Skocz do zawartości
Słony leszcz

to jeszcze będzie ładna kosteczka

Rekomendowane odpowiedzi

20 minut temu, Paragon napisał:

Metoda jest spoko

Można by jeszcze próbować z perhydrolem czyli taką bardziej stężona "woda utleniona" lub nadtlenkiem wodoru, H2O2, jak kto woli. Powinien zadziałać podobnie jak chlor. Może kiedyś... na razie zostanie holender. Swoją drogą, dobry tytuł, "szkoleniowa kostka holenderska":-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 godzinę temu, Słony leszcz napisał:

"szkoleniowa kostka holenderska":

:czapkizgłów:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co wy się chłopaka czepiacie,chce powoli i nie drastycznie to niech robi.A co do sporej zielenie,to inni mają akwaria z konikami w której pełno zieleniny,nie mówiąc o "ruchliwych" jak cholera konikach,a same ochy i achy jakie to piękne.Dla mnie osobiście to już sto razy bardziej wolałbym słodkowodne niż konikarium,ale to jest właśnie kwestia gustu.Nie przeszkadzają Czarkowi glony i walczy z nimi w sposób naturalny to niech walczy,jak sam pisze obserwacje z tej walki tez są ciekawe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, grzegorz77 napisał:

Co wy się chłopaka czepiacie

Oj, toż nikt się nie czepia, no ja przynajmniej tak tego nie odbieram:-) Ogólnie za wszelkie rady jestem wdzięczny, zawsze to kolejna kropla wiedzy, z której coś się może w końcu urodzi. A na koniec i tak zrobię po swojemu;-) Wiem, że dla niektórych to bezsensowna strata czasu taka walka z prawdopodobnie trefną skałą, że po pół roku to powinienem mieć "las akr" (czy "akr lasu", jakoś tak to szło:-) a nie łąkę glonów. Ale mi na prawdę te glony niespecjalnie przeszkadzają. Nie podchodzę do tego już jak do walki, raczej obserwuję co tam się dzieje, jak się zmienia układ. No mogłem trafić lepiej, ale akwarium (i skała) jest jakie jest, więc z takim właśnie muszę sobie poradzić. Za to jaka będzie satysfakcja, kiedy wreszcie się uda wyplenić glona, będzie można o jakimś LPSie może pomyśleć, albo i o seriatoporze na sam wierzchołek skały? A uparty to jestem, tego mi nie zabraknie raczej;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 minutę temu, Słony leszcz napisał:

Oj, toż nikt się nie czepia, no ja przynajmniej tak tego nie odbieram:-)

Jak to nie ja się czepiam :P

Ogólnie wszystkim wytrwałym, którzy trzymają się swojej drogi mocno kibicuję, dlatego Tobie tez mocno kibicuję i trzymam kciuki za full sukces :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Paragon napisał:

Ogólnie wszystkim wytrwałym, którzy trzymają się swojej drogi mocno kibicuję, dlatego Tobie tez mocno kibicuję i trzymam kciuki za full sukces

Tak też na te uwagi patrzę, że to nie czepianie się, tylko właśnie chęć pomocy, za co jestem wdzięczny:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kreweta załatwiła pustelnika czerwonogiego:-( Przed wczoraj jeszcze siedział na skale w okolicy kryjówki krewety, wczoraj zniknął, za to w kilku miejscach zauważyłem szczątki jego pancerza. Miałem jeszcze nadzieję, że to tylko wylinka, ale dziś wypatrzyłem pustą muszelkę po krabie. Szkoda, ładny był, choć płochliwy. Komuś tak się zdarzyło? Te lysmata seticaudata to aż takie zakapiory są, żeby pustelnika załatwić?

Za to obok corynactisa pojawił się nowy malutki polip i szybko rośnie:-) Muszę w końcu gdzieś przykleić ten okruch skały z nimi.

Jeżowiec uparcie (choć powoli) gryzie glony. Jakieś efekty to przynosi, ale długa droga jeszcze do sukcesu ostatecznego.

Oprócz cyrkulacji na skałę ustawionej, staram się dodatkowo przedmuchiwać skałę pipetą, różne zakamarki w już oczyszczonej skale i dywany glonowe, i trochę też podłoże. Na pewno sinularia lubi to przedmuchiwanie, pompuje się pięknie kiedy w wodzie wyczuje osady zruszone pipetą.

I w sumie tyle nowości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to spróbuję z bakteriami. "Microbe-lift Special Blend" wlałem do akwarium po dzisiejszej podmiance. 5ml, zgodnie z zaleceniami z butelki (nie wiem czemu na opakowaniu zrobionym już w Polsce dawki sugerowane są większe o 25% od tych oryginalnych na butelce) dla "maintenance", zobaczymy. Zapach... no powiem spodziewałem się większej petardy po przeczytaniu tych wszystkich wpisów o niemiłosiernym smrodzie zgniłych jaj. Fakt, śmierdzi, ale głównie z butelki, przy nabieraniu do strzykawki. Potem woda zalatuję odrobinę taką błotnistą sadzawką, ale to tylko jak się nos nad akwarium wsadzi bezpośrednio. Obawiałem się, że żona mnie wywali z domu razem z akwarium, a nawet nie zauważyła różnicy. Także spoko. Liczę, że mi trochę tych osadów zalegających w podłożu, skale i glonach te bakterie rozłożą, no i ogólnie zwiększą bioróżnorodność. Zobaczymy.

Tak się też chyba będę przymierzał, żeby spróbować biopeletów. Wszyscy tak chwalą te "all in one", to może warto spróbować... Ale to muszę pogrzebać i się doszkolić trochę, jak to działa dokładnie. No i jak zacząłem dodawać bakterie, to trochę poczekam z kolejnymi zmianami, żeby ocenić wpływ bakterii, na plus czy na minus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc kupiłem filtr RODI. Wiem, wiem... nie tak dawno pisałem, że na start małej kostki nie jest on konieczny. W sumie nadal tak uważam. Problem w tym, że ostatnio słabo z czasem u mnie, a będzie jeszcze gorzej. Ostatnio prawie 2 miesiące nie było kiedy zatankować wody w sklepie i już mocno mi świeciła w oczy wizja demineralizowanej z marketu. Stąd decyzja o własnym źródełku (poza tym, że to kolejna zabawka dla dużego chłopca:-). Filtr - standard. 5 mikro - węgiel - 1 mikro - membrana 75gpb - żywica. Prefiltry i żywica w puszkach 10''. Do tego dwupunktowy przepływowy TDS, przyłącze z zaworkiem, zawór wody czystej, przyłącze do kanalizacji, wężyki. Zestaw wstępnie zmontowany, zalany, przepłukany. Z kranu mam wodę  ~150 TDS, po membranie - 7, po żywicy oczywiście 0. Czyli wszystko działa jak trzeba chyba. Ze względu na małe zapotrzebowanie, raczej nie będę montował filtra na stale na ścianie, podpinał pod dolewkę itd, tylko będę go wyciągał od czasu do czasu i tankował baniaczki. Chcę jeszcze dokupić kilka zaworków zwrotnych (teraz w puszce membrany chyba zwykłe kolanka są), zawór na ściek (żeby móc całkowicie zamknąć odpływ wody z membrany w czasie, kiedy nie będzie używana), trójniki i zawór do płukania membrany (bocznik na ograniczniku przepływu), dodatkową puszkę z żywicą (z tego co widzę sporo osób tak ma i wydaje mi się to sensownym rozwiązaniem). Mam małą wątpliwość odnośnie ogranicznika przepływu. Mam teraz ogranicznik "300" (taki był w komplecie). Czy to nie za mało dla membrany 75gpd? Z tego co czytam wszędzie to raczej "450" powinna być.

Z bieżących rzeczy. Kolejna podmianka, kolejna dawka bakterii "special blend". Ogólnie pozytywnie. Piasek jakby czystszy, na siporaksie duża różnica, dużo mniej syfu wyleciało przy płukaniu.

Jak już grzebałem to wyskubałem glony (na ile dałem radę, bo dziadostwo na prawdę mocno się trzyma) z dwóch dużych kawałków skały poza akwarium (na trzeci duży i mniejsze zabrakło na razie czasu). Masakra ile tego wciąż jest. Choć wydaje mi się, że idzie na lepsze, powierzchnie skały bez glonów się zwiększają powolutku. Jeżowiec walczy, to może trochę łatwiej mu walczyć teraz będzie.

Fota by się przydała, może wieczorem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Słony leszcz napisał:

Fota by się przydała, może wieczorem...

Pokaż pokaż co tam w "trawie" piszczy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, divennn napisał:

Pokaż pokaż co tam w "trawie" piszczy :)

Niestety, celnie to ująłeś:-( Trawy pod dostatkiem, ale się nie poddaję. Z czasem jak analizuję start to coraz więcej rzeczy mi wychodzi, że zrobiłem nie tak. Nie przedmuchałem porządnie skały (skała prosto z frachtu, nie odgazowana była), nie miałem początkowo waty włożonej (więc syfek krążył tam w kółko), nie miałem początkowo porządnej cyrkulacji (więc się syf osadzał na podłożu i skale), za długo czekałem z wprowadzaniem miękasów (nie miało co konsumować nutrientów, kiedy biologia już zaczęła działać)... Także to na prawdę jest kostka szkoleniowa:-) A oto i zdjęcie.

20181218_195209.jpg.c419263a6c36b8e5a977d5bbb4e4d627.jpg

Aż kłuje w oczy ten jeden kawałek od frontu, że taki zielony, ale już nie było czasu. Ale przy następnej okazji jego też go wyskubię.

A, i próbowałem w końcu przykleić czarne tło na tylną ściankę. Dwie próby, dwie porażki i mega wkur...nie:-( Mam tam niecałe 15 cm do ściany i strasznie ciężko tam operować. Więc zostawiłem na razie. Może kiedyś...

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega @s1ngle ma wprawę z zielonymi może coś podpowie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minutes ago, sith114 said:

Kolega @s1ngle ma wprawę z zielonymi może coś podpowie :P

Tak, to fakt, doskonale wiem jak je wyhodować xD


6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może czarną plexę będzie łatwiej zamontować na tło.

Lejesz coś do tego zieleniaka oprócz bakterii ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że masz cyrkulator sunsun. Jaki model? Jak się spisuje? Jest w miarę cicha?


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Słony leszcz napisał:

A, i próbowałem w końcu przykleić czarne tło na tylną ściankę. Dwie próby, dwie porażki i mega wkur...nie:-( Mam tam niecałe 15 cm do ściany i strasznie ciężko tam operować

a w jaki sposób kleiłeś? na mokro czy na sucho? tło to folia samoprzylepna czy jaka :) ? 

21 minut temu, goclik napisał:

Widzę, że masz cyrkulator sunsun. Jaki model?

Na moje oko to Jebao :) i tak też pisze w opisie baniaka jako 1 wpis :)

Edytowane przez divennn (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, divennn napisał:

Na moje oko to Jebao :)

Widziałem, sam zanim napisałem to sprawdziłem pierwszego posta. Tyle, że ten cyrkulator z ostatniego zdjęcia jest chyba niebieski. Robią niebieskie Jebao?


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, goclik napisał:

Robią niebieskie Jebao?

Wydaje mi sie ze to od światła 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Słony leszcz napisał:

Mam tam niecałe 15 cm do ściany i strasznie ciężko tam operować.

Doskonale Cie rozumiem, próbowałem tak samo przykleić tło z różnicą taką, że miałem przestrzeni około 10cm.. po dwóch godzinach się poddałem i delikatnie odsunąłem szafkę razem z akwarium :rolleyes: można spróbować na coś tłustego, żeby folia "jeździła" po szybie.

Co do akwarium, moim zdaniem powoli do przodu. Dwie skałki w tle, które sa oskubane, zarastają na nowo czy tak już zostają? Spróbuj przy najbliższych pożądkach wyskubać jeszcze tą na przodzie. 

Podziwiam Twoją determinację i oczywiście kibicuje w dalszej walce:thumbup: 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, s1ngle napisał:

Tak, to fakt, doskonale wiem jak je wyhodować xD

U mnie samo rośnie, ne muszę hodować:P

11 godzin temu, Artur32 napisał:

Może czarną plexę będzie łatwiej zamontować na tło.

Lejesz coś do tego zieleniaka oprócz bakterii ?

Może kiedyś jeszcze raz spróbuję z folią... Obecnie leję tylko tego "special blenda", no i robię cotygodniowe podmianki 5l. Wiem, karmię tym glony, ale próbowałem już wstrzymywać się z podmiankami i nie za bardzo to służyło zwierzakom. Nie mam odpieniacza, wiec tylko podmiankami i wyrywaniem glonów mogę usuwać nadmiar nutrientów z wody. Przez chwilę próbowałem też podbijać KH, ale również nic dobrego z tego nie wychodziło. Także dałem chwilowo na luz z mierzeniem i kontrolowaniem wszystkiego, po prostu pilnuje żeby się syf nie zbierał, podmieniam wodę i rwę glony. Powoli to idzie, ale jakieś efekty już są.

10 godzin temu, goclik napisał:

Widzę, że masz cyrkulator sunsun. Jaki model? Jak się spisuje? Jest w miarę cicha?

Tak jak już napisał @divennn, to jest jebao, ow10. Może jakiś audiofil coś tam usłyszy, jak przyłoży ucho niemal do szyby, ale jak dla mnie praktycznie niesłyszalna. Zarówno w pracy ciągłej, jak i pulsacyjnej. Szczególnie, że u mnie na niższych nastawach mocy pracuje. A już na pewno głośniejsza jest kaskada. Generalnie, ja na razie (puk, puk) żadnych problemów z cyrkulatorem, zadowolony jestem.

10 godzin temu, divennn napisał:

a w jaki sposób kleiłeś? na mokro czy na sucho? tło to folia samoprzylepna czy jaka

Folia samoprzylepna, na mokrą szybę. Może za mało wody, albo tego płynu do naczyń jednak powinienem dodać, bo klej łapał momentalnie i robiły się zmarszczki, których nie mogłem się pozbyć. Pewnie łatwiej by było z pustym akwarium, na poziomej powierzchni, bo tu największy problem chyba miałem z operowaniem w wąskiej szczelinie pomiędzy akwarium i ścianą.

10 godzin temu, goclik napisał:

Tyle, że ten cyrkulator z ostatniego zdjęcia jest chyba niebieski. Robią niebieskie Jebao?

To tylko taki efekt od światła. Cyrkulator jest czarny normalny. A że świeżo wyszorowany został, to się "świeci" trochę:-) Dokładnie jak pisze @divennn

19 minut temu, calak napisał:

Doskonale Cie rozumiem, próbowałem tak samo przykleić tło z różnicą taką, że miałem przestrzeni około 10cm.. po dwóch godzinach się poddałem i delikatnie odsunąłem szafkę razem z akwarium :rolleyes: można spróbować na coś tłustego, żeby folia "jeździła" po szybie.

Co do akwarium, moim zdaniem powoli do przodu. Dwie skałki w tle, które sa oskubane, zarastają na nowo czy tak już zostają? Spróbuj przy najbliższych pożądkach wyskubać jeszcze tą na przodzie. 

Podziwiam Twoją determinację i oczywiście kibicuje w dalszej walce:thumbup: 

Na olej to czytałem, że potem śmierdzi strasznie przy zdejmowaniu. Szlak mnie trafił, to zostawiłem, żeby w nerwach czegoś nie zniszczyć. Ale spróbuję jeszcze kiedyś. Być może będę musiał przetransportować akwarium do innego pomieszczenia, to wtedy byłaby okazja.

Dwie oskubane skałki to takie są po oskubaniu. Tej "mój" glon trzyma jak diabli, różne szorowania szczoteczką do zębów to sobie mogę wetknąć w ... Nic nie daje. Jak jeżowiec po tej skale pójdzie i doczyści, to na długo będzie czysto, może już na dobre. Jak zdąży glon odrosnąć, to niestety po niezbyt długim czasie wróci skała do stanu wcześniejszego. No ale ta masa (naprawdę ogromne ilości tego są) glona usunięta z akwarium też nie jest bez znaczenia, taki filtr glonowy, tylko trochę mniej wygodny w obsłudze. Tą frontową skałę tez oskubię. Przy okazji może ustawienie zmienię trochę na bardziej przewiewne. W piasku zostawię tylko kilka małych kawałków robiących za podpórki, a duże kawały skały podniosę ponad podłoże. Taki pomysł, ale to już chyba po gwiazdce.

Tak jak piszesz, powoli do przodu. Nie podchodzę do tego jak do walki, raczej jak do nabywania doświadczenia. Mógłbym wystartować od nowa i powtórzyć te same błędy, ale wolę podszkolić się na tym przypadku, wyprowadzić to akwarium na prostą. A jak się to uda, to może wtedy będzie właśnie dobry moment, żeby wystartować z nowym, większym, lepszym, od razu zrobić wszystko jak należy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tło polecam czarne pcv spienione, wytną ci na wymiar. Ja tak mam w dwóch akwariach. Ładne łąki, pokolce miały by radochę :w00t:


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, calak napisał:

można spróbować na coś tłustego, żeby folia "jeździła" po szybie.

Błagam Cie , nie bądź  kolejnym który poleca klejenie i ustawianie folii tła na coś tłustego typu olej itd... tym bardziej na akwarium ktore jest już  uruchomione i można sobie wszystko "ładnie" ubabrać na tłusto...

Jedyny sensowny i najlepszy sposób jaki jest to atomizer a w nim woda i troche płynu  do naczyń, bardzo dobrze nakłada sie w ten sposób , spryskać szybę i nałożyć  tło , potem czyms twardym i równym ( karta kredytowa , skrobaczka itd ) wyciskać nadmiar wody z płynem w jednym kierunku np od lewej do prawej bądź  z góry na du

Można się wystraszyć jak zostaną białe kreski i plamy ale spokojnie po 2/3 dniach  woda odparuje i wszystko będzie wyglądało elegancko

Edytowane przez divennn (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, divennn napisał:

Błagam Cie , nie bądź  kolejnym który poleca klejenie i ustawianie folii tła na coś tłustego typu olej itd... tym bardziej na akwarium ktore jest już  uruchomione i można sobie wszystko "ładnie" ubabrać na tłusto...

Gdzie napisałem, że musi to być OLEJ? Rozumiem, że coś tłustego kojarzy Ci się tylko z olejem? :) Spokojnie można taką operację wykonać bez "ubabrania" czegokolwiek.

Godzinę temu, Słony leszcz napisał:

Na olej to czytałem, że potem śmierdzi strasznie przy zdejmowaniu.

Ja akurat dałem troszkę płynu do naczyń rozpuszczonego w wodzie i gąbką wysmarowałem tylną ściankę i nadmiar ściągnąłem kartą kredytową tak jak kolega Divennn napisał. Oczywiście folia ślizgała się po szybie przez co mogłem ją równo ustawić.
Zastanawiałem się czy jakbyś wrzucił jakieś makroglony do kotnika to z czasem te na skale by padły z "głodu"?

Edytowane przez calak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, calak napisał:

Rozumiem, że coś tłustego kojarzy Ci się tylko z olejem? :)

To czekam na propozycje czegoś innego zamiast oleju co jest tłuste :P 

 

13 minut temu, calak napisał:

Spokojnie można taką operację wykonać bez "ubabrania" czegokolwiek

Oj trudno by było bez ubrudzenia  czegokolwiek 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, divennn napisał:

To czekam na propozycje czegoś innego zamiast oleju co jest tłuste :P 

Piszemy już tu o tym :P płyn do naczyń, a raczej alkohole tłuszczowe znajdujące się w nim.

6 minut temu, divennn napisał:

Oj trudno by było bez ubrudzenia  czegokolwiek 

Trudno- nie trudno. Skończmy brudzić koledze temat. Zrobi tak jak sam uważa i jak mu będzie wygodnie :) To była tylko moja propozycja, nie namawiałem przecież.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.