Skocz do zawartości
Mardyl86

Pierwsza solanka 84L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, krotko opiszę akwarium które zakładam:

Akwarium: 60x35x40 (84L) OW

Odpieniacz: tunze 9004

Aquael fzn3 + grzałka w środku 100w

Cylkulator: 2x jebao sw 2

Skala : sucha pukani 6kg i chce włożyć żywa poruszoną do filtra.

Żywy piasek red sea 5kg

Oswietlenie: tmc iluminair 600

......

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od dwóch godzin walczę z ułożeniem skały i do tej pory moim zdaniem jest najlepsze... 

solanka111.jpg

Będę startować na IO a później może zmienię z czasem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Mardyl86 napisał:

do tej pory moim zdaniem jest najlepsze

Przede wszystkim, powodzenia:-)

Ja bym dał wyższy kawałek z prawej. Tam masz zaraz ścianę, to raczej patrzył z tamtej strony nie będziesz. Wyższa skała po lewej zasłoni Ci tę po prawej (i to co na tej skale będzie).

A nie myślałeś, żeby prawy boczek też na czarno okleić? Zrobić takie narożne akwa. Bo ta jasna ściana po prawej kompletnie popsuje wygląd akwarium od lewej (a tam masz chyba jakaś kanapę jeśli się nie mylę, wiec pewnie często będziesz patrzył z tamtej strony).

Do oklejonej ścianki (ewentualnie też tej prawej) możesz się spokojnie przysunąć, co najwyżej 2cm na czyścik zostawić. Raczej żadnego korala nie będziesz chyba ustawiał od strony ściany.

I w ogóle bym te skały rozsunął bardziej, żeby puste miejsce pomiędzy powstało, taka piaskownica. Dobrze jest zostawić "piaskownicę" na pierwszym planie. Niektóre korale, albo np szorstniki, potrzebują/lubią/mogą stać na piasku. Inne będziesz miał na kawałku skały obrośnięte, to też będzie takie pole puste w sam raz, żeby je ułożyć. No i na szczepki młode też się takie miejsce przyda zanim im znajdziesz miejsce na skale, albo jak sam kiedyś będziesz szczepki robił.

Oprócz wyglądu wizualnego zwróć uwagę, żeby mieć jak najwięcej względnie płaskich, poziomych powierzchni - na takich miejscach potem poustawiasz korale. Trudno ustawić korala na pionowej skale.

6kg skały (i to suchej) to trochę mało na taki litraż. Ja mam 5kg (pewnie bym dał więcej, ale by się już całkiem gruzowisko zrobiło)  w kostce 35x35x40, a to prawie że połowa Twojego. Metoda berlińska zalecała 20% żywej skały (no Twoja jest sucha, ale się ożywi kiedyś), ale teraz to tak przynajmniej 10% się zaleca włożyć. A jak byś jakiś ładny płaski kawałek znalazł, taki mniej więcej rozmiarów tej mniejszej bryły (pewnie ze 2,5 kg) to i kompozycję byś mógł ciekawszą zrobić.

Gruz w kaskadzie to bym raczej nie polecał, bo:

1. Kaskada fzn3 ma to do siebie, że pracuje względnie cicho, o ile ma włożone oryginalne koszyczki (jak zaczyna nagle hałasować, to często wystarczy docisnąć koszyczki i znów jest git). Gruz byś w te koszyczki ładował? To go za wiele nie wejdzie. A bez koszyczków szybko wyrzucisz kaskadę.

2. Żeby kaskada pracowała wydajnie (i cicho), trzeba ją regularnie czyścić. Zbiera się tam pasek zassany, dytrytus, jakieś śmieci itd itp. Tak się nieszczęśliwie składa, że komora pompy jest najniższym punktem kaskady, w związku z tym staje się też osadnikiem. Więc regularnie (ja przy każdej podmianie co tydzień, zawsze widać kolosalną różnicę w pracy kaskady po czyszczeniu) trzeba: wyjąc rurkę, wyjąć koszyczki, wyjąć pompę, wypłukać syf ze zbiornika kaskady i złożyć wszystko z powrotem.  Można przy okazji też przeczyścić/przepłukać w wodzie z podmiany wszystkie elementy powyższe. Jak po prostu załadujesz kaskadę gruzem, to czyszczenie będzie 10x bardziej kłopotliwe. A żywa skała sama z siebie będzie dodatkowo oddawała syfek i różne okruchy skalne.

3. Żywa skała jak nazwa wskazuje zawiera życie. a To życie też lubi chociaż odrobinkę światła czasem dostać.

4. Żywa skała jak nazwa wskazuje zawiera życie - a to życie (np wieloszczety) będzie Ci właziło w wirnik pompki, co nie zrobi dobrze ani wirnikowi, ani życiu. Jak życie będzie poza kaskadą to tez czasem trafi w wirnik pompy, ale będzie to zdarzało się dużo rzadziej.

Dlatego lepiej wrzuć kawałek żywej skały do akwa (np jako ten trzeci, żeby mieć w sumie ok 10%), a kaskadę wypełnij ceramiką (np siporaksem). Możesz sobie zostawić ciut miejsca na jakieś inne wkłady w przyszłości.

W związku z koszyczkami do kaskady też bym odpuścił grzałkę w kaskadzie. Niby można by tam jakieś dziury w koszykach wyciąć, żeby grzałkę wepchnąć w koszyki, ale to Ci tylko utrudni obsługę kaskady. A wygoda obsługi akwarium jest co najmniej tak ważna jak jego wygląd. Jak Cię setny raz szlak trafi przy czyszczeniu kaskady z powodu "tej pier....nej grząłki", to istnieje ryzyko, że rzucisz akwarystykę w diabły, więc może lepiej żeby ta grzałka spokojnie sobie wisiała na szybce w kąciku akwarium.

 

A, i jeszcze polecam zaopatrzyć się w automatyczną dolewkę. Niby można z ręki dolewać, ale z czasem zaczyna to nużyć. Nie bez powodu większość osób, które już ma akwaria, ma też dolewkę i na listach sprzętu na start takową umieszcza.

I jeszcze, klapka od kaskady to w sam raz miejsce do przyklejenia sterownika od jebao.

Teraz doczytałem w innym Twoim poście, że tej żywej to chcesz 4kg. To już bardziej sensownie (6kg suchej + 4kg żywej). Ale 4kg to Ci zdecydowanie nie wejdzie do kaskady:-)

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za porady ;) akwarium zalane i zasolone na poziomie 1023. Dokupilem tego siporaxa do fzn3 no i zobaczymy co z tego wyjdzie. Wlałem też bakterie spezial blend i nite out. Kiedy mógłbym dokupić żywa skalę i dorzucić? Czy należy teraz trochę odczekać? 

reef.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Mardyl86 napisał:

Dziękuję za porady ;) akwarium zalane i zasolone na poziomie 1023. Dokupilem tego siporaxa do fzn3 no i zobaczymy co z tego wyjdzie. Wlałem też bakterie spezial blend i nite out. Kiedy mógłbym dokupić żywa skalę i dorzucić? Czy należy teraz trochę odczekać?

Sądząc po wartości zasolenia, mierzysz spławikiem. Generalnie uważaj na ten badziew. Każdy spławik pokazuje inaczej, nie wiadomo jaka jednostka (sg czy gęstość). Ja właśnie mam jazdy w związku z tym, że mierzyłem spławikiem i "zawsze było 1.023". Szkoda gadać. Jak masz jakiegoś morszczaka w pobliżu, to zagadaj żeby przynajmniej sprawdzić porządnie ten spławik, co pokazuje, ile przekłamuje.

Żywą skałę im szybciej tym lepiej. Każde "dorzucenie" czegoś teraz przewraca akwarium do góry nogami. Na początku i tak wszystko wariuje, to dodatkowa skała nie ma znaczenia (a nawet pomoże w pierwszej fazie dojrzewania, bo Ci różnego życia dostarczy i trochę papu dla niego). Ale potem, dajmy na to zejdą Ci pierwsze glony, wrzucisz świeżą skałę i może się wszystko od nowa zacząć. Im wcześniej tym lepiej.

Dużo osób zdaje się praktykuje, że żywą skałę dają do pustego akwa, bez piachu, żeby móc odsysać syfek, który na początku będzie z tej skały wychodził. Ale mnie się wydaje, że to bez znaczenia jak dasz piach od razu. A nawet ten syfek może być pożyteczny - na czymś się te bakterie muszą wykarmić na początku, a przecież nie ma jeszcze żadnych ryb, nie karmisz nic. Przy okazji, jak już załadujesz wszystko, rusza glony itd (coś się zacznie tam dziać), to dobrze jest wrzucić kawałek krewetki koktajlowej, ryby albo czegokolwiek, żeby trochę substancji odżywczych do układu dostarczyć).

Takie porady od świeżaka dla świeżaka, żadna biblia. Ale sam dopiero co startowałem, to się przy okazji też na czytałem, i trochę świeżych doświadczeń też już mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym spławikiem to bym nawet nie pomyślał że może kłamać. W takim razie podjadę jutro do sklepu z morszczakami i sprawdzimy jego dokładność. 

Ile tego żywego piasku należałoby wsypać? Mam worek 10 kg.. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Mardyl86 napisał:

z tym spławikiem to bym nawet nie pomyślał że może kłamać. W takim razie podjadę jutro do sklepu z morszczakami i sprawdzimy jego dokładność. 

Ile tego żywego piasku należałoby wsypać? Mam worek 10 kg.. 

 

 

Spławik - czy jutro, czy za tydzień (na tym etapie to nie aż tak krytyczne). Ale sprawdź koniecznie. Może jest ok, a może pokazuje bzdury bo się karteczka ze skalą przesunęła albo co. Generalnie, bardzo wygodne są w użyciu, ale jakość niska bardzo. Dziesiątki tematów są na forum o problemach z zasoleniem, a zwykle w finale pojawia się spławik:-)

Piasek - na 35x35 wsypałem 4,5kg i mam tak średnio ze 2 cm warstwę, w sumie się zastanawiam czy trochę nie dosypać jeszcze. Ty masz prawie 2x więcej powierzchni dna, to z 10kg wyjdzie Ci podobna grubość jak u mnie. A ilość to w zasadzie kwestia gustu. O ile nie przekraczasz znacząco 5cm (bo wtedy by się gdzieś tam już mogły tworzyć strefy beztlenowe), to pełna dowolność. Piasek ma swoje plusy: stabilizuje KH, tworzy dodatkową powierzchnię dla bakterii (czyli trochę jak skała czy siporax działa), sprzyja rozwojowi różnych pożytecznych robaczków. Ale w zakresie 1-5cm to w zasadzie działa wszystko podobnie Cieńsza warstwa niż 1-1.5 cm - będą Ci się "golizny" (goła szyba) robić od działania cyrkulacji. Bo zakładam, że piasek na dnie CI się podoba. Są tacy (i nie są to jakieś wyjątki bynajmniej) co wcale piasku nie mają i też im akwa działają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładna skała.  Żywą dołóż teraz. Fajnie że masz czarne tło. Sprzęt wizualnie "ginie". Troszkę kolega przesadził z czyszczeniem kaskady.  Mam, używam i czyszcze raz na 2 miechy :). W jednym koszu miałem siporax (miałem bo teraz przełożyłam go do filtra przeplywowego połączonego z filtrem glonowym) drugi "pochłaniacze " . Piasku za dużo nie syp. Myślę;  że 2cm będzie ok. Jak świecisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dodałem 3 kg żywej skały i wygląda to tak ;) mała zmianKa 

 

IMG_20180727_220045-3840x2880-1536x1152.jpg

zacząłem świecic 5h dziennie z większą przewagą niebieskiego 

Kupiłem wcześniej dolewke Milestone levelAutomatic i zastanawiam się jak ją teraz podłączyć, w instrukcji piszą że może być 4, 5 cm od górnej krawędzi akwarium  :/ jak obniżkę do tego stopnia poziom wody to Kaskada będzie bardzo słyszalna... Hm

Edytowane przez Mardyl86 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.07.2018 o 23:02, Mardyl86 napisał:

Kupiłem wcześniej dolewke Milestone levelAutomatic i zastanawiam się jak ją teraz podłączyć, w instrukcji piszą że może być 4, 5 cm od górnej krawędzi akwarium  :/ jak obniżkę do tego stopnia poziom wody to Kaskada będzie bardzo słyszalna... Hm

Do zbiorników bez sumpa lepszym rozwiązaniem jest "oko" Levelautomatick eye... Jak jeszcze nie użyłeś tej co masz to spróbuj wymienić... 
Jak coś to "oko" u mnie działa już długo i nigdy nie zawiodło ;) 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaskade daj troszkę w prawo. U szklarza zamów dwa kawałki szyby. Np. 6×6 , sklej  silikonem, później wklej na rogu. Będziesz miał do czego przymocować dolewke. Skałę jak już pisałem masz fajną. Tylko jakoś tak niefajnie ułożoną. ;). Tzn. takie jest moje odczucie. Może jakieś groty, może dwie "wyspy" połączone góra ze sobą :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłby mi ktoś doradzić? W swoim zbiorniku pracuje jak naradzie jeden falownik jebao sw2 i chciałbym dokupić do tego jeszcze jeden tylko co wybrać? 

Mogę kupić tunze 6020 bez sterownika albo hydor koralia 900 lub 1600. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Koralie 900 i mogę polecić ale Ty masz większe akwarium i moim zdaniem lepiej kupić coś z zapasem mocy.  Korale zaczną zarastac i dodatkowa cyrkulacja napewno się przyda.  Sterowanie też super sprawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem tunze 6020 i zastanawiam się czy jej nie oddać i wymienić na hydor 1600. Wydaje mi się że jest troche za mocna 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Dziś zauważyłem pierwsze życie w akwarium. Pomoże mi ktoś zidentyfikować? 

IMG_20180805_163743-1190x1587.jpg

IMG_20180805_163759-1190x1587.jpg

IMG_20180805_163814-744x992.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie widać

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pierwsze zdjęcie to rurówka

drugie to asterina

trzecie - rzeczywiście nic nie widać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kilku dni skały tak jakby pożółkły, czy to jest normalne zjawisko podczas dojrzewania czy powinienem coś z tym zrobić? 

IMG_20180808_110544-992x744.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
48 minut temu, Mardyl86 napisał:

 czy powinienem coś z tym zrobić?

powinieneś zacząć czytać dział dla nowicjuszy - tam już są odpowiedzi na kolejne pytania które za chwilę zadasz :)

 

ps. a na Twoim miejscu pomyślał bym o koronie

raz - przysłoni tą "maszynownie"

dwa - ryby nie będą wyskakiwać ze zbiornika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Godzinę temu, Mardyl86 napisał:

Od kilku dni skały tak jakby pożółkły, czy to jest normalne zjawisko podczas dojrzewania czy powinienem coś z tym zrobić? 

IMG_20180808_110544-992x744.jpg

oooo jaki fajny świeżutki zbiornik taki jeszcze czysty jak ze sklepu :)

spokojnie jeszcze na przestrzeni 6 miesięcy (co najmniej) wiele się wydarzy, pożółknie pobrązowieje, pozielenieje i poczerwienieje :)    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś mija miesiąc od zalania i tak oto wygląda, pojawily się glony...

IMG_20180823_112626-992x744.jpg

Radzicie mi abym zaczął je ręcznie usuwać czy uzbroić się dalej w cierpliwość i dalej czekać aż same odejdą. Dolewac dalej bakterie Microbe special blend czy sobie odpuścić? Trzy dni temu zrobiłem pomiar no3 i po4 

No3 - około 50

Po4 - 0,25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Ja bym zostawił na 3-4 miesiące w spokoju, ale to zawsze indywidualna decyzja, jak pisałem kolory będzie zmieniało jak pory roku :) bardzo ładny czysty piaseczek sporo pracy przy utrzymaniu takiego wyglądu ? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kiedy należałoby zrobić pierwszą podmiankę, po jakim czasie od startu? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.