Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :) :fun:

Przede mną mega wyzwanie czyli moje pierwsze morskie akwarium :) Newa NMO 30...jedni chwalą drudzy odradzają. Solniczka wystartowała 27/08/18 z 3 kg żywej skały i 4,5kg piasku (nature's Ocean). Dojrzała woda  ze sprawdzonego baniaka (pozdrawiam eRybkę :)).  No i się zaczęło...dodam tylko że morskie marzyło mi się od lat.

Zaraz po zalaniu: 

IMG_0434.jpg

IMG_0457.jpg

 

Co do sprzętu to falownik Hydor Koralia Nano Evolution 900, odpieniacz z kostką lipową, standardowa kaskada z filtracją oraz grzałka 50W (ponoć ceramiczna). Oświetlenie 18 białych i 6 niebieskich LED (standard).

Stan na dzisiaj:

IMG_0510.jpg

IMG_0511.jpg

Nie do końca jestem pewien czy ta skała dobrze leży, myślę o przestawieniu skały jakoś bardziej do góry jednak troszkę mało miejsca i nie wiem jak do tego podejść (może coś podpowiecie). 

Oczywiście pojawiły się pierwsze glony nitkowate - jednak nie ma tragedii póki co stabilnie (wiadomo dopiero dojrzewa) , no i pierwsze zwierzaki od dwóch dni. 2 x tectus 1 x strombus. jeden Tectus zapierdziela całe dnie po skale i szybkie, drugi uaktywnia się tylko w nocy :) Strombus przeważnie siedzi zakopany i tylko zmienia miejsce (to normalne?). 

 

Wczoraj wykonałem pierwsze testy wody (wyniki w stopce), dziś pierwsza podmianka wody. Mam nadzieję że mnie nie zjecie na śniadanie i wybaczycie błędy początkującego akwarysty morskiego. Jaka obsadę polecacie do takiego maleństwa ?  

Pozdrawiam serdecznie :) Wybaczcie ale nie jestem "wybitnym" pisarzem :) 

Pozdrawiam serdecznie. 

IMG_0514.jpg

IMG_0515.jpg

IMG_0516.jpg

Edytowane przez PhunkyStar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała fajna. Masz rację jeśli chodzi o ustawienie. Myślę, że cos byś fajnego wymyślił gdybyś miał jeszcze jeden kawałek skały . W takiej kostce to dwa małe błazenki i krewetka to max:). Kilka miekasów i lpsów i będzie cukierkowo;). Dałeś coś do kaskady?

Edytowane przez pawellb (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny, mikro, projekt :) 

Również polecę zmianę ustawiania skały, trochę w górę i odsunąć od szyb y swobodnie czyścić.

Moim zdaniem dałeś za dużo piachu, 1-2 cm maksymalnie. Ze zdjęć wnioskuję, że jest więcej.

Z podmianami się wstrzymaj, na razie nie ma co konsumować. Jakiej soli używasz? Nie widzę wyniku fosforanów, a to teraz ważniejsze u Ciebie niż mg i ca. Zasolenie lekko w górę tak do 1,023-1,024.

Pozdrawiam i powodzenia :) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Skała fajna. Masz rację jeśli chodzi o ustawienie. Myślę, że cos byś fajnego wymyślił gdybyś miał jeszcze jeden kawałek skały . W takiej kostce to dwa małe błazenki i krewetka to max:). Kilka miekasów i lpsów i będzie cukierkowo;). Dałeś coś do kaskady?

Dzięki, w kaskadzie siedzi fabryczny filtr gąbkowy + węgiel z filtracją z dodatkiem w postaci włókniny ? w każdym bądź razie jest mało miejsca i już myślę co tam dać (jakieś podpowiedzi?) 

Tak to wygląda:

IMG_0517.jpg

IMG_0518.jpg

 

Cytat

Fajny, mikro, projekt :) 

Również polecę zmianę ustawiania skały, trochę w górę i odsunąć od szyb y swobodnie czyścić.

Moim zdaniem dałeś za dużo piachu, 1-2 cm maksymalnie. Ze zdjęć wnioskuję, że jest więcej.

Z podmianami się wstrzymaj, na razie nie ma co konsumować. Jakiej soli używasz? Nie widzę wyniku fosforanów, a to teraz ważniejsze u Ciebie niż mg i ca. Zasolenie lekko w górę tak do 1,023-1,024.

Pozdrawiam i powodzenia :) 

Kurde wiesz co z tą skała jest problem bo ni cholery nie umiem jej spiętrzyć, żeby to jakoś wyglądało :blink:. Masz racje, czyszczenie jest trochę kłopotliwe. Piachu mam 3-3,5 cm tak mi doradzono....myślę że to nie przeszkadza ? (strombus ma gdzie kopać) lub się mylę. 

Soli nie używam wodę mam gotową z erybki, fosforanów więc nie mierzyłem. Na podmianę też mam wodę "gotową" od chłopaków z Zabrza. Skoro mówisz że to ważne na początek, jutro kupię test. Dzięki !

Edytowane przez PhunkyStar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi podmianami to się wstrzymaj, bez sensu, będziesz tylko glony napędzał.

Trochę dziwne światło masz bo przyjmuje się 3-1 ale niebieskie do białego a tu masz odwrotnie.

Zamiast gąbki wsadziłby Matrix, gąbkę będziesz musiał często płukać żeby nie gnił syf w niej.

Powodzenia.

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Z tymi podmianami to się wstrzymaj, bez sensu, będziesz tylko glony napędzał.

Trochę dziwne światło masz bo przyjmuje się 3-1 ale niebieskie do białego a tu masz odwrotnie.

Zamiast gąbki wsadziłby Matrix, gąbkę będziesz musiał często płukać żeby nie gnił syf w niej.

Powodzenia.

Dzięki za cenne rady. Co do tego światła tez się dziwiłem, ale myślałem że producent wie co robi...Czyli co do wymiany?

Matrixa wsadzić i resztę wyrzucić ? Nie mam za dużo miejsca :( 

Edytowane przez PhunkyStar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z tymi podmianami to się wstrzymaj, bez sensu, będziesz tylko glony napędzał.

Trochę dziwne światło masz bo przyjmuje się 3-1 ale niebieskie do białego a tu masz odwrotnie.

Zamiast gąbki wsadziłby Matrix, gąbkę będziesz musiał często płukać żeby nie gnił syf w niej.

Powodzenia.
Dzięki za cenne rady. Co do tego światła tez się dziwiłem, ale myślałem że producent wie co robi...Czyli co do wymiany?
Matrixa wsadzić i resztę wyrzucić ? Nie mam za dużo miejsca [emoji20] 
Ja bym z filtra spróbował wyciągnąć sama gąbkę i w to miejsce nasypał bym matrix

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gąbki wywal i wsadz tyle matrixa, bio fila lub innej ceramiki ile tylko wlezie dodatkowo węgiel i wata na wierzchu i będzie git

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Gąbki wywal i wsadz tyle matrixa, bio fila lub innej ceramiki ile tylko wlezie dodatkowo węgiel i wata na wierzchu i będzie git

Taka wata jak do słodkiego ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor
Godzinę temu, PhunkyStar napisał:

Taka wata jak do słodkiego ? 

Nie znam specjalnej "do morskiego". Wata jak wata - byle była by "drobna i gęsta"... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to koledzy już większość napisali. Ceramika zamiast gąbki do kaskady, zaprzestanie podmian, podniesienie zasolenia.

Światło to generalnie pewnie marne w takiej kostce producent montuje, pewnie kiedyś będziesz zmieniał. Ciekawe, czy dałoby rade tam diody przelutować...

Testy to możesz sobie na razie odpuścić całkiem, na pewno nie ma sensu robić Mg, Ca, KH w sumie też. NO3, PO4 - jak Ci tam glony pierwsze dopiero zaczynają rosnąć, to też bez sensu (no i obecność glonów i tak mocno zaniży Ci wyniki tych testów). W zasadzie przed wpuszczeniem życia należałoby sprawdzić NH4 i NO2, no ale już po ptakach. Może warto sprawdzić w sklepie następnym razem, jakbyś wpuszczał jakieś bardziej wrażliwe życie.

Węgiel - na początku to może i był sens (w wodzie z baniaka w sklepie mogło być co nieco chemii, żeby rybki nie chorowały) ale teraz to bym wyjął.

Skała - jak dla mnie ok. Ważne tylko żeby zostawić klika cm między skałą i szybką na czyścik. W górę za bardzo nie pójdziesz, bo płytkie to akwarium jest, parę cm wyżej i korale były by pod samą powierzchnią. Wg mnie lepiej, żeby korale miały miejsce rozrastać się się w górę, niż żeby je ustawiać wysoko. Tobie przede wszystkim potrzebne są poziome powierzchnie, na których potem postawisz korale. Pionowe powierzchnie fajnie wyglądają, ale to luksus większych zbiorników.

Strombus - nie mam, ale mam inne "piaskowe" (nassariusy, babylonie) i tak właśnie się zachowują, tzn siedzą zagrzebane w piachu i wyłażą tylko jak poczują jedzenie. Wiec pewnie jest ok.

Obsada - na błazny to za ciasno (małe błazny rosną i mogą mieć ok 8cm), ale jest trochę małych rybek. Np gobiodon okinawe lub histor (choć mogą odrobinę podskubać czasem korale twarde) - małe, spokojne, wdzięczne. I to też 1 rybka, maks parka. Pewnie prędzej czy później trafi Cię aiptasia, to krewatka na aiptasię się przyda (lysmata wyndermani lub seticaudata, co trafisz). Można sexyshrimp stadko wpuścić. No i więcej ślimaków do skrobania skały: tectus, trochus, astralium, turbo. Zależy też wszystko od korali, jakie chcesz tam mieć. Jak na miękko, to "ruchome życie" jak wyżej. Jak na twardo, to pewnie najlepiej z rybki całkiem zrezygnować.

Powodzenia życzę:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyczerpująca odpowiedź :) węgiel wywaliłem tak jak radzisz, jutro lecę po matrixa. Skała póki co będzie tak ustawiona jak jest, prawie wszędzie sięgam czyścikiem. 

Mogę zostawić gąbkę i na górę nasypać matrixa ?  Ma to sens ? (chodzi o to że gąbka go przytrzyma).

Ślimaki mam Teraz 3 - 2 tectusy i jednego strombusa - nie chcę przesadzić na początek. Korale celuję w miękkie czyli obsada jedna max dwie rybki + krewerty.

Dzięki jeszcze raz za cenne rady. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z gąbką nie kombinuj bo tam i tak jest porażająco mało miejsca. Jak już lecisz po matrixa to przy okazji kup z dwie małe siateczki na media filtracyjne i wsyp do tych siateczek matrix i węgiel nad którym bym się jednak zastanowił czy go nie zostawić szczególnie , że przynajmniej na początku będziesz miał głównie miękkasy, a w tak małym litrażu jak jakaś ricordea strzeli chemicznego focha to wszystkie inne korale będą miały ból głowy :googleye haha. A węgiel ładnie wyciągnie chemię z wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś mija już 1,5 miesiąca od wystartowania solniczki. Walczę (a raczej jeżowiec walczy od wczoraj) z zielonymi glonami bo strasznie brzydko to wygląda, są wszędzie na piasku,skałach i szybie. Tectusy nie zjadają praktycznie nic (zaczynam się zastanawiać nad ich rolą) a strombus zamiast przekopywać piach siedzi po tygodniu w jednym miejscu po czym wskakuje w inne i siedzi znów tydzień. Jedynie jeżowiec od wczoraj wyczyścił 30% jednej skały :) pożyteczne zwierzątko. 

Wiem że to wszystko początek dlatego nie sieję paniki i uzbrajam się w dalsza cierpliwość. Jednak...mam parę pytań. 

1. Podmieniać wodę czy dalej czekać i nie podmieniać ? 

2. Lać bakterie ? od startu wlałem dwa razy.

3. Odsysać ręcznie te zielone glony z piachu ? (raz odessałem 3/4 za dwa dni było to samo...) 

4. Lać jakaś chemię do wody na to dziadostwo czy dalej czekać ? 

5. Światło, świecę 1h na początek niebieskim, następnie 7h białe+niebieskie i na koniec znów 1h niebieskimi. Ograniczyć czy zwiększyć czy jest ok ? Może za mało niebieskiego ?

Dziękuję za pomoc, wrzucam fotki stanu na dziś...

P.S Jeżowiec na igiełkach przyniósł mi malutką szczapkę Zoa :D

 IMG_0574.jpg IMG_0575.jpg IMG_0579.jpg IMG_0581.jpg IMG_0582.jpg IMG_0583.jpgIMG_0584.jpg

 

Edytowane przez PhunkyStar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.