Skocz do zawartości
Liquidator

Akwa 200 L + sump Kraków

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Po kilkuletniej przygodzie z akwarium słodkowodnym przyszedł czas na słoną wodę. Akwarium będę zalewał w weekend. Mam kupiony już cały sprzęt:

 

Akwarium 75x55x50 OW + sump 80L

Falownik: 2x jebao rw4

Pompa obiegowa: DCT 4000

Oświetlenie: 6x 24W T5: 3x ATI BluePLus, 1x ATI Coral Plus, 2x ATI BLueSpecial

Odpieniacz: Bubble Magus C7

Skała: 22kg Marco Rocks

Piasek: zywy piastek Bio Active Aragonite

Sól: Blue Treasure SPS Sea Salt

Dodatkowo w sumpie: 1 kg nano tech bio sphere i grzałka.

 

Mój pomysł na ułożenie skały. Bardzo proszę o porady (czy ma to sens i czy skał jest odpowiednia ilość). Chcę w akwarium trzymać ryby + miękkie, lps. Między skałą a szybami jest kilka cm przestrzeni. Piasek dodam przy okazji zalewania akwa.

IMG_5902.thumb.JPG.218be63932e9e202828a4e9c0ff416b7.JPG

 

IMG_5905.thumb.JPG.fc537d0e49b3bc2bb3cd1e88dda8dd33.JPG

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Liquidator napisał:

Sól: Blue Treasure SPS Sea Salt 

Witaj, nie polecam startować na tak bogatej soli ja zaczynałem na tej samej (błędnie przysłali mi pod spsy) jedno wielkie glonowisko do czasu zmiany na jakąś zwykłą lepiej moim zdanie wystartować na jakiejś mało bogatej i później zmienić w miarę obciążania akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ułożenie skały mi się podoba. Może ten jeden kawałek na samej górze przełożyć gdzieś niżej... Nie za blisko powierzchni będzie? Coś się tam zmieści? Tak na oko, to tam mniej niż 10cm od powierzchni od szczytu skały jest, ale może to tak tylko wygląda. Ilość też ok raczej, szczególnie że w sumpie też coś tam chcesz wrzucić.

Co do soli, to może być tak jak kolega wyżej napisał, że lepiej zaczynać na ubogiej. Jest to dość rozpowszechniony pogląd. Ale może być też tak, że to większego znaczenia nie ma. Ja zaczynałem na żywej skale (więc potencjał glonowy przynajmniej na samym początku większy) i soli tropic marine pro reef salt (więc niby też z tych bogatszych, kupiłem gotową solankę ze sklepu, a akurat sklep na takiej jedzie). Jakoś nie zauważyłem wielkiego glonowiska. Więcej glonów się pojawiło, jak zacząłem robić podmiany, już na red sea salt (a to niby sól może nie całkiem uboga, ale łapie się w kategorii "na start"). A teraz w ogóle mam glonowisko jak nigdy, a bogatej soli już grama nie zostało pewnie, nie dodaję żadnych suplementów. Także, nie wydaje mi się, żeby można było doszukiwać się przyczyny wysypu glonów w soli takiej czy innej. Przyczyna jest prosta i zawsze ta sama - dojrzewanie. Trzeba po prostu przejść przez fazy glonów, brązowych, zielonych, włosowatych, kulkowatych, liściowatych i jakie tam się jeszcze pojawią. A do tego będą okrzemki (też byłem przekonany, że jak zacząłem podmieniać na red see, to okrzemki jakby zaczęły nawracać, ale potem się samo uspokoiło), mogą być sinice, może być cokolwiek. A ktoś patrzy na te kolejne plagi (chociaż już dawno by chciał już coś wpuścić do akwarium) i myśli: skąd to się bierze? Może od soli? Może od światła? Może sąsiadka "urzekła"?:-) A jeszcze gorzej jest, jak zaczyna coś próbować robić, zmieniać sól, zmieniać światło, sypać różne cuda do akwarium. Bo wtedy tylko jeszcze bardziej zaburza równowagę, która dopiero się próbuje się wytworzyć. Jest jeden sposób na dojrzewanie: czekać spokojnie aż akwarium dojrzeje. Im mniej gwałtownych ruchów, tym dojrzeje szybciej. A jak już myślisz, że dojrzało, to na wszelki wypadek poczekaj jeszcze trochę, bo tylko tak Ci się wydaje:-)

Powodzenia życzę

 

PS. Coś Ci się tematy zduplikowały.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przemyśl ten samotny kawałek po lewej. Mały nie jest a za nim zostawiłeś dużo wolnego miejsca. Jeśli położysz w tym miejscu jakieś zwierzaki będą widoczne tylko z boku akwa.


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustawienie ładne jak na Marco skałę, ale pionowa skała niepraktycznie jesli chodzi o obsadzanie koralowcami. Za to gdy pokryje sie np brarium/brareum to będzie magia :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

odsuń skały od szyb - bo czyścikiem będzie trudno dojść

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak obsadzisz skałę koralowcami to szyby będą zawsze brudne w tych miejscach, mam nie polecam  i więcej tak nie zrobię. Tak samo z tyłu te 2-3cm nie pozwolą doczyścić tylnej szyby, kwestia żebyś miał tego świadomość, decyzję zostawiam tobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak możesz to tą sól wymień na uboga w sklepie i radził bym dac z 1-2 kilo żywej skały chociaż 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, tdew napisał:

przemyśl ten samotny kawałek po lewej

No ale może właśnie o to chodzi, żeby cześć przysłonić. Żeby z każdej strony coś nowego się pokazywało. Kawałek niższy niż te na ściance, wiec wszystkiego nie przysłoni, a trójwymiarowość mocno podkreśli.nJak dla mnie to właśnie najciekawszy element kompozycji.Dzieki temu nie będzie to wyglądało jak zbiornik w sklepie.

 

5 godzin temu, silvia napisał:

odsuń skały od szyb - bo czyścikiem będzie trudno dojść

Z tyłu to szybka oklejona albo jakis lacobel, to raczej czyścił tego nie będzie, tyle o ile to ślimaki ogarną. Ale po prawej to fakt, przydało by się coś więcej miejsca. Chyba że tam też ściana będzie, to też okleić.Ustawienie wskazuje, że raczej od przodu i lewej będzie się patrzeć.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, Słony leszcz napisał:

Z tyłu to szybka oklejona albo jakis lacobel,

bardziej chodzi mi o boczne - "skrobakiem/żyletką" tam nie "wjedziesz" a magnetyczny nie zawsze zbierze do czysta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, silvia napisał:

a magnetyczny nie zawsze zbierze do czysta

Polecam tunze. No, jak długo nie czyścisz i się trochę nazbiera, to kilka razy trzeba przejechać, żeby zedrzeć osad. Ale jak regularnie oblatujesz, to jest bajka. No i piasek nie włazi pod niego, to i mniejsze szanse na porysowanie szyb. Deklarowana trwałość tych "ostrzy" to ~1 rok, zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skałę ułożyłeś naturalnie tzn. bardzo mi się podoba:). Można wiedzieć po jakich kosztach i jaki sklep. Jak zalejesz akwa to z piaskiem ze2-3dni poczekaj. Cyrkulacja troszkę pyłu i śmieci z niej wydmucha. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za wszystkie podpowiedzi. Kupię uboższą sól. Pewnie będzie to AF. Bardziej odsunę skały od szyb i wrzuce piasek trochę później po zalaniu solanką. Dorzucę do sumpa jakiś węgiel. Myślę nad dokupieniem automatycznej dolewki. Wrzucę zdjęcia po zalaniu i zasypaniu piaskiem.

Największym wyzwaniem będzie pewnie teraz ustawienie pomp aby dobrze omiatały skałę i dno. 

Edytowane przez Liquidator (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.07.2018 o 15:19, Liquidator napisał:

Myślę nad dokupieniem automatycznej dolewki.

Bardzo dobra myśl ;) 
Ciekawie się baniaczek zapowiada ;) 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyslalem probke wody z mojego akwarium do testu ICP. Dzis przyszly wyniki:

image.thumb.png.3eb08f99759e89da746e136835474eee.png

image.png.f92ee3ae3a2eb7efd2d6d9a43a9edbbf.png

Uzywam soli AF Reef Salt. Dolewki robie woda demineralizowana z Auchan, ktorej wyniki testow ICP zamiescilem w dziale ogolnym (podwyzszona miedz, krzem bardzo wysoki). Akwarium ma obsade mieszana. Troche lps, miekkich i kilka sps. Do tego 6 niewielkich ryb, dwie krewetki, dwa mitraxy, 4 slimaki, 2 rozgwiazdy piaskowe. Dozuje ATI essentials pompa. Z reki leje stront, jod i aminokwasy. W sumpie mam purigen, phosguard i 1kg biospheres.

 

Zauwazylem dziwnie niskie zasolenie: 31 ppt mimo ze moj skalibrowany refraktometr pokazuje 33. Podnioslem zasolenie o 2 punkty natychmiast. Twardosc weglanowa mysle ze jest ok. Nie wiem czemu ale Glin (Al) wywalilo poza skale. Jod i stront lalem z reki i widze, ze mocno przesadzilem takze odstawiam to na jakis czas bo widze ze przedobrzylem. Lit jest zbyt nisko. Cyne wywalilo poza skale. Fosfor tak samo. Sod zbyt nisko. Wapn mysle ze jest lekko za wysoko, zmniejsze dozowanie. Magnez jest tez raczej ok choc chcialbym zeby byl na poziomie ok 1300 ale probuje go podniesc od 4 miesiecy i ani drgnie. Brom bardzo nisko. Na fosforany nie patrze bo jak wiadomo testy ICP nie pokazuja ich zbyt poprawnie.

 

Wiem co zrobic zeby Jod, Stront i ewentualnie fosforany zmniejszyly stezenie natomiast mam duza zagwozdke co moge zrobic z pierwiastkami, ktore mocno wyskoczyly poza skale: Glin, Lit, Cyna, Fosfor, Brom (choc tu mysle ze on jest lany wraz ze strontem takze zmniejsze dozowanie).

 

Bardzo prosze o podpowiedzi.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.