Skocz do zawartości
Rastapasta

Reaktor Wapnia czy warto?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was, od paru miesięcy mam problem z pompą dozującą. W zbiorniku 600l obsadzonym warstwami od dołu miękasami poprzez lpski po spsy zaczyna robić się ciasno więc i konsumpcja balinga wzrosła. Ponieważ sama pompa Aquanova jest awaryjna i niedokładna, uznałem  że czas najwyższy na zmiany. Stworzyłem ten temat w celu ustalenia a raczej zrozumienia na podstawie Waszych doświadczeń, wdrożenie nowego sposobu podawania wapnia i innych niezbędnych pierwiastków dla koralowców. 

Konsumpcja samego KH jest w granicach 300ml/dziennie dawkowana 7x dziennie.

Na forum można znaleźć prawie wszystkie odpowiedzi. Z drugiej strony to jest forum więc kto ma ochotę i lubi pogadać może napisać parę słów na temat swojego doświadczenia i podpowiedzieć czego unikać a na co zwrócić uwagę w prowadzeniu reaktora.

Edytowane przez Rastapasta (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

zapomniałeś tylko zadać pytanie/pytania

a jak wpiszesz w wyszukiwarkę .. to znajdziesz większość (lub nawet wszystkie) odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojej strony:

- dawkowanie rozrzuć jako x12 

- niedokładność pompy w ml - nie ma dużego znaczenia

A  system to ile ma litrów ? Gdyż 300ml/dobę to może być strasznie dużo dla takiego 200l by dla 600 litrów normą

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Rastapasta napisał:

Z drugiej strony to jest forum więc kto ma ochotę i lubi pogadać może napisać parę słów na temat swojego doświadczenia i podpowiedzieć czego unikać a na co zwrócić uwagę w prowadzeniu reaktora.

pełna zgoda :) tylko że już jest kilka bardzo podobnych tematów i można było się "tam podpiąć" - bo po jakimś czasie życia forum ... zamiast jednego tematu ...  - mamy kilkanaście /dziesiąt i trzeba się długo przekopywać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Arturro napisał:

Z mojej strony:

- dawkowanie rozrzuć jako x12 

- niedokładność pompy w ml - nie ma dużego znaczenia

A  system to ile ma litrów ? Gdyż 300ml/dobę to może być strasznie dużo dla takiego 200l by dla 600 litrów normą

 

Arturro, w obiegu jest 630l. Na pompie jest ustwione 370ml żeby utrzymać 8,5kh. Nie wiem jak to możliwe żeby aż tak dużo kh zbiornik potrzebował dziennie.

Dodam tylko że stosuje balinga FaunaMarin Kh, Ca i Mg który i tak zawsze jest wystarczający bez dozowania. Zresztą mikro i makro i tak są wymieszane w Ca i Kh więc to jest podstawa według metody FaunaMarin.

Edytowane przez Rastapasta (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zatem nie jest to jakoś dużo. Pytanie jest inne jak często i duzo pokręcasz pompy?

 Natomiast jeżeli męczy cię rozrabianie proszków i/lub dozowanie dodatkowych mikroelementów to istotnie bez dyskusji warto  pomyśleć by zastąpić  płyny reaktorem wapnia. 

I to jest moja odpowiedz ;)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też zmieniłem pompkę Aqua Nova - bo ustawianie dawek ciągle się schylając i klikając na pompie to był dramat. Teraz mam PS Kore 7th fajnie to działa bo ustawiam dawki przez komputer za pomocą aplikacji i jest dużo wygodniej - pompka chyba dokładna nie sprawdzałem :) proszki lecą od AF więc jest wygoda bo przy okazji dodaje się mikro - mam wymieszane roztwory z strongami. 
Przy reaktorze musisz dodawać i tak mikro osobno :) kropelkami albo pompami perystaltycznymi z jakiejś gotowej mieszanki, na pewno jodu sporo i potasu no i resztę metali tak więc dozowania ręcznego albo pompki raczej nie unikniesz.

w mieszankach z mikro nie trzeba tak wiele dodawać dodatkowo - z założenia nie trzeba nic :)  ale u mnie i tak muszę dodawać jodu i potasu bo mam spore zużycie, no i stront.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie, zmień pompę dozującą. Dlaczego utrzymujesz takie wysokie KH? 7-7.5 w zupełności wystarczy. Z reaktorem będzie dużo trudniej, mała kontrola. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym Kore od PS też są jaja. Już 2 razy wysadziła mi zbiornik. Raz wlała 200 ml Nopoxa i strata 80% w rybach/koralach - tutaj serwis w ogóle się nie zdziwił bo niby to normalne. Wymieniono mi procesor w pompie. Po pół  roku kolejna akcja - dolewała a potem nie dolewała i działała jak chce - zresetowano i ustawiono zdalnie ponownie. Teraz mija kolejne 3 miesiące i robi tak  , że po dolaniu np KH, natychmiast wlewa np CA itd...oczywiscie dawki ustawione z pół godzinnym opóźnieniem i taka mieszanka również namieszała poważnie w akwa np poleciała euphylia złota za x-$, favia zbielała, zoa pozamykane i to drogie kolonie . W przyszłym tygodniu jak bede miał czas poprobuje czy dalej swiruje i albo dostane nowa albo kasa bo juz mnie szlag trafia!! Pompa za 1,5K a straty za kilka tysiakow. Wiec jak cos by sie działo u Ciebie Ura w akwa to wpierw sprawdz pompe.


7ffd65dd2ba18b46b0eedaa53030f743u908a788.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
Ja też zmieniłem pompkę Aqua Nova - bo ustawianie dawek ciągle się schylając i klikając na pompie to był dramat. Teraz mam PS Kore 7th fajnie to działa bo ustawiam dawki przez komputer za pomocą aplikacji i jest dużo wygodniej - pompka chyba dokładna nie sprawdzałem [emoji4] proszki lecą od AF więc jest wygoda bo przy okazji dodaje się mikro - mam wymieszane roztwory z strongami. 
Przy reaktorze musisz dodawać i tak mikro osobno [emoji4] kropelkami albo pompami perystaltycznymi z jakiejś gotowej mieszanki, na pewno jodu sporo i potasu no i resztę metali tak więc dozowania ręcznego albo pompki raczej nie unikniesz.
w mieszankach z mikro nie trzeba tak wiele dodawać dodatkowo - z założenia nie trzeba nic [emoji4]  ale u mnie i tak muszę dodawać jodu i potasu bo mam spore zużycie, no i stront.
Ja u siebie stosując ballinga z AF ze strongami. Zrezygnowałem ze strongów na rzecz osobnych buteleczek. Przy strongach miałem zawsze niedobór czegoś i nadmiar czegoś innego. Lejąc gołego ballinga dozuję micro - jod, stront, żelazo, potas, microE, fluorine z pojedynczych buteleczek wg zapotrzebowania.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, laszek napisał:

Ja u siebie stosując ballinga z AF ze strongami. Zrezygnowałem ze strongów na rzecz osobnych buteleczek. Przy strongach miałem zawsze niedobór czegoś i nadmiar czegoś innego. Lejąc gołego ballinga dozuję micro - jod, stront, żelazo, potas, microE, fluorine z pojedynczych buteleczek wg zapotrzebowania.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka
 

 

To też dobra metoda, zwłaszcza przy braku podmian - normalnie podmianki rozcieńczają trochę nadmiary, a nie próbowałeś zmiksować sobie roztworów tak  by strongów dodawać wedle własnych potrzeb? tzn jednego więcej innego mniej ? w zależności od nadmiarów/niedoborów wykrytych w ICP? w sumie wiemy mniej więcej co jest w danej butelce - wiemy w której potas, w której jod i fluor, w której potas, a w ostatniej metale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Tak tylko że nuby napisane jest 5ml na 1 l roztworu dlatego nie chciałem kombinować. A tak kropelkując pontestach po 3-4 tygodniaxh widzę czy zwiększyć o krople czy zmniejszyć. Nie ma dużych wahań.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całe USA jedzie na reaktorze i to nie zależnie od obsady. Bardzo często w miękkich i mieszanych akwariach. Prostota i skuteczność ale Polak woli zostać chemikiem na pół etatu i marnować swój czas na obsługę ballinga żeby zaoszczędzić parę stówek (pozornie) bo na dłuższą metę nie do końca..

 


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, wojtek-lodz napisał:

Całe USA jedzie na reaktorze i to nie zależnie od obsady. Bardzo często w miękkich i mieszanych akwariach. Prostota i skuteczność ale Polak woli zostać chemikiem na pół etatu i marnować swój czas na obsługę ballinga żeby zaoszczędzić parę stówek (pozornie) bo na dłuższą metę nie do końca..

 

:thumbup:


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam każdemu reaktor wapnia !

Odkąd odpaliłem reaktor obsługę akwarium zminimalizowałem do minimum.

Ciągłe mieszanie ballinga doprowadzało mnie już do szału...

Tak jak pisze powyżej  Wojtek jak ktoś się chce bawić w chemika ty tylko balling...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trochę mi to przypomina dyskusje o wyższości jednych świąt na drugimi. Obie metody mają zalety i wady, reaktor jest bardziej bezobsługowy ale stosując czysty zasyp i tak się kończy dozowaniem micro i zwykle Mg. Można dać grys ale tu dostajemy w zestawie fosforany. Butla z CO2 też dużo miejsca zajmuje (15l), można zainstalować mniejsza ale wtedy się trzeba bujać co chwilę z napełnianiem.

Balling dla mnie upierdliwy nie był, większym problemem była ilość płynów które trzeba dozować przy większym zbiorniku z spsami a co za tym idzie konieczność stosowania dużych pojemników na które nie mam za wiele miejsca. Micro rozpuszczałem z ballingiem i dozowało się przy okazji.

Subiektywnie oceniając większa kontrolę nad zbiornikiem miałem dozując ballinga.


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam że po to jest to forum żeby pytać .A z doświadczenia widzę że siedzą na nim osoby uzależnione od niego i można stwierdzić stali bywalcy .I zamiar pomóc zwracają uwagę że mogłeś poszukać itp. Jak ktoś nie ma nic do powiedzenia i nie może pomóc nie powinien się odzywać i doradzać kropka .

Ja mam reaktor nie miałem i nie mam balinga jest to urządzenie bezobsługowe nic nie mieszasz .Przy Twoim litrazu jeden zasyp Knop i rok z głowy po roku wymiana złoża Tylko koszt początkowy spory .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do użytkowników reaktora. Na ile starcza wam butla z Co2? Zastanawiam się jaką kupić.

Prosze podac wielkość butli i czas na jaki starcza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnie ta 15l wystarcza na około rok. Reaktor jak w stopce, zasyp koło 10 kg.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również mam Deltec PF 601, i chciałem butle 2kg. Bo na taką mam miejsce. Widzę że trochę mała... :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reaktor raz wydana kasa i zapominasz o dozowaniu .Raz wymiana złoża na rok .Porównaj sam .

Mi butla 2kg na pół roku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.