Skocz do zawartości
Gość Paragon

Diody Cree moduły

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paragon
21 minut temu, Sygen napisał:

Zrób lampę na diodach cree i nie będziesz żałował,moje cree świecą już 6 lat i nic się z nimi nie dzieje.Na samym początku w pierwszym roku zdarzyło się przepalenie może 3 sztuk ale wydaje mi się że to była wina pasty bo zrobiła się sucha.Power ledów też sporo przerobiłem 1 i 3 watowych do lampki do sumpa i wiecznie były problemy.To się paliły często albo topiły się te przezroczyste bańki.Od 2 lat w sumpie mam lampkę na cree chyba 9 sztuk i nie ma żadnego problemu.

Tak się właśnie przymierzam, ale brakuje mi w lampie białych z [przedziału 10000-20000K, plus ewentualnie kilka aktynicznych 430nm i 395 uv, a tu w cree nie ma czyli musiał bym dać kilka epistarów taka hybryda cree/epi :) 

Mam lampę na epistarach i potwierdzę popaliły się bańki ale tylko w diodach UV tak mocno aż soczewki pożółkły :/

42 minuty temu, silvia napisał:

patrząc na tą flaszkę żubrówki ... :P

to na plus, to znaczy swój chłop :)

19 minut temu, silvia napisał:

soczewki :) i fakt w kilku diodach "UV" (nie pamiętam dokładnie ale chyba 415-420nm) soczewki u mnie się zniekształciły i nie jest to wina chłodzenia) - ale diody świecą dalej

UV bliżej 400nm nie mają tego problemu - tak że polecam 395-405nm a nie 415nm

nom u mnie te 395nm polecialy lampa nie przekraczała 38 stopni a kanał pracował na 60% mocy więc ciężko nie miały

IMG_20180802_191904.thumb.jpg.a06af1c4d576c674a72fa4709c503922.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, Paragon napisał:

nom u mnie te 395nm polecialy lampa nie przekraczała 38 stopni a kanał pracował na 60% mocy więc ciężko nie miały

no to moje wyglądają podobnie ... i lampa (diody) też nie chodzą powyżej 60% mocy  , chłodzenie (radiator i coolery)  jest dobre , diody mają dobrą pastę termoprzewodzącą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

potestuję zamówiłem 5W epi pracuje na 6-7V Prąd 700mA, zamówię też Cree te o których pisałem wcześniej 5W 3.2V i Prądzie 1500mA tylko pytani czy to oryginalne Cree hehe

https://pl.aliexpress.com/item/10pcs-lot-US-Original-Cree-XT-E-Royal-Blue-450-455NM-Led-Emitter-on-20-mm/32654595515.html?spm=a2g0s.13010208.99999999.265.21503c00HEkJNB 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 minut temu, Paragon napisał:

pytani czy to oryginalne Cree hehe

jeśli wierzyć chińskiemu opisowi .. :P

a wracając do żubrówki - na filmiku gość porównuje diody cree 1400mA czyli 5-cio Watowe :) z diodami 3W (i na pierwszej podał 600A zamiast 700mA ) więc ten test jest po prostu zwalony - steruje napięciem a powinien sterować prądem bo to prąd jest ważny a nie napięcie na diodzie

by ten test był coś wart powinien na KAŻDĄ diodę podać dokładnie ten sam prąd (najlepiej z zasilacza/drivera stałoprądowego)

np. na driverze 350mA dioda świeci tyle a tyle lumenów a na 700mA tyle - to jest jedyny wiarygodny pomiar - oczywiście diody powinny mieć tą samą barwę np. 4500K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
19 minut temu, silvia napisał:

jeśli wierzyć chińskiemu opisowi .. :P

a wracając do żubrówki - na filmiku gość porównuje diody cree 1400mA czyli 5-cio Watowe :) z diodami 3W (i na pierwszej podał 600A zamiast 700mA ) więc ten test jest po prostu zwalony - steruje napięciem a powinien sterować prądem bo to prąd jest ważny a nie napięcie na diodzie

by ten test był coś wart powinien na KAŻDĄ diodę podać dokładnie ten sam prąd (najlepiej z zasilacza/drivera stałoprądowego)

np. na driverze 350mA dioda świeci tyle a tyle lumenów a na 700mA tyle - to jest jedyny wiarygodny pomiar - oczywiście diody powinny mieć tą samą barwę np. 4500K

zgadzam się, na razie najbardziej zachęca mnie to że mogę dać 8szt może nawet 9szt tych diodek na nitkę dam też driver 1500ma, takich nitek dam 6, już przy takiej ilości ma to znaczenie dla mnie bo żeby osiągnąć to samo na epi musiał bym zorganizować w lampie dużo więcej miejsca, może dorwę PAR meter to będzie jakieś bardziej miarodajne porównanie co warto pchać do lampy akwariowej

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, Paragon napisał:

musiał bym zorganizować w lampie dużo więcej miejsca,

pamiętaj że Cree potrafią się grzać dużo mocniej niż PowerLed ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
5 minut temu, silvia napisał:

pamiętaj że Cree potrafią się grzać dużo mocniej niż PowerLed ...

ale też znoszą wyższe temperatury tak więc myślę że da radę, bardziej mnie zastanawia jaki zasilacz dobrać planowałem MW 350W 9.7A, ale planuje dać 6 nitek Cree i ze 3 nitki Epi, same Cree zjedzą 9A, (1500mA x 6)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, Paragon napisał:

 zastanawia jaki zasilacz dobrać

ilość nitek / driverów (ich prąd) i sumujesz ile łącznie prądu wezmą , i do tego dodajesz z 15-20% zapasu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
39 minut temu, silvia napisał:

ilość nitek / driverów (ich prąd) i sumujesz ile łącznie prądu wezmą , i do tego dodajesz z 15-20% zapasu

planowo miało być 300W ale chyba będzie za maooooo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, Paragon napisał:

planowo miało być 300W ale chyba będzie za maooooo :)

daj 2 mniejsze - w razie awarii pół lampy będzie świecić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
W dniu 6.08.2018 o 12:36, silvia napisał:

Czy ktoś może korzystał z tych gotowy modułów ? Buduje oświetlenie do akwarium 120 litrów i zastanawiam się nad zakupem dwoch kompletów 

https://www.ebay.com/itm/Cree-XP-E-XPE-Epileds-Chip-UV-395NM-20-Leds-4-Channels-Led-Module-Light-DIY-/221985515593

lub trzech 

https://www.ebay.com/itm/CREE-Epileds-Multiple-Color-16leds-4-Channel-LED-Chip-Light-Emitter-Module-DIY/221925189914?_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIM.MBE%26ao%3D2%26asc%3D52935%26meid%3D9ffca36b38d24bedbf0689673a97b943%26pid%3D100623%26rk%3D4%26rkt%3D6%26sd%3D222051928978%26itm%3D221925189914&_trksid=p2047675.c100623.m-1

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie za dużo białego w tym module? Czym to zasilasz? Jak wysoko powiesiłeś nad baniakiem?

Ciekaw jestem - bo też na czymś takim będę budował...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Białego przy dużo , to fakt. Niebieski mam na 80%, biały zaledwie 30%, ale mam też 2x T5 w tym super white i actynic. Zasilanie 48V plus drivery 2xLDD-600H i 2xLDD-1000H na dwa moduły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.