Skocz do zawartości
Sqesta45

okrzemki i żywica DI

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paragon
4 minuty temu, pabloz napisał:

moze i piec dni a moze szesc... siedzialem wkurzony i nawet nie patrzylem jak to wolno leci, jutro zmierzę obie prędkości

bez podstawowej wiedzy jakie ciśnienie i ile produkuje Ci wody RO w ciągu powiedzmy godziny nikt Ci nie pomoże raczej, jeżeli masz ciśnienie poniżej 3 bar no może 2,5 to mocno slabo i trzeba do zestawu podpinać pompę do podbicia cisnienia jak ciśnienie masz na poziomie 4-5 bar to coś nie tak z membraną lub podlączeniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, pabloz napisał:

Pozwolę sobie podłączyć się do wątku. Mam filtr kupiony jakies 10-12 tygodni temu, 75gpd RIDI. Do tej pory przeszło przez niego max 900 litrów wody, przed filtrem tds pokazuje srednio 250, po żywicy pokazuje 2, na tescie marinlab wody z tego filtra wychodzi mi 0,17 mg/l krzemu 0,003 mg/l cynku. Mimo dobrego cisnienia wody, filtr działa bardzo wolno, jakies 250ml/h

Czy takie działanie i sprawność filtra są normalne, czy są podstawą do reklamacji?

 

 

Dwie rzeczy które mogą mieć znaczenie pomijając ciśnienie. Pierwsza to czy masz dławik na wylocie wody brudnej (czyli odciek do kanalizacji), przu dławiku ciśnienie nieco podnosi się na membramie i zwykle woda jest lepszej jakości. Druga sprawa dotyczy filtra di dla 10" zasypowego. Zwykle do membramy 75gpd stosuje się właśnie korpus 10" z wkładem zasypowym. Jeśli taki posiadasz to stawiam że jest źle złożony lub uszczelki już puszczają. Na moim przykladzie było tak, że po 4 miesiącach woda na tds wskazywała wartości coraz wyższe w ciagu dnia lub dwóch. Zasypałem nową żywice i efekt ten sam. Dwa dni i skoki na tds do 0,05. Rozebrałem korpus, poobracałem uszczelki i mam spokój już 3 miesiąc. Jeśli te dwie opcje wykluczysz to możesz bawić się w podnoszenie cisnienia. Dławik dedykowany do membramy 75gpd jest flow 420. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź 

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłem, przed filrem jest 4,5 litra na minutę, po filtrze 0,118 litra na minutę. Dławik jest założony od początku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, pabloz napisał:

Zmierzyłem, przed filrem jest 4,5 litra na minutę, po filtrze 0,118 litra na minutę. Dławik jest założony od początku.

Więc produkcja wody na dobę wynosi 170l. To tyle co u mnie. A cisnienie mam 4,5-5 bara. Temperatura wody wylotowej z filtra ok 19st C. Ciśnienie masz dobre. Daj zdjęcie tego korpusa filtra żywicznego i jak możesz o ile on ma, to zdjęcie tej rurki zasypowej. Potrzebuje widzieć jego wewnętrzna konstrukcję. U mnie w oryginale była odwrócona o 180st (do góry nogami). I też na początku miałem problem z krzemianami. Po zamontowaniu poprawnie tds wskazał idealne 000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, pabloz napisał:

Tak wyglada filtr DI.

IMG_5762.JPG

Wyglada na odwrotnie zamontowany wklad. Ale pewnosci nie mam gdyż rdzeń zasypu jest mało widoczny. Jakbyś zrobił zdjecie z rozebranym środkiem bylo by łatwiej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda prawidłowo zamontowany i gdzie szukać różnicy?

Taki już dostałem ze sklepu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, pabloz napisał:

A jak wygląda prawidłowo zamontowany i gdzie szukać różnicy?

Taki już dostałem ze sklepu.

Ta rurka która jest w środku do zasypu żywicy, ma z jednej strony ściągany jakby dekielek. Powinien być od góry. Wata filtracyjna wygląda na dobrze ułożoną. Nad i pod wkładem zasypowym musi być szeroka uszczelka (najczęściej biala), która doszczelni przeplyw wody i skieruje całość przepływu przez żywice. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
21 minut temu, dla syna napisał:

Wyglada na odwrotnie zamontowany wklad. Ale pewnosci nie mam gdyż rdzeń zasypu jest mało widoczny. Jakbyś zrobił zdjecie z rozebranym środkiem bylo by łatwiej. 

 

jest dobrze zamontowany u dołu widać wycięcia (takie pseudo nóżki) ktore są w dolnej części wkładu zasypowego

 

34 minuty temu, pabloz napisał:

Tak wyglada filtr DI.

IMG_5762.JPG

 

a po drugie z żywica coś się stało rozdzieliła się na dwa składniki, u mnie tak było jak zassało wodę z akwarium do żywicy, dostała się sól i wyraźnie się oddzieliła jasna od ciemnej

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taka rozdzielona jest w sumie od początku, a co to za różnica jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żadna , to mieszanka dwóch żywic o różnej masie ,przy luźnym zasypie dość szybko sie rozwarstwią . MB400 tak ma . 

 

 

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
31 minut temu, Paragon napisał:

u mnie tak było jak zassało wodę z akwarium do żywicy, dostała się sól i wyraźnie się oddzieliła jasna od ciemnej

a u mnie to jest norma (rozwarstwienie) po jakimś tam czasie używania , a żywica nie ma możliwości spotkania z solanką bo filtr nie jest podłączony do zbiornika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
5 minut temu, silvia napisał:

a u mnie to jest norma (rozwarstwienie) po jakimś tam czasie używania , a żywica nie ma możliwości spotkania z solanką bo filtr nie jest podłączony do zbiornika

a zaskoczę Cię ma :P dzięki mojej głupocie tzn końcówka z wężyka była pod wodą w akwarium po każdorazowym uzupelnieniu poziomu wody woda cofająca się do scieku robila podciśnienie, i zasysala wodę z sumpa,  pisałem o tym na forum, po trochu po trochu aż w końcu się dostała do puszek z żywicą, co do rozdzielania u mnie nigdy się to nie wydarzyło (tylko raz w opisanym wyżej przypadku) żywica zawsze jednolita, żywicę biorę z CH złego słowa nie powiem

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, Paragon napisał:

a zaskoczę Cię ma :P

napisałem : "a u mnie" :)  - czytałem Twój temat i wiem gdzie popełniłeś błąd - ale rozwarstwienie to norma także przy "normalnej" pracy a nie "wypadku"

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
2 minuty temu, silvia napisał:

napisałem : "a u mnie" :)  - czytałem Twój temat i wiem gdzie popełniłeś błąd - ale rozwarstwienie to norma także przy "normalnej" pracy a nie "wypadku"

spoko odebralem personalnie :P, ok bylem przeświadczony że jak się rozdziela to nic dobrego, skoro to norma to ok u mnie jeszcze tego nie zaobserwowałem

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, Paragon napisał:

 bylem przeświadczony że jak się rozdziela to nic dobrego,

powiedzmy że to "nic dobrego" - bo by się rozdzieliły to musi "sporo wody upłynąć" :P (przynajmniej u mnie) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To skoro jest dobrze obrócony wkład (uważam że tego nie widać bez rozebrania przynajmniej w moim egzemplarzu), pozostaje zwrócić uwagę na uszczelki a szczególnie na górną, która ma za zadanie doszczelnić korpus na wyjściu zasypu do wylotu wody czystej z filtra tak aby woda wlatująca nie pomijała przepływu przez żywice. U mnie na wylocie z membramy tds pokazuje 0,02 a po żywicy wcześniej było też wieczne 0,02. Dopiero po zabawie z uszczslkami, po żywicy pokazało 000. Z przyzwyczajenia wczesniejszych pomiarów, myślałem że tds się zepsuł. Aż z ciekawości zaniosłem filtr di do kuzyna gdzie on ma po membramie 0,07. Po zamontowaniu mojego filtra di na wyjściu też tds pokazał 000. Skoro autor ma też nonstop na wyjsciu di 0,02 na tds obstawiam że coś nie tak będzie w filtrze di (jakaś wewnętrzna nieszczelność). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
17 minut temu, dla syna napisał:

zwrócić uwagę na uszczelki a szczególnie na górną, która ma za zadanie doszczelnić korpus (...)

i dlatego by nie mieć problemów używam szeregowo 2 sztuk takich pojemników

puszka.png.da4672ac377e984cb859bed15310ec58.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
8 godzin temu, dla syna napisał:

To skoro jest dobrze obrócony wkład (uważam że tego nie widać bez rozebrania przynajmniej w moim egzemplarzu),

Nom to popatrz jeszcze raz :P, co do uszczelek to proste jak budowa cepa mam takie same puszki zasypowe na odwadniacz przez który przepływa powietrze i też jest szczelnie, trzeba było by jej nie założyć żeby było nieszczelne

 

q.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
WItam posiadam rdzawy nalot na szybach podłozu i skale.Jest to brązowy rdzawy nalot.Ne jest to cyjano i raczej nie dino nie ma pechezykow i korzucha.Jest jak pył.Mam pytanie czy jeśli to okrzemki a włozylem absorber sery silicate czy to ustąpi.
Drugie pytanie co moze byc przyczyną?
Parametry sa ok
woda po filtrze ro i żywicy.Po membranie pokazuje 002 ppm a po zywicy 000.woda kranowa przed filtracja 230ppm
Czy zywica ma jakis okres po ktorym trzeba ja wymienic czy wymiana sugerowana jest odczytem tds po zywicy  i jesli po zywicy jest 000 to nie trzeba wymieniac.
Zywice mam juz ponad rok bez wymiany i niewiem czy ona moze byc powodem skoro tds pokazuje 000
Dodam ze Tds pokazuje dobre wartosci.
I czy okrzemki maja jakis negatywny wpływ na korale?
Sama Żywica nie wyciągnie Ci krzemianow z wody nawet jeżeli tds będzie Ci pokazywał zero, założyć trzeba po żywicy albo pojemnik że złożem na przemiany albo dac złoże do akwarium. Obie metody są skuteczne.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
7 minut temu, DarekB30 napisał:

Sama Żywica nie wyciągnie Ci krzemianow z wody nawet jeżeli tds będzie Ci pokazywał zero, założyć trzeba po żywicy albo pojemnik że złożem na przemiany albo dac złoże do akwarium. Obie metody są skuteczne.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
 

o jakim wkładzie na krzemiany mówisz, właśnie kombinuję jak poprawić filtrację na ostatnim etapie tzn mam dwie opcje:

1. dać tak jak Marek "silvia" w kolejności żywicę potem czujnik tds i znowu żywicę, jak czujnik na pierwszej pokaże 001, to pierwsza żywica w smietnik, drugą przesuwamy na początek a na końcu dajemy nową żywicę

2. lub dać po żywicy jakiś absorber na krzemiany

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
o jakim wkładzie na krzemiany mówisz, właśnie kombinuję jak poprawić filtrację na ostatnim etapie tzn mam dwie opcje:
1. dać tak jak Marek "silvia" w kolejności żywicę potem czujnik tds i znowu żywicę, jak czujnik na pierwszej pokaże 001, to pierwsza żywica w smietnik, drugą przesuwamy na początek a na końcu dajemy nową żywicę
2. lub dać po żywicy jakiś absorber na krzemiany
Ten. Tylko tu jest drogi

https://reefshop.pl/eshoper/pl/p/Aquaconnect-Silicarbon-500ml/4599

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 minutę temu, DarekB30 napisał:

Ten. Tylko tu jest drogi

https://reefshop.pl/eshoper/pl/p/Aquaconnect-Silicarbon-500ml/4599

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
 

spoko dzięki, a on nadaje się do zastosowania w zestawie po żywicy?, chodzi o to że wkłady absorbujące krzemiany zazwyczaj piszą żeby były w akwarium czyli woda przepływa przez nie wiele raz (wieleset razy :) ), a systemie ro przepłynie tylko raz, stosujesz ten wkład?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
spoko dzięki, a on nadaje się do zastosowania w zestawie po żywicy?, chodzi o to że wkłady absorbujące krzemiany zazwyczaj piszą żeby były w akwarium czyli woda przepływa przez nie wiele raz (wieleset razy [emoji4] ), a systemie ro przepłynie tylko raz, stosujesz ten wkład?
Tak. U siebie stosuje właśnie ten, po żywicy. Do akwarium dajesz jak masz problemy z krzemianami w akwarium Po co go dawac do akwarium jak można usunąć krzemiany przed wlaniem ich do akwarium.?

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.