Skocz do zawartości
kamil162

Favia marnieje z dnia na dzień

Rekomendowane odpowiedzi

W takim microakwarium to @r_33mógłby pomóc. Masz 3 rybki, 4 kraby/krewetki, kilka prostych korali i ukwiałów. Może na 30 litrów to za dużo.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Rafa0302 napisał:

Ponów testy. Trzeba wiedzieć co szwankuje.  Tak jak napisała @Beti Czasem nie rób teraz jakis gwaltownych ruchów. 

Testy robiłem dzisiaj, wczoraj podczas podmiany zeskrobalem glony nitkowate że skały szczoteczka do zębów Ale odsysalem na bieżąco, może dlatego parametry tak skoczyly. Zastanawiam się dlaczego plyn do kh salifert w ogóle nie zmienił koloru. Przed podmiana kh 7.0

3 minuty temu, KRYSTIAN.9 napisał:

Kup testy na Ca i Mg. Czym mierzysz kh?

Żeby mieć jako takie rozeznanie w akwarium to podstawowe testy to Kh, Ca, Mg, No3, Po4, Ph, zasolenie.

Może przy podmiance był zbyt wysoki skok któregoś z parametrów?

Czym świecisz?

Wszystkie testy salifert o oświetleniu pisałem wyżej 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponów testy. Trzeba wiedzieć co szwankuje.  Tak jak napisała @Beti Czasem nie rób teraz jakis gwaltownych ruchów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Rafa0302 napisał:

Ponów testy. Trzeba wiedzieć co szwankuje.  Tak jak napisała @Beti Czasem nie rób teraz jakis gwaltownych ruchów. 

Testy zrobię jutro po 16 bo przy tym świetle to już całkowicie g... widać. Wielkie dzięki za wskazówki! Dam znać jak to wyglada jutro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób wszystkie testy jakie napisałem. Może wtedy da się coś wywnioskować i uratować korala. 

A jak z temperaturą w ostatnich dniach było? Stabilna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, KRYSTIAN.9 napisał:

Zrób wszystkie testy jakie napisałem. Może wtedy da się coś wywnioskować i uratować korala. 

A jak z temperaturą w ostatnich dniach było? Stabilna?

Temp 26 bez zmian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może komuś zanieś wodę do porównania parametrów. Ja obstawiam problem z zasoleniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Rafa0302 napisał:

Ponów testy. Trzeba wiedzieć co szwankuje.  Tak jak napisała @Beti Czasem nie rób teraz jakis gwaltownych ruchów. 

Pytanie mam bo sie bardzo powtarzasz z postami,czy coś Cię rozbawiło,w tym co napisalam?czy następny co szuka pretekstu do g.burzy?( bo jest tu paru na forum co przez cały rok nic nie napiszą,ale potem jak ktoś coś źle nieumyślnie przekręci,napisze to mają okazję do mega ubawu aż po pachy)

 

Miłego wieczorku.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego światła w tym zestawie jest za mało i w złych proporcjach. Powinno być więcej niebieskiego niż białego, moc też za słaba bo 7W na 30l to trochę mało. Obsadę również masz dużą: 3 rybki, kraby, ukwiał i krewetka to za dużo jak na taki zbiornik. 

Edytowane przez Rafael31 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic mnie nie rozbawiło. Są to podstawowe rady wielu akwarystów. Morszczaków i słodkich. Mam 58 lat i w tym zdaniu czytam zmian a nie ruchów. Faktycznie często nie piszę. Dużo czytam lecz nie zawsze mogę coś dodać. Z całym szacunkiem.Interpretacje wychodzą z głowy. Postarajmy się pomóc a nie szukajmy podtekstów "Miłego wieczorku."

Edytowane przez Rafa0302 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Rafa0302 napisał:

Nic mnie nie rozbawiło. Są to podstawowe rady wielu akwarystów. Morszczaków i słodkich. Mam 58 lat i w tym zdaniu czytam zmian a nie ruchów. Faktycznie często nie piszę. Dużo czytam lecz nie zawsze mogę coś dodać. Z całym szacunkiem.Interpretacje wychodzą z głowy. Postarajmy się pomóc a nie szukajmy podtekstów "Miłego wieczorku."

No to sie bardzo cieszę,bo juz myślałam ze znow ktoś chcę rozbic temat,w takim razie uważam że pomoc komuś ko potrzebuję jej,jest uzasadniona:czapkizgłów:)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Rafa0302 napisał:

Może komuś zanieś wodę do porównania parametrów. Ja obstawiam problem z zasoleniem.

 

17 godzin temu, KRYSTIAN.9 napisał:

Zrób wszystkie testy jakie napisałem. Może wtedy da się coś wywnioskować i uratować korala. 

A jak z temperaturą w ostatnich dniach było? Stabilna?

Cześć, nie moglem wytrzymać do końca pracy i wyrwałem się do Wałbrzycha zrobić testy w sklepie z akwarystyką morską. Testy JBL

PH - 8,0

KH - 4-5

Ca - 480

Mg - 1440

No3 - 1

Po4 - 0,05

Z polecenia kupiłem Reef Carbonate seachem aby poprawić KH

Jeśli chodzi o obsadę hmmm wiem może troche tego za dużo ale sami wiecie jak jest wchodze do sklepu i kupiłbym wszystko a później takie są skutki. Mam w planach większe ale ciągle zbieram :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy JBL raczej do najlepszych nie należą.Sprawdzają się w słodkiej,ale już nie koniecznie w słonej wodzie.Na Reefhub sprawdzano jakość testów możesz sobie zobaczyć jak wypadł JBL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kh podnoś bardzo powoli. Jak przestałeś dolewać dodatki ( Ca Mg masz wysokie ) podmianami wyjdziesz na prostą. Sprawdź świeżą solankę - ja bym od tego zaczął. Może podmień trochę dobrej wody od kogoś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Rafa0302 napisał:

Kh podnoś bardzo powoli. Jak przestałeś dolewać dodatki ( Ca Mg masz wysokie ) podmianami wyjdziesz na prostą. Sprawdź świeżą solankę - ja bym od tego zaczął. Może podmień trochę dobrej wody od kogoś.

W sklepie radzili abym dozował Reef Carbonate wg opisu wiec wychodzi 1,8ml 2 razy w tygodniu, wcześniej żadnych dodatków nie lałem. Dzięki

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, kamil162 napisał:

KH - 4-5

To ci zabije wszystkie korale twarde. Szybko zabije.

O ile testy są wiarygodne. Na KH najlepsza jest Hanka. Nie masz znajomego z Hanką w okolicy?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, katani napisał:

To ci zabije wszystkie korale twarde. Szybko zabije.

O ile testy są wiarygodne. Na KH najlepsza jest Hanka. Nie masz znajomego z Hanką w okolicy?

Niestety nie, zobaczę co będzie po dodaniu preparatu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, kamil162 napisał:

Niestety nie, zobaczę co będzie po dodaniu preparatu.

Niestety nic nie będzie,nie myśl ze raz dodasz i wszystko wróci do normy,trzeba czasu i nic gwałtownie,jak pytalam wczesniejszych postach o kh nic nie napisałeś,a jednak..pamientaj że konsumpcja kh to ważna sprawa,czasem zwykle ponmianki juz nie pomagaja i trzeba dozować,poświęć troszkę kasy i zakup testy Colombo do Kh,Ca i Mg,Ph,przyda Ci sie,czasem jeden Lps tyle kosztuje co wszystkie testy,zwróci Ci sie to szybko.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KH powinno się podnosić 0,5 max na dzień.

Mega dziwne w ogóle te wyniki testów. Salifert na NO3 pokazywał między 25-50 a JBL 1. Na PO4 to już na pewno żaden test kropelkowy nie jest 100% wiarygodny. KH też różnica między 4 a 7 ogromna.

I mimo wszystko, wydaje mi się, że favia marnieje przez światło.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, @Beti napisał:

Niestety nic nie będzie,nie myśl ze raz dodasz i wszystko wróci do normy,trzeba czasu i nic gwałtownie,jak pytalam wczesniejszych postach o kh nic nie napisałeś,a jednak..pamientaj że konsumpcja kh to ważna sprawa,czasem zwykle ponmianki juz nie pomagaja i trzeba dozować,poświęć troszkę kasy i zakup testy Colombo do Kh,Ca i Mg,Ph,przyda Ci sie,czasem jeden Lps tyle kosztuje co wszystkie testy,zwróci Ci sie to szybko.

Testy Colombo?? Można coś więcej naich temat?? Pierwsze słysze i zaciekawiły mnie troche. Do tej pory zawsze salifert...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie rady są trafne. Favia ratuje Twoją mini rafkę. Ona jest w agonii. Daj ją na przetrzymanie jakiemuś koledze. Po wyprowadzeniu wody na prostą będziesz się nią cieszył. Dostałeś wiele cennych rad i musisz coś wybrać. Jak mi przydarzyło się rozhuśtać wodę to ratunkiem była woda ze szczepkarium. I przeniesienie kilku korali. Masz małe akwarium i podmiany wody i bakterie to podstawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, majestic napisał:

Testy Colombo?? Można coś więcej naich temat?? Pierwsze słysze i zaciekawiły mnie troche. Do tej pory zawsze salifert...

Testy Colombo są dokładniejsze i wygrały w testach,testow:-)i są bardzo zbliżone wyniki do ICP,proszę

https://reefhub.pl/domowe-testy-akwarystyczne/

Edit sama posiadam i sie sprawdzaja,jedynie No3 jest do 4ppm i tu u kogos może nie zadziałać

 

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, @Beti napisał:

Niestety nic nie będzie,nie myśl ze raz dodasz i wszystko wróci do normy,trzeba czasu i nic gwałtownie,jak pytalam wczesniejszych postach o kh nic nie napisałeś,a jednak..pamientaj że konsumpcja kh to ważna sprawa,czasem zwykle ponmianki juz nie pomagaja i trzeba dozować,poświęć troszkę kasy i zakup testy Colombo do Kh,Ca i Mg,Ph,przyda Ci sie,czasem jeden Lps tyle kosztuje co wszystkie testy,zwróci Ci sie to szybko.

Tak domyślam się ze po jednej czy kilku dawkach wszystko się nie naprawi :( pisałem również wcześniej iż przed podmianą wody test salifert pokazywał 7,0. Dostałem też informacje w sklepie że podmiany, sól której używam, bakterie wystarczą... bo nie mam jakiś super wymagających korali, a jednak :) Tutaj nie chodzi o pieniądze na testy po prostu powiedziano mi ze do tej obsady którą posiadam jak na razie wystarczą testy No2, No3, Po4 i Kh, tak więc zrobiłem. Czytałem również o firmach rożnych testów i padło na salifert, możliwe że t był błąd...

 

15 godzin temu, katani napisał:

KH powinno się podnosić 0,5 max na dzień.

Mega dziwne w ogóle te wyniki testów. Salifert na NO3 pokazywał między 25-50 a JBL 1. Na PO4 to już na pewno żaden test kropelkowy nie jest 100% wiarygodny. KH też różnica między 4 a 7 ogromna.

I mimo wszystko, wydaje mi się, że favia marnieje przez światło.

Jak mam to rozumieć 0,5 na dzień? Od wczoraj stosuje środek Reef Carbonate Seachem - z instukcji wyliczylem że na moje akwa wychodzi 1,8ml, dawkowanie 2 razy w tygodniu. Czy tak będzie dobrze? Favie przeniosłem wyżej :)

 

12 godzin temu, Rafa0302 napisał:

Wszystkie rady są trafne. Favia ratuje Twoją mini rafkę. Ona jest w agonii. Daj ją na przetrzymanie jakiemuś koledze. Po wyprowadzeniu wody na prostą będziesz się nią cieszył. Dostałeś wiele cennych rad i musisz coś wybrać. Jak mi przydarzyło się rozhuśtać wodę to ratunkiem była woda ze szczepkarium. I przeniesienie kilku korali. Masz małe akwarium i podmiany wody i bakterie to podstawa.

Naprawdę dziękuję wszystkim za pomoc, niestety nie zawiązałem jeszcze jakiś specjalnych morskich znajomości aby przekazać komuś korale pod opiekę. Podmiany wody są regularne co poniedziałek aż 3L :) Bakterie również Seachem Stability dozuje 2 lub 3 razy w tygodniu po 4ml. Mam nadzieję że prawidłowo.

PS. Wszyscy odradzali na początek 30L ale dostałem w prezencie urodzinowym od narzeczonej, pomyślałem ze jak na 30 się nauczę to później będzie łatwiej...

Dziś zamówiłem akwarium 80x80 w podstawie i wysokości 60cm jakieś 380L

Jeszcze raz dzięki mam nadzieję ze wyprowadzę je na prostą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dodaję też Stability. Raz w tygodniu po podmianach. Zrób nową fotkę Favi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.