Skocz do zawartości
dadario

Pompa dozująca o dokładności 0,1ml na dawkę.

Rekomendowane odpowiedzi

Często na forum można spotkać informację o braku sposobu na automatyczne podawanie produktów w małych ilościach (bakterie, pożywki, fito itp). Wczoraj natknąłem się newsa o dostępnych nowych pompach zetlight dosing pump d100goo.gl/ozL2Jv

Cena dosyć atrakcyjna, informacje z broszurki zastanawiające i ciekawe... Ktoś już coś może powiedzieć na ten temat??? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

mnie chodzi po głowie DIY

stary napęd DVD (czyli silnik i prowadnice) , jakiś sterownik silnika krokowego (np. A4988 ) i Arduino

słowem coś jak pompa strzykawkowa (infuzyjna)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

silvia naprawdę? Ostatnio zarzuciłeś mi lenistwo gdy pisałem o pompie strzykawkowej. Sąsiad i rodzina już nie chce dawkować po kropelce? [emoji23]

Często na forum można spotkać informację o braku sposobu na automatyczne podawanie produktów w małych ilościach (bakterie, pożywki, fito itp). Wczoraj natknąłem się newsa o dostępnych nowych pompach zetlight dosing pump d100: goo.gl/ozL2Jv
Cena dosyć atrakcyjna, informacje z broszurki zastanawiające i ciekawe... Ktoś już coś może powiedzieć na ten temat??? 
Dokładność 0,1ml, ale nigdy nie piszą jaka jest dawka minimalna. Pewnie 1,1ml da radę, ale 0,1 już nie. Te pompy mają wydajność 60ml/min, więc by podać 0,1ml pompa musi pracować przez 0,1 sekundy.
Pompy perystaltyczne nie nadają się do dawek poniżej 1ml, gdzie dokładność musi wynosić 0,1ml lub mniej.

Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to taka pompa da radę . GHL Doser 2 SA 4. Mam ją i polecam.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 godziny temu, Marti701 napisał:

silvia naprawdę?

naprawdę - od czasu jak zobaczyłem np. po ile chodzą (używane) pompy ... insulinowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Marti701 napisał:

Pompy perystaltyczne nie nadają się do dawek poniżej 1ml, gdzie dokładność musi wynosić 0,1ml lub mniej.

Tutaj nie mogę się z Tobą zgodzić. Skąd wiesz że ta pompa ma wydajność akurat 60ml/min? Silnik krokowy, Wolniejsze przełożenie, mniejsze napięcie, mniejsza średnica wężyk i wydajność pompy perystaltycznej może być 1ml/min. 

Nie przypuszczaj czegoś czego nie możesz wiedzieć, chyba że miałeś okazję sam przetestować ten model. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu autora... sprawdzone na szybko informacje producentów... Jak widać jest już trochę sprawdzonych rozwiązań

Doser one evolution minimalna dawka jednorazowa: 0,1ml  minimalna dawka dobowa: 0,1ml

GHL Doser 2 Dawkowanie od 0,1 ml

Kore 5th  Minimalna dawka to 0.01ml

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chwialek zgadza się, jednak cena części z nich jest zaporowa dla większości akwarystów, nawet morskich. Dlatego prym wiodą produkty jebao itp. Przy cenie 270zł i możliwościach (jeśli okażą się zgodne z prawdą) to będzie fajna alternatywa. 

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oby nie była to tylko etykieta :) jak to czasem bywa przy "tanich" zamiennikach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie w GHL doser 2.1 SA, po ostrej przycince roślin, mam ustawione 0.1ml dobowo na nawóz Profito. Tyle żeby się jakiś ruch w wężyku zrobił, więc można tak małą dawke podawać. 

Zresztą, można mu ustawić 4 różne prędkości podawania :

0 slow

1

2

3 fast

U mnie na prędkości 1 podaje 9.4ml/min. Nie kalibrowałem jej dla prędkości 0, ale wtedy obrót jest baaaardzo powolny. Nie miałem kontaktu z innym pompami, ale tu nie ma chyba jakiejś dużej filozofii, zwłaszcza przy pompach z WiFi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tutaj nie mogę się z Tobą zgodzić. Skąd wiesz że ta pompa ma wydajność akurat 60ml/min? Silnik krokowy, Wolniejsze przełożenie, mniejsze napięcie, mniejsza średnica wężyk i wydajność pompy perystaltycznej może być 1ml/min. 
Nie przypuszczaj czegoś czego nie możesz wiedzieć, chyba że miałeś okazję sam przetestować ten model. 
Znalazłem jej parametry w sieci i jest podane 60ml/min.

Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Marti701 napisał:

silvia naprawdę? Ostatnio zarzuciłeś mi lenistwo gdy pisałem o pompie strzykawkowej. Sąsiad i rodzina już nie chce dawkować po kropelce? emoji23.png

Dokładność 0,1ml, ale nigdy nie piszą jaka jest dawka minimalna. Pewnie 1,1ml da radę, ale 0,1 już nie. Te pompy mają wydajność 60ml/min, więc by podać 0,1ml pompa musi pracować przez 0,1 sekundy.
Pompy perystaltyczne nie nadają się do dawek poniżej 1ml, gdzie dokładność musi wynosić 0,1ml lub mniej.

bzdura :-)

Pompy perystaltyczne DOBREJ JAKOŚCI i własciwie wysterowane są w stanie dawać pojedyncze krople płynu - mało tego, są w stanie nawet dozować dawki czterokrotnie mniejsze(0.01ml).

 


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
31 minut temu, Przemek napisał:

 DOBREJ JAKOŚCI  (...) są w stanie dawać pojedyncze krople płynu

to wiemy :P tylko ta cena ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GHL doser 2.1 pewnie tak, bo jest na silnikach krokowych. Dostaje 1000 impulsów i wykonuje 1000 kroków i jest to za każdym razem powtarzalne. W pompach z silnikami DC niestety jest to loteria. Raz poda 0,1ml, innym razem 0,2ml, a jak nasmarujesz to i 0,3 [emoji23]


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1000 kroków? :-) w jakich pompach? chyba 20 razy mniej...

 


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są jeszcze labolatoryjne. Ale myślę że mało opłacalny biznes. No chyba że ktoś ma kupę kasy i własny odrzutowiec... 

https://www.pompydozujace.com/pompa-perystaltyczna-laboratoryjna-serii-bt300ea-yx-0031170mlmin-p-412.html  sterownik pozwala na dozowanie sekundowe a minimalny zakres podawania to 0,003ml na minutę. Jak to podzielimy przez 60 to mamy wynik minimalnej dawki. Tylko do akwarystyki uważam że przesadna dokładność. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To był przykład. Nie odnosiłem się do żadnej pompy. Chodzi mi o powtarzalność.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, silvia napisał:

to wiemy :P tylko ta cena ...

no zależy do czego porównujemy.

Porównywanie Kore 5th do np. Jebao czy innych chińczyków to jak porównywanie pomarańczy do jabłek - to są zupełnie inne produkty.

Zarówno funkcjonalność(sposób sterowania)czy też wbudowane funkcje - automatyczna dolewka, pomiar temperatury, podmiana wody, współpraca z mieszaczem magnetycznym czy też dokładność to są zupełnie dwie różne sprawy. 

Dodatkowo - jeśli ktoś używa dozownika do ballinga - to możliwość podzielenia dobowej dawki na 144 dawki(co 10 minut) jest szalenie istotną rzeczą - dzięki temu dozowany bufor podawany jest "gładko" i nie ma efektu "piły" - drobnych skoków alkaliczności co godzinę(przy zazwyczaj maksymalnej ilości dozowań - czyli 24 na dobę).

Dodatkowe programy jak C5/C11 - umożliwiają dozowanie płynów(bufor, pokarmy) np. tylko w dzień(gdy konsumpcja ca/kH jest największa ) lub pokarmów tylko w nocy - wtedy gdy korale "żerują". Oczywiście - można je wcześniej wymieszać używając Magnetic Stirrera ;-)

Ja porównasz do pomp typu Grotech/Fauna Marin - to takie Kore 5ht Starter Edition jest w porównywalnej cenie.. GHL - jak podejrzewam wyjdzie jeszcze więcej.. 

 

43 minuty temu, Marti701 napisał:

To był przykład. Nie odnosiłem się do żadnej pompy. Chodzi mi o powtarzalność.

No to jeśli dyskutujemy to rozmawiajmy o faktach i konkretach :-) Gdyby dozowniki akwarystyczne używały pomp z silnikami krokowymi z tysiącem kroków - to byłoby coś :-)

Zazwyczaj to około kilkudziesięciu kroków - minimalny ruch ograniczony jest do pojedyńczego kroku - stąd zazwyczaj podana dokładność to 0.1ml (choć i tak nie jest ona powtarzalna)

W przypadku stacji Kore (5th/7th) - to 0.01ml - przy dawce 0.04ml dozuje dokładnie jedną kroplę.

Wideo w załączniku - widać powtarzalność w dozowaniu każdej kropli płynu(0.04ml - taka ilość ustawiona jest na aplikacji)

 


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z Doser AT-1? Producent podaje dokładność 0.1ml. 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Przemek napisał:

No to jeśli dyskutujemy to rozmawiajmy o faktach i konkretach :-) Gdyby dozowniki akwarystyczne używały pomp z silnikami krokowymi z tysiącem kroków - to byłoby coś :-)

Zazwyczaj to około kilkudziesięciu kroków - minimalny ruch ograniczony jest do pojedyńczego kroku - stąd zazwyczaj podana dokładność to 0.1ml (choć i tak nie jest ona powtarzalna)

W przypadku stacji Kore (5th/7th) - to 0.01ml - przy dawce 0.04ml dozuje dokładnie jedną kroplę.

Wideo w załączniku - widać powtarzalność w dozowaniu każdej kropli płynu(0.04ml - taka ilość ustawiona jest na aplikacji)

 

Obejrzałem film i potwierdzam to co pisałem wcześniej. Ta pompa dozuje niedokładnie. Po każdym dozowaniu poziom wody na wylocie jest inny, raz jest na równi, następnie kropla wystaje poza, a przy następnym dozowaniu jest 1 mm przed. Ale takie są uroki pomp z silnikami DC.

Edytowane przez Marti701 (wyświetl historię edycji)

Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż - ja niestety to co piszę mogę podeprzeć tylko 10 letnią praktyką w produkcji osprzętu elektronicznego. Raz jest "za" a raz "przed" - ale za kżadym razem pada kropla w szczególności gdy podepnie się do DropDose i płyn nie odparowuje pomiędzy dozowaniami.  Poproszę Cię o podobny filmik z dozownika akwarystycznego który może dozować pojedyncze krople, w którym zawsze pompa podaje płyn który jest idealnie "na" końcówce - ani "przed" ani "za". Teoretyzowanie jest fajne ale nie gdy rozmawiamy o konkretnych sytuacjach/

Ponieważ nie mam pod ręką filmiku z targów - proszę bardzo, film nakręcony 2 lata temu - dozownik "buduje" krople w dawkach po 0.01ml

Tak wiem, raz jest "bąbelek większy" raz jest "bąbelek mniejszy" ;-) Ale tego nie zmienię, to "fizyka panie". I podpowiem - nie zależy to od tego czy pompa jest z silnkiem krokowym(który możemy włączyć na 1ms - a w krokowym na min. 1 krok). To kwestia wężyka perystaltycznego - jego ułożenia za każdym razem na rolkach oraz temperatury/miękkości przy użytkowaniu - gdyż wydajność "spada" jeśli wężyk jest cieplejszy(dłużej pracuje pompa = mniejsza wydajność).

Czekam na filmik z pompy z silnikiem krokowym, z chęcią obejrzę(używaliśmy pomp z silnikiem krokowym w Kore - i celowo od tego odeszliśmy , więcej ograniczeń niż dodatkowych możliwości przy ultra precyzyjnym dozowaniu.

 

 


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta kropla nie jest żadną miarą. Test powinien polegać na 100 dozowaniach po 0,01ml i sprawdzeniu ile płynu podał łącznie - 1ml, 0,5, czy 2.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Przemek napisał:

Porównywanie Kore 5th do np. Jebao czy innych chińczyków to jak porównywanie pomarańczy do jabłek - to są zupełnie inne produkty.

Zarówno funkcjonalność(sposób sterowania)czy też wbudowane funkcje - automatyczna dolewka, pomiar temperatury, podmiana wody, współpraca z mieszaczem magnetycznym czy też dokładność to są zupełnie dwie różne sprawy. 

Dodatkowo - jeśli ktoś używa dozownika do ballinga - to możliwość podzielenia dobowej dawki na 144 dawki(co 10 minut) jest szalenie istotną rzeczą - dzięki temu dozowany bufor podawany jest "gładko" i nie ma efektu "piły" - drobnych skoków alkaliczności co godzinę(przy zazwyczaj maksymalnej ilości dozowań - czyli 24 na dobę).

Dodatkowe programy jak C5/C11 - umożliwiają dozowanie płynów(bufor, pokarmy) np. tylko w dzień(gdy konsumpcja ca/kH jest największa ) lub pokarmów tylko w nocy - wtedy gdy korale "żerują". Oczywiście - można je wcześniej wymieszać używając Magnetic Stirrera ;-)

Ja porównasz do pomp typu Grotech/Fauna Marin - to takie Kore 5ht Starter Edition jest w porównywalnej cenie.. GHL - jak podejrzewam wyjdzie jeszcze więcej.. 

Jako przeciętny zjadacz chleba, posiadacz przeciętnego akwarium morskiego i wydający na niego przeciętne pieniądze jestem zdania, że funkcjonalność pomiędzy jebao a PS jest identyczna. To znaczy podają płyny wg zaprogramowanej dawki w odstępach czasu. Reszta funkcji dla mnie, pragmatyka to kłopot. Umieścić cały system zawiadujący moim akwarium  w jednym zawodnym z natury urządzeniu to proszenie się o kłopoty. Padnie mi (nie sugeruję wadliwego produktu, raczej zdarzenia losowe na który nikt z nas nie ma wpływu) kore5 to tracę dolewkę, bailinga oraz "dodatki" z natury ważne dla stabilności systemu. Oczywiście mogę mieć w szafie zapas na wszelki wypadek, ale po co. Kompletując ten system z poszczególnych elementów mam pewność, że nawet w przypadku awarii jednego, nie poleci całe akwarium. 
Po co mi 5superdokładnych pomp skoro potrzebuję 3 do bailinga gdzie dobowao kilka ml różnicy dla zbiornika nie robi różnicy. No i 2dokładniejszych na "specyfiki".  Więc kupię jakieś jebauki, do tego przykładowo 2te z pierwszego posta, jakieś ATO i szklany termometr do sumpa. Wydam połowę kwoty waszego dzieła a będę spokojniejszy. 
Zaznaczam, piszę jako przeciętniak. Zdaję sobie sprawę, że są osoby dla których pieniądz wydany na hobby nie oznacza zauważalnego obciążenia domowego budżetu. Dodatkowo, doceniam istnienie polskiej firmy produkującej akcesoria dla akwarystów, których produkty są doceniane w innych krajach. 

PS: Czy znasz może wyniki jak duże są wachania parametrów przy dozowaniu 24dawek na dobę a tak jak piszesz 144??Zdaję sobie sprawę, że są to raczej ilości niemierzalne dla naszych testow domowych, a ciekawy jestem jak duży jest opisany przez ciebie "efekt piły". 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Marti701 napisał:

Ta kropla nie jest żadną miarą. Test powinien polegać na 100 dozowaniach po 0,01ml i sprawdzeniu ile płynu podał łącznie - 1ml, 0,5, czy 2.

My już to zrobiliśmy - proponuję zakup wagi 0.01g i przekonanie się samemu(uwzględniając oczywiście ciężar właściwy cieczy). Jak napisałem wyżej - z chęcią zapoznam się z konkurencyjnym rozwiązaniem w tym zakresie cenowym o podobnych możliwościach. Dostępne na rynku produkty = inteligentne stacje dozujące - czy to GHL, czy Apex, czy inne - w zasadzie czerpały z tego co po raz pierwszy było zaprezentowane w Kore 5th w lutym 2014 roku(wirtualne butelki, mieszacze, AWC, ATO, temp itd).

31 minut temu, dadario napisał:

Jako przeciętny zjadacz chleba, posiadacz przeciętnego akwarium morskiego i wydający na niego przeciętne pieniądze jestem zdania, że funkcjonalność pomiędzy jebao a PS jest identyczna. To znaczy podają płyny wg zaprogramowanej dawki w odstępach czasu. Reszta funkcji dla mnie, pragmatyka to kłopot. Umieścić cały system zawiadujący moim akwarium  w jednym zawodnym z natury urządzeniu to proszenie się o kłopoty. Padnie mi (nie sugeruję wadliwego produktu, raczej zdarzenia losowe na który nikt z nas nie ma wpływu) kore5 to tracę dolewkę, bailinga oraz "dodatki" z natury ważne dla stabilności systemu. Oczywiście mogę mieć w szafie zapas na wszelki wypadek, ale po co. Kompletując ten system z poszczególnych elementów mam pewność, że nawet w przypadku awarii jednego, nie poleci całe akwarium. 
Po co mi 5superdokładnych pomp skoro potrzebuję 3 do bailinga gdzie dobowao kilka ml różnicy dla zbiornika nie robi różnicy. No i 2dokładniejszych na "specyfiki".  Więc kupię jakieś jebauki, do tego przykładowo 2te z pierwszego posta, jakieś ATO i szklany termometr do sumpa. Wydam połowę kwoty waszego dzieła a będę spokojniejszy. 
Zaznaczam, piszę jako przeciętniak. Zdaję sobie sprawę, że są osoby dla których pieniądz wydany na hobby nie oznacza zauważalnego obciążenia domowego budżetu. Dodatkowo, doceniam istnienie polskiej firmy produkującej akcesoria dla akwarystów, których produkty są doceniane w innych krajach. 

PS: Czy znasz może wyniki jak duże są wachania parametrów przy dozowaniu 24dawek na dobę a tak jak piszesz 144??Zdaję sobie sprawę, że są to raczej ilości niemierzalne dla naszych testow domowych, a ciekawy jestem jak duży jest opisany przez ciebie "efekt piły". 

Oczywiście - to wszystkie jest łatwo zmierzalne i policzalne.

W naszym displeju dozowaliśmy około 500ml balinga dziennie (wg receptury Hansa Wernera Ballinga). Akwarium 600 l - co godzinę wlewana dawka - a w szczególności w nocy gdy konsumpcja jest mniejsza - powodowała duże wachania alkaliczności - nawet fo 0.7kH na dobę. Jeśli pytasz więc czy to ma znaczenie - dla jednego będzie miało , dla drugiego podmiana na solance 1.03 nie będzie miała żadnego. Tak samo jak ze świetlówkami - jeden wymieni po 3 miesiącach - inny po 15. Co nie znaczy że ten co wymieni po 3-4 - nie ma racji, gdyż realny PUR z takich świetlówek potrafi spaść nawet o 30% w zależności od modelu /typu świetlówki.

Co do "sterowania wszystkim i problemów gdy zawiedzie" - wszystko zależy od rynku. W USA i na zachodzie jest to dość popularne - taki Apex czy GHL steruje wszystkim - począwszy od oświetlenia, dozowania płynów - a dolewce i reaktorze kończywszy.  

Każdy produkt ma swojego Klienta - i Jebao znajdzie i taki Apex. Wszystko zależy od tego kto czego oczekuje. Jednak jak ktoś podsumuje wartość urządzeń które taki Kore czy GHL może zastąpić - dolewkę, AWC, itd - to wszystko zaczyna wyglądać inaczej.

Tak samo wygląda z serwisem - zachęcam do reklamacji produktów Made in China. Pewnie, przez dwa tygodnie czy miesiąc można sobie radzić lejąc płyny ręcznie ;-) zdarzyło nam się wielokrotnie dostawać zapytania o serwis chińskich pomp gdyż "importer musi wysłać produkt do producenta". 

Jak to mówią w USA - " you get what you pay for" - ciężko jest oferować wysokiej jakości serwis zarabiając 60zł na sprzedaży pompy która kosztuje 270zł.

 

PS. Co do "dokładności" testów kropelkowych na rynku - spuśćmy na to zasłonę milczenia. Dotyczy to także mierników typu Hanka/Milwakee.

niemal w każdym teście występują przedziały gdzie w odczycie reagentu który został w strzykawce - dla 0.02ml mamy dokładność na poziomie 0.4kH. Przypominam - 0.02ml to 1/2 kropli. Przy 0.04 - to dokładność rzędu 0.7-0.8kH. Czyli powiedzmy że taki test mówi Ci że masz twardość bliżej między 6 a 7 niż 7 a 8.

 

 


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

@Przemek nie neguję Twojej marki, ale zasłanianie się długością reklamacji w przypadku Chińczyka jest nietrafne. Problemy z tym mają ludzie którzy nie znają prawa lub nie potrafią domagać się tego co im się należy. Prawo reguluje w jakim czasie ma być rozpatrzona reklamacja i zgodnie z literą prawa (a tu ona jest znowu po stronie konsumenta po nowelizacji) naprawa / wymiana / rekompensata ma nastąpić niezwłocznie i nie powodując nadmiernych niedogodności dla kupującego... Także to problem Polskiego dystrybutora, a nie klienta i przy odpowiedniej postawie temat może być załatwiony "od ręki".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.