Skocz do zawartości
Słony leszcz

to jeszcze będzie ładna kosteczka

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, Słony leszcz napisał:

:-) I to mi właśnie przyświeca. Zdrowe zwierzaki przede wszystkim, ale też rozwój, nauka, zdobywanie nowych doświadczeń.... Wkurza mnie ta kostka, że mala, nieustawna, trudna w obsłudze i utrzymaniu... Ale też wydaj mi się, że na takim malutkim akwarium człowiek uczy się najszybciej. Tu każda akcja dość szybko powoduje reakcję, każdy błąd implikuje konsekwencje.

Wyluzuj , zaczynałem od takiej kostki  , teraz ma ją znajoma  która  wie tylko że ma podmianki  robić co około 7 dni . I klika ballinga z butelek 6 ml dziennie . Już z rok nic nie mierzyliśmy , nikt nic nie robi  prócz w/w  a  co tam wpadam to samo się wyrywa   " za***iste " .... 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.10.2019 o 10:39, SU1 napisał:

Wyluzuj , zaczynałem od takiej kostki  , teraz ma ją znajoma  która  wie tylko że ma podmianki  robić co około 7 dni . I klika ballinga z butelek 6 ml dziennie . Już z rok nic nie mierzyliśmy , nikt nic nie robi  prócz w/w  a  co tam wpadam to samo się wyrywa   " za***iste " .... 

No, mam nadzieję, że moja też kiedyś taka będzie:-) A teraz to trochę już nie rozumiem. Dawać tego balinga, czy nie?

A z innych "ciekawostek"... jako że za oknem coraz chłodniej, to i u mnie temperatura poszła w dół do 25st

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, Słony leszcz napisał:

Dawać tego balinga, czy nie? 

W temacie balinga jestem początkujący ale wydaje mi się, że jeżeli braki udaje Ci się uzupełnić podmianami to bym nie dawał bo i po co? Jeśli podmiany nie wystarczają to wtedy tak


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale akcja:-) Siedzę przy kompie, komp obok akwarium, czytam na forum o jakimś cudo regulatorze temperatury za 6 stów... a tu grzybek dryfuje sobie swobodnie w akwarium i lada chwila wpadnie w cyrkulator! Refleks kierowcy f1, momentalne wyłączenie wszystkich pomp, potem łowienie uciekiniera, klejenie itd. Sprawdzimy przy okazji zdobyczne podstawki. Ale że to tak akurat wtedy, kiedy byłem obok i mogłem zareagować... Często grzybkom tak się zdarza wypłynąć "na głębię"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Często.

To nie ukwiał że go przemieli w pompie.

U mnie ciągle fruwają jakieś grzybki albo zoa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KH=5.4 (!), Ca=410, Mg=1290, No3=Po4=0, pH=? (nie jestem w stanie tego kolorku dopasować, ale jakoś bardziej niebieski, więc raczej ok). KH, Ca, Mg, NO3, pH - salifert, PO4 - hanka 736.

Czyli jakby coś się dzieje. Dziś podmianka, jutro znów testy i pewnie ruszę z reef fundamentals.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KH = 5.7, Ca=420, magnezu mi się nie chciało już mierzyć, i tak nie mam czym/nie mam zamiaru indywidualnie magnezu regulować;-)

No więc plan jest taki:

1. Podbić przy pomocy kh bufer od TM (taki akurat mam) KH do poziomu 8, co będzie wymagało zapodania ~35ml płynu. Będę podawał 2ml/dzień. Plan nie uwzględnia wpływu podmianek, no ale to wyjdzie w praniu;-)

2. Wystartować z "balingiem" by seachem, czyli reef fundamentals. Na razie delikatnie, 0.2ml/dzień. Sugerowana dawka 5ml/tydzień na mój litraż, więc jest bezpiecznie.

3. Obserwować i w razie czego skorygować plan.

KH nisko, Ca ok, więc spodziewam się, że jak podbiję KH, to konsumpcja Ca/Mg też ruszy. No ale to tylko teoria, którą trzeba zweryfikować w życiu;-)

Zagrożenia? Pewnie caulerpa dostanie kopa, jak dostanie więcej mikro, no ale cóż, trzeba z tym żyć i rwać. Przydało by się refugium z glonami...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji. Jak już mam tę lampkę aqualea z zestawu (ledy slim duo), to w sumie niech świeci. Strasznie żółte światło, zapomniałem już  jak to na początku wyglądało. Ale dodatkowe 10W niech dopala w szczycie. Mam nadzieję, że dino nie uderzy. Co ciekawe, nie wygląda to źle w takim żółtym świetle, kolory barzo intensywne. Do przemyślenia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam ostatnio na chwilę odpaliłem i... O mamo, jakbym latarkę Led nad akwa powiesił. Za mocno daje, na pewno za dużo białego które i tak musiałem skręcić bo się zaczęły glony panoszyć :)

Z innej beczki wygląda koszmarnie :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, FajnyRadziu napisał:

jakbym latarkę Led nad akwa powiesił

dokładnie:-) Ale wg mnie nie jest to światełko aż takie tragiczne, tzn oczywiście jako dodatek do lampy z dużą ilością niebieskiego a nie samodzielna, jedyna lampa. To cieplejsze światło całkiem fajnie kolorki podkreśla. W niebieskim fajne jest fluo, ale przy sps bez dużej ilości białego nie da rady jednak. A poza tym, w ciągu dnia i tak mnie nie ma w domu, więc mi nie przeszkadza aż tak bardzo, że za biało będzie w akwarium. No, zobaczymy, niech poświeci. Jakby się coś działo, to znów zdejmę i schowam do pudła.

Docelowo to powoli się przymierzam do ponownego rozgrzebania lamki, dołożenie wreszcie sterowania na aqmie i pewnie dorzucenie kilku diód. Mam zamiar wywalić UV (Mam dwie takie prawdziwe UV, 360nm czy coś kolo tego. Nie zauważyłem żeby coś szczególnie dodawały do efektu wizualnego, a jednak zdrowe to to światło nie jest) a w ich miejsce włożyć niebieskie, dodać białego, może jakieś kolorki dla zabawy, no i zrobić porządek w podziale na kanały. No i jakaś może obudowę w końcu bym zrobił, żeby to moje DIY nie wyglądało aż tak "prototypowo";-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda pod pełna mocą z lampy DIY (30W) + aquael slim duo (10W)

UQFgax25JsfUTSu2qDJTrDdIt1C1Uc_7a9o2qdRJ

Na żywo bardziej daje po oczach (na zdjęciu trochę korygowałem ekspozycją, żeby nie było przesterowań), jest taki słoneczny, pogodny klimat. Nawet mi się to podoba. Na pewno kolorki korali bardziej intensywne są, tak kolorowo w akwarium się zrobiło. Także, chyba zostawię na razie, o ile jakieś plagi nie uderzą, a docelowo dołożę więcej białego do lampki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za biały koral pierwszy od lewej? Jakiś lobo?


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, goclik napisał:

Co to za biały koral pierwszy od lewej? Jakiś lobo?

Ponoć sinularia, miała być różowa, u mnie wyszło lekko zielone fluo, od Konrada. Całkiem ładnie rośnie, ale w sumie nic ciekawego. Za to okinawae lubi w nim się chować, zwykle tam śpi. Co ciekawe, koral tak się przyzwyczaił już, że nawet polipów nie chowa wtedy.

to jeszcze na niebiesko

vGyxgkT424GOjUr0tn6djyGEIG195YuTEwjSZBbS

wiem, wiem, zdjęcie tragedia. Ale czerwona monti jaka ładna:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Były zakupy: ecsenius stigmatura, strombus, mitrax, acanthastrea.

Ryba - na razie wystraszona trochę, siedzi w dziurze i nie wypływa do karmienia, ale powoli zaczyna penetrować zbiornik, więc może będzie ok. Wg zapewnień ze sklepu, sztuka bardzo dobrze wypływana i jedząca wszystko praktycznie. Z raz czy dwa już nawet pogoniła okinawae, który za blisko podpłynął, więc raczej nie będzie problemu z odnalezieniem się nowego lokatora w nowym miejscu.

Strombus - zwiedza.

Mitrax - wczoraj siedział na histrixsie, dziś gdzieś wlazł w dziurę, wiec też zwiedza.

Acana - taka bordowa z zielonym pierścieniem i czerwonym środkiem, całkiem ładna choć nie fluo. Taka:

image.png.8fad529e2e387d2a1ff0c0a2eb4ac6de.png

Tak na próbę trochę wziąłem, żeby zobaczyć jak mi pójdzie. Na razie na samym dole na piachu stoi. Taka acana to dużo światła potrzebuje? Opisy są "cyrkulacja - średnia, oświetlenie - średnie", czyli nic nie wynika z tego. I się zastanawiam, ile ją podnosić w górę? U mnie teraz to praktycznie 1W/litr w ledach już jest (30W diy i 10W aquael ledy slim duo), akwarium płytkie (40cm), lampa nisko, światła raczej nie brakuje...

Fotki... jakoś nie było kiedy, ale może coś tam pstryknę, to wrzucę. Generalnie, za wiele się nie zmieniło:-)

A, i jeszcze pomysł taki mam, żeby do lampy dołożyć takie jakby "skrzydełka" po bokach. Spodobało mi się więcej białego, a ta lampka aquaela trochę nie wygodna jest, to sobie pomyślałem, że dołożę dwa kawałki profila "wide" z kilkoma ledami. Jakoś tak na zawiasach, żeby można było je odchylić na czas karmienia i grzebania w akwa. Przy okazji, lepiej by dzięki temu były doświetlone front i tył akwarium, bo z perspektywy muszę przyznać, że profil 16cm na 35cm akwarium jest za wąski

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Słony leszcz napisał:

Taka acana to dużo światła potrzebuje? Opisy są "cyrkulacja - średnia, oświetlenie - średnie", czyli nic nie wynika z tego.

No jak nic? Średnie to chyba znaczy, nie dużo i nie mało..... Ja mam u siebie jakieś 0,45W/l led przy 35 wysokości i rośnie całkiem nieźle. Kupiłem 2 mordki z dwoma połówkami i po pół roku jest 12 mordek:)  Chociaż drugą acanę mam  5 cm obok i przez ten sam czas nie ma nawet jednej mordki więcej, tylko tkanką zarosła, ale pompuje się ładnie, więc chyba taka odmiana :hope:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, klossowski napisał:

No jak nic? Średnie to chyba znaczy, nie dużo i nie mało..... Ja mam u siebie jakieś 0,45W/l led przy 35 wysokości i rośnie całkiem nieźle. Kupiłem 2 mordki z dwoma połówkami i po pół roku jest 12 mordek:)  Chociaż drugą acanę mam  5 cm obok i przez ten sam czas nie ma nawet jednej mordki więcej, tylko tkanką zarosła, ale pompuje się ładnie, więc chyba taka odmiana :hope:

Co dla jednego średnie, to dla innego będzie mocne, a dla innego - słabe. Konkretna informacja to jest, że koral lubi światło i im go więcej - tym lepiej, albo koral nie przepada za zbyt silnym światłem i lepiej mu będzie niżej lub w cieniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Słony leszcz napisał:

 Konkretna informacja to jest, że koral lubi światło i im go więcej - tym lepiej, albo koral nie przepada za zbyt silnym światłem i lepiej mu będzie niżej lub w cieniu.

Więc acana nie jest jednym z tych korali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, klossowski napisał:

Więc acana nie jest jednym z tych korali.

:D Ale nie jest z tych światłolubnych, czy z tych cieniolubnych?

Tak jak widzę, to zwykle na dnie siedzą acanki u ludzi, to i moja niech tak sobie siedzi, przynajmniej na razie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak najbezpieczniej, jak będzie jej za ciemno, to przeniesiesz wyżej, chociaż to raczej prosty koral i wielkich wymagań nie ma:-) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kH dziś 7.0, zeszły tydzień 7.3, czyli coś tam spada. Zwiększę dawkę reefpacka. Teraz szło po 0.2ml/dzień z każdej butelki, czyli tyle co nic. Dam po 0.4 teraz. Pomimo sporych ilości jedzenia ładowanych, NO3 nadal 0. PO4 zmierzę jakoś wieczorem. Zacząłem znów odrobinkę vsv dawać na podkręcenie biologii, po 0.1ml/dzień. Nowe nabytki mają się dobrze. Generalnie, wszystko ok.

No i foty

Chyba jej dobrze:-)

eDTd0xPWJfbKRf_Ag-dRXwYEf9VB-_U1Yj1Gqw0z

dOMcnVzP4vaHU4Tu54OyozRbjr8qUPqLsRxMcmY_

Monti rośnie, kolor trzyma

CbewFJg_54FYTgdnicBMeUnMEPNKsdxsQJBFqCom

Ulubieniec żony

6ZLpB6sv3fWOCQzJke3sCsR1dRv-ZP5sVNJI0geX

Milka też dobrze sobie radzi

K-6kTCo6JjDO8tSjHfwkJKcSU2Ipg0wzXshb4M99

s_m85cihN3HsP9CXk8cXeKddvnn8mRrcvJnFDY1T

yN9UQdcKTM3SfIXDsN5cYDeIoE89bavi18cHaJ7M

Dunka co chwilę nowe mordki wypuszcza, rośnie jak na drożdżach. No ale nie dziwne przy codziennym karmieniu

vJVPwTKEpepZLsbSNW_VI8Ul5dHPDljpEpB8Q23c

Calendarium - rośnie, choć kolorki mogły by być lepsze. Acra - ciągle tak samo, niby coś tam powoli rośnie, niby ciut fioletu na końcówkach jest, ale to nie jest to

cn2lVQlrdNCFhetpNpOkWeiUfWRbTAMa4u_yntIU

Histrix - też tak sobie. Widać przyrosty, nie traci tkanki, ale kolor marny. Gdzieś tam miejscami zielone można wypatrzeć, ale generalnie biało-beżowy jest niestety. Za dużo światła może?

FlLo96ltQb75wdyaFvQ0dUtIfAvsivjv3f-kCgFN

Caulastrea super, już cztery mordki ma i przybywa ciągle

1i8nJC2Zq1wtdtWSSKN5ZhM-fTdTpBIVgej_KDha

9Wa8XIba4vbxB-BOpKWVb5KrtF4sBWtKg2lxMNkj

No i nowa rybcia. Już się zadomowiła. Bardzo sympatyczna się trafiła:-)

ROOTAlbbC6elt98o0VUH7wGeINIz0CGZsjqcZML8

Ov7-AGzP4o7rhegoFkBlCMGyWJ0Q6a76CQ6zP0aR

I całość na koniec

ntp0SbLGkZUwcg9P9Mud-rPQukedrHjAQnrHT8hJ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No3 0 i vsv?:p co chcesz zagłodzić?

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, =Fresz= napisał:

No3 0 i vsv?:p co chcesz zagłodzić?

Nie. Po pierwsze - praktycznie co dziennie coś dostają korale, z głodu na pewno nie umrą;-) Po drugie - nie mam odpieniacza, więc co się tam tych bakterii utuczy na vsv, to i tak w obiegu zostanie i jako papu dla korali skończy. Przystopowałem z vsv ze względu na cyjano, żeby go nie dokarmiać dodatkowo, ale teraz sytuacja już opanowana. A vsv to też takie śladowe ilości daję, że wiele one nie wpłyną na poziom nutrientów. Ale życie rozkwita dzięki temu, kiełże, robactwo, ślimaki, wszystkiego się roić zaczyna:-)

Z resztą, zobaczymy, najwyżej znów odstawię. Cały czas się uczę, większość "dodatków" jakie daję (vsv, baling, fito...) to raczej eksperymenty, pewnie spokojnie by baniak działał bez tego, na samych podmianach i mrożonym dla ryb. No ale kiedyś trzeba się z tego podszkolić, zobaczyć na własne oczy, co się stanie jak dodam to, a co - jak tamto...

Ty mnie lepiej powiedz, czemu te seriatopory i acra takie marne kolory mają. Światła to już 1W/litr mam praktycznie, więcej by już przesada była chyba. Podmiany regularne, tego reef plusa zacząłem kapać ciutek, to mikro też raczej nie brakuje. Seriatopory niby zielone powinny być, to by mógł być niedobór żelaza, glony w akwarium są, mogły wyssać. Ale czemu ta valida cały czas taka cielista? Jod? Bo ona nie jest brązowa, jest jaśniutka, tylko kolorku niebieskiego brakuje. No i rośnie tyle co nic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Acre ,montipory i seriatopore caledriym parę cm pod tafla wody, lampa +-35W na akwarium 50x30x30,  13 cm od wody, wszystko jest ok, nawet zoa na wysokości spsow ogarniaja. Wydaje mi się że nie o światło u Ciebie chodzi. Powoli kończę wiadro soli reef plus, jakieś szczególnej różnicy nie zauwazylem używając wslczesniej Red sea niebieskiej 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytając wiele twoich wpisów /porad /objaśnień w różnych tematach można by zbudować obraz pięknego akwarium z wypaśnymi  koralami i kolorami  , normalnie profesjonalista pełną gębą  , a Ty pytasz freszastego czemu kolory marne  masz . 

Może przestań kombinować i stosować w tej szklance zabiegi jak w potężnym systemie z lasem "trudnych " SPS  i stadem ryb . 
Znam małe piękne zbiorniki gdzie na samych podmianach idzie tak że ja czasem szeroko otwieram oczy  , w dodatku u kogoś kto wie o morskim tylko tyle że przydało by się co jakiś czas podmienić wodę  o ile ma czas między malowaniem pazurków  , solarką ,i fitnes .
TJOq5Iw.jpg
 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Dareklisc napisał:

wiadro soli reef plus

U mnie z "reef plus" to chodzi o "seachem reef plus", czyli mikroelementy z ichniego "balinga" (taki zestaw, "reef fundamentals"). Tam chyba jeszcze jakieś aminokwasy, witaminy itp są w tym, generalnie cud miód i orzeszki. Co do soli, to ja od początku używam red sea niebieskiej i jestem zadowolony, zmieniać nie planuję. Co do kolorów - może kiedyś zaskoczą wreszcie.

5 minut temu, SU1 napisał:

Czytając wiele twoich wpisów...

Kombinuję, bo chcę się dowiedzieć czegoś, zdobyć doświadczenia. Samym czytaniem forumowych g.b. za daleko nie dojdę. A też ta kosteczka to nie jest cel, tylko środek do celu. Co do wpisów... gdzie coś wiem, to piszę, gdzie nie wiem - to pytam. Wydaje mi się to całkiem normalnym podejściem. Co do akwarium - każdy może sobie je obejrzeć, każda jedna fota jest 100% autentyczna, bez poprawiania kolorków, bez filtrów (z resztą, nie specjalnie się znam na fotografii). Widać na nich glony, widać cyjano, widać marne kolorki. Nie próbuję czarować, że mam nie wiadomo jakie cudne akwarium. Ale też wszystko jakoś tam rośnie, wszystko się w miarę przyjemnie kręci, nie wywalam trupów co chwila, nie leję jakichś cud-specyfików na kolejne plagi.

A tak wracając do tematu. Mam rozumieć, że polecasz zaprzestać dodawania czegokolwiek, robienie samych podmian i że wtedy będę miał piękne acry? Podmiany robię, nutrienty od zawsze mam na zerze, światła jak na taką kosteczkę też sporo. Więc dlatego właśnie pytam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.