temu, SU1 napisał:

Żywica przed membraną "zdechnie"  po parudziesięciu litrach  .A membranie to lotto czy wpłynie do niej 400us czy 390 .

spoko szukałem tylko zastosowania żywicy która tak naprawdę jak się pojawia u mnie 001 idzie do wymiany

 

39 minut temu, silvia napisał:

nie przed ale za - jako pierwszą a potem nową w drugim pojemniku (mam tak od dawna) i jak TDS po drugiej żywicy pokaże 001 to wywalam starą zamieniam miejscami pojemniki a do drugiego wsypuję nową

 

ja tez jadę na dwóch pojemnikach, ale chodziło mi bardziej o zastosowanie tak jak pisałem wyżej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, Paragon napisał:

u mnie 001 idzie do wymiany

ja tez jadę na dwóch pojemnikach,

czyli nie idzie do wymiany a na pierwszą za membranę :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, silvia napisał:

czyli nie idzie do wymiany a na pierwszą za membranę :D

idzie do wymiany na nowa a ta z 001 trash :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, Paragon napisał:

idzie do wymiany na nowa a ta z 001 trash :P

chyba nie rozumiem ? ... masz 2 pojemniki w szeregu - żywica 001 powinna trafić jako pierwsza za membraną a nowa żywica jako druga w kolejności

a gdy druga pokaże 001 - to pierwsza (która na bank coś z wody wyciągnęła i "przedłużyła życie" drugiej) ląduje w koszu - tyle że po niej już na bank jest więcej niż 001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 godzinę temu, silvia napisał:

chyba nie rozumiem ? ... masz 2 pojemniki w szeregu - żywica 001 powinna trafić jako pierwsza za membraną a nowa żywica jako druga w kolejności

a gdy druga pokaże 001 - to pierwsza (która na bank coś z wody wyciągnęła i "przedłużyła życie" drugiej) ląduje w koszu - tyle że po niej już na bank jest więcej niż 001

u mnie żywice sś na samym końcu tak jak napisałeś w szergu, ale miernik mam po drugiej nie wiem jaki wynik jest po pierwszej jak pokazuje mi sie wynik 001 to jest to wynik po obu żywicach czyli te dwa pojemniki robią w sumie jak jeden duży, wtedy wymieniam dwie na raz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 minut temu, Paragon napisał:

dwa pojemniki robią w sumie jak jeden duży, wtedy wymieniam dwie na raz

moja "wersja" jest bardziej ekonomiczna - żywica 001 może jeszcze sporo wody oczyścić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
18 godzin temu, silvia napisał:

moja "wersja" jest bardziej ekonomiczna - żywica 001 może jeszcze sporo wody oczyścić

ale to wychodzi na to samo, powiedz ile średnio wyrabiasz na dwóch puszkach to powiem Ci czy jest ekonomiczniejsza :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie podłączyć się do wątku. Mam filtr kupiony jakies 10-12 tygodni temu, 75gpd RODI. Do tej pory przeszło przez niego max 900 litrów wody, przed filtrem tds pokazuje srednio 250, po żywicy pokazuje 2, na tescie marinlab wody z tego filtra wychodzi mi 0,17 mg/l krzemu 0,003 mg/l cynku. Mimo dobrego cisnienia wody, filtr działa bardzo wolno, jakies 250ml/h

Czy takie działanie i sprawność filtra są normalne, czy są podstawą do reklamacji?

 

 

Edytowane przez pabloz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
6 minut temu, pabloz napisał:

Pozwolę sobie podłączyć się do wątku. Mam filtr kupiony jakies 10-12 tygodni temu, 75gpd RIDI. Do tej pory przeszło przez niego max 900 litrów wody, przed filtrem tds pokazuje srednio 250, po żywicy pokazuje 2, na tescie marinlab wody z tego filtra wychodzi mi 0,17 mg/l krzemu 0,003 mg/l cynku. Mimo dobrego cisnienia wody, filtr działa bardzo wolno, jakies 250ml/h

Czy takie działanie i sprawność filtra są normalne, czy są podstawą do reklamacji?

 

 

Podaj jakie masz ciśnienie, dobre to znaczy jakie? 250ml/h czy 250ml/min

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mam jak zmierzyć ale akwa 600 litrow jestem w stanie napelnic z kranu powiedzmy w godzine, moze polotorej a z filtra rodi napelnialo sie ponad 4 doby

jutro zmierze to cisnienie zeby nie bylo ze bajki pisze jakies

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, pabloz napisał:

nie mam jak zmierzyć ale akwa 600 litrow jestem w stanie napelnic z kranu powiedzmy w godzine,

czyli nie wiesz czy masz dobre, to nam tylko mówi że przepływ wody masz w granicach 10l/min to dosyć słabo :/

2 minuty temu, pabloz napisał:

a z filtra rodi napelnialo sie ponad 4 doby

czyli wydajność w granicach 150l/dobę, membrana 75gpd ma wydajność maksymalna teoretyczna 284 l/dobę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze i piec dni a moze szesc... siedzialem wkurzony i nawet nie patrzylem jak to wolno leci, jutro zmierzę obie prędkości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.07.2018 o 17:08, Sqesta45 napisał:

WItam posiadam rdzawy nalot na szybach podłozu i skale.Jest to brązowy rdzawy nalot.Ne jest to cyjano i raczej nie dino nie ma pechezykow i korzucha.Jest jak pył.Mam pytanie czy jeśli to okrzemki a włozylem absorber sery silicate czy to ustąpi.

Drugie pytanie co moze byc przyczyną?

Parametry sa ok

woda po filtrze ro i żywicy.Po membranie pokazuje 002 ppm a po zywicy 000.woda kranowa przed filtracja 230ppm

Czy zywica ma jakis okres po ktorym trzeba ja wymienic czy wymiana sugerowana jest odczytem tds po zywicy  i jesli po zywicy jest 000 to nie trzeba wymieniac.

Zywice mam juz ponad rok bez wymiany i niewiem czy ona moze byc powodem skoro tds pokazuje 000

Dodam ze Tds pokazuje dobre wartosci.

I czy okrzemki maja jakis negatywny wpływ na korale?

Używasz pellety ? 

3 minuty temu, pabloz napisał:

moze i piec dni a moze szesc... siedzialem wkurzony i nawet nie patrzylem jak to wolno leci, jutro zmierzę obie prędkości

Widzisz na dzień dobry lekcja cierpliwości przy słonym 

A tak poważnie pomocnicza pompa do osmozy 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.