Skocz do zawartości
Słony leszcz

to jeszcze będzie ładna kosteczka

Rekomendowane odpowiedzi

Przyszedł "reef pack fundamentals". Niby wyniki nie wskazują jeszcze na konieczność dozowania balinga, ale kusi trochę, żeby zobaczyć co się stanie. Tak mi chodzi po głowie, żeby kapnąć po 1ml (wg zaleceń producenta startowa dawka na moje akwarium byłaby 2,5ml) z każdej butelki w środku tygodnia i zobaczyć co się stanie. Wyniki wynikami, ale obserwuję "naocznie", że glony wapienne na tylnej szybie intensywnie rosną po podmiance, a potem przestają. To by wskazywało jednak na niedobór czegoś. A jak glonom wapiennym brakuje, to tak sobie myślę, że tym bardziej brakuje tego "czegoś" spsom i lpsom.

? Czy kombinuję pod górkę i lepiej nie dozować nic bez jednoznacznej potrzeby wykazanej testami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja dla "podkolorowania" zacząłem stosować Tropical Marine Power Easy Set w najniższej sugerowanej dawce tygodniowej rozbitej na dni.

W mnie powoli KH spada (ok 0,1 na dobę) ale Ca w normie (stały) a MG ponad 1500 (wg testu Salifert)

Pozyjemy zobaczymy ;)


1a0ce180c548df629102e55854e0d745u1476a17

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
27 minut temu, Słony leszcz napisał:

To by wskazywało jednak na niedobór czegoś. A jak glonom wapiennym brakuje, to tak sobie myślę, że tym bardziej brakuje tego "czegoś" spsom i lpsom.

Przede wszystkim muszą ssać stront ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, =Fresz= napisał:

Przede wszystkim muszą ssać stront ;) 

No niby w tym reefpaku jest "reef complete", a w nim wapń, magnez i stront właśnie. Ale czy tak dozując "na oko" nie zaszkodzę bardziej niż poprawię, to mnie martwi. Dawka malutka, robię podmianki spore... niby powinno być ok. Nawet jak czegoś minimalnie przy dużo będzie, to podmianki powinny to trzymać w ryzach.

To chyba spróbuje. I w ten oto sposób już 4 strzykaweczki (3 na balinga, 1 z fito) będą w użyciu:-( A jak wrócę do dawkowania vsv - 5. Zaraz normalnie za pompą dozującą będzie trzeba się rozejrzeć... a miało być "lowtech"..;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No to kontroluj wapń jak masz test. Reszty powinno równo z wapniem ubywać stąd właśnie w tym reef complete wszystko razem.

A tak poza tym jak będziesz miał sporo tych wapiennych to będziesz musiał dozować sam stront osobno :P tak jak robię to ja bo u mnie to mam żywe tło z wapiennych.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Yarccom napisał:

W mnie powoli KH spada (ok 0,1 na dobę) ale Ca w normie (stały) a MG ponad 1500 (wg testu Salifert)

Jakieś zmiany rzędu 0.1 dkh to wg mnie abstrakcja. Zwyczajnie, dokładność testów kropelkowych jest za mała, żeby takie zmiany mierzyć. Dlatego też nie fiksuję się za bardzo, że mi testy pokazały wyniki w miarę w normie. Że mi wyszło ca=430, to równie dobrze może być 400, albo i mniej. Nie ma gwarancji, że dany test pokazuje idealnie, nie mam pewności, że ja go idealnie wykonuję (standardowy problem z określeniem kolorku, i czy już dość różowy jest...). Dlatego właśnie mnie kusi kapnąć na próbę i zobaczyć reakcję. Jak będzie pozytywna - znaczy że niedobory jednak były. Jak reakcji nie będzie (liczę, że negatywnej nie powinno jednak być) - znaczy że nic nie brakuje i nie ma co dozować jeszcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Przy Twoich koralowcach to tam możesz sobie szaleć :P jakbyś miał acropory to albo poszły by w brązy, albo leciała by tkanka od góry albo od dołu albo w jednym momencie odpłynęły by na wieczną rafę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, =Fresz= napisał:

No to kontroluj wapń jak masz test

Test mam, wynik ca=430, ale wiesz jak to jest z tymi kropelkami i kolorkami w fiolkach... Bardziej ufam obserwacjom niż cyferkom. No ale wiadomo, jak zacznę dozować, to będę mierzył.

9 minut temu, =Fresz= napisał:

jakbyś miał acropory

Mam acroporę:-) I właśnie ona taka najmniej zdecydowana. Tkanki nie traci, ale kolorek to tak raz bardziej w brąz, raz bardziej w fiolet-róż. A przyrosty - są, ale baaaardzo powolne. Reszta sps jakoś tak chyba lepiej, a lps to w ogóle chyba lada moment wystrzelą. Może to kwestia światła... sam led, z przewagą niebieskiego. Może dołożyć białego? Albo jakiegoś czerwonego?

1 minutę temu, Słony leszcz napisał:

kolorek to tak raz bardziej w brąz, raz bardziej w fiolet-róż

W zasadzie to jest tak, że końcówki gałązek i "stopa" na podstawce ma całkiem fajny kolorek, ale pionowa "łodyżka" główna taka bardziej w beż wpadająca. Czyli by wychodziło, że te mocniej oświetlone części lepiej wybarwione są. To może jednak światło...

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
33 minuty temu, Słony leszcz napisał:

W zasadzie to jest tak, że końcówki gałązek i "stopa" na podstawce ma całkiem fajny kolorek, ale pionowa "łodyżka" główna taka bardziej w beż wpadająca. Czyli by wychodziło, że te mocniej oświetlone części lepiej wybarwione są. To może jednak światło...

Zawsze nowe przyrosty u acropor mają inny kolor dużo jaśniejszy i o innej barwie ;)   Jak miałem u siebie przewagę niebieskiego światła i o mniejszym natężeniu to acropory były ciemniejsze i wolniej rosły.

No3 i Po4 masz niskie bliskie zeru?

 

tu masz przykład, koloru nowych przyrostów

20190107_173055.jpg

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, =Fresz= napisał:

No3 i Po4 masz niskie bliskie zeru?

NO3 to chyba tylko raz jak mam akwarium mi się test (salifert) zabarwił cokolwiek. Nawet sprawdzałem na wodzie z pokarmem - test działa.

PO4 - to samo. Niedawno kupiłem nawet hankę 736, to samo. Absolutne zero.

Teraz zacząłem karmić korale, fito dozować, do tego glonów też co raz mniej, to może w końcu drgną te nutrienty. Bo to podobno takie zera totalne też nie dobrze. Ale z głodu nie padają korale pomimo zer, miękasy rosną, więc widać coś tam jednak udaje im się wyłapać z wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To jak masz zera to problem może leżeć w zbyt słabym oświetleniu . Mówię touo acroporze bo reszta jak widziałem miodna :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, =Fresz= napisał:

To jak masz zera to problem może leżeć w zbyt słabym oświetleniu . Mówię touo acroporze bo reszta jak widziałem miodna

30W w odległości jakichś 20-25cm od korala do lampy (koral na samym szczycie skały, a lampa 7cm od powierzchni). W tym białego 6W. Jak dołożę jeszcze kilka białych, to nie przedobrzę? Jak zwiększałem czas świecenia białego, to mi zaraz dino wyłaziło.

Jeszcze czasem mi chodzi po głowie, żeby dołożyć świetlówkę powercompact'a (ponoć spsy lubią świetlówki), tylko słabo z dostępnością tych wynalazków, opraw, samych świetlówek... Się trochę obawiam, że to co jest w sklepach to jedynie ostatnie stuki zalegające w magazynach i potem nigdzie nie kupię świetlówki na wymianę.

A jak led, to ile byś dołożył jeszcze i jakie? Kosteczka 35x35x40 to wydawało mi się, że 30W to już będzie dość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze dawkowanie tego "balinga". Jest 1ml do rozdysponowania na tydzień, więc pomysł taki, żeby od wtorku do soboty dawać wieczorem po 0.2m wapnia i minerałów, a od poniedziałku do piątku rano (ponoć powinna być przerwa między kh i wapniem) dawać kh. Ma to ręce i nogi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak 1 ml na tydzień  ? .  Jakim cudem to wyliczyłeś . Takich ilości nie ma po co dawać . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, SU1 napisał:

Jak 1 ml na tydzień  ? .  Jakim cudem to wyliczyłeś . Takich ilości nie ma po co dawać .

Producent pisze: 5ml na 80L dwa razy w tygodniu. To by było na moje akwarium (mniej niż 40L netto) 2.5 ml  dwa razy w tygodniu. To jak che dać (z racji że nie ma niby specjalnej potrzeby i nie mam doświadczenia) 1ml/tydzień. Chodzi o to, żeby zobaczyć, czy będą jakie kolwiek pozytywne efekty, ale żeby nie było negatywnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Balinga lejesz tyle ile trzeba , producent  nie wie ile trzeba twojemu zbiornikowi .To ty powinieneś wiedzieć  .Uzupełniasz braki a nie lejesz z metki , to bzdura . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, SU1 napisał:

Balinga lejesz tyle ile trzeba , producent  nie wie ile trzeba twojemu zbiornikowi .To ty powinieneś wiedzieć  .Uzupełniasz braki a nie lejesz z metki , to bzdura . 

Ech, a jak mam ca 430, a jednak "widzę" że brakuje? U mnie jest tak, że do powiedzmy środy wapienne przyrastają a potem ich ubywa (ślimaki szybciej zjadają niż rośnie nowych). A po podmiance znów wapienne ruszają. Przed podmianką zmierzę ca, mh, kh, ale pewnie znów będzie "w normie". A już miałem w głowie dozowanie ułożone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Słony leszcz napisał:

Ech, a jak mam ca 430, a jednak "widzę" że brakuje? U mnie jest tak, że do powiedzmy środy wapienne przyrastają a potem ich ubywa (ślimaki szybciej zjadają niż rośnie nowych). A po podmiance znów wapienne ruszają. Przed podmianką zmierzę ca, mh, kh, ale pewnie znów będzie "w normie". A już miałem w głowie dozowanie ułożone...

Jak widzisz że brakuje ? . test to test  . Może w podmianie uzupełniasz braki . Ale nie kh ca czy mg . może brak czego innego  . 1 ml balinga to bzdura . Wachania między podmianami spokojnie ogarniają bez uszczerbku , balling zaczyanłem od minimum 10 ml co podwyższało średnią tygodniową o pół stopnia kh . Dopiero to był jakotaki sens . 
 

Drugi temat że przy spadku  : kh :  korale też zwalniają z pobieraniem , więc tez same są elementem stabilizującym  . 

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, SU1 napisał:

Jak widzisz że brakuje ? . test to test  . Może w podmianie uzupełniasz braki . Ale nie kh ca czy mg . może brak czego innego  . 1 ml balinga to bzdura . Wachania między podmianami spokojnie ogarniają bez uszczerbku , balling zaczyanłem od minimum 10 ml co podwyższało średnią tygodniową o pół stopnia kh . Dopiero to był jakotaki sens . 

No to Słony ma dobry pomysł, podbije sobie Ca i będzie wiedział, czy wapienne lepiej rosną  w większym Ca, czy znów od środy zaczną słabnąć i czegoś innego im brakuje. Wtedy będzie się martwił dalej :D

A tak na poważnie, to Słony nie bierzesz pod uwagę, że glony wapienne mogą mieć inne preferencje niż np. SPSy? Tak jak niektóre rośliny rosną  lepiej w glebie kwaśnej, a inne w zasadowej...

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Słony leszcz napisał:

Ech, a jak mam ca 430, a jednak "widzę" że brakuje? U mnie jest tak, że do powiedzmy środy wapienne przyrastają a potem ich ubywa (ślimaki szybciej zjadają niż rośnie nowych). A po podmiance znów wapienne ruszają. Przed podmianką zmierzę ca, mh, kh, ale pewnie znów będzie "w normie". A już miałem w głowie dozowanie ułożone...

To co widzisz i da się "jakoś obliczyć" to jedno. Drugie dno jest wtedy kiedy oprócz Ca czegoś brakuje lub jest w nadmiarze. Mówię tutaj o stroncie. Nie wiesz ile go masz, a jest tak samo potrzebny do budowy alg wapiennych itp. Być może strontu brakuje (chodź jego nadmiar powoduje identyczne skutki). Jeśli iść dalej w chemię wody, stront pociąga za sobą wiele rekacji w oparciu o poziom innych pierwiastków micro. Następnym po stroncie jest molibden, pomijany przez niemal wszystkich i tylko w domysłach był przez niektórych analizowany pod kątem alg wapiennych. Na swoim przykładzie, mogę stwierdzić, że molibden ma u mnie w zbiorniku ogromne znaczenie. Z molibdenem testowałem przez około 12-15 icp zanim załapałem jaki miał wpływ. A jak patrzymy już na molibden to on ciągnie za sobą Bor, Siarkę itp itd. Jak widać im bardziej w las, tym więcej drzew. Dlatego zrezygnowałem z podmian i wolę trzymać w ryzach cała chemię w wodzie z "palca" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, SU1 napisał:

Jak widzisz że brakuje ? . test to test 

Widzę, że po podmianie wapienne rosną, a potem stają. A test... to test, jedna kropla w tą czy w tamtą, kolor już różowy, czy jeszcze fioletowy... A że nie robię icp, to chcę zacząć z minimalnej dawki, żeby w razie błędu  podmianki to wyprostowały. Rozumiem, że Ty raczej radzisz się wstrzymać jeszcze?

19 minut temu, klossowski napisał:

A tak na poważnie, to Słony nie bierzesz pod uwagę, że glony wapienne mogą mieć inne preferencje niż np. SPSy?

Biorę pod uwagę, dlatego chcę właśnie delikatnie zacząć i zobaczyć, co się stanie:-)

11 minut temu, dla syna napisał:

To co widzisz... z "palca" 

No ja za cienki jestem na brak podmian, jednak podmianka to taki mały reset, kasuje błędy:-) Z tego co czytam, to reefpack ma i stront, i molibden, i masę innych rzeczy.  Właśnie w tym rzecz. "Czuję" że trzeba już suplementować ogólnie wszystko, nie tylko wapń, jak w czystym balingu. Ale wydaje mi się, że jak suplementować w ciemno, to raczej cały zestaw, a nie wybrana butelkę...

Generalnie, dzięki za podpowiedzi. Nie to, że rozwiewają moje wątpliwości... ale coś tam się uczę:-) Bym wiedział, co zrobić, to bym nie pytał;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja robię od czasu do czasu podmianę, leje na pałę raz w tygodniu około 5ml z każdej butelki Grotech ABCM i dodatkowo jeszcze codziennie stront, potas, AF fluor z jodem i jeszcze dodatkowo jodynę [emoji14] i się kręci acroporowe poletko hehe kto nie ryzykuje nie pije szampana [emoji14]

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To jest hobby i powinno nam dawać radość [emoji14] jak masz świadomość tego co robisz i wiesz że lanie dużych ilości może zaprowadzić do nikąd to możesz zacząć próbować. Gorzej jak ktoś robi coś nie mając o tym pojęcia i to na dużą skalę.

Ja sam wpadłem w tą pułapkę podając zbyt dużą dawkę chemiclean, zgubiła mnie brawura podsycona napojem wysokoproentowym heh

Tak więc dopóki nie tracisz świadomości jesteś zwycięzcą [emoji14]

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, =Fresz= napisał:

To jest hobby i powinno nam dawać radość

:-) I to mi właśnie przyświeca. Zdrowe zwierzaki przede wszystkim, ale też rozwój, nauka, zdobywanie nowych doświadczeń.... Wkurza mnie ta kostka, że mala, nieustawna, trudna w obsłudze i utrzymaniu... Ale też wydaj mi się, że na takim malutkim akwarium człowiek uczy się najszybciej. Tu każda akcja dość szybko powoduje reakcję, każdy błąd implikuje konsekwencje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.