Skocz do zawartości
Nuke

Grubość szkła

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie pytanie. Chodzi mi o grubość szkła w akwarium o wymiarach szerokość-60x30x150h. Czy ma zastosowanie szkło takiej samej grubości co przy "normalnym" Akwarium o tych wymiarach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Nuke napisał:

Mam takie pytanie. Chodzi mi o grubość szkła w akwarium o wymiarach szerokość-60x30x150h. Czy ma zastosowanie szkło takiej samej grubości co przy "normalnym" Akwarium o tych wymiarach

skorzystaj z tabelki

https://www.google.com/search?q=akwaria+grubość+szkła&client=firefox-b&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjorbmW-uncAhWOxaYKHcy0AokQ_AUICigB&biw=1280&bih=884

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

przy 150h to trzeba chyba już spore szybownie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego sprawdziłem tabelki :) i nie ma tam na 150h, dlatego zapytałem czy to to samo szkło co np przy akwarium o długości 150, szerokości 60 i głębokie na 30

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, Nuke napisał:

Kolego sprawdziłem tabelki :) i nie ma tam na 150h, dlatego zapytałem czy to to samo szkło co np przy akwarium o długości 150, szerokości 60 i głębokie na 30

wydaje mi się że to już będą łączone szyby, lub coś na zamówienie przy takiej wysokości to indywidualne zamówienie pewnie będziesz pierwszy na forum, :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
32 minuty temu, Nuke napisał:

Kolego sprawdziłem tabelki :) i nie ma tam na 150h,

myślałem że to zwykła pomyłka a nie wieżowiec :) - tak z ciekawości .. po Ci to ? to ma być akwarium ? przecież trzeba będzie nurkować (a mało miejsca)  by cokolwiek zrobić przy dnie ... 

35 minut temu, Nuke napisał:

czy to to samo szkło co np przy akwarium o długości 150, szerokości 60 i głębokie na 30

na 100% NIE - liczy się głębokość - wysokość słupa wody / ciśnienie

im wyżej / głąbiej woda - tym grubsza szyba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Silva nie wiesz - nie pisz :)

Liczy się stosunek długości do wysokości, głębokość nie jest istotna w granicach rozsądnej wartości (zbiornik 120x40x50h to teoretycznie to samo co 120x60x50h mimo 50% większej pojemności - szyba ta sama).

Edytowane przez ensso (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 minut temu, ensso napisał:

Silva nie wiesz - nie pisz :)

zbiornik 120x40x50h to teoretycznie to samo co 120x60x50h mimo 50% większej pojemności - szyba ta sama).

zgadza się BO WYSOKOŚĆ JEST TA SAMA

długość zbiornika też jest ważna (wygięcie szyby + ewentualne wzmocnienia) - ale głębokość ważniejsza

zobacz

DIN32622.png

to samo 200cm i szyba 8mm przy głębokości 45cm i szyba 12 przy 60cm

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica ciśnienia między 60 a 120 cm wysokości słupa wody to 0,06 bar, a więc chyba do pominięcia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 30 cm wysokości też 8 mm, a przy szer. 40 i wys. 60 cm tyko 6 mm. Wydaje mi się że w tych zakresach wymiarów bardziej to zależy od wymiarów geometrycznych szyby (rozstaw stężeń w postaci szyb bocznych) niż od różnicy wysokości słupa wody. Ale to tylko dywagacje i bez obliczeń nie mam więcej do dodania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi że stosując 12 będzie bezpiecznie. Przecież otwarta będzie tylko góra czyli 60x30 a na dole otwory 2x25 lub 2x32 ewentualnie 3x25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś Waldek Thewald prowadził badania i przedstawił graficznie wyniki, niestety nie mogę znaleźć tych grafik, ale najważniejszym parametrem była właśnie wysokość zbiornika.


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, Nuke napisał:

Czyli wychodzi że stosując 12 będzie bezpiecznie.

dołóż bo masz z czego - przy 60cm bok i wysokości 70cm szyba jest 12mm (norma din) - a Ty chcesz ponad dwukrotnie wyżej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Dobra żeby było prościej wycena ze stony która zajmuje sie klejeniem akwarii przecież jest ich pełno:

 

 

Przechwytywanie.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nuke zapytam nie na temat. To będzie akwarium morskie?

Jak zamawiałem szkło w Aqua Medic to Pan Bartosz sporo mi wytłumaczył w kwestii naprężeń. Zapytaj po prostu w firmie która będzie kleić akwarium jak oni to widzą. Dość nietypowy projekt i duży nacisk słupa wody na dno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paragon ciśnienie wody potrafię jeszcze policzyć w głowie: 1m=0,1bar:rolleyes:. Gorzej z wytrzymałością statyczną szkła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

29d7e1f5d24bd.jpg

i masz "turkusowo" na białym - szyba 19mm

--// --Edit

Paragon był szybszy :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się pełne życia obecne refugium,więc takie akwarium miało by funkcje na jednym z okien na taras.Czyli wychodzi dość drogo jak na tak mały litraż :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 minut temu, Nuke napisał:

Czyli wychodzi dość drogo jak na tak mały litraż :)

dzwoń - pytaj bo takie wysokości to indywidualna wycena

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
53 minuty temu, SgtOddball napisał:

Paragon ciśnienie wody potrafię jeszcze policzyć w głowie: 1m=0,1bar:rolleyes:. Gorzej z wytrzymałością statyczną szkła.

nie wątpię :P

30 minut temu, Nuke napisał:

Podoba mi się pełne życia obecne refugium,więc takie akwarium miało by funkcje na jednym z okien na taras.Czyli wychodzi dość drogo jak na tak mały litraż :)

czyszczenie i jakakolwiek obsluga juz nie mowię o oswietleniu hehe to niezła maskara juz pomijam cenę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie-słońce a dodatkowo planowałem t5.Obsługa polegająca na przetarciu szyb raz w tygodniu nie będzie aż tak trudna :) Prowadzę jedno eksperymentalne "refugium" z spaghetti.Nie podłączone do głównego.Akwa 40L,ok 3-5cm piasku,jakieś 15kg skały.12h-2xt5 39w i jeden cyrkulator.Wodę co 2 tygodnie z podmianki i jedna kostka co 2dni.Glon rośnie jak szalony,a życia masakra.Celem jest oparcie czekającego zbiornika FO tylko na glonach,które też ma być punktem obserwacji.Niestety brak w sprzedaży jednego najważniejszego lokatora wszystko opóźnia.Wykorzystanie tego okna było by mi na rękę bo to jedyne miejsce do wykorzystania

Edytowane przez Nuke
, (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega obsluguje zbiornik 120cm glebokosci I wklada pianke oraz maske, ale zbiornik zacny 250x80x120

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.