Skocz do zawartości
Gość Paragon

Kolimatory/Soczewki LED

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paragon

Panowie i Panie temat już wałkowany ale od tego czasu sporo osób uzbroiło się w lampy ledowe DIY i na pewno tez sporo osób używa soczewek, a jeszcze więcej zastanawia się się jakich użyć i jakie mają innych w swoich lampach, zachęcam do podzielenia się jak macie u siebie tzn., jaka wysokość lampy od lustra wody, jaka głębokość zbiornika i jaki kąt soczewek może ja zacznę:

1. wysokość od lustra 40cm

2. głębokość akwarium 65cm

3. kąt soczewek 90 stopni

Dodam że kąt mam za duży, po ostatnich przemyśleniach zejdę na 60 stopni lub nawet 45 stopni

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Najlepiej chyba obliczyć oświetlone pole na określonej głębokości. Masz wysokość, masz kąt. Funkcje trygonometryczne, przekształcenie kotangensa i już wiesz jaki kont potrzebujesz albo jak wysoko lampę zawiesić i jaki rozstaw diod w lampie zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie przerabiałem 45, 60 i 90. Głębokość akwarium 40cm, lampa od lustra 20cm. Wszystkie soczewki wprowadzały efekt "kuli disco". ostatecznie wyrzuciłem soczewki i dałem na przód szkło matowione. Efekt zdecydowanie na plus. Trochę mniej światła no ale nie ma kuli disco - bliki zostały ;) Dodatkowo nie popalisz korali na samej górze akwarium.

Edytowane przez Gr4b3Q (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
17 minut temu, Gr4b3Q napisał:

Ja u siebie przerabiałem 45, 60 i 90. Głębokość akwarium 40cm, lampa od lustra 20cm. Wszystkie soczewki wprowadzały efekt "kuli disco". ostatecznie wyrzuciłem soczewki i dałem na przód szkło matowione. Efekt zdecydowanie na plus. Trochę mniej światła no ale nie ma kuli disco - bliki zostały ;) Dodatkowo nie popalisz korali na samej górze akwarium. 

ciekawy patent, ja chcę aby lampa wisiała na wysokości 40-50cm nad wodą a zbiornik głęboki na 65cm czyli do dna ponad metr nie wiem czy to dobry pomysł czy nie obniżyć lampy,

19 minut temu, Stefan85 napisał:

Najlepiej chyba obliczyć oświetlone pole na określonej głębokości. Masz wysokość, masz kąt. Funkcje trygonometryczne, przekształcenie kotangensa i już wiesz jaki kont potrzebujesz albo jak wysoko lampę zawiesić i jaki rozstaw diod w lampie zrobić.

spoko spoko nie takie założenie pytania, mogę to obliczyć nie ma problemu, chodzi o to jak ma każdy z nas zawieszone lampy i przy jakich zbiornikach, jak daleko do dna, bo tak ja w moim przypadku ponad metr od dna boję się że tak na prawdę sama lampa jest za wysoko i żadne soczewki nie pomogą, trzeba obniżać lampę  :/ , chodzi mi o spadek mocy lampy z takiej wysokości

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
14 minut temu, Gr4b3Q napisał:

Ja u siebie przerabiałem 45, 60 i 90. Głębokość akwarium 40cm, lampa od lustra 20cm. Wszystkie soczewki wprowadzały efekt "kuli disco". ostatecznie wyrzuciłem soczewki i dałem na przód szkło matowione. Efekt zdecydowanie na plus. Trochę mniej światła no ale nie ma kuli disco - bliki zostały ;) Dodatkowo nie popalisz korali na samej górze akwarium.

" Lubie to! " Takie przyciski bardzo by się przydały. Bez męczenia klawiatury można by się z kimś zgodzić lub nie a autor pytania wiedziałby jaka podpowiedź jest rekomendowana przez "widownię". Wiem że to oftop.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
20 minut temu, Stefan85 napisał:

" Lubie to! " Takie przyciski bardzo by się przydały. Bez męczenia klawiatury można by się z kimś zgodzić lub nie a autor pytania wiedziałby jaka podpowiedź jest rekomendowana przez "widownię". Wiem że to oftop.

albo odwrotnie :P za offy

dobra widzę że trzeba samemu znaleźć rozwiązanie i potestować, jakoś ciężko na forum wyciągnąć informację :), kąty sobie poobliczam ale trzeba informacji praktycznych czy wraz z podniesieniem lampy zmiana kąta soczewek da fizycznie tą sama moc, czy mimo wszystko moc świetlna drastycznie spadnie

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Paragon witam mam na stanie mini soczewki od 15 do 110 stopni mogę sprawdzić ci jakie pole robią w takiej odległości. Ja mam lampe 15 cm od tafli na 90 i 110.

Na pewno będzie spadek w luxach.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Soczewki mają ok. 93-95 procent przepuszczalności. Dodatkowo jeśli chodzi o zakres świecenia to niezależnie jaką soczewkę weźmiesz to będziesz miał "hotspot" na około 10-15 stopniach - dalej stopień oświetlenia leci na łeb na szyję. Dlatego ja zdecydowalem się na "rozproszenie" światła a nie kumulowanie ;) Wszystko zależy od tego właśnie jak nisko jest lampa i jaką część zbiornika "przykrywa"

 

Edytowane przez Gr4b3Q (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
11 minut temu, Luigi napisał:

@Paragon witam mam na stanie mini soczewki od 15 do 110 stopni mogę sprawdzić ci jakie pole robią w takiej odległości. Ja mam lampe 15 cm od tafli na 90 i 110.

Na pewno będzie spadek w luxach.

 

hej jak masz chęci było by bardzo fajnie, jak masz luxmeter dobrze by było sprawdzić jak spada moc

 

3 minuty temu, Gr4b3Q napisał:

Soczewki mają ok. 93-95 procent przepuszczalności. Dodatkowo jeśli chodzi o zakres świecenia to niezależnie jaką soczewkę weźmiesz to będziesz miał "hotspot" na około 10-15 stopniach - dalej stopień oświetlenia leci na łeb na szyję. Dlatego ja zdecydowalem się na "rozproszenie" światła a nie kumulowanie ;) Wszystko zależy od tego właśnie jak nisko jest lampa i jaką część zbiornika "przykrywa"

 

Też tak mi się wydaje, ale muszę znaleźć kompromis miedzy wysokością a skupieniem wiązki, na tą chwilę zdecydowany jestem na obniżenie lampy na 20cm nad taflę wody i zastosowanie 60 w całej lampie, lub opcja dwa 60 w centrum lampy a obrzeża 45 stopni lub nawet coś w okolicy 30 stopni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Zrobiłem małą symulację przy akwarium 100x60x65(H) oraz lampie zawieszonej na 50cm nad taflą wody dla trzech punktów w osi lampy krawędzie + środek, wychodzi mi ze 15 stopni załatwia temat tylko jak z mocą oświetlenia przy takiej wysokości?

m1.thumb.jpg.17b2553d5b0569cc8734e3a165ccf8bf.jpg

m2.thumb.jpg.b843fd8e159afa9ac86b768ea9074f20.jpg

 

Dla porównania ta sama wysokość soczewki 60 stopni :)

m3.thumb.jpg.3beed597d0ab56346b1bb33a4942fac4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam jeszcze nie miałem czasu sprawdzić soczewek. 15 stopni mam na lamach do roślin, przy 50cm od lampy jest jest światło o średnicy 40cm .
Tak naprawdę polecam odległość bliższa spadek jest widoczny wizualnie. a25b57925fe27db3094874baae97acd0.jpg

Wysłane z mojego NEM-L21 przy użyciu Tapatalka
 

Różnic w mocy jest . Mierzona może apka .
10 cm od lampy 40000 lux 50 cm 5000 lux.
Było mierzone na mojej łamie do roślin DIY na soczewkach 15 stopni 4x1W

Wysłane z mojego NEM-L21 przy użyciu Tapatalka
  A jeszcze jedno Gdy budowałem moja lampie miałem do prób soczewki 45 i 60. Przy odległości  50 cm już było widać poszczególne kolory.

Według mnie sukces budowy lampy led to 15- 20 cm od tafli soczewki 90-110. Dzięki odległości zyskujesz moc.

A soczewki o dużym kącie zachowują dobre mieszanie barwa na całej powierzchni 

ostatnie spostrzeżenie.

Niektórzy producenci lamp Led daj możliwość zmiany kątu soczewek, ale przy braku zmiany wysokość lampy od zbiornika.

 

Edytowane przez Luigi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Godzinę temu, Luigi napisał:

Witam jeszcze nie miałem czasu sprawdzić soczewek. 15 stopni mam na lamach do roślin, przy 50cm od lampy jest jest światło o średnicy 40cm .
Tak naprawdę polecam odległość bliższa spadek jest widoczny wizualnie. a25b57925fe27db3094874baae97acd0.jpg

Wysłane z mojego NEM-L21 przy użyciu Tapatalka
 

Różnic w mocy jest . Mierzona może apka .
10 cm od lampy 40000 lux 50 cm 5000 lux.
Było mierzone na mojej łamie do roślin DIY na soczewkach 15 stopni 4x1W

Wysłane z mojego NEM-L21 przy użyciu Tapatalka
  A jeszcze jedno Gdy budowałem moja lampie miałem do prób soczewki 45 i 60. Przy odległości  50 cm już było widać poszczególne kolory.

Według mnie sukces budowy lampy led to 15- 20 cm od tafli soczewki 90-110. Dzięki odległości zyskujesz moc.

A soczewki o dużym kącie zachowują dobre mieszanie barwa na całej powierzchni 

ostatnie spostrzeżenie.

Niektórzy producenci lamp Led daj możliwość zmiany kątu soczewek, ale przy braku zmiany wysokość lampy od zbiornika.

 

fajnie dzięki bardzo przydatne info prawdopodobnie zejdę z wysokością do 20-25cm a soczewki dam 60stopni 90 jednak za bardzo rozpraszają tak mi się przynajmniej wydaje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Wszystkie niedociągnięcia skorygujesz soczewkami. Mnóstwo zabawy będziesz mieć przy jesienno -zimowych nocach.;)  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, Luigi napisał:

Zgadza się. Wszystkie niedociągnięcia skorygujesz soczewkami. Mnóstwo zabawy będziesz mieć przy jesienno -zimowych nocach.;)  

jak widziałeś mój watek to zapewne wiesz że ja mam całą masę zabawy z takimi wynalazkami :), jeszcze raz dzięki będę pewnie zamawiał zabawki z chin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bawiłem się na typowych "Chinkach".

Miałem lampy ok 10cm nad taflą wody-najlepsze efekty i moc doświetlenia.

Osobiście wybrałem wariant co druga dioda to soczewka.

Dodatkowo dołożyłem na osobnych dwóch zegarach sterujących po 2szt T5=4szt.

Taka hybryda to tani odpowiednik w moim przypadku lampy: PACIFIC SUN - LAMPA PANDORA R2+ 4x135W 4x80W T5

Jestem zadowolony z efektów bo mam bliki a nie mam przerw, nie doświetlonych miejsc(brak cieni).

Przy okazji dodam, że niektórzy z producentów lamp jak PS nie używa standardowo soczewek.

A uważam, iż jest to bardzo dobry producent ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Do mnie już lecą zamówienia, dzisiaj przyszły soczewki do Cree XPE 60 stopni, u mnie będzie mix 60 stopni + 90 stopni

XHw1dokO2CGf4LEVe8zStIlm60CS4wJVTUmahl9z

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paragon w czym robiłeś tę symulację ? Ciekawie to wyszło ^_^ Jak to się ma do rzeczywistości ? 
U siebie robiłem na oko i w jednym akwarium trafiłem idealnie ale w drugim niezbyt :mellow:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

W Programie CAD, pokrywa się +/- z rzeczywistością :)  tylko musisz dobrze zrzutować na powierzchnie ważna jest średnica źródła światła i jej odległość od wody taka improwizowana symulacja :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś uchylić rąbka tajemnicy co to dokładnie za program CAD?  
Poszkuję czegoś do 3D bo działam tylko w zwykłym Autocadzie 2D :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, Axelf88 napisał:

A mógłbyś uchylić rąbka tajemnicy co to dokładnie za program CAD?  
Poszkuję czegoś do 3D bo działam tylko w zwykłym Autocadzie 2D :(

ten program Cię nie zainteresuje bo licencja na na 1 stanowisko to spory koszt :P

ja pracuję na ProE i Siemens NX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
6 godzin temu, Axelf88 napisał:

A już myślałem, że to darmowy klon inventora :(

niestety nie, ale jak masz możliwość to zalatw sobie wersję testową :) , program bardzo fajny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.