Skocz do zawartości
robertn

Kiedy pierwsza podmiana

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

mam pytanie - po jakim czasie od rozruchu akwarium powinno się robic 1 podmianę? Czy są jakies wskazania aby to robić? czy czekać aż cykl azotowy przejdzie?  Akwarium ma 1 miesiąc

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
Witajcie
 
mam pytanie - po jakim czasie od rozruchu akwarium powinno się robic 1 podmianę? Czy są jakies wskazania aby to robić? czy czekać aż cykl azotowy przejdzie?  Akwarium ma 1 miesiąc
 
Pozdrawiam
Nie robię wogóle podmian. Wolę dodać to czego brakuje. Bajki na temat zbijania no3 czy po4 podmiana są bez sensu. Mając no3 50 podmianą 10 procent zbijemy do 45 i tak dużo. Podmiany uzupełniają mikro, ale podmianą też wylewasz to co masz na odpowiednim poziomie. Druga rzecz przy stosowaniu ballinga pełno nasyconego np. FM podmiany są obowiązkowe w celu wyrównania równowagi jonowej. Przy zakładaniu akwarium bie ważne czy żywa czy sucha skała nie widzę sensu robić podmian przez 3 miesiące. Parametry i tak będą skakać bez tego.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Laszek takimi odpowiedziami nie zachecasz gościa do prowadzenia akwarium. Na dzień dobry złożona chemia wal Tracy, olej podmiany nie rób testów itp. Gość jest nowy w tym temacie, a nie ma zbiornika z masą koralowa kilka kg żeby takie teksty mu pisać. Bez obrazy ale nie szalej. Zaraz go wprowadzi w tritron metod. :smiling:

Świeże akwa ma miesiąc wsadz jakieś korale. Obierz kierunek i dostosuj do tego sól wtedy podmianki co tydzień 5% do 10% na spokojnie resztę znajdziesz przez Google np. Akwarium lps jaka sól. Lub miękkie jaka sól itp. To wystarczy na początek. 

Pozdrawiam i sorry za pisownię z tel. 


600l netto, Ati PowerCone 200 , t5 10x54w plus 2x xr15wg4 pro, pompa balling ebtech, maxspect gyre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
Laszek takimi odpowiedziami nie zachecasz gościa do prowadzenia akwarium. Na dzień dobry złożona chemia wal Tracy, olej podmiany nie rób testów itp. Gość jest nowy w tym temacie, a nie ma zbiornika z masą koralowa kilka kg żeby takie teksty mu pisać. Bez obrazy ale nie szalej. Zaraz go wprowadzi w tritron metod. :smiling:
Świeże akwa ma miesiąc wsadz jakieś korale. Obierz kierunek i dostosuj do tego sól wtedy podmianki co tydzień 5% do 10% na spokojnie resztę znajdziesz przez Google np. Akwarium lps jaka sól. Lub miękkie jaka sól itp. To wystarczy na początek. 
Pozdrawiam i sorry za pisownię z tel. 
Szczerze? Powodzenia

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Ogólnie nie ruszają mnie zaczepki. Ktoś pyta odpowiadam. Sam wnioski wyciągnie. Podaj 1 argument w którym ma robić podmiany przy rozpoczęciu akwarium. Bo nie widzę sensu.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
28 minut temu, Dawid006 napisał:

Laszek takimi odpowiedziami nie zachecasz gościa do prowadzenia akwarium. Na dzień dobry złożona chemia wal Tracy, olej podmiany nie rób testów itp. Gość jest nowy w tym temacie, a nie ma zbiornika z masą koralowa kilka kg żeby takie teksty mu pisać. Bez obrazy ale nie szalej. Zaraz go wprowadzi w tritron metod. :smiling:

Świeże akwa ma miesiąc wsadz jakieś korale. Obierz kierunek i dostosuj do tego sól wtedy podmianki co tydzień 5% do 10% na spokojnie resztę znajdziesz przez Google np. Akwarium lps jaka sól. Lub miękkie jaka sól itp. To wystarczy na początek. 

Pozdrawiam i sorry za pisownię z tel. 

Nie rozumiem Krzysiek dał konkretną odpowiedz popartą doświadczeniem, tak więc wie co pisze a każdy niech sobie wyciągnie wnioski zdecydowanie lepiej na początku :)

 

51 minut temu, robertn napisał:

Witajcie

 

mam pytanie - po jakim czasie od rozruchu akwarium powinno się robic 1 podmianę? Czy są jakies wskazania aby to robić? czy czekać aż cykl azotowy przejdzie?  Akwarium ma 1 miesiąc

 

Pozdrawiam

wszystko zależy od obranej drogi, na czym się startuje czy będziesz zasiedlał szybko czy dasz czas na dojrzewanie itd.,  ale według mnie to przez pierwsze miesiące powinieneś się zająć np czyszczeniem szyb :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, Dawid006 napisał:

Laszek takimi odpowiedziami nie zachecasz gościa do prowadzenia akwarium. Na dzień dobry złożona chemia wal Tracy, olej podmiany nie rób testów itp. Gość jest nowy w tym temacie, a nie ma zbiornika z masą koralowa kilka kg żeby takie teksty mu pisać. Bez obrazy ale nie szalej. Zaraz go wprowadzi w tritron metod. :smiling:

Świeże akwa ma miesiąc wsadz jakieś korale. Obierz kierunek i dostosuj do tego sól wtedy podmianki co tydzień 5% do 10% na spokojnie resztę znajdziesz przez Google np. Akwarium lps jaka sól. Lub miękkie jaka sól itp. To wystarczy na początek. 

Pozdrawiam i sorry za pisownię z tel. 

Trollowanie na forum ciąg dalszy... Krzysztof opisał jak prowadzi akwarium, robi to bez podmian i wychodzi to świetnie. Wielu może Krzyśkowi tylko buty kubek od odpieniacza czyścić. Jakoś nie widzę, abyś chwalił się swoim lasem patyków. 

@robertn  podmiany robię 10% co dwa tygodnie. Baniak 536l + coś tam w sumpie. Miękkie + lpsy. Podmiany zacząłem robić w chwili gdy wprowadziłem życie z poprzedniego akwarium. Nie leję jeszcze ballinga i uzupełniam wszystko podmianami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie np ostatnio pięknie dowaliłem podmianą,  Mg spadł bardzo mocno bo w soli prawie nie było Mg ( dno wiadra ) korale zgrymaszone przez kilka dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko doświadczenia nie łapie się w miesiąc patrząc po rejestracji Roberta dlatego tak odpowiedziałem. Nie było to zaczepka ale akwarystyka morska z mojego doświadczenia jest skomplikowana na początku choćby zrobić ballinga. Moim argumentem jest żeby zrobić podmiane przy świeżym akwarium jest to że jak zasiedlisz akwarium już jakimś szczepkami to one też potrzebują odpowiednich wartości Micro i macro. Glony też mogą pobrać swoje. A taka podmiany wody ułatwia nam życie i nie martwimy się czy czegoś nam brakuje. Zresztą jak masz już masę koralowa to z doświadczenia możesz coś dolać z Micro ale to też warunkuje co nam pobrał korale. Itp. Itd. Na początku niech to będzie przygoda. Jak zakładałem pierwsze akwarium to robiłem tylko podmiany na soli Kent i było super akwarium cieszyło. Po pół roku dopiero zglebialem wiedzę ucząc się trudniejszych korali. Ale to wszystko z czasem 

Pozdrawiam. 

Chłopaki wyluzujcie na temat czyszczenia czego kolwiek bo ponizacie głównie poziom tego forum. To jest hobby a nie kto ma wyczeszcz w salonie bo staje się to śmieszne. 

Edytowane przez Dawid006 (wyświetl historię edycji)

600l netto, Ati PowerCone 200 , t5 10x54w plus 2x xr15wg4 pro, pompa balling ebtech, maxspect gyre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Ura napisał:

Ja sobie np ostatnio pięknie dowaliłem podmianą,  Mg spadł bardzo mocno bo w soli prawie nie było Mg ( dno wiadra ) korale zgrymaszone przez kilka dni.

Nie sprawdzasz parametrów solanki przed podmianą? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) miałem sprawdzić to fakt 

ale z lenistwa nie sprawdziłem - tylko zasolenie, no i skucha, mogłem zbadać zwłaszcza że robiłem sporą podmiankę, nie liczyłem że będzie aż taki wielki spadek na dnie wiadra;.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, robertn napisał:

Witajcie

 

mam pytanie - po jakim czasie od rozruchu akwarium powinno się robic 1 podmianę? Czy są jakies wskazania aby to robić? czy czekać aż cykl azotowy przejdzie?  Akwarium ma 1 miesiąc

 

Pozdrawiam

Podmiany robimy zasadniczo dla koralowców aby dostarczyć/uzupełnić/wyrównać proporcje pierwiastków jakie znajdują się w wodzie morskiej. Brak korali,:brak podmian, mało korali: brak potrzeby częstych podmian, duża masa koralowa: regularne podmiany lub "ręka" do uzupełniania ww pierwiastków.

Ja pierwszą podmianę zrobiłem po 3ch miesiącach i nie była to dobra decyzja bo zwierząt w środku było malutko; za to  "nakarmiłem" plagę glonów ;)

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej jako nowy powiem co ja zrobilem , pierwsza podmiane po okolo 2 miesiacach moze 7 tygodniach  jedyne co sie poprawilo to dino :) potem zrobilem po 2 tygodniach 10% i do dino doszlo cyjano :) ze malo zycia mialem zastosowalem chemiclean i podmiana 30% bylo ok przez 2-3 tygodnie potem wszystko bylo ok teraz mam glony nitkowe :) ale juz zadnej ciezkiej plagi nie ma robie podmiany raz na tydzien po 10 % zawsze po podmianie cos wyskoczy ale na chwile i zaraz znika uwazam ze zbiornkik ciagle jest w faze poczatkowej dojrzewanie trwa a do stabilnosci to jeszcze hoh hohoho albo i dluzej  korale maja sie dobrze nic nie padlo tylko 2 korale sie nie przyjely i sie nie przyjma :) xsenia i zielona goniopora pierwsze rybki mam od 2 tygodni wiec pospiechu nie bylo i zanim ktos powie ze jestem na forum od czerwca to dodam woda w akwarium byla juz w maju :) nie duza roznica ale miesiac do przodu co do techniki prowadzenia obieraj taka ktora ci pasuje nie kazda sie sprawdzi u ciebie i najwazniejsza to jest cierpliwosc czekac nic nie robic samo zejdzie tak to dziala 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.