Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam problem z no3 jes go około 100mg/l,Akwarium stoi u mnie drugi miesiąć niestety nie mam pojęcia ile stało u wcześniejszego właściciela jeśli chodzi o specyfikacje to:
-Białka odpieniam Hydor Slim skim 250 
-Filtr Aquael fzn3 0,5 kg zeolit,0,2 węgiel aktywny,Purigen,Biobale
-2 Cyrkulator JVP 2500l/h
-15kg żywej skały
-20 kg żywego piachu

Obsada:

2xBłazenek

Garbik

Walentynka

2x Chromis

Ukwiał Quardicolor i green color

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium stoi drugi miesiąc , czyli dojrzewa . Twoim problemem są teraz ryby i ukwiały , dobrze by było byś komuś oddał na przechowanie . Bynajmniej do czasu , aż no3 spadnie . Sprawdzałeś no2 ? . Akwarium nawet jeśli funkcjonowało u kogoś rok ,  lub kilka lat , to po przeniesieniu będzie dojrzewać od nowa , wiec ryby , korale i ukwiały , tylko wydłużą ten czas . Może być tak , że wszystko padnie . 

Piasek stary , czy nowy ?

Wstaw fotki akwaria i sumpa , lub panelu.

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisaek Stary wszystko zostało tak samo

I leje codzienie bakterie Easy life i zastanawiam sie czy nie zmienic na inne np aqua forest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20kg piasku?? Jakiej wielkości jest akwarium. Przy takiej ilości starego piachu niezły syf musial być. Tu może być największy problem.

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Adrian510 napisał:

akwa 160 l

Ja mam 125l i 9kg piachu. Z czego połowę oddam teściowi, bo widzę że mam za dużo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam do tego że ten piasek jest tak jakby brudny po widzę że jest na dole czarny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Gothmog napisał:

20kg piasku?? Jakiej wielkości jest akwarium. Przy takiej ilości starego piachu niezły syf musial być. Tu może być największy problem.

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka
 

Dlatego pytałem o piach ;-) 

Ja bym zrobił tak :

- oddał bym życie ze zbiornika komuś na przechowanie , lub poprostu bym je sprzedał/oddał

- piach bym odessał ile się da .

- uzupełnił ubytek wody solanką ( jeśli to możliwe z działającego zbiornika , jak nie to nową . Piach odda jeszcze sporo syfu )

- dodał filtr na biopellety , lub wsadził glony ( obojętne czy do sumpa , czy w koszyku do akwarium ) . Obie opcje potrzebują czasu by zadziałać . Jest to jakaś opcja , ale nie koniecznie zadziała szybko .

-  możesz lać wódkę , ale też nie zadziała odrazu . 

Na wszystko potrzebny jest czas . Jak pozbędziesz się życia , to wystarczy odessać piach , kupić nowy i czekać . Jest to też najtańszy i najpewniejszy sposób .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dodam do tego że ten piasek jest tak jakby brudny po widzę że jest na dole czarny
No to masz odpowiedź, skad takie parametry. 20kg piasku to bym dał do 400l a nie 160. Tam cały syf się zebrał i teraz gnije.

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądząc ile jesteś na forum i jaki błąd popełniłeś , to jesteś początkującym morszczakiem . Ja jestem tu już kilka lat , czytam prawie codziennie i tak uważam , że moja wiedza jest znikoma . Więc wolę kupować , lub zakładać akwaria bez życia . Wystarczy akwarium , sprzęt i skała , wtedy nie muszę ryb spuszczać w kibelek i martwić się co teraz . 

Zrobisz co będziesz chciał . Ale jeśli faktycznie jesteś świeży to oddaj życie na jakiś czas , wymień piach i daj czas zbiornikowi . W międzyczasie , uzupełniaj wodę w dolewce i czytaj .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A odmulenie nie pomoze ?
Niestety nie pomoże, bo piach jest przemieszany z syfem.

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nic nie odmulaj, usuń piach wężykiem i tylko w taki sposób. Nic nie grzeb w piachu, nie mieszaj itp.
Wodę która spłynie z piachem również do kanalizacji. Dałbym wodę na takiej samej soli ewentualnie od kogoś kto prowadzi zbiornik na takiej lub podobnej soli.
Może ktoś bardziej doświadczony ma jeszcze jakiś pomysł

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tej ilości piasku, to nawet strach go ruszać. Najlepiej zwierzaki odłowić i co wartościowsze korale przełożyć do innego zbiornika. Wtedy dopiero wszystek odessać i obserwować co się będzie działo. Jak zostawisz w akwarium jakieś zwykłe miękasy, to będziesz mógł zobaczyć czy przeżyją i zdecydować co dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
Pisaek Stary wszystko zostało tak samo
I leje codzienie bakterie Easy life i zastanawiam sie czy nie zmienic na inne np aqua forest
Piasek możesz przy każdej podmianie odsysać bez uszczerbku na życiu w akwarium. Krzysztif Tryc tak zrobił w wcześniejszym akwarium.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli bez problemu moge odessac piach wsypac nowy i nic sie nie stanie i nie musze likwidowac akwarium ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Adrian510 napisał:

Czyli bez problemu moge odessac piach wsypac nowy i nic sie nie stanie i nie musze likwidowac akwarium ?

Tylko strachliwi likwidują;-)

Nic nie likwiduj,juz Ci @laszeknapisal co zrobić,tyle w temacie


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

 

9 minut temu, Adrian510 napisał:

 i nie musze likwidowac akwarium ?

nie likwidować - wywalić stary piasek (zostawić kilka kilo/litrów tylko przepłukane) i nasypać nowego - tak by przykryło dno na max 2cm

50 minut temu, Adrian510 napisał:

A odmulenie nie pomoze ?

pomoże ale musiałbyś odmulać codziennie z miesiąc a potem i tak większość piasku do wywalenia bo jest go po prostu za dużo

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

ps. nowy piasek tez należy odmulać / mieszać co jakiś czas np. raz w tygodniu - ale to się okaże dopiero później bo każdy zbiornik jest inny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam znajmoego co ma parę lat akwarium ale mówił ze wystarcza podmiany i bakterie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piasku masz za dużo to fakt,ale po dwóch miechach lania bakterii ,no3 powinno spadać.To że poruszyłeś wszystko przy przenosinach to rzecz normalna,ale moim zdaniem nie powinno ciągle wydzielać tyle azotanów to systemu i to przy regularnych podmianach wody.Moim zdanie problem tkwi w czymś innym.Pytanie jak często i jak dużo karmisz ryby,możne tu jest problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, grzegorz77 napisał:

Piasku masz za dużo to fakt,ale po dwóch miechach lania bakterii ,no3 powinno spadać.To że poruszyłeś wszystko przy przenosinach to rzecz normalna,ale moim zdaniem nie powinno ciągle wydzielać tyle azotanów to systemu i to przy regularnych podmianach wody.Moim zdanie problem tkwi w czymś innym.Pytanie jak często i jak dużo karmisz ryby,możne tu jest problem?

To , że leje bakterie i podmienia wodę , to nie znaczy , że ma mieć no3 na 0 . Akwarium po przenosinach dojrzewa od nowa . W dodatku sam napisał , że piach jest czarny od syfu , w dodatku są ryby , więc karmi . Pozbycie się piachu powinno pomuc .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeszcze co do piachu to przed weekendem robiłem przesiadkę na większe akwa. W starym zostawiłem piach i jak chciałem przegrzewać czy nie zostały ślimaki to miejscami tam gdzie nie miałem dostępu był mocno zbity ma mimo średniej granulacji. Teraz się zastanawiam czy dawać piach

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.